Jump to content

Montare Xenon aftermarket


SHC_Golf
 Share

Postare recomandată

Si-a montat cineva h7r 4300 ? Ma intereseaza daca se simte vreo diferenta intre el si xenonul clasic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clasic te referi la h7 de 4300k?sau 6000k? am avut ocazia sa montez si h7 simplu si h7r. exista o diferenta, dar relativ mica intre cele doua tipuri. daca ne referim strict la vizibilitate corelata cu temperatura, alege 4300k. daca vrei si aspect si vizibilitate, pune de 6000k.eu personal acum 3 ani am avut in prima faza pe masina 5000k. am trecut ulterior la 6000k, si am observat o scadere a gradului de vizibilitate, mai ales pe carosabil umed

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, clasic ma refeream la h7 de 4300 (ma interesa o vizibilitate mai buna pe carosabil umed), dar montate pe faruri fara lupa e cam deranjant pt cei din sens opus. Ma interesa daca becul h7r ar fi o solutie si pentru vizibilitate mai buna si lumina mai concentrata pe asfalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 3 zile am montat la G4 pe ambele faze kit xenon AF 5000K far FK. Toate becurile se aprind cum trebuie dar imi ramane in bord aprins martorul albastru de faza lunga indiferent in ce pozitie e comutatorul de lumini (mai putin 0 si s-a aprins de la prima aprindere dupa montare). G4 are martor bec ars sau ce se intampla ca nu am gasit un raspuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ies mai ieftin?

sa montez lupe in faruri?

sau sa cumpar faruri cu lupe si sa le vand pe astea?

post-67184-1286556457_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...poti pune problema si daca mai este cineva interesat de acestea oem...

majoritatea isi cumpara direct cu lupe,AM...si risti sa cam ramai cu ele...

vad ca se vorbeste despre H7R si inca se vorbeste bine...aveti idee daca a aparut si H4R?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 3 zile am montat la G4 pe ambele faze kit xenon AF 5000K far FK. Toate becurile se aprind cum trebuie dar imi ramane in bord aprins martorul albastru de faza lunga indiferent in ce pozitie e comutatorul de lumini (mai putin 0 si s-a aprins de la prima aprindere dupa montare). G4 are martor bec ars sau ce se intampla ca nu am gasit un raspuns?

Becurile de la iluminare numar functioneaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe masina din semnatura am Bi-xenoane. asa am cumparat masina. toate bune si frumoase pana mi sa ars un bec ..

am cumparat unul nou, l-am montat ,,, dar noul bec pe langa faptul ca bate mai tare decat cel vechi (7-8 luni de zile) bate mult in stanga si mai sus

am inteles ca se poate regla unghiul farului din cele 2 rotite dar am o alta nelamurire si anume:

aceste becuri bi-xenoane au un electromagnet care la schimbarea dintre faza scurta si cea lunga scoate becul mai inafara cu ~ 4 milimetri

eeee ce am observat eu este ca becul vechi pe faza scurta este bagat putin mai inauntru cu - 4 mm

becul nou nu mai este bagat inauntru deloc!!

cand schimb pe faza lunga ambele becuri ies inafara dar becul vechi din cauza acestor minus - 4 mm este decalat fata de cel nou

deci altfel spus este un decalaj in ele si nu stiu cum sa o rezolv

becurile astea au plus si minus cumva ? le-am montat gresit sau este doar diferenta de modele ? ambele sunt H4 si alt tip oricum nu se potriveste !!

:(

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt de acelasi producator sunt diferente. Trebuia sa le schimbi pe amindoua ca sa fie la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha am inteles ..

mda cred ca sunt diferente la soclul de plastic in care intra becul.

ma duc maine sa mai cumpar inca unul ..

oricum mare diferenta intre ele ca luminozitate, as spune ca cel vechi lumineaza de 2 ori mai slab decat cel nou dupa aceste 8,9 luni de zile

deci presupun ca dupa 1 an de zile aceste becuri trebuie schimbate ca nu mai fac fata :( si deci se duc 180 lei in fiecare an numai pe becuri

si garantia la el este 2 ani de zile ... dar cam degeaba ai aceasta garantie

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat sa fie schimbate becurile dupa 1 an de zile..eu spre exemplu le am pe masina de 2 ani jumate si nici acum nu si-au schimbat culoarea sau intensitatea.Depinde cat de norocos esti cand cumperi xenoanele :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde cate ore de functionare au

eu dupa 2 ani jumate a trebuit sa schimb unul fiindca nu s-a mai aprins

dar dupa ce l-am montat am vazut ca celalalt vedea mai slab

asa ca am mai cumparat unu

si astea in conditiile in care zilnic sunt aprinse minim o ora jumate

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le folosesc si ziua cate 2,3 ore cand este putin innorat afara ca sa-i sperii pe cei care vor sa-mi taie calea mai ales pe baietasii cu BMW-uri din 1900 toamna si pe femeile soferite cu care am tot avut neplaceri :)

mda probabil ca, conteaza si numarul de ore utilizate dar si calitatea lor

problema este nici nu pot sa-mi dau seama ce marca sunt becurile vechi si nici chiar pe cel nou .. ca efectiv pe ele nu scrie nimic :(

HID era singurul text mai mare de pe cutia celui nou .. care din cate stiu eu reprezinta tehnologia si nu producatorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La numar am 2x8 leduri construite de mine, dar le am de 8 luni si nu s-a intamplat nimic. De cand am pus kiturile xenon a ramas aprins martorul faza lunga chiar si pe pozitie dar parca de intensitate mai scazuta. Stiam ca G4 nu are martori de bec ars da asta am intrebat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2 ani jumate am facut cam 83.000 km,si minim 30 min - 1 h circulat/zi.Farurile la mine stau aprinse permanent,indiferent de vreme.Deci eu consider ca este o investitie de succes.Depinde si cum prinzi xenoanele si unde sunt fabricate(parerea mea).Toate bune

Modificat de Ovidiu007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai ai idee unde sunt fabricate ale tale ? ce marca sunt ?

vino cu niste detalii ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele sunt Siemens. Le am de aproape 2 ani si merg perfect. 55W/6000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu face siemens xenon

dar sunt multe cutii pe care scrie "fabricat sub licenta siemens in china de catre chinezul Hi Huan Chi Xen Ma" :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai avut o pereche pe care le-am desfacut balasturile si inauntru sunt piese "made in Germany". Si nu cred ca cineva si-ar permite sa foloseasca numele de firma fara acord.

post-65440-1286698255_thumb.jpg

post-65440-1286700114_thumb.jpg

post-65440-1286700136_thumb.jpg

Modificat de cristi-bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stefanutz30 tot ce pot sa iti spun e ca sunt facute in America..nu mai retin exact cine le-a facut ca nici pe balast nu scrie producatorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este vorba de chinezii de la SIEMENSHID, fara nicio legatura cu Siemens. Ar fi FOARTE TARE, FRATE! ca nemtii sa exporte produse electronice in China, ca ulterior sa fie asamblate si vandute de un chinez. Asta imi aminteste de era PANASOANIC, PANASONIG, PLIMA, ADIBAS... si lista poate continua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda .. nu se poate stabili care sunt originale si care nu

cred ca este o mica loterie .. cat de mult poate rezista un astfel de bec

oricum mie imi place mult cum lumineaza drumul

cu faptul ca este diferenta asa mare intre lumina celui nou fata de cel vechi ,, eu am rezolvat altfel:

am scos iar bateria de pe masina si am inversat becurile intre ele, adica l-am pus pe cel nou si puternic pe partea dreapta (ca sa nu deranjez soferii care vin din directie opusa si ca sa vad si eu mai bine gurile de canalizare de pe marginea drumului ) si pe cel vechi care este mai slab si bate ceva mai in jos ,, pe partea stanga

acum astept sa vina noaptea sa vad .. daca totul este ok

am inteles ca asa sunt reglate din fabrica si farurile la Audi ..

si probabil ca de fiecare data cand mi se va arde un bec .. cumpar unul nou ,, si il voi monta mereu pe partea dreapta

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) am gasit un xenon original Hella luat de pe un bmw seria 5, E39 parca...cred k e H7 ,fara becuri.

Daca cumpar becuri xenon h7 hella de golf 4 se potrivesc mufele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!