Jump to content

Greierasi - solutii pentru stoparea lor


roparo
 Share

Postare recomandată

salut ! si eu am acest zgomot in mijlocul bordului... si se aude destul de naspa chiar si cu muzica data tare... daca pun mana acolo nu se mai aude...nu stiu ce ar putea fi... am dat jos aeratoarele centrale dar nu am acces pana la mijlocul bordului din cauza conductelor de aer... nu stiu ce sa fac ma ddispera sunetul ala :offtopic:

help forumistilor ! poate stiti vreo solutie :Driver:

:beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

makia_velly

Salut are cineva o idee ...am un vw bora variant . Se aude un sunet cand apas pedala frana un usor scartait in interioru masinii ma refer de la pedala de la ce poate sa fie....?

Modificat de makia_velly
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu un greierasa foarte sacaietor pe care nu reusesc nici cum sa il tolerez. Provin din usa de la sofer, si nu pot sa imi explic ce e. Se aude mai ales cand accelerez. Boxa se pare ca nu e. Sunetul este ca si cum ar vibra un plastic. Aveti ceva idei ce ar putea sa vibreze prin usa de la sofer?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Am si eu un greiere mai mare la un G4 normal si se aude doar atunci cand inchid usile pe spate si haionul, se aude un zanganit in bara din spate,daca e haionul deschis si inchid usa nu se mai aude,aveti vreo idee ce ar putea sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
Salut!Am si eu un greiere mai mare la un G4 normal si se aude doar atunci cand inchid usile pe spate si haionul, se aude un zanganit in bara din spate,daca e haionul deschis si inchid usa nu se mai aude,aveti vreo idee ce ar putea sa fie?

Problema cu bara spate o am si eu. Si, mai nou, cand pun frana sau accelerez, imi zdrancane ceva in usa din stanga fata. Astept pareri/rezolvari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo 2 saptamani merg cu un Mk4 scurt Tdi Axr si ma supara tare de tot zgomotul de la interior scos de bancheta din spate si in special cea din spatele soferului care scartaie foarte tare si face un zgomot foarte deranjant. Vad ca sistemul de inchidere de pe partea aceea este stricat,mai exact plasticul de sus rupt,dar mecanismul din interior este functionabil. Exista oare vreo solutie ca sa stopez aceste zgomote, ceva recomandari?

La fel si cu cotiera care are mecanismul de inchidere stricat, mai exact rupt un piciorus.

Multumesc

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema, imi bate (bazaie daca vreti) butonul ala de la incuietoarea usii din spate (ala care intra inauntru), pur si simplu vibreaza in gaura aia, daca il ating cu degetul tace.

a mai avut cineva problema asta, e ceva rupt/indoit pe acolo...

de fapt cum ar trebui sa stea butonul ala fix in orificiu?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

va rog eu care ati mai avut probleme si greierasi spuneti mi si mie cum scap de bazaitul din plafon....?! ce sa bag acolo ... vreun lip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema la scaunele din fata imi scartaie spatarele cand ma las pe spate sau dau in ceva denivelari.Scartaie ca si un arc (mai bine zis ca vechile saltele cu arcuri) :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Aveam si eu acei greierasi - scartaituri in consola, insa am rezolvat problema desfacand acele ornamente (verticale) din lateral, si am introdus fortat niste burete sub plasticele de sub volan si de la torpedou (pe margini, ca acolo am ajuns), si intre scheletul de metal al consolei si plastice, iar unde s-a putut am folosit purfix si banda dublu adeziva. Acum nu se mai aude nimic din zona aia.

Mai e un greieras la plafoniera, exact pe centru de zici ca-mi sta in urechea dreapta (cu un deget din cand in cand se potoleste), si au revenit scartaieturile in scaune, asta dupa ce, cat au fost temperaturi peste 10-15 grade, nu se auzeau deloc.

Noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel am facut si eu cu plasticele de langa torpedou, am introdus bucatele mici de burete negru si adio greierasi...

in rest, sunt norocos, nu scartaie, nu tremura nimic golful

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

eu am rezolvat-o

am demontat cutia de acte, scrumiera, consola de la schimbator, casetofonul, clima

am cumparat un spray cu vaselina grafitata si am dat cu el pe la toate incheieturile

nu mai am nici-un greieras, inainte aveam 1000

mare atentie cum trageti de ele, eu am reusit sa rup niste cleme ....

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca la mine se aude un zgomot metalic de la incuietoare portierei.

se aude numai cind e inchisa portiera. cind accelerez sau pun frina se aude un zogot metalic ca si cum portiera nu ar fi bine inchisa

mestionez ca daca portiera e deschisa nuu se mai aude

pareri ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat c wd 40

problema sa rezolvat

chiar nu ma asteptam sa fie asa simplu, merci de sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cristi_eftimie

salut,cum scap si eu de o jumatate din grila de dezaburire a parbrizului care a cazut in sis de ventilatie si zdrangane ca dracu.am desfacut torpedoul,ventilatorul,am ajuns la calorifer si tot nu am reusit sa fac nimic,in plus mi-a blocat si butonul pentru reglajul directiei aerului in masina,mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare si eu o problema cu eternii greierasi, mai exact in bord la gura de dezaburire de sub parbriz. Am observat ca in momentul in care zgomotul se aude si pun mana pe acea grila de dezaburire de sub parbriz, inceteaza. As dori sa stiu cum se poate demonta acea grila de dezaburire. Ma gandesc ca poate acolo in acele tuburi de plastic de la dezaburire este problema. Daca cineva a mai facut operatia aceasta sa mi-o descrie si mie pas cu pas (eventual si poze). Va multumesc si astept un raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Prinzi cu un cleste imbracat intr-o carpa si tragi de grila in sus ca e bagat acolo cu niste clipsuri.

Care-mi zice si mie cum sa scap de zgomotul produs de usa de la torpedou ca-mi mananca zilele. Am pus burete cu adeziv de jur imprejur pe interiorul usii unde poate face contact cu bordul dar degeaba, problema cred ca este din balamale. Cum sa scap de scartit ca ma dispera deja :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu niste insecte suparatoare: capacul de la torpedou (ca si colegul de mai sus) dar si geamul de la sofer! cand e inchis/deschis la maxim e ok. cand e intre,la gropi zcartaie. daca tin cu mana de el sau il apas fortat sau il flexez putin nu se aude. deci sticla geamului freaca de ceva...ce sa fie?de niste suporti la macara?

cum remediez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei care au greierasi in frana de mana, dupa ce scoateti plasticul consolei centrale (cea cu butonul pentru trapa benzina) trageti de mansonul care vine peste frana de mana (cu forta) si strangeti cu un patent cele 2 margini. aceste se "cracaneaza" si plasticul de la tija franei de mana vibreaza. Mare grija la plasticul consolei centrale: unde se inbina cu plasticul de la maneta de viteze are 2 ghidaje de o parte si de alta si sunt usor de rupt, eu am crapat unul.

Multumesc!

post-15932-1279606043_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

:frigbaitata:

eu...daca trag frana de mana, cand ma urc sau cand ma dau jos din masina, scartaie ceva, puternic la puntea spate. am verificat si nu e de la etrieri. a mai patit cineva asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage mai tare de frana. Si la mine se aude ca si Titanicul daca trag doar 2-3 clickuri. Daca o trag mai tare nu se mai aude. Scartaie placutele pe discuri ca nu strang tare pe disc si aluneca din cauza ca nu ai tras frana de mana mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Aveti idee cu ce as putea fixa mai bine rama de la radio-cd ? ( am un Pioneer deh-4000ub) care zornaie mai tot timpul in bord... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!