Jump to content

Greierasi - solutii pentru stoparea lor


roparo
 Share

Postare recomandată

dorneanucostel

la mine la un moment dat sa oprit sunetul enervant din spate...am miscat de centura din stalpul din spate....azi a aparut iarasi...cred ca iarasi joaca pe acolo...nu stiu ce las putea opri....dar na...cine stie...cum a zis si underground...poate e altceva si eu vreau sa cred ca sunt centurile:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca scartaitul din scaun a rezolvat cineva? A aparut si la mine :icon_thumright: Asta pe langa butonul de la frana de mana si centura din dreapta :excl:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..stie cineva cum pot opri sa nu imi mai zdrangane scaunul de la pasager fata?la denivalari face urat tare..specific ca masina e coupe..se strange de undeva?sau s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciocolatadesign
..stie cineva cum pot opri sa nu imi mai zdrangane scaunul de la pasager fata?la denivalari face urat tare..specific ca masina e coupe..se strange de undeva?sau s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?

unge clema de pe spate. se afla in partea posterioara a scaunului. iar la denivelari balanseaza sus-jos si scartie.

se rezolva cu putina vaselina. sau temporar cu spray cu esenta petroliera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am o problema, de ceva vreme mi-a aparut un zdranganit, (la inceput fin, apoi s-a accentuat) undeva in dreapta fata, suna de parca ar veni din spatele bordului din zona aripii fata. Faza e ca apare doar dupa ce se incalzeste motorul, la rece nu suna. Din afara nu se aude decat un pic daca ascuti cu atentie, cu capota ridicata. la inceput se auzea doar cu motorul cald si la relanti, acum se aude tot timpul dupa ce s-a incalzit motorul, va rog frumos daca v-ati confruntat cu astfel de probleme sa imi dati si mie o idee ce ar putea fi. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai probabil ca se aude si in mers dar il acopera celelalate zgomote (vant, motor...).

Poate e de la cureaua de accesorii, rola aia de pe bratul care o intinte. La inceput se auzea ca un fasait? Daca da asi acum se aude mai mult ca un zdranganit e posibil sa fie ce zic eu. Mai mult numa pricep sa zic.

Lasam baietii priceputi... :offtopic:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un greieras din carcasa oglinzii de pe partea dreapta ce se poate face, ca ma innebuneste. Ce pot sa-i fac sa nu mai vibreze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca ai ce sa-i faci. Si la mine vibreaza dupa ce un vecin a dat peste masina si mi-a dat pglinda peste cap. Am incercat si cu adeziv si cu o banda si cu niste bucati de cauciun si nimic. Poate are alticineva o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jorjel I-am pus acum niste silicon transparent, elastic. Sa vedem pana maine ce se intareste. M-am gandit la silicon pentru elasticitate, poate o sa rezolve problema. Va tin la curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am o problema, de ceva vreme mi-a aparut un zdranganit, (la inceput fin, apoi s-a accentuat) undeva in dreapta fata, suna de parca ar veni din spatele bordului din zona aripii fata. Faza e ca apare doar dupa ce se incalzeste motorul, la rece nu suna. Din afara nu se aude decat un pic daca ascuti cu atentie, cu capota ridicata. la inceput se auzea doar cu motorul cald si la relanti, acum se aude tot timpul dupa ce s-a incalzit motorul, va rog frumos daca v-ati confruntat cu astfel de probleme sa imi dati si mie o idee ce ar putea fi. Multumesc anticipat!

Ma indoiesc ca ar fi de la cureaua de accesorii, nu suna si nu a sunat deloc ca un fasait, cineva mi-a spus ca ar putea fi de la amortizorul alternatorului, ce parere ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Jorjel I-am pus acum niste silicon transparent, elastic. Sa vedem pana maine ce se intareste. M-am gandit la silicon pentru elasticitate, poate o sa rezolve problema. Va tin la curent.

Au trecut 24 de ore... siliconul s-a intarit, dar tot vibreaza carcasa oglinzii si acuma. :rolleyes: Daca cineva cu mai multa imaginatie gaseste o alta metoda sa scap de zgomotul ala... keep me posted

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi daduse un Loganist oglinda peste cap si aveam niste greierasi in carcasa dupa ce i-am schimbat sticla oglinzii. Am bocanit la ei si i-am scos. Erau mici bucatele de plastic prin carcasa. Pentru unul am demintat mai mult din oglinda si l-am scos :D

Incearca asa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi scartaiau la fiecare atingere plasticele se sub volan si torpedoul. Am rezolvat problema cu niste discuri din pasla cumparate din Kaufland. Sunt acele discuri ce au rolul de a se lipi pe picioarele scaunelor sau meselor pentru a nu zgaria pardoseala. Sunt de diferite grosimi si diametre si merg de minune. Recomand pentru inlaturarea oricarui zgomot interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

la mine imi scartie geamul (de la sofer) de fiecare data cand il inchid sau il deschid...ca si cum ceva ar atinge geamul la fiecare actiune a lui...sa fie oare chederul??ce indicatii imi dati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unge-l :D Glumesc ! Poate a prins praf pe cheder. Incaearca sa speli geamul si sa stergi si chederul cu o carpa uda. Sper sa rezolvi asa si sa nu fie nevoie sa il dai jos sa studiezi problema. mai lasa-l asa daca nu si vezi daca dispare. Daca nu te duci cu ea la baetii de la VW sa o repare "reparati-o domne'"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a discutat de atatea ori despre scartaitul geamurilor la deschidere: praful de pe geam sau praful din cheder. Folositi Search.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca scartaitul din scaun a rezolvat cineva? A aparut si la mine :( Asta pe langa butonul de la frana de mana si centura din dreapta :(

:P cumva mergi cu masina mea :P , parca ma aud pe mine plangandu-ma, acelasi lucru am si eu daca stie careva ceva va rog sa ne ajutati :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scartaitul din scaun nu dispare decat daca se pune niste vaselina pe urechile de la arcurile ce tin intinsa husa pe scaune, dar pt asta trebuie desfacute scaunele, iar daca-s desfacute se pot si spala husele.

La mine era rupta o sarma de aia pe care-s ancorate arcurile chiar in partea stanga pe spatar

in acest topic se pot vedea scaunele desfacute http://vwforum.ro/index.php?showto...st&p=302740

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am o problema, de ceva vreme mi-a aparut un zdranganit, (la inceput fin, apoi s-a accentuat) undeva in dreapta fata, suna de parca ar veni din spatele bordului din zona aripii fata. Faza e ca apare doar dupa ce se incalzeste motorul, la rece nu suna. Din afara nu se aude decat un pic daca ascuti cu atentie, cu capota ridicata. la inceput se auzea doar cu motorul cald si la relanti, acum se aude tot timpul dupa ce s-a incalzit motorul, va rog frumos daca v-ati confruntat cu astfel de probleme sa imi dati si mie o idee ce ar putea fi. Multumesc anticipat!

Descoperire recenta: zdranganitul apare cand are el chef, nu are neaparat de aface cu temperatura motorului, daca virez max dreapta pe loc, dispare, daca virez max stanga pe loc, se accentueaza, va rog din suflet dati-va cu parerea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna cam incurcat ce descrii tu acolo...emanuel71. Poate se gaseste cineva cu o parere mai dezvoltata...

Sa va zic si eu despre tacanitul meu de pe spate-dreapta. Ce credeti ca era...?

Ei am cautat prin tot portbagajul surse, pe lanaga inchiderea busonului, pe la rola centurii spate, pe la bancheta, pe la plasticele usii. Vreo 3 sapatamani (cand aveam 5 minute timp sau cand doar treceam pe langa masina, inainte sa ma urc in ea si dupa ce coboram) verifcam sa vad daca imi dau seama ce e. Imi zisese cineva aici ca poate vine de la amortizor. Am bocanit pe la roata... Nimic.

Ei aseara am gasit . La racoare se auzea mai usor. Cum balanganeam usa putin ... tac-pac. La ureche parea ca vine de peste tot. Tablita espectiva e destul de legata acolo. E bine fixata. Dupa ce am mai strans cu mainile de ea si am dat cu ceva WD40 cat sa o mai potolesc...nu se mai auzea.

Acum trebuie sa ma gandesc la o solutie definitiva ... poate sa o strang cumva mai bine desi e destul de bine stransa.

Bafta!

post-17144-1212991157_thumb.jpg

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Descoperire recenta: zdranganitul apare cand are el chef, nu are neaparat de aface cu temperatura motorului, daca virez max dreapta pe loc, dispare, daca virez max stanga pe loc, se accentueaza, va rog din suflet dati-va cu parerea!

Yupiiiii!!!!!!!!!!! I-am dat de cap cu ajutorul unui prieten de la service, era furtunul de la Turbo, pe care daca apesi dispare vibratia care se transmite in aripa dreapta fatza. V-ati mai lovit careva de problema asta?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine macar ca acum stii ce face sunetul ala :) Scapa de el... fixeaza cumva sau pune-i un buret acolo unde atinge tabla.

Imi da si mie cineva o solutie la tacanitul dat de tablita neagara de la portiera ca nu am reusit sa il reduc la tacere definitiv...

Nu am nici o idee cum sa il rezolv fara sa stric/zgaraii tabla sau chederele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad alta solutie decat sa desfaci toata portiera.

Iar daca totul pare in regula acolo, cu ceva banda dubluadeziva cred ca se rezolva.

82924794na9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei...eu as prefera sa nu desfac toata portiera. Sunt momente cand la caldura nu prea mai face decat la torsionari mai mari. Daca mai presez si mai imping pe acolo o vreme iar nu se mai aude decat f rar. Insa daca e si racoare afara incepe sa se auda mai des, la fiecare hartoapa. Daca mai presez pe acolo asa la gramada iar se mai potoleste.

Ma gandeam la o solutie mai simpla...

Din poza de mai sus nu prea imi dau seama cum e prinsa acea tablita. Are cineva ceva detalii ca sa vad unde as putea actiona. Eu am mai studiat-o...dar mi-e teama sa nu o fac sa se auda mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La caldura se dilata si probabil sta mai fixa, e normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!