Jump to content

Greierasi - solutii pentru stoparea lor


roparo
 Share

Postare recomandată

Imi face si mie zgomot butonul cel rosu de la centurile de siguranta (partea dintre scaune). Idei ceva ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hremus am avut si eu acel zgomot la acele butoane si am bagat silicon. Am impins siliconul cu un ac pana mai adanc, apoi am curatat pe deasura sa nu se vada , l am lasat sa se intareasca si apoi poti folosi centura fara probleme ca el devine elastic. Incearca ca e simplu ... Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si eu o problema cu eternii greierasi, mai exact in bord la gura de dezaburire de sub parbriz. Am observat ca in momentul in care zgomotul se aude si pun mana pe acea grila de dezaburire de sub parbriz, inceteaza. As dori sa stiu cum se poate demonta acea grila de dezaburire. Ma gandesc ca poate acolo in acele tuburi de plastic de la dezaburire este problema. Daca cineva a mai facut operatia aceasta sa mi-o descrie si mie pas cu pas (eventual si poze). Va multumesc si astept un raspuns.

Ai rezolvat cumva problema ?, eventual altcineva care a rezolvat problema sa ne spuna si noua. Aveam problema asta doar la Golf-ul variant al lui tata, acum face si la mine la fel :)). daca pun mana pe ea tace. Cu ce as putea sa o fac sa nu se mai miste si sa nu mai vibreze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca cu burete cu adeziv sa pui pe marginea gurii de aerisire si apoi sa infingi grilajul la loc fortat. La mine asa a tacut :) Acuma-mi zdrongane rotile masinutei ce am lipit-o pe bord :) da la aia n-am ce sa-i fac ca e jucaria masinii :)

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare>> Am un nenorocit de greiere in aeroterma de la picioare dreapta fata ..va rog cum dau de el? cum ajung la aeroterma? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam niste monede pe capacul culisant de la scrumiera...la o frana am vazut cum au fugit vreo 2 dintre ele sub masca de plastic...acum zdrangane intruna...si la drum drept perfect fara niciun fel de denivelare...ma dispera :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa consola centrala...

- scoti mansonul de la schimbator, scoti maciuca :D

- desfaci 4 suruburi laterale tip torx care tin consola centrala, si apoi o tragi in sus

- scoti mufa de la bricheta, si scoti consola centrala cu totul daca nu vezi moneda

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ajung la aeroterma ........va rog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am o gramada de greierasi la haion. ce pot sa fac va rog mult?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asteapta caldura :D. Si la mine e la fel de cand cu frigul. Cand nu e frig nu se aude nimic. Am tot pus banda cu material peste tot, am pus burete adeziv... degeaba. Se contracta plasticul si tot scartaie. La mine la bord si la torpedou e concert de greieri.

Foloseste banda din asta: http://www.licitatii....aspx?pid=12472 sau burete din asta, prima din imagine, nu gasesc site exact cum arata: http://www.google.ro...=f&aqi=&aql== insa trebuie sa desfaci plasticele si sa pui pe margine materiale din astea.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o idee pentru stoparea scartaitului spatiului de depozitare de sub suport pahar din bord......este spatiul dintre casetofon si suport pahar. ( un sertar mochetat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aerofan : m-am uitat pe la haino si am observat ca imi lipsesc cleme de la el :(. am cautat codul de la cleme, am dat comanda de ele si nu se potrivesc(adica nu pot sa le bag la locul lor). ma streseaza la maxim haionul... si acu face si butonul rosu de la centura din dreapta X(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

De ceva vreme incoace a inceput sa-mi vibreze manerul de la usa pasagerului. E destul de deranjant deoarece se manifesta si cand rulez pe cele mai mici denivelari. Puteti sa-mi dati un sfat cum as putea sa fixez mai bine manerul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabycoc: de care maner este vorba; de cel care tragi sa inchizi usa sau de cel cromat de care tragi sa deschizi usa?

Daca este vorba de cel care tragi sa inchizi usa, acesta este compus din doua parti; bagi o surubelnita pe cantul acela si cu grija separi cele doua parti, iar dupa ce l-ai desfacut o sa vezi inauntru 4 suruburi; doua la vedere mai mici si doua ceva mai ascunse de dimensiune mai mare!

Strange toate surubuirile alea si vezi daca mai zdrancane!

Daca este vorba de manerul cromat de care tragi sa deschizi usa nu stiu rezolvarea!

Succes si sper ca ti-am fost de folos!

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabycoc asta sigur o sa te ajute!

la restul plasticelor care doar se clipseaza solutia cea mai buna este sa pui banda adeziva din material textil (vezi ce a postat aerofan la #312) pe urechile care clipseaza si sa incerci sa le pui la loc putin fortat.

am avut aceeasi problema ca slasher cu sertarul de sub suporttul de pahare si s-arezolvat. de asemenea imi scartaia si cd-playerul (nu este cel original al masinii), l-am scos cu suport cu tot am dat cu banda de jur imprejurul suportului si l-am bagat la loc , e adevarat putin mai greu dar nu mai scartaie.

concluzie : folositi cu incredere banda minune!

multa bafta si numai bine!

Modificat de adu20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc amandurora pentru promptitudine, insa cred ca nu am fost suficient de explicit. E vorba despre manerul exterior al portierei( cel pe care-l tragi ca sa deschizi usa din exterior). Are un joc destul de mare si produce o vibratie enervanta in mers :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manerul se regleaza. Daca e prea strans nu se mai descuie usa, daca e prea slab joaca si posibil sa nu deschizi usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare! am si eu niste greierasi la oglinzi (carcasele oglinzilor de fapt) cand dau muzica mai tare. E destul de suparator, de fapt pe mine ma scoate din minti. Are cineva vreo solutie in privinta asta? Eu m-am gandit sa-i bag niste silicon negru la imbinarile alea. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu (mai mult la oglinda din dreapta, si nu doar la muzica se manifesta, ci si la denivelari). Am bagat silicon transparent, din ala elastic, nu s-a rezolvat problema. Zicea cineva parca aici sau pe alt topic sa desfac capacul oglinzii, dar mi-e frica sa nu-l rup, pare foarte fragil sistemul ala de prindere a capacului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu (mai mult la oglinda din dreapta, si nu doar la muzica se manifesta, ci si la denivelari). Am bagat silicon transparent, din ala elastic, nu s-a rezolvat problema. Zicea cineva parca aici sau pe alt topic sa desfac capacul oglinzii, dar mi-e frica sa nu-l rup, pare foarte fragil sistemul ala de prindere a capacului.

Daca gasesti vreo solutie eficienta te rog sa-mi spui si mie. mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
paulhernest1

am si eu unul in aeroterma de la torpedou ,cum ajung la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demontezi torpedoul (7 suruburi) apoi aeroterma (2 suruburi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!