Jump to content

Greierasi - solutii pentru stoparea lor


roparo
 Share

Postare recomandată

pentru cla80 acelasi zgomot si eu am eliminat dar spala balamalele usii cu ceva degresant si broasca la fel dupa care greseaza cu un spray cu vaselina si ai scapat de zgomot garantat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va stresez si eu cu greierii :) Am doi, unu-i imens alalalt mai mic. Maisna-i in 2 usi si cred eu ca nu am montat ceva bine cand am pus panoul din spate inapoi. L-am dat jos sa pun 2 boxe insa nu am pus distantiere asa ca trebuie sa-l dau jos din nou sa pun distantierele :) Cu ce pot sa "ung" panoul ala in zona unde scartatie sa scap, asta preventiv in cazul in care eu l-am montat defapt OK si el scartaie :).

Ala micu e plasticul ce acopera zona sigurantelor, dar nu partea laterala ci partea de sub volan :). Cred ca-l dau jos si raman fara el :) Inca unu mic e la torpedou, aia-i usa defapt da nu face larma mare.

Deci din tot ce am zis mai sus vreau sa stiu un spray sau o solutie sau vaselina ca sa scap de scartait.

Thank you.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma scuzati ca va tresez cu bump dar duminica, cel tarziu luni "operez" masina si am nevoie de sfaturi :banghead: . Multumesc

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un fel de greieras in golfuletul meu ... Se aude in spate, in partea dreapta undeva pe langa suportul de la centura de siguranta.

asa ceva am tot auzit si eu pana am descoperit de unde vine sunetul. Am rugat pe cineva sa conduca masina mea eu m-am pus in spate sa localizez exact sursa sunetului..... era acel suport care oscileaza simultan cu ridicarea usi de la portbagaj. desi initial eram convins ca sunetul vine de la centura.... bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema - scartaie scaunul pasagerului in draci. Pare sa fie un scartait de ceva plastic, de undeva de dedesubt, dar nu-mi dau bine seama. Aveti vreun sfat si pt mine ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am primit sugestii :)

Dar am rezolvat multumita colegului nostru BogdyS cu banda adeziva. Banda e adeziva pe o parte si cu panza pe ailalta. Am ceva poze cum am rezolvat la panourile de la bord de sub volan si la torpedou. Sagetile indica unde am pus banda, mai exact am pus in locasurile clemelor si in locasurile unde panoul are ceva, nu stiu sa-l denumesc dar o sa-l vedeti voi, care atinge cu bordul de unde iasa scartaiala. Pentru a scapa de scartaitul de la usa de torpedou am pus banda identica cu cealalta insa este mai groasa, are vreo 3mm, direct deasupra inshizatorii dar pe interior. Astfel usa nu mai atinge torpediul si nici nu mai are miscare stanga dreapta :) .

O chestie care nu stiu daca v-ati dat seama de ea sau nu. Scrumiera face zgomot mare. Daca miscam de carcasa scrumierei scartaia ingrozitor, la fel cand dadeam prin gropi. Am dat jos scrumiera, nu doar unde se sting tigarile, toata am scos-o si am pus aceeasi banda minune de jur imprejur. Acum nu mai scoate nici un zgomot :)

I-mi pare rau ca nu am mai multe poze insa se insera si la un moment dat am ramas sa ma chinui cu becul de la torpedou pentru ca are un sistem tare aiurea de aprindere si stingere si nu am stiut cum sa-l fac sa mearga, pana la urma am reusit insa nu stiu daca e ca din fabrica sau nu. :) Principalul e ca merge.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca dadeai numai cu spray siliconic multipurpose nu alungai greierasii??

Solutii din astea cu duct tape am vazut numai in zona consolei centrale.

NU stiu daca ai observat dar pe panourile alea de sub bord ai niste insertii mici de cauciuc chiar pe latura de sus a lor.Poate le-ai pierdut din greseala.

Torpedoul are tija aceea care apasa pe clapeta intrerupatorului care intrerupe circuitul prin torsionarea acelui arc care e si pe pot de intrerupator.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa intru si eu in familie :lol:

Pentru niste pacanituri ce se aud la franare/accelerare si la mers pe drum rau am ajuns sa schimb bucse punte spate, si flanse amortizoare spate ( pe care le-am schimbat azi pe ploaie si friig, de unul singur :rolleyes: ) cand de fapt am ajuns la concluzia ca se aud din portiere si de la plafonul acela din spatele banchetei (pe care l-am fixat azi si am scapat de o parte din zgomote). Persista cele care se aud din spate zona usilor si a stalpului cu centura de siguranta pt pasagerii din spate. Devine enervant si sacaitor. Intr-un cuvant: disper :angry:

Din cate am citit in topic, s-ar putea sa fie chedarele, ceva materiale din interiorul portierei (nu am retinut exact denumirea) sau de la balamalele portierelor pe care am sa le curat si sa le dau cu miraculosul WD40 de care se tot vorbeste. Sper sa scap de concerte ca daca nu...nu stiu ce fac.

Astept si alte sfaturi daca mai sunt dintre voi care au patit, multumesc si bafta la vanatoarea de greieri ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am primit sugestii :P

Dar am rezolvat multumita colegului nostru BogdyS cu banda adeziva. Banda e adeziva pe o parte si cu panza pe ailalta. Am ceva poze cum am rezolvat la panourile de la bord de sub volan si la torpedou. Sagetile indica unde am pus banda, mai exact am pus in locasurile clemelor si in locasurile unde panoul are ceva, nu stiu sa-l denumesc dar o sa-l vedeti voi, care atinge cu bordul de unde iasa scartaiala. Pentru a scapa de scartaitul de la usa de torpedou am pus banda identica cu cealalta insa este mai groasa, are vreo 3mm, direct deasupra inshizatorii dar pe interior. Astfel usa nu mai atinge torpediul si nici nu mai are miscare stanga dreapta :coffee_lol: .

O chestie care nu stiu daca v-ati dat seama de ea sau nu. Scrumiera face zgomot mare. Daca miscam de carcasa scrumierei scartaia ingrozitor, la fel cand dadeam prin gropi. Am dat jos scrumiera, nu doar unde se sting tigarile, toata am scos-o si am pus aceeasi banda minune de jur imprejur. Acum nu mai scoate nici un zgomot :D

I-mi pare rau ca nu am mai multe poze insa se insera si la un moment dat am ramas sa ma chinui cu becul de la torpedou pentru ca are un sistem tare aiurea de aprindere si stingere si nu am stiut cum sa-l fac sa mearga, pana la urma am reusit insa nu stiu daca e ca din fabrica sau nu. ;) Principalul e ca merge.

Anul asta prin primavara am facut si eu operatiunea asta. Am muncit aproape o zi intreaga dar a meritat. Aceeasi banda am folosit-o si eu, si-i multumesc pe aceasta cale lui adi_bm care a fost dragut si mi-a lasat-o cand a fost in vizita. Efectul este garantat, mai ales daca aveti grija sa lipiti banda uniform si peste tot unde este nevoie. Un spray cu silicon ar fi avut un efect temporar, cel mult una sau doua luni. Recomand procedeul tuturor celor cu greierasi in bord, dar tineti minte un lucru. Numarul greierilor ramane constant indiferent ce solutii gasim pentru stoparea lor ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare am si eu o problema cu eternii greierasi, mai exact la gaura de la aerisire ptr parbriz.....stie cineva cum reusesc sa demontez acea grila de la gaura de aerisire? sau o metoda sa scap de acel sunet inervant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am patit si eu dupa ce un vecin mi-a atins-o in parcare. Ceea ce imi zdrangane mie este carcasa oglinzii. Am incercat cu superglue, cu burete, cu cauciuc si nu a dat nici un rezultat. Eu unu nu am mai gasit si alta solutie si as zice sa o lasi asa ca nu e mare problema. :icon_thumright:

sal..

mie nu stiu daca mi-a lovit cineva sau nu oglinda dar facea la fel de la bass solutia care mi-a venit pe moment a fost introducerea unei monede(mici)5 bani parca, in spatiul dintre bratul de la oglinda si suportul in care sta oglinda, e un spatiu ingusut unde se culiseata

ideea este ca eu oricum nu culisesz oglinda de pe dreapta fiind mai mica ....asa ca mondeda a ramas acolo si pana acum

:)

nu se observa moneda asadar iti recomand solutia mea...pana gasesti alta mai cool:D

bafta

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Bogdan Moraru

Salutare,

Aceeasi problema o am si eu, de la muzica. Zdranganitul la mine este de la aerisirea pentru parbriz si de la palele gurii de ventilatie din centru consolei. Din cate am observat atunci cand am instalat sonorizarea si am desfacut majoritatea pieselor din bord, este dintr-o bucata si nu se poate desface partea de sus decat intreaga. Nu te apuca sa faci chestia asta pentru ca vei avea numai greierasi in masina daca nu le legi exact cum au fost ele imbinate la inceput. Daca totusi te decizi sa il desfaci, spor!

Drive Safe! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mie zdrangane cateodata ceve pe centru bordului inauntru, dar mi-a zis cineva ca e complicat ca trebuie dat tot bordu jos ...ca s-au desfacut niste suruburi bla bla

si pe mine ma intereseaza:)

cine stie exact sa bage aici poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema de genul incepe sa baraie asa dintr-o data (de obicei la plecarea de pe loc) in zona unde scrie airbag in dreapta.

Ideea este ca atunci cand presez zona nu se mai aude nimic si ma intreb ce se poate intampla acolo daca stie cineva.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm. Pai daca am mai multi greierasi dupa, mai bine nu ma mai apuc. Zicea @sHp ca la el se aude pe undeva in dreapta pe unde scrie "airbag". Tot pe acolo am si eu un zdrancanit, dar perpendicular cu el, langa geam ;) Iar alt loc pe unde se mai aud zdrancanituri, undeva sub suportul de pahare. Acolo se aude si la gropi. Cand bag mana acolo si apas in sus pe suportul de pahare numai face.

Totodata, cand am luat masina, nu se auzeau draciile astea. Maine fac 10.000 km de cu ea de cand am cumparat-o.

O alta problema ar fi chiar airbag-ul, care e posibil sa sara daca nu desfaci acel plafon cum trebuie :blah: Am zis ca ma apuc de treaba asta in primele zile cand s-o pune caldura. Probabil dupa Pasti, dar mai astept pareri ;)

Stima !

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. stie cineva daca se pot desface chestiile alea in care intra centurile din fata? din cate miam dat seama butoanele alea portocalii pe care se apasa ca sa iasa centurile sunt putin mai mici decat carcasa si fac o mare galagie. daca a mai avut cineva problema asta si a rezolvat'o astept un sfat. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai zdrancanea si la mine suportul de prindere a centurii stanga-fata de la sofer, dar nu tot timpul. De vreo 2-3 luni si-a revenit.

O alta problema inervanta mai vinde din partea celor doua console de protectie de la maneta de la schimbatorul de viteze cu cea din spate de la frana de mana. Le-am desfacut si le-am rupt din greseala urechiusele de prindere. Abia am reusit sa le prind fortat cu doua holsuruburi sa numai scartaie la gropi si alte denivelari. Dar aspectul estetic nu mai e la fel.

Consola din fata:

2m4yk9c.png

Consola din spate:

14kfmsh.png

Noi sunt in jur de 95-100 Euro. Am gasit la dezmembrari la 150 RON.

Consola aia din fata freaca de plasticele de sub AC-u (plastic pe plastic) si se aude ciudat. Sper sa rezolv problema asta cat de curand si sa numai rup acele urechiuse in care se prind sau vin imbinate cele doua console.

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Salut,

La mine se aude ceva din bord si la haionul din spate numai atunci cand este portbagajul inchis si dau drumul la muzica tare.Am dat fata de la haion jos dar nu am vazut nimic care sa fie desprins sau ceva de genu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Am rezolvat cu greierasii din bord. Am schimbat cele doua console centrale cu altele second hand in stare impecabila si am desfacut si toate plasticele din bord, mai putin plafonul de deasupra. Am desfacut si torpedoul, care si ala zdrancanea si scartiau plasticele in el. Le-am pus la loc pe toate si le-am antifonat sau cum vreti sa-i zic, cu burete de 5 mm, care se foloseste la parchet laminat :(

In prima faza m-am speriat ca e prea lat, dar s-a dovedit a fi numai bun pentru izolatia fonica a plasticelor.

Consola centrala din fata de la schimbatorul de viteze freca sub consola de la AC si acum o saptamana cand am incercat sa o desfac s-au rupt urechiusele de prindere de la ambele console de plastic centrale. Bineinteles ca am comandat altele si am invatat cum se desfac cele vechi si cum se monteaza cele noi. Nu exagerez, dar cred ca am avut vreo 30 de surubele T25 de la toate plasticele din bord.

hs6ff6.jpg

9prv4z.jpg

Timp de lucru, aproximativ 3 ore. Pret burete 2 mp = 6 RON :( Am folosit cam 1/2 mp din toata coala de 2 mp.

Daca ma duceam la reprezentanta la NURVIL, cred ca ma rupeau aia de bani si poate faceau si lucru de mantuiala :)

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu zgomotul zgomotul din partea dreapta a bordului nu a rezolvat-o nimeni?

asta e al 2-lea golf pe care il am si problema asta am avut-o la amandoua.e un zgomot enervant,la benzinar nu se aude asa tare doar in ingropi,la diesel se aude si cand accelerezi.o fi oare de la bucsa de la telescop,sa se transmita in bord?ce mai e dupa torpedou sau deasupra lui?usa de la torpedou e reglata si nu scartaie si nici nu bate.torpedoul e gol,nu are nimic in el si totusi se aude.Cei drept face numa cand il apuca,nu mereu,dar majoritatea timpului e prezent.am desfacut si filtru de polen,dar am vazut k are o garnitura de cauciuc si nu bate.

daca torn o galeata cu vaselina lichida pe bord oare se mai aude ceva? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, deasupra de torpedou este AirBag-ul :) Asa cum am zis, am pus buretele de aprox. 5 mm din acela care se pune pe sub parchet laminat, si numai zdrancane nimic. Acum se mai aude un zdrancanit, cand si cand, in partea din fata a volanului, langa parbriz. Azi a fost mai tare in zgomot si parca batea si in geamul de la parbriz timp de cateva secunde. Parca ar fi de la vibratiile motorului...

Nu stiu de unde vine, dar trebuie sa ma uit zilele astea sa vad ce se intampla pe acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu problema torpedoului am rezolvat-o punand banda cu material textil in toata aria de contact a torpedoului mai bine spus dupa ce se desfac cele 6 suruburi (3 sus, 3 jos). Banda am pus inclusiv in partea stanga a torpedoului in zona unde se imbina cu consola casetofonului, suportului de pahare si de reglare a climei. Am mai pus banda si in partea stanga unde este capacul lateral ala de plastic care se vede doar cu usa deschisa.

Zgomotele si scartaitul au disparut insa a mai ramas usa de la torpedou care la miscare mai face zgomot.... o sa ma gandesc cum sa o fac sa taca si pe aia :)).

In plus am scos capacul de la airbagul pasager si la fel am pus banda textila si in aria de contact a capacului, apoi am pus capacul la loc iar zgomotele care le facea au disparut complet... nu va faceti griji ca are sa sara capacul respectiv in caz de accident.... incercati si acolo.

In partea de la sofer la mine face zgomot plasticul de sub parbriz care la mine intra in rezonanta... ce nu inteleg e de ce se aude doar ocazional si nu tot timpul :)) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da exact. Intra in rezonanta cu ceva dar nu inteleg nici eu de unde vine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexe Alexandru

Asa se aude si la mine ... mai ales cand dau muzica mai tare ...

si tot de la muzica imi scartaie grila de la tweeterul stanga fata ... si mai nou de cand mi-am pus boxe pe spate imi zangane clema care tine tija (la jumatatea ei) care leaga bumbul de incuiat si incuietoarea ... si se aude doar cand e incuiata masina ... cand o descui nu se mai aude ... am demontat fetele usilor am umblat pe la clema aia dar degeaba ... ori caut alte cleme ori le dau jos cred :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Blidisel Alin

Buna, sunt nou pe acest topic. De curand mi-am cumparat si eu un golf 4 din 2001 si mi se aude un zgomot ciudat in interiorul bordului chiar pe la mijloc. Chiar nu stiu ce este si as vrea niste pareri ca este foarte deranjant sunetul. Sa prezisez ca sunetul se aude pe drumuri rele si denivelari restu nu se aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!