Jump to content

Greierasi - solutii pentru stoparea lor


roparo
 Share

Postare recomandată

nu am primit nici un raspuns asa ca am actionat :icon_thumright: am bagat 40 wd la greu in plasticul de la dezaburire parbriz , si la bucsele din spate , si nu am avut nici o problema , se sterge frumos si ramane ca si cum ai fi dat cu un silicon mat . deci ... folositi cu incredere !

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema - se aude ca un suierat cand setez clima la treapta mare de putere. suieratul vine din zona de la picioare/copilot. daca reduc treapta de putere suieratul acesta dispare. am inteles ca ar trebui sa demontez torpedoul si sa verific niste clapete de la clima (aceste clapete nu inchid etans - asa mi-a fost spus)

1. nu stiu cum sa demontez torpedoul

2. exista si alta varianta de a lubrifica aceste clapete de la clima fara a demonta torpedoul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru sunetele de la torpedou. Exista pe lateralele lui doua tampoane din cauciuc. Verificati daca nu sunt mai putin tensionate.

In ce magazine se afla Lubrit All?

Modificat de ivan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema mea e alta, recunosc inca n-am rasfoit celelalte pagini ale topicului, dar o voi face indata ce postez mesajul :D

am golf 4 hatchbak, si la portbagaj, imi scartie uneori placajul (sau carton, ce o fi). daca il ridic pe un colt, nu mai scartie, dar asta e masura provizorie. cred ca e de la frecarea dintre placaj si suportul pe care sprijina. are cineva idee ce pot face? silicon, etc

Eu am decupat dintr-o camera de masina veche doua bucati si le-am pus pe capetele placajului ala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am si eu aceeasi problema, insa nu as "indesa" hartie acolo, alta solutie mai estetica stiti? cum se desface butonul de la frana de mana sa vad ce e pe acolo? :)

of mor imi face si mie galagie butonasu` cel argintiu de la frana de mana sau cand te faci comod pe scaun si scartzie !!! stie careva vre`un remediu ptr butonu de la frana de mana? la scaun mai apare scartzaitu mai dispare ... cand cum
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spuneti va rog cum se desface butonul de la frana de mana? am un greieras acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am greierele asta dar nu stiu ce sa ii fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

erau solutii mai sus de genul hartie indesata langa butonas, dar vreau sa desfac butonul, poate gasesc o solutie mai eleganta.

Inca nu am aflat cum desfac butonul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce e drept, am Polo, dar intreb si eu aici daca nu e vreo problema.

Pe drumuri mai proaste (dificultate mica spre medie), cu ceva crapaturi sau denivelari, am un "prieten" care ticaie pe undeva prin jurul aripii spate drapta. Am zis ca e de la bancheta - am uns pe acolo, am studiat eu cu pumni si zgaltaieli. Nu pot reproduce sunetul. Doar in mers pe drum "dificil" se aude, sau pe drum din asta cu asfalt mai poros(zglunturos, cum sa zic, dar nu stricat). Acum de 1 luna a aparut si se manifesta doar in cazurile de mai sus. Pe drum bun e liniste.

A inceput sa ma enerveze prezenta lui (e cam singurul clandestin care se manifset consecvent pe drumuri mai rele). Si nu ii dau de cap. Am stat in spate si pare ca vine din aripa, de sub montantul spate. Parca ar fi un cablu care atinge de tabla. Am dat mocheta la o parte insa nu m-am bagat la demontari de capitonje sa nu stirc ceva.

Help cu idei daca nu v-ati plictisit citind... ;)

Ca sa aduc ceva bun aici, mentionez ca aveam ,tot pe acelasi gen de drum poros sau cu crapturi multe si scurte, un greieras in bord. Asa mi se parea. Avea un zornait mic si parca se propaga. A aprut recent. Dupa multi nervi si suparari, ajunsesem sa pun eu mana in tr-o parte si sa mi se para ca fuge in alta parte. Cand pune si prietena mana dincolo se auze altundeva si nu mai puteam pune nici unul mana ca eram in trafic :). Intr-o seara cand eu eram pasager si conducea prietena, ea a pus mana pe oglina retorvizoare si a stopat greierasul :) Dar cum naiba se auzea in bord nu stiu... si mai si fugea :). Deci incercati si asta daca aveti situatii asemantoare.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude afara sau inauntru? Vezi sa nu fie placa aia care acopera portbagaju si care se ridica in sus cand ridici hayonu. Marginile ei se tocesc si incep sa scartaie cand vin in contact cu plasticul ala pe care sta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inauntru pare sa se auda, sau mai nou cand am stat in spate sa urmaresc sunetul mi se parea ca se aude dintre tablele aripii. Mentionez ca acum 1 luna 1/2 nu se auze si nici nu am umblat pe acolo. Am incercat si cu tablita aia si nimic...Oricum cand stateam in spate nu parea sa aiaba vreo legatura cu ea. Iar cand stau in fata parca vine de undeva din dreapta banchetei. Tare ma mai supara! Bine ca de 3 zile am lasat-o acasa...si am mai uitat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca totusi sa mergi pe un drum accidentat si sa tii placa aia cu mana sau eventual sa o scoti! Si la mine se auzea la fel si de la aia era problema. I-am pus pe margini doua bucati de cauciuc si nu se mai aude nimic. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, o sa incerc si vin cu rezultatul :icon_thumright:

Acum ca am scapat de greieresii care fugeau prin bord si de fapt erau de la oglinda retorivizoare :D .... , asta a mai ramas singurul (sper sa nu mai apara altii) care e consecvent pe drumuri rugoase .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bagat si eu 2 buc de mocheta in locul unde se imbina bordul cu schimbatorul de viteze DAR cind imping/trag tot scartaie .Treaba nasoala este ca scartaitul vine de undeva de sub scrumiera :(

@Vios tu ce fel de greierasi aveai la usi, adica cum se manifestau? La mine scartaie doar usa dreapta spate si se opreste din scartait doar daca tin impinsa fata de usa. Chestia este ca am demontat fata de usa dar degeaba, zgomotul tot persista .

Are cineva vreo idee cum fac sa nu mai zdrangane capacul metalic care acopera roata de rezerva? La mine intra in rezonanta si ma enerveaza la culme .

Cum ai rezolvat problema scartzaitului din usa dreapta spate. Am si eu aceeasi problema. Ma puteti ajuta si cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

salut...o problema cam aseamanatoare cu a lui Aditu am si eu tot la un polo....imi bate ceva in partea dreapta in spate...e ca si cum 2 bucati de metal sar lovi....pare dinspre bancheta din spate.....de pe forum am citit ca ar putea sa fie si aparatoarea amortizorului sa bate in aparatoarea de plastic a aripei...eu am facut o proba la rece si intradevar daca misc acea aparatoare a amortizorului loveste in plasticul de la aparatoare...dar tind sa cred ca nu se aude aia.....ce poate sa fie ......un sfat???.....am verificat si roata de rezerva....am strans si mai bine trusa de chei care se afla si pe roata si tot se aude....si de vreo 2 zile parca se aude mai tare.....sa fie oare barele stabilizatoare de pe spate....masina are 1 luna de zile si am facut cu ea 1500 km.....sa fie oare lucrul acesta??....sa se duca chiar asa repede????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu e ceva mecanic... Nu ar avea cum.

Totusi , ai fi uimit sa vezi ce sunete pot scoate niste plastice prin masina mai ales cand se propaga prin caroserie :icon_cool:. Eu acum banuiesc ca as avea sunetul ala de la un plastic din dreapta banchetei pe care daca il bat si il apasa face un sunet asemanator... Un poc-poc mai ascutit, cand le apas....

Mai studiem, dar acum prin oras nu face, ci doar pe anumite drumuri, mai exact cel spre Curtea de Arges :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am niste greierasi proveniti din scartaiala geamului de la sofer doar atunci cand e foarte cald afara. Are cineva o idee cum sa scap de scartaiala asta? Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

eu cred ca am depistat de la ce se aude zdranganitul ala enervant de la mine...azi am puso pe prietena sa conduca si mam dus eu in spate sa depistez....centura de siguranta din spate de pe partea dreapta are un joc in stalpul din spate...la fiecare denivelare , groapa , piatra cubica de la vibratiile masinii acea centura din interior bate in tabla din interiorul stalpului....acum stau si ma gandesc cum as putea sa o prind sa nu mai aiba joc.....vreo idee ceva??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si eu metoda ta - sa conduca prietena - si mi se parea ca vine din aripa... :) Nu am idee insa; o sa vad si eu daca nu cumva e tot de la centura si la mine... Merci de idee. Dupa ce studiez poate vin si eu cu o posibila solutie.

Aaa, eu am mai remarcat ca in spate, tamburasul ala pe care se infasoara centura spate are un zornait daca ii dau bobarnace :P, dar nu cred sa fie de la el ca are alta tonalitate.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorneanucostel

parca tu ai zis ca multe chestii mici par sa aiba o sonorizare destul de mare in timpul mersului...vezi si tu ...vad si eu ....si poate intrun final ne rezolvam problema:P.....ca vad ca deja ne streseaza pe amandoi destul de tare...gasim noi o solotie si dam de capat la zgomotul asta nesimtit care nu ne da pace...incearca si tu la tine si vezi poate rezolvi ceva...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu are legatura cu centura...Nu stiu ce sa fie...poate o fi bututcul ala pe care se infasoara centura spate dreapta. Altceva nu mai stiu. Numai la drum lung, cand merg mai repede si sunt crapaturi in asfalt, atunci se aude. E cam pitigaiat ca sa fie ceva mecanic de pe la roti si parca se aude in masina...

O sa ma mai uit deseara sa vad ce mai gasesc...dar ma enerveaza si sa il tot caut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

underground

Pentru zgomote care se aud in zona geamurilor mici din spate sau in zona in care intra centurile in bancheta - o solutie ar fi sa verificati telescoapele.

Eu am desfacut toate plasticele din zona haionului cautand greierasi. La service s-a constatat ca bate tija amortizorului in lateral. Asta la 8600 Km....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multmumim de sfat...dar sper sa nu fie asta...Cum s-a remediat in cazul tau Underground?

Poti sa descrii putin cum suna sunetul cu pricina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea ! am si eu un "greieras" unde se imbina bordul cu parbrizul (cel putin de acolo aud eu, si se aude numai cand merg cu masina subturata, adica trepidatii mai puternice) are cineva vreo idee cum scap de el ? tin sa precizez ca daca apas pe bord in zona aceea nu se mai aude nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ce spui tu mai sunt solutii in topicul asta, ceva posturi mai la vale :). Pe scurt incearca sa fixezi ceva, un cauciuc la o margine a bordului sau intre bord si parbriz. Ceva discret si eventual adeziv. Poti sa incerci chestii din alea de gasesti pe la magazinele mari la raionul pentru casa si menaj - sunt fie din material textil fie cauciucat si au adeziv pe o fata. Rolul lor e sa il pui sub picioarele scaunelor sau la alte elemente de mobilier.

Sau mai sus am scris eu ca ceva ce mi se parea ca vine din bor era de fapt din oglinfa retrovizoare si asta am rezolvat cu o pelicula subtire la imbinarea dintre rama oglnizii si suportul ei.

Problema e ca nu mai pot tolera greirasul din spate din dreptul aripii drepte. Suna ca un cablu mic care atinge de tabla cand trec peste hopuri. Parca imi numara hopurile . :mellow:

Underground, care e faza cu tijele amortizoarelor? :unsure: Care sunt astea? e ceva grav ca nu am mai auzit de tijele astea...e tot una cu flansele?

Multumesc! astept idei... :scratch:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!