Jump to content

Greierasi - solutii pentru stoparea lor


roparo
 Share

Postare recomandată

Demonteaza torpedo-ul, am 6 suruburi torx si vezi sa nu ai vreun clips, clema, cablu care sa faca pe nebunu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o problema la bucata de plastic neagra aflata chiar sub sticla care acopera ceasurile de bord (intre sticla ceasurilor si corpul volanului.problema e ca nu stiu cum as putea sa o dau jos sa o fixez mai bine pentru ca nu se vede nici un surub sau clema.am tras putin dar nu vreau sa il rup.daca are cineva o solutie va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se da volanul la maxi in jos si se trage maxim spre sofer.Se apuca plasticul de capete si se trage inspre sofer un pic ridicata.Are pe capete 2 cleme care mai au prostul obicei de a se intepeni.La mine una era deja rupta si sta doar in cealalt fara probleme.Cam asta e "procedura".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit problema, sub torpedou unde vin picioarele am bagat mana si am simtit un fel de cutie, pe care daca am pus mana nu mai zornaia, am tras ceva mai tare de el si acuma nu mai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Demonteaza torpedo-ul, am 6 suruburi torx si vezi sa nu ai vreun clips, clema, cablu care sa faca pe nebunu

are 7 suruburi, nu 6!

sub torpedou trebuie sa ai o bucata de burete. sub el este motorul de la climatronic/aer conditionat. poate vibreaza carcasa ventilatorului (ea seamana de jos cu o cutie dreptunghiulara de plastic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
paulhernest1

salut. nu reusesc sa desfac torpedoul la golf 5....se desface si din consola centrala suruburile ? este vreo problema cu airbagul? va rog spuneti-mi de unde sa incep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu postezi in sectiunea corecta pt mk5 ? aici e pt mk4 si bora ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

stie cineva cum se demonteaza piesa inconjurata cu rosu in imagine, e acel cadru care tine burduful manetei de viteze!!!

post-62875-0-76059500-1346234634_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e lipita de restul consolei, care de fapt o vezi in poza atasata de tine

nu ai cum demonta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok mersi frumos, chestia e ca in partea de jos a ei este putin ridicata in sus si am zis ca se poate demonta. de fapt vreau sa o imbrac cu autocolant carbon... si nu vroiam sa dau consola aia jos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu talent poti imbraca foarte frumos cu autocolant :)

sa mai posteze pe aici colegii care au facut, ca am vazut multi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am analizat un pic treaba si cred ca am sa reusesc...revin cu poze! Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, am si eu aceeasi problema cu torpedoul...super greieras la relanti datorita vibratiilor motorului. Am golit, tot facea. Intr-un final mi-am dat seama ca atunci cand deschid torpedoul nu se mai aude, ci doar cand il inchid si cand acele "cleme" de prindere intra in cutiuta in momentul in care se inchide. Solutii sigur sunt...dar poate ma lumineaza si pe mine cineva :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur e de la cleme sau de la toata cutia, cum e prinsa de bord (cleme,suruburi)?

cand deschizi usita , trage de tot ansamblul ala si se tensioneaza altfel, de aia nu mai face galagie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Haideti bai baieti, sariti cu ideile! Problema mea ramane torpedoul...greierasul ala imi mananca sufletul =/

Daca apas pe el la relanti nu se mai aude, daca il las sa stea normal, chitaie si rontaie ca toate cele...se aude chiar si cu muzica data mai tare.

Trebuie desfacut, se pot face alte improvizatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Cu o umila rezolvare a unor probleme vin si eu: la Bora mea tot auzeam un sunet ca de tabla, ce isi amplifica rezonanta in functie de turatia motorului. Si incep cautarea: torpedo nu, consola centrala nu, bordul pe undeva nu... SI deschid capota, surprizele: 1-compartimentul filtrului de aer batea in baterie, facea un sunet ciudat e drept, l-am rezolvat nu foarte greu,dar nu era asta. iar 2-traseul de la filtrul de aer spre far,unde isi trage aer din afara. E acea conducta de plastic ce vine prin interiorul aripii stanga, inconjoara bateria si merge pana sub far. Acea conducta are ea un mic tampon de un oarecare cauciuc,care se aseaza inspre aripa pe interiorul ei, insa probabil cu timpul si-a perdut proprietatea devenind cam rigid si nu mai atenua vibratiile,de aici si sunetul de tabla ce rezona dupa turatie. Rezolvat cu o bucata de cauciuc moale, prinsa de acel tampon initial. Rezultat 100%.

Iar pentru alti mici greierasi, chiar ieri am cumparat de la LIDL, un fel de burete cu adeziv pe-o parte,de vreo 3 mm grosime, e negru si nu se vede, si atenueaza , pot spune chiar si 99.99% din sunetele facute de trepidatile plasticelor la interior, doar trebuie aplicate corespunzator. Mercedes e copil mic pe langa Bora mea acuma, :))

Sper sa prinda bine cuiva "sfaturile". Cele bune va doresc !!!

Modificat de ValyMic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mai nou imi face galagie grila de ventilatie din dreapta si butonul de dezaburire (sau rama in zona lui)

la buton am umblat recent cand am montat un modul de semnalizare.

si o chestie care ma enerveaza: am centura pusa, cand respir automat de misca 1cm centura, se tensioneaza putin. aud un zgomot de arc, de plastic de freaca, in catarama centurii.

se aude doar cand e liniste in masina (de obicei cand stau la semafor). se poate sa desfac, sa ung ceva in catarama aia?

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut , mie usile imi fac intr-un mare fel , am inteles ca sunt niste cleme cu care se prind fetele de usi , odata cu imbatranirea acestora ele se slabesc si merg schimbate pe OEM sunt foarte ieftine , nu mai retin, oricum in februarie am ceva lucrari ce implica demondatea fetelor de usi si le schimb , va tin la curent , numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 lei bucata. sunt unele cu un guler de burete pe ele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am si eu niste greierasi de undeva de la consola centrala.

nu face tot timpul, cand merg pe drum ok nu face, dar la gropi, denivelari, drum accidentat, ma omoara.

pana acum era o liniste in masina de imi auzeam gandurile, acum nu mai suport scartaitul acela...

am incercat sa tin apasat pe fiecare element in parte,etc, dar tot nu se opreste nici cum scartaitul...

a mai avut cineva aceasta problema?

ma intereseaza daca este ceva banda adeziva cu burete sau ceva, sa pun intre elemente, poate se opreste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banda tesa panzata sau ceva de genul celor care se pun la geamuri sa izolezi (purfix). Doar sa stii de unde scartaie. Sau lipesti peste tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa scot scrumiera, capacul de la mufa vag, casetofonul si locasul de deasupra pe rand....sper sa imi dau seama exact ce face :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrumiera si capacul mufei nu cred sa faca galagie.

Sertarul ala,da. Face si la mine,freaca de capacul de la suportul de pahare

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

geamul de la sofer nu-mi da pace , parca l-as apasa tot timpul numai sa nu-l mai aud

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!