Jump to content

Bora 150cp 4motion - Sfaturi


Tinu
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Intentionez sa dau la schimb Golful din semnatura pentru o bora 1.9tdi 150cp 4motion cu dotari destul de generoase.

Nu cunosc nimic despre acest motor si nici nu pot sa imi fac o evaluare vis a vis de cresterea costurilor de intretinere de la golful meu la motorul asta.

Daca exista posesori ai unui VW de tipu asta sau oameni mult mai bine informati decat mine, orice comentariu (fiabilitate, costuri, intretinere etc )este binevenit.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu cei de la sri sau spp au avut un lot de astfel masini si nu au avut problemem majore, ianfara de consumabile, acuma depinde cum o gasesti, sa nu fie tras de ea, dar ceva comun intalnit la majoritatea 4motion...... cad ambreajele mai des

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e de vis, daca nu s-a tras de ea la maxim.N-o lua fara test cu vag-com.Daca e cea verde caravan gandeste-te bine inainte, a avut motor de 2.8 benzinar pe ea :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E berlina neagra, modelul cu interior crem. Acum nu stiu cat s-a tras de ea...eu am condus-o si mi se parea ca trage bine dar eu vin de pe golf de 101 cai deci posibil sa fiu impresionat usor :blink: .Are undeva spre 100k km si e din 2003 dar totusi am cateva reezerve vis a vis de km. Parca masina spune altceva. Se poate verifica cumva treaba asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu vag-com. Dar nu este 100% sigur. Am un vecin care a luat tot o Bora 1.6 benzina. Cand a cumparat-o ii dadea erore la cu vag-com, si acu cateva luni a vrut sa o vanda. A gasit client, si cand sa dus sa o testeze erau cu 50.000 mai multi km. ar fi bine daca si " a ta" ar avea 100.000, in germania, fac 40.000 pe an lejer. Dar mai sunt si excepti! Ce sa zic, BAFTA MULTA si fa o scanare cu vag-com

Modificat de bescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Bora ARL insa nu am 4motion. Motorul trage super, consuma nu foarte mult. Deci este bine. Mare grija la TURBO insa. Conteaza mult stilul de mers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Bora ARL insa nu am 4motion. Motorul trage super, consuma nu foarte mult. Deci este bine. Mare grija la TURBO insa. Conteaza mult stilul de mers!

Si eu am achizitionat de curand o Bora de 1.9 TDI 4 motion si as fi curios de ceva detalii legate de "stilul de mers" mentionat de tine mai sus. Am auzit tot felul de pareri si majoritatea recomandau sa merg cu ea peste 2000 rpm, chiar in 3000, dar sincer masina pare sa se comporte cel mai bine daca schimb la 2000 rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este sa nu dai "talpa" sub 2000rpm, sa nu o opresti brusc dupa ce ai "copt-o" ... sa nu dai "talpa" cand e rece ... si este foarte recomandat sa dai si in oras din cand in cand un 3500-4000rpm (a 2-a de preferat, sa nu dai in radar rau :angry: . Cam asta e in mare, motorul este mai sensibil. Chiar sapt. trecuta a fost o Bora de la SRI in service cu ... inlocuit turbo :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un motor excelent, am mers cu masina lui chris (leon arl 4motion) si tragea superb. Dupa chip, era de-a dreptul impresionant. Consumul din ce stiu e ceva mai crescut. Am mers impreuna mai multe masini, printre care un Golf ALH (90CP), un A4 AWX (131CP) si leon-ul mai sus mentionat. Golful a mancat undeva la 6, A4 cam 7.5 iar leon-ul cam 9. Deci consumul este un pic mai mare. Parerea mea ca merita din plin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, senzatia este misto. Mai stau putin pana la cip. Deocamdata sunt multumit de performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are de ce sa iti fie frica. Masina e nava cosmica, numai ca 4 motion-ul si fortarea la 150 de cai papa un pic cam mult (in plus, 350 grame afara si 1 litru oras)si scade insignifiant demarajul si viteza maxima, dar insesizabil daca nu esti zmeu pe strada...

Bora se poate duce si la 170-185 de cai dar cu ceva riscuri... Atentie la cine tuneaza chestiile astea !

Te simti mai respectat in trafic daca ai cele trei litere rosii (TDI), mai ales daca respecti si tu ceilalti participanti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce stiu eu cei de la sri sau spp au avut un lot de astfel masini si nu au avut problemem majore, ianfara de consumabile, acuma depinde cum o gasesti, sa nu fie tras de ea, dar ceva comun intalnit la majoritatea 4motion...... cad ambreajele mai des

de aia mi s-a dus mie mai repede ca la altii?

scuze de off!:RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@klausory: "...si scade insignifiant demarajul si viteza maxima" - viteza maxima intr-adevar scade cu aprox. 10-15 km max,dar demarajul e net superior unei tractiuni fatza sau spate,cum sa scada? e 4motion doar,pleaca toate rotzile! :blink:

@tinu: e avion masina,eu am Golf IV - 4 motion 130 cp din fabrica,dupa chip ~160 si sunt super multzumit!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

demarajul e net superior unei tractiuni fatza sau spate,cum sa scada? e 4motion doar,pleaca toate rotzile! :icon_thumright:

pai tocmai de-aia. inafara de cele 2 de la tractiunea fata, mai invirte si un ax cardanic, care mai are si el inertia lui, mai multe frecari, greutate mai mare etc. etc. la plecarea de pe loc pune mai repede puterea la asfalt, si e mai eficienta, fiindca nu rupe aderenta asa usor, dar reprizele din mers fata de 2wd sint ceva mai slabe. pe suprafete cu o aderenta mai precara, in schimb, n-are egal ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plecarea din loc este mai buna la 4motion, insa pierde imediat dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...reprizele sunt ceva mai slabe pt ca are rapoartele mai mici in cutie,iar daca pierde imediat dupa,cum zice bamse,o face doar din cauza greutatii mai mari,nu si din alta cauza!...oricum mie nu mi se pare ca pierde deloc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai pierdere de putere pe arbore, grup, etc. Nu e vorba numai de faptul ca e mai grea, ai mai multe piese care exercita forta de frecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pierde din cauza greutatii + pierderilor mai mari in transmisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...reprizele sunt ceva mai slabe pt ca are rapoartele mai mici in cutie

sa ma corectati daca gresesc: rapoarte mai mici nu s-ar traduce in reprize mai bune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum. Depinde. Comparand 2 masini identice, dar cu rapoarte diferite... Atata vreme cat sunt in aceeasi treapta, cea cu rapoarte mai scurte e in avantaj (motorul e mai sus in ture, putere mai mare). Din momentul in care masina cu rapoarte mai scurte schimba in treapta superioara (si va fi obligata sa schimbe mai repede) si pana in momentul cand schimba si masina cu rapoarte mai lungi, masina cu rapoarte mai scurte e in dezavantaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.

am gasit si eu o bora 4motion 131CP pe un site de intermedieri auto si chiar ma interesa masina respectiva:

EURO 3; CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 8 AIRBAGURI; CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; 90.000 km

(am dat copy paste :vaidecapulmeu: )

In primul rand cum vi se pare? si in al doilea rand ce nu prea am vazut zicandu-se aici...cum e consumul la un 4motion in oras, in afara...pt condus mai mult in oras merita?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerile le poti citi mai sus. Cat despre consum, eu nu am 4motion si am un consum mediu de 6.8 in conditiile in care o calc cat de cat. Zic estimativ ca la un 4motion mai pui maxim cateva sute de grame la consumul meu, zic ca te invarti undeva la 7.0, 7.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 4motion pe bora de 74kw (101CP) si imi ia 8.1% mediu!

Parerea mea este ca la 150CP sare de 10%. Trb sa mentionez ca o cam calc. Afara.. scot cam 6.5 - 7% (bine... poti sa scoti si 5.5 daca mergi cu 120/130km/h intr-a 6-a), iar in oras cam 9%.

Mi se pare foarte mult in conditia in care un prieten cu GIV de 90CP tunati la 100 si ceva, nu depaseste 6 - 6.5% consum mediu.. si zice ca merge agresiv..

Eu zic sa o iei oricum.. super senzatie este sa demarezi pe zgura .. parca fuge mai tare decat pe asfalt....

Abia astept zapada.. sa vedem... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa o verifici bine

Nu prea cred sa aibe doar 90000 km

Depinde din ce an este ca nu ai specificat si daca este luata de aici

Daca e luata de afara sigur are mult mai multi km

Si gandeste-te ca vei avea un consum destul de mare

Verifica bine masina

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Trebuie mentionat ca bamse scoate consumul respectiv in Craiova, iar iculux in Bucuresti. E diferenta mare

2. @iculux motorul prietenului tau este non-PD, de unde si consumul mai redus decat la tine.

3. Sistemul Torsen de tractiune integrala (permanenta, in cazul Torsen) ia cam 1L/100km in plus. Nu stiu cum e cu cel Haldex, dar eu zic ca cel putin 0.5L/100km ia in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!