Jump to content

Geometrie directie cu probleme


iully2
 Share

Postare recomandată

@ Misuhtz , ai putea sa incerci la o reprezentanta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, chiar o sa incerc. O sa schimb amortizoarele si flansele pe fata in saptamana ce vine si apoi o sa mai incerc intr-un singur loc, undeva pe Fizicienilor. Dupa aia, daca nu iese, Avia scrie pe mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce si flansele,crezi ca nu mai sunt ok?..io am schimbat doar telescoapele pe fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa schimbi o tona de telescoape, nu are treaba cu directia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e ca o sa schimb bucsele mari din spatele rotilor pentru ca s-a schimbat doar una, asta anul trecut si mi-e ca e o mica cauza in problema cu geometria, flansele le schimb pentru a elimina eventualele probleme pe viitor si sa le elimin din ecuatie in cazul batailor, iar amortizoarele le schimb pentru ca ala din dreapta e dus de tot, stanga nu e dus de tot, etc. etc.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am si eu o problema la directie...atunci cand am facut geometria dupa 10-20km s`a dereglat iar volanul sta virat spre stanga si acuma am observat ca atunci cand intru intr`o curba spre dreapta si accelerez se aprinde si se stinge ESP`up si parca masina se infraneaza si nu mai pot accelera .dupa ce indrept volanul totul este ok sau atunci cand intru in curba dar nu mai accelerez masina nu are nimic.

 

Sa fie de la geometrie ?

Ajutor ! vreau sa plec la munte si o sa ma omoare serpentinele daca se comporta asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca melcul din caseta a sarit vreun dinte. 

Varianta rapida e sa scoti volanul si sa-l centrezi pe mijloc.

Eroarea de ESP apare de la unghiul citit gresit de spira din volan.

Cu ocazia asta scapi si de o problema ce inca n-o realizezi: daca mai circuli mult asa, poate rupi folia si te-ai mai scos de niste bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce dimensiune are imbusul de sub airbag ? ca ma gandesc ca de acolo se slabeste si se centreaza///

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acolo.

Daca bine-mi amintesc, e un torx. In jur de 10mm grosime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu umbla la volan, directia se face din caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ma caseta. Tot un drac e la B5.5, nu are senzori de pozitie decat sub volan. Melcul din caseta se invarte la nesfarsit daca vrei.

Omul vrea o solutie rapida si simpla. Si nu afecteaza cu absolut nimic in conditiile tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedem cum fac sa ajung la acel torx.desfacere capac airbag,demontare airbag....off !

trebuie sa mai citesc putine detalii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzele mele lui Claudiu de la Augusta deoarece cred eu ca are dreptate in legatura cu diferenta intre rotile din fata, slabit cadru motor si reglat. Eu ma duceam cu gandul la sasiu, nu la cadrul motor. Unii batrani din bransa ii sustin solutia. My bad!

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedem cum fac sa ajung la acel torx.desfacere capac airbag,demontare airbag....off !

trebuie sa mai citesc putine detalii :D

Pai vad ca inca n-ai plecat in concediu. De ce nu mergi inapoi la service sa te rezolve? Ce reglaj e ala daca iti sare directia de la loc?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai am facut geometria deja de 2 ori,asta o sa fie a treia oara . maine dim trebuie sa fiu la service.poate o sa iasa bine....vedem

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge deja cu dumnezeii...  :D

Cum ma sa mergi de 3 ori pentru un reglaj de directie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme. Pe aparate da ok, dar in drum e ca dracu. Iesi in proba de drum si revii pana esti multumit. Mi se pare ca nu era bine la 0, ci in toleranta unghi un pic deschis cred, e calculat de neamt ca pe autostrada la viteza sa se inchida ca urmare a tractiunii. 

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
steliancosmin

ajutor, nu am gasit inca pe acest topic, problema urmatoare: la passat b5 din 2001, unghiul de cadere nu se poate regla( asa mi-au spus cei pe la care am umblat sa-mi faca ungiul) ,are cineva vreo idee ce ar trebui sa schimb, fuzeta, telescopul, sau este din caroserie problema (uzeaza rotile din fata pe interior) multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi postul 89, cred ca am scris pe acolo care e treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut. la un passat b6/2009 care sunt valorile unghiurilor la puntea spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Am o uzura a cauciucurilor in portiunea dinspre interior pe ambele roti spate. 

Nu am probleme in partea din fata, uzura fiind uniforma. 

Se poate regla la Passat geometria spate sau, fiind punte, e semi-fixa? Poate fi alta cauza?

Mai arat ca am cauciucuri dimensiunea 235/45/17, janta 7j ET 35. Cele de iarna, 195/65/15, janta 6,5J, et. 37 nu mi le uzeaza in asemenea mod.

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce regla. Doar sa schimbi puntea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin ma gandesc ca, poate, bucsele alea mari ale puntii spate sunt uzate si "imi cracaneaza" putin rotile, provocand uzura pe interior a anvelopelor. Nu e plauzibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata puntea ta?

 

Schimba bratele alea doua pe care stau arcurile. 

punte-spate-volkswagen-passat-b5-5-2003-1-9-tdi-b29fb25af21980a1d6-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca alea sunt punte spate cu suspensie independenta! (Passat B6?)

La B5 e asa! Si da, cred ca nu ajuta cu nimic sa schimb bucsele alea! 

2351934_punte-spate-vw-passat-b5-1997-2005_1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!