Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Folosesc Avanti Fortuna si printre cate statii mi-au trecut prin maini, ma pot declara multumit. Modulatia e buna, auto squeltch-ul taie precis si lasa doar cat trebuie.

E mai reusita decat Yosan CB 200 dpdv receptie, dar la Yosan feetback-ul butoanelor era mai bun si se apasau mai usor. Ambele statii au fost luate de la importatorul din Iasi.

Cele pomenite de mine sunt black box-uri si au marele avantaj ca unitatea centrala fiind in permanenta conectata reduce mult din timpi si daca scoti microfonul nimeni nu isi mai da seama ca ai avea echipament pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am dat 150 lei la oferta pe un PNI HP8000 ASQ + 50 lei pe antena tot PNI de 80cm si aud mai bine decat midland-uri de 400 lei cu antene de 1.5m :))

 

pe testate...

 

ASQ-ul e destul de bun, taie cat trebuie in functie de distanta si de relief... nu aud toate vajaielile si zgomotele colegilor care sunt prea departe de antena mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu sunt nebun :)

Si eu sunt super incantat de pni-ul asta

Nu cu antena aia mica, e drept, ci cu tlh-ul 100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

luat la pachet... 200 lei pe PNI hp8000 si antena de 80cm la dedeman undeva prin primavara...

 

am gasit la lidl sistem de scai autoadeziv, am lipit pe partea din spate a statiei, si acum la golf numai cat o pun langa consola, se prinde de mocheta si sta acolo linistita, nu cade, nu deranjeaza pe nimeni..... la T5 e mai dificil ne-avand mocheta pe jos

 

L.E. asta e antena: http://www.emag.ro/antena-statie-radio-cb-pni-18-244-65cm-pni-18-244/pd/ECCNTBBBM/?ref=similar_right-1_2&recid=ibt7q0ff-2k30lyikxfi-C.c17_a185.AB.Else.S.SIMILAR-095urm2

 

e de 65cm de fapt :D e mica, nu ma deranjeaza prin masina, sta fixa si la 160km/h.... desi baza e mica

se detaseaza batzul deci daca vreau pot sa-i pun unul mai lung, dar pana acum n-am simtit nevoia

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce ziceti de Dynacom CB-350 (cu variantele sale)? Are buton rotativ multifunctional, CH UP&DN, VOL, SQ si e cat o bricheta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multifunctionalitatea butonului ala nu cred ca e o fericire in utilizarea normala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iati PNI 8001 sau 9001 si nu vei regreta. Unde mai pui ca pretul u super,ir cu 1 radar evitat ti-ai scos si banii.

Restul, cu bani multi ptr. aceasta fregventa CB, nu merita, ptr. acelasi lucru. Cereti detalii de la alti utilizatori si va veti convinge. Drumuri bune.

Eu detin ambele tipuri pe 2masini, diferite, cu amtena de 1 m, si una de 1,5 m, fixe in suport pe masina, sincer e liniste si mai mult decat utul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O statie foarte reusita. Recomand! Dimensiuni identice, Avanti Micro/Supremo, dar mai scumpe fara diferente notabile de performante in info trafic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu o prinzi fix, de cate ori ridici microfonul o tragi dupa el, ca e si mica si usoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Mergand spre mare, mi-a sarit ... antena statiei de pe plafon. :tuktuk:

In momentul in care am trecut pe langa un tir, el cu viteza, eu la fel, aerul dislocat de acesta a facut sa-mi sara antena. Din fericire nu mi-a spart luneta. Antena este Midland 145 cu baza magnetica Midland 120/PL.

E adevarat ca antena are cativa ani (vreo 4) si ma gandesc ca poate magnetul si-a mai pierdut proprietatile.

Intrebarile adresate voua sunt:

1-sa merg/caut in continuare un suport magnetic si de care?

2-la skoda octavia hatchback exista vreun suport demontabil care sa se prinda in locul acela unde sunt gaurile pentru barele de portbagaj (plafon)?

3-alte variante?

La intoarcere, de frica sa nu mai sara, am bagat antena in masina si am scos spicul pe geam. Nu prea recomand decat in conditiile amintite.

Astept cu mare interes raspunsurile voastre.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai folosi antena din mașină scoasă pe geam, ai pierdut planul de masă și mai mult ca sigur swr-ul este mare risti să arzi finalii de la stație.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spre exemplu am antena pni ml 160 cu baza de 140 si nu am avut probleme...am mers si cu 60 pe un drum de tara si loveam crengile cu ea...nu s.a miscat un milimetru...daca ai barele longitudinale pe maaiba se gasesc suporti de prins antena pe ele.

Sau poti sa faci o gaura in plafon si sa o atasezi acolo..de preferat cat mai in fata cum am vazut eu zilele astea un logan cu antena pusa in locul celei radio...ca dati seama ce nasol arata. Pacat ca nu am avut timp sa fac poza :)) Scuze pentru off topuc si gluma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce marca sa fie baza magnetica si de cat? 140sau 160?

Nu am bare pe masina. Vreo prindere laterala la plafon imi puteti spune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la Skoda Octavia suruburile de prindere sunt mascate de chederele usilor, adica pe interior. Ala este Logan MCV.

Oricum cautam orice varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept cateva pareri despre antena President Alaska de la cei care au folosit-o.  Ma gandesc sa schimb antena Midland ML145 cu una mai puternica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atenție antenele nu au putere , antenele pot suporta o anumită putere. "Puterea" este dată de stație . La antene este importanta lungimea lor pentru o recepție/emisie cât mai bună . Dacă vrei să treci la pasul următor încearca Sirio MW 4000 are 2m și este foarte flexibilă , poate fi depozitată în portbagaj fără probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statia pe care o am acum este President Randy. Am avut antena Midland ML 145 si nu prea m-a convins.

La urmatoarea antena pe care vreau sa o cumpar conteaza:

1 marimea max 1,50m (+sau- cativa cm max 10)

2 puterea (President Alaska am inteles ca are 1000w max, e mai puternica decat Midland)

3 daca imi recomandati alta antena cat mai mica si cat mai puternica sunt deschis sa aud variante. Nu vreau antena de 2m desi...marimea conteaza ...stiu... :D :icon_thumleft: Ideea este ca sunt in cautarea unei antene cat mai compatibile cu statia President Randy.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu ai citit mai sus ? Alaska SUPORTA o putere de 1000 W nu are o putere de 1000 W, tu tot 4W o să emiti și cu ea la fel ca și cu ML145. Încă o dată antenele nu au putere. Antena de o calitate mai bună este Sirio sau President. Mai important este să calibrezi antena pentru a avea o emisie cât mai eficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si am inteles. Dar din experiente aceeasi statie cu antene diferite si calibrate au receptionat diferit, adica cea mai "puternica" a receptionat mai bine. Dar discutia este destul de larga. Daca imi spui ca President Alaska e mai buna calitativ decat Midland ML145 atunci pe aia o sa o iau. Multumesc pentru sfaturi.

De la Sirio ce mi-ai recomnda cu caracteristici asemanatoare antenei President Alaska?

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc ML 145 Black de la President care este la prima vedere este asemănătoare cu Alaska. Sunt multumit de emisia/recepția pe care o am cu ea. Am folosit-o în combinatie cu mai multe stații atât pentru infotraffic cât și pentru legături la distanță (DX-uri). De la Sirio tot un ML 145 ,asta ca să rămâi la dimensiunile actuale, în rest pentru o recepție / emisie cât mai buna trebuie să optezi pentru o antenă mai lungă gen Sirio MW 4000 . dar asta am înțeles ca nu intră în planurile tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!