Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Sa fiu sincer am incercat sa o vand din cauza ca are 10w dar nu am gasit client :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu totusi tind sa cred ca nu vor fi probleme cu ele...


asa or sa arunce toti statiile cu putere reglabila sau amplificatoarele? ca vor fi suspectati ca le folosesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o vorba: se poate vinde orice, daca are un pret corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut 375 ron pe ea cu tot cu antena president ml145 si nici un potential client timp de o luna cat a stat la vanzare pe un site de vanzari. Parerea mea e ca pretul a fost destul de corect mai ales ca statia merge foarte bine dar daca se poate modifica sa coboare la 4w o sa caut "meseriasul" potrivit care sa o rezolve :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

stiti din intamplare ce as putea face cu o Antena Midland T788 deoarece prinde si emite doar foarte aproape. A ramas tija aia prinsa intre hayonul din portbagaj si bancheta spate, iar cand am deschis portbajul am indoit tija si cred ca de aici s-a stricat. Problema mai mare e ca s-a intamplat in drum spre mare si acum as vrea sa o repar in drum spre casa, prin Constanta daca stiti vreun loc unde se poate regla antena...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur ca s-a desfacut cablul din lipituri in baza antenei sau in mufa.

de la indoitura spicului nu scade raza de actiune.

 

Iesi la sosea si intreaba un taximetrist ca sa o rezolvi mai repede ca pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred ca ai dreptate ca este din firul care intra în talpa antenei. Am mișcat de el când am observat problema și revenea la normal. Nu știu cum s-a stricat ala, poate de la aruncat și mișcat prin portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

doresc sa imi cumpar si eu o statie auto, pe ce distanta emite cea de 4w???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate gandul si pe mine la o statie, dar una mobila, sa fie cat mai mica. Am tot citit la postari dar as vrea niste pareri avizate de la detinatori. Am de ales intre Alan 52 cu Wilson Little wil si President Randy II cu President Virginia. In conditiile in care le voi face calibrarea [ma rog la Virginia doar ca pozitionare] cam la cati km sa ma astept in oras si in afara? Personal as fi multumit cu 2-3km in oras si 7km in afara.

 

Merci anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am TLH-100 - o clona de Little Will.

in oras n-am idee cat bate - insa afara din oras, in conditii bune se duce spre 10km. Ca si medie 5-7km afara.

 

daca esti incepator insa - iti recomand o statie si cu squelch automat - pana inveti sa folosesti squelchul manual.

alan nu are - iar la randy 2 nu ma prind cum se regleaza squelchul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

O sa repet ce am tot scris prin topic. De vreo 3 ani cred sunt posesor de Alan52. Citind tot felul de opinii cum ca ar fi tehnologie veche etc etc am decis sa iau si o Randy II M. Cea mai mare greseala a vietii mele! Squelchul ala numai automat nu este. E tot un squelch manual doar ca e electronic si in 5 sau 6 pasi! Prin squelch automat eu inteleg ca atunci cand incepe sa fasaie sa se calibreze singur ca sa fie liniste. Cucu! Nu asta face Randy. Si poate ca nu m-ar fi deranjat atat de tare ca are trepte de squrlch daca ar fi fost accesul la reglaj mult mai bine gandit. Sa iti explic si de ce. Pui statia pe sq3 de exemplu. Incepe sa fasaie. Iti reamintesc ca ESTI LA VOLAN! Trrbuie sa intri in meniu ca sa reglezi sq. Cum intri in meniu? Apasand simultan 2 butoane! Bai nene, ori conduc si imi iau statie ca sa ma ajute ori sunt minitehnicus si butonez prin meniu. Bun, sa presupunem ca esti comod. Pui sq pe 5 direct. Ai liniste. Dar acum chiar ai LINISTE! Habar n-ai ce se intampla pe statie. Se anunta ceva, nu se anunta ... !?! Au "rezolvat" ei problema asta punand pe lateral un buton Monitor care iti taie sq de tot. Un rahat.

Ce am facut? Am dat inapoi Randy 2 si am cumparat inca un Alan 52. Isi face treaba foarte foarte bine, are potentiometru pt sq deci ai practic o infinitate de trepte de sensibilitate, e mai mica decat Randy, are 1 singur cablu, cablul e spiralat etc etc. 

O sa intalnesti multi colegi care spun ca la Randy au nu stiu ce calitate a sunetului, emiti/receptionezi mai bine, bla bla bla. Nu au probleme cu sq. Treaba lor. Eu spun STRICT EXPERIENTA MEA cu ambele statii. 

Antena o am si eu tot TLH-100 si nu as schimba-o cu ceva mai lung. Nu simt nevoia. Nu ma intereseaza ce se intampla in judetul vecin, ma intereseaza cativa km in jurul meu si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care circuli pe un drum cu trafic redus o antena mai lunga este folositoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba doar de traficul de pe drum.

In zonele de deal si munte propagarea este afectata de obstacolele naturale si conteaza mult daca esti in deal sau in vale. O antena mai lunga te ajuta mai bine, desi nici cu asta nu rezolvi problema intotdeauna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu circul prin campie, pentru munte nu-mi dau cu parerea ca nu am aprofundat subiectul. Dar pe drum circulat cum e valea prahovei, valea oltului etc nu am intampinat probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Squelch automat da - da nu d-ala ca Randy. Ci reglaj pe potentiometru cu pozitie de auto. Adica sa poti merge cu sq normal si daca ti se ia, sau inca nu stii ce e aia - tii pe auto.

 

asa aveam pe bytrexul pro-m4 - primele luni l-am folosit pe auto - si era decent, si apoi m-am invatat si nu a mai stat pe auto pana am vandut-o

 

acum am o danita 3000 doar cu squelch manual - si ceva mai bun ca filtrare. Nu-mi mai trebuie de ceva vreme asq...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu tin statia intre scaunul soferului si consola centrala bagata intr-o carpa pt a nu zgaria plasticul si scaunul.

Voi pe unde o mai tineti pusa ?

Modificat de ppaarroollaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E jale la voi la  Targu Neamt. De fiecare data cand trec pe acolo ma innebuneste slujba. Eu sunt posesor de TTi TCB-550 + Midland ML 145. Sunt multumit de combinatie. Pe E85 nu am nici o problema. Se schimba situatia pe valea prahovei sau in alte zone muntoase. Banuiesc ca este o statie entry level. Poate sa imi recomande cineva o statie mai performanta? Sa zic undeva la 500 ron (antena ramane). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tti nici nu ma miră. Deloc. Una din cele mai gălăgioase statii. Dețin de câțiva an un Stabo xm3400 (varianta LED) și face o treabă excelentă. O găsești pe la 200 lei sh, cu toate că merită mai mult. Ca nouă, caută un Superstar Lord sau Albrecht 4200. Ambele până in 350 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Slujba "vine" din Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord. Eu cred că cea mai gălăgiasă stație este President Teddy, ceva dezastru. Rareori pot folosi ASC, iar pe manual, de multe ori trebuie să învârt potențiometrul cam la 3/4 din cursă sau chiar aproape de maxim, altfel bârâie. E adevărat, pe automat recepționez de la distanțe foarte mari, mult mai mari decât mi-aș dori. Am dus-o la verificat, swr aproape de 1:1. Nu acceptați nici măcar cadou o asemenea stație! Fosta Storm Discovery era cu 10 clase peste petarda asta penală împachetată frumos.

 

Bun, astea sunt low-end, aș vrea să ne descrie cineva cu dare de mână experiența trăită alături de o stație foarte scumpă, cea mai scumpă care o găsești prin magazine, să vedem, merită investiția?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

 

 

Cine ma poate ajuta si pe mine,am la o statie Alan 200 firele rupte de la microfon...si nu stiu cum sa le lipesc...ce fir in ce pin...Daca are cineva o schema...mufa e cu 4 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre un avanti beta cu 40 canane fm?? Este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok, numai ca diferenta de pret fata de un Avanti Alpha este nejustificata (ecran cu mai multe culori). Am vazut pe net ca vine in 3 moduri de putere:

-4W;

-4-8W putere reglabila;

-10W.

Cu o mica modificare se poate face acelasi lucru si la Avanti Alpha.

Statii asemanatoare: Storm Discovery2/Defender2 ; Megawat Pro 1000 ; Hoffman H226 ; Megawat Pk 9100 Delta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primito de la cineva.cu tot cu antena avanti.merita antena sau sa o schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!