Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

cind vine propagarea si auzi de toate cele cu tot cu sq automat, daca ai un alan iti vine sa il arunci pe geam :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce parere aveti de antena PNI-ML100 o foloseste careva pe autoturisme? merita achizitia impreuna cu statia alan 52 multi?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

insisti pe portabila?!?

 

nu stiu cit dai pe pachet, dar poti incerca una SH ;)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos e vorba ca o folosesc pe 3 masini deci am ajuns la concluzia ca portabila e cea mai buna si am gasit si second dar fara antena.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o antena de cca 0.7-1m pleaca de la 50-60lei cu tot cu magnet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer si eu as trece de la fixa la portabila. e mai practica. oricum eu nu caut performante extreme si raza de sute de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale exact la asta m-am gandit si eu. Oricum eu zic ca daca bate statie la minim 10 km e de ajuns.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer si eu as trece de la fixa la portabila. e mai practica. oricum eu nu caut performante extreme si raza de sute de km

 

Fara sa vreau sa te supar:

FIXA este statia montata intr-o incapere. Foloseste antene performante si mari, care nu sunt limitate de dimensiunile sau viteza masinii.

MOBILA este statia INSTALATA pe masina. Se poate muta pe alta masina, dar necesita reinstalare (prindere, cabluri).

PORTABILA este statia neinstalata pe masina, la care "tot ce ai este in mana" si o poti duce cu tine (cu alta antena) in afara masinii.

 

Din cauza limitarii spatiului avut la dispozitie de constructor, la statiile portabile totul este redus si din acest motiv calitatea semnalului are de suferit. (testat si de mine). Recomand acest tip de statii celor care schimba statia de pe o masina pe alta frecvent. Altfel nu sunt recomandate, datorita calitatii mai slabe (comparativ cu statiile mobile) a semnalului atat la emisie cat si la receptie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca ceva...

E mult mai comod (usor) sa duci la gura un microfon de la statia mobila, decat toata statia portabila.

Daca vrei sa scapi de asta si cumperi un microfon separat, deja ai mai multe fire / cabluri la portabila decat la mobila

si atunci te intrebi, oare merita ?

Pt. cei care folosesc statia pe mai multe masini, eu recomand o statie mica, dar de buna calitate (sunt destule modele  ;) ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am o problemă care vi se va părea ciudată. Noua mea stație President Teddy în combinație cu o antena ML145 este mult prea sensibilă! Recepționez discuții și zgomote mai de departe decât mi-aș dori eu, ceea ce este deranjant mai ales că primesc informații total inutile (de la mare distanță, de pe alte rute). Nu, nu este propagarea, această problemă a apărut și a rămas permanentă de când am fost nevoit să îmi schimb stația, cea veche, un Storm Discovery, fiindu-mi furată.

 

Având în vedere că vreau să profit în continuare de squelchul automat, concluzia la care am ajuns este că am nevoie de o antenă mai scurtă. Deoarece nu am ce face cu antena actuală și oricum este și ea aproape nouă (baza antenei vechi a ruginit, am vrut să o repar singur și bineînțeles am stricat-o, mai bine spus am dezmembrat-o ireversibil :) ) deci întrebarea e dacă pot să scurtez pur și simplu tija antenei la 1 metru, fără să ard stația? Am văzut că există antene ca a mea de 1 metru, diferă și altceva decât lungimea tijei?

 

Vă mulțumesc pentru timpul acordat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lasa antena asa cum este ea, ca altfel o strici ireversibil ;d

in schimb umbla la rf gain daca ai asa ceva ;)


Antoniu, noi abia le descurcam pe ale noastre, darmite sa mai stim cum sta treaba la alpine si lagune :D

si poate nu ai observat dar aici e vorba despre altceva ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu mai suport să aud conversațiile de la distanțe mult mai mari decât îmi doresc. Deci dacă scurtez antena la 1 m (fizic, adică iau patentul și scurtez tija), se întâmplă ceva nasol? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu mai suport să aud conversațiile de la distanțe mult mai mari decât îmi doresc. Deci dacă scurtez antena la 1 m (fizic, adică iau patentul și scurtez tija), se întâmplă ceva nasol? :P

Da, o decalibrezi definitiv,(si iremediabil) asa cum ti-a spus si Dragos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o alta varianta ar fi ori sa pui o sirma in mufa pt antena ori sa tii antena in portbagaj, dar nici sa nu incerci sa emiti in ambele cazuri :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RF gain cred că e reglabil dar numai din interior. Cu antena în portbagaj am emis de câteva ori, în cazuri de extremă urgență. Cam 100 de metri am putut vorbi. Nu s-a ars nimic :)

 

Mâine trec pe la firma de unde am cumpărat stația, să văd ce poate să facă meșterul lor sau poate îmi dă la schimb o antenă mai scurtă chiar dacă dau diferență. Oricum antena asta are doar 3 luni, sper să îmi dea măcar 50% din cât am cumpărat-o (tot de la ei) :)

 

Vă țin la curent (230V).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la magazinul/service-ul care mi-a vandut statia si raspunsul lor a fost ca la aceste statii "de generatie noua" RF gainul nu e reglabil hardware (cu surubelnita, sa zic asa) pt ca totul este automat, "din procesor". Ceea ce imi vine greu sa cred, deoarece statia are 4 gauri pe laterala carcasei, care arata ca si cum ar fi gauri in care poti sa bagi surubelnita sa invarti de potentiometrele de pe placa.

 

Solutia lui a fost sa folosesc squelch-ul manual sau "sa cumpar o antena mai scurta". M-am lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sq automat nu are? ma uitasem pe un site si acolo era bifat rf gain, dar cind am deschis poza, ia-l de unde nu-i

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are sq automat, dar poarta de sunet (parca asa-i zice) deschide prea repede. Are doar butoanele minim necesare (volum, sq, ch+, ch-), e President dar e entry level, mi-a parut rau dupa primul drum ca m-am incurcat cu statia asta. Prima oara mi-am dat seama ca ceva nu e bine cand am vazut ca statia NU ARE DELOC modulul pt AM, adica indiferent cum mutam comutatorul AM/FM, statia ramanea pe FM. Deci comutatorul este pus acolo doar sa nu fie locasul gol, nu e legat nicaieri. La care "meseriasul" imi spune ca "e setat din fabrica pe FM, sa nu treci din greseala pe AM". Adica mi-a prezentat lipsa modulului AM ca o super-dotare =)) S-a intalnit hotul cu prostul, da daaa....

 

M-am hotarat sa revin la vechiul meu obicei, de a lasa masina descuiata si cu geamurile coborate (cand e cald), poate mi se fura si statia asta. Imi trebuie un motiv sa cumpar alta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate-o la vinzare la pret promotional :)

vei gasi apoi la 2-3 sute de leuti o statie de generatie veche care sa aiba ce-ti lipseste la asta

sau una noua care are mai multe functii, dar e la alt pret.

 

 

nu degeaba mai zicem sa lecturati pe SP sfaturi de achizitionare statii si nimeni nu intelege lupta dintre "vechi" si "nou", asta fiind pusa evident pe interesele unora. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi am spus ce mă deranjează. Că poarta de sunet deschide mult prea repede și nu se poate regla, sub nicio formă, acest prag. Spune-mi unde greșesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am invatat sa folosesc squeltch-ul manual cand cel automat este insuficient. Prin dumurile pe care le bat frecvent - doar la iesirea pe autostrada A1 (prim militari, pentru bucuresteni) si pe langa Pitesti sunt momente cand squeltch-ul automat nu functioneaza ok.

 

Nu m-ar supara o antena mai buna, sau am si eu "problema" ta ;)

Acum un TLH sau asa ceva de 1m. Face treaba decent, insa uneori am simtit nevoia de una mai lunga :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ontopic. Se da una bucata bytrex pro-m4. Caut un loc in care sa o tin, cat mai "permanent" dar totusi ferita de ochi indiscreti.

Acum o tin in buzunarul usii stanga, fixata cu o carpa, si cu cablurile imprastiate prin masina. Si o pitesc mereu cand ajung in locuri "ostile"

 

Cotiera nu am si nici nu imi voi pune, deci pica varianta asta.

 

Vreau idei de la altii cu Golf 4 / Bora - pe unde se poate pune. E o varianta deasupra footrest-ului. Insa plasticul ala de pe "fundul" bordului nu e cea mai solida chestie, si mi-e si teama ca o pot lovi, chiar daca la o proba preliminara parea ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea ai variante

ti-o zice unul care si-a luat tot felul de plastice din dezmembrari ca sa le taie.

am incercat si in stinga sub comutatorul de lumini, si sub mufa obd....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub comutatorul de lumini nu merge

sub mufa obd nu am destula adancime

 

mai merge pe stalpul B jos - scapa centura de ea, insa e infiorator de ajuns la butoane...

 

mai studiez varianta "sub scaun"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!