Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

"bate" si cu altii :))

cel putin acu vreo 7 8 ani am cumparat niste motorole pentru santier si pina le-am livrat, m-am jucat si eu cu 2 bucati impreuna cu var'miu in ideea ca ne dotam mamele cu asa ceva, ca sa mai lase telefoanele libere :D

 

Intre case mai mergea cum mai mergea cu antenutele lor, dar in linie dreapta era ok, testarea s-a facut in cimp unul stind undeva spre capatul caii Floreasca/sos Pipera (FEA)si cu masina am mers la vale pe CF si comunicarea a fost buna pina undeva intre Ceaikovski/Glinka (AUTOMATICA).

 

Partea proasta e ca receptionam vreo doua dispecerate ale unor companii de utilitati, indiferent de frecventa pe care eram, probabil ca aveau o plaja mai larga.

 

Cu statia CB o singura data am receptionat un  babyphone undeva in BV in afara de slujbele care vin cu propagarea.

 

Acum cu comunicarea in/la hotel: nu stiu unde mergeti voi :P dar pe unde am mers eu telefoanele intre camere sint mocca :)

 

PS: stiu ca FEA si AUTOMATICA nu mai exista din pacate, dar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut băieți,

 

Sunt începător într-ale stațiilor, doar la muncă am mai folosit o stație Avanti Kappa 2 cu antena Sirio 2000. Pe mașina personală nu am avut stație și vreau să achiziționez zilele astea.

 

Am nevoie de ajutor în alegerea unei stații și a unei antene pentru drumurile pe care le fac în extraurban în weekend-uri. Cel puțin o dată la 2 săptămâni ies în extra-urban. Așa că nu am nevoie de ceva premium, ci de ceva user-friendly și cât mai ok la preț. Și eventual și de un furnizor de încredere.

 

Mulțumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara a face reclama, unul dintre ei ar fi Mondoplastul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi o recomandare de staţie şi antena? Am văzut în paginile anterioare Alan 100 + antenă Alan ML 145, împreună fiind undeva la 500lei. Sunt ok în combinaţia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca orice statie care sa fie ca aia constructiv e ok :)

bine, eu mai am damblaua cu squechul automat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena Midland Alan ML 145 observ ca vine standard cu talpa de 120mm. Citesc comentarii la magazine online ca multi spun ca la 150km/h nu le-a zburat. E posibil sa zboare la viteze de 160-180km/h? 

 

Multumesc

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei din Bucuresti si nu numai recomand urmatoarea configuratie :

 

 

http://www.seleniu.ro/statie-president-emisie-receptie-truman-asc-p-1133.html

 

 

http://www.seleniu.ro/antena-missouri-black-p-1155.html

 

Eu am acest kit si este super ok si baieti sunt foarte seriosi si se poate negocia pretul cu ei!

Merita incercat!

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

snakeyy, cat de tare mergi? in Romania nu e nicaieri legala viteza aia si discutiile ilegale nu sunt ok pe forum :) asa ca, nu conteaza daca zboara la 180 km/h.

oricum, exista talpa mai mare de cumparat, daca doresti.

squelch-ul automat este prezent pe mai toate statiile, cat de bun este difera de la model la model si parerile sunt subiective. eu nu il tin pe auto decat in 10% din cazuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Muale, multumesc pentru sesizari, stiu regulamentul forumului, sunt destul de vechi, chiar daca nu foarte activ pe forum, citesc zilnic. Asa ca, nu am zis nimic de Romania sau de faptul ca vreau sa merg neaparat cu viteza aceea, vreau pur si simplu sa stiu daca exista cazuri in care a zburat la viteze mai mari. 

 

Iti multumesc pentru interventie si raspunsul pe care-l voiam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat mai mare talpa cu atat mai mare zona de contact, magnetul... nu cred sa zboare de-odata dar se poate duce mai in spate si daca ai praf intre talpa si plafon sa iti lase niste zgarieturi.

repet, poti cumpara o talpa mai mare, poti alege o antema de 80-100 cm si ai siguranta si la viteze de autobahn.

 

legat de auto squelch, pe drumuri unde cauti info despre radar si nu ai receptie f buna, dar poti sa auzi ca e radar la X km, fiind pe auto poti sa nu mai auzi informatia...eu prefer sa aud putin parazitat...dar sa aud decat sa fie liniste si sa iau amenda.

il tin pe minim si urc spre maxim pana nu mai sunt multe zgomote iurea ("fashaituri" pe intelesul tutror :) )

daca nu vrei ceva performant si scump , ar trebui sa te incadrezi intr-un buget de 350-500 lei (eu am un Maxon CM10 si o antena pe la 1m)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am talpa de la Sirio de 16 cm. Precizez ca nu zboara la viteza indicata mai sus si chiar mult mai mult (testata in Germania, unde nu ai limita de viteza).

La viteze mari, evident fara sa incalci legea, spicul antenei are tendinta sa se culce pe capota masinii, eficienta transmisiei/receptiei scazand. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De zburat zboara daca se intersecteaza cu o zburatoare si la viteze mari nu cred ca e misto sa zboare "daca ai noroc" in masina altuia.

Parca am mai scris ca am vazut cum o jucarie de 6 cm a cazut de pe o masina la viteze de localitate, nu?

 

Eu am pus la antena mea o bulina din plastic in virf, nu cu mult mai mare decit originala (care nu mai este) si antena s-a desprins de pe masina cu toata talpa aia mare cind s-a agatat in partea de sus a intrarii intr-un garaj.

Evident ca de pe masina abia o iau ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. Are cineva acest model de statie ?

http://www.okazii.ro/statii-radio/statie-radio-cb-president-johnny-a128548607

merita sa o cumpar? Sau daca ma poate ajuta careva cu vreo idee mai buna, un link ceva spre o statie la pret acceptabil. Am disponibil 400 ron sa investesc in ea iar acesta e pretul in care vreau sa fie si anatena. M-am tot uitat de ceva vreme si nu stiu spre ce sa ma orientez.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La specificatii scrie ca are doar AM !

Cu cine vorbesti in AM ?

In Ro se foloseste FM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pff... Asta nu am vazut. Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa-ti dea de gandit pretul. E cam mic pt. un President  ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

una AM iti dau eu la pret de microfon mai bun :lol:



 M-am tot uitat de ceva vreme si nu stiu spre ce sa ma orientez.

eu zic sa te orientezi catre dimensiunile uneia care sa o poti monta sub clima, ca sint acolo doua suruburi ce pot tine suportul

 

post-1792-0-94221300-1372354624_thumb.jp

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la acești bani am luat și eu astăzi acest pachet. Fiind prima zi, nu pot să-ți dau prea multe detalii dar fiind President cred că merită. Oricum, eu asta căutam: ceva mic și ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.kopak.ro/promotie-set-statie-president-teddy-10w-antena-president-ml-145-black-magnetica

M-am gandit la asta cu toate ca e putin peste buget. E ok asta? As dori sa dau maine comanda dupa ea dar su sunt hotarat 100%

Am comandat pana la urma aceasta statie si as dori un sfat de la voi. Antena a venit cu spicul scos si nu stiu exact cat trebuie bagat in locul lui.Acum nu am timp sa caut pe cineva care sa mi-o calibreze si as avea nevoie de ea sa mearga cat mai bine pana reusesc sa o calibrez undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.kopak.ro/promotie-set-statie-president-teddy-10w-antena-president-ml-145-black-magnetica

M-am gandit la asta cu toate ca e putin peste buget. E ok asta? As dori sa dau maine comanda dupa ea dar su sunt hotarat 100%

Am comandat pana la urma aceasta statie si as dori un sfat de la voi. Antena a venit cu spicul scos si nu stiu exact cat trebuie bagat in locul lui.Acum nu am timp sa caut pe cineva care sa mi-o calibreze si as avea nevoie de ea sa mearga cat mai bine pana reusesc sa o calibrez undeva.

Pana calibrezi antena, baga spicul cam pana unde incepe arcul (vezi poza)

post-918-0-33080300-1372953277_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca pe SP se recomanda sa se bage pina in capat si apoi extras vreo 2cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E valabil la Sirio.

La President, daca treci cu spicul prin arc, nu mai lucreaza arcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si la asta intra si prin arc?!?

uatevar, ne spune colegul ce si cum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la President intra si prin arc (anulandu-l astfel). 

Eu am President ML-145  ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!