Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

the_punkreas2003

Cred ca raman la Alan. M-a multumit  deplin si nu am chef de experimente. Nu vreau sa plec pe ideea ca iau ceva mai bun si sa ma trezesc ca ma enervez.

Multumesc pt ajutor :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alanul are avantajul lui, dar e sub astea cu ASC.

Si am aflat ca Alanul respectiv a fost o serie limitata rau de tot, nu cum sint astea din ziua de azi, facute pe banda.

Si am avut pe mina, pentru comparatie, si Alan 42 si 52 si nu prea m-as mai intoarce la Alan, chiar la ala de l-am avut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

O sa vad, poate gasesc un Randy 2 sa o iau un w-e la teste. Cred ca asa m-as convinge de diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate reusesti sa faci un drum cu cineva care are instalata o statie buna. Nu neaparat cu masina ta. Atunci ai sa vezi diferenta.

Si eu am avut Alan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@forceturbo imi poti spune si mie extensia de cablu la willson ai facut-o cu cablu UTP? Si daca da ce tip de mufare e? Din ca am vazut, pe cablul original apar niste culori diferite la fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extensia am facut-o cu FTP. Am considerat ca e mai bun cablul, in conditiile in care sunt multe surse de perturbatii electromagnetice.

Nu conteaza mufarea. Doar sa fie straight. Ce preia, tot aia transmite mai departe! Nu te intereseaza cum au mufat ei. Asta in cazul in care folosesti un adaptor cum am folosit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! Multumesc frumos de info!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Extensia am facut-o cu FTP. Am considerat ca e mai bun cablul, in conditiile in care sunt multe surse de perturbatii electromagnetice.

tresa unde ai legat-o? altfel e degeaba :)

(asa am zis ca fac si eu si asta a fost explicatia ce am primit-o si eu la rindul meu.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma nu am avut nevoie de acel prelungitor de 10m. Asta era din perioada de tatonari, sa vad unde as putea instala statia. Oricum, se poate gasi un surub de masa, chiar si la statie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prelungitorul cu care vine statia nu pare sa fie din cablu ecranat. Cu atat mai mult nu are nici o sarma lasata pe undeva pentru a fi legata la o masa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 trebuie sarma iesita,nu e legat pe mufa pe exterior?

cum e ecranarea la BNC/Coaxial

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e un simplu patch cord de trei metri. Nu e vorba de cablul antena, e vorba de cablul de la microfon la statie. Statia are toate controalele pe microfon.

La trei metri nu trebuie, dar la 10m, e altceva! Si oricum, cablul FTP e constructiv mai bun decat cel UTP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niste pareri despre Midland Alan 100 Plus B ?

 

are cineva acest model de statie ? isi merita banii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-a distrat ca intr-o descriere spuneau ca e varianta imbunatatita ca e cu SMD

TOATE (sper sa nu gresesc) din ziua de azi sint cu SMD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila, midland-ul isi merita toti banii.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de 5-6 ani din care 4 ani am folosit-o zi de zi si sunt extrem re multumit de ea. Mica, simpla si iti indeplineste cerintele. Recomand!!!

Tapatalk on S Advance

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e cea clasica sau cu SMD? sfaturile juste cu si despre statii se primesc pe SP, uneori degeaba :) pt ca cel care intreaba nu asculta sfaturile baietilor alora si alearga dupa pret iar in 2 3 luni scoate la vinzare produsul achizitionat.

 

aici nu prea am studiat fenomenul dar e ca atunci cind unii intreaba de antena, primeste sfatul cu ML 145 si e degeaba :) pt ca isi ia una de maxim juma de metru ca e buna si aia :))

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in functie si de buzunar...

De peste 2 ani am folosit un Sunker CB 109 care a mers foarte bine in prima perioada...am facut legaturi si la 30 de km pe A 2 in lipsa de propagare. Dupa multe folosiri si indoiri ale fiderului nu tocmai de calitate, am ajuns in ultima perioada sa fac legaturi la doar 1-2 km cu toata propagarea ma-sii...SWR 1,5-2,0...!

Azi am luat un ML 145 TL-H cu talpa de 150, clona desigur dar de buna calitate. Calibrata perfect din fabrica pe 22 la sub 1,05 SWR cu margini la 1,2 max !!!

Cablul de calitate sper sa ramana in timp la fel, indiferent de pozare ramane pe acelasi SWR...

Spicul inox si destul de gros ca sa nu se indoaie la viteza.

Revin cu teste de sosea.

Recomand si altora.


 

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in functie si de buzunar...

si asa stricam bani pe alte prostii :)

nu e pacat sa nu gasesti o oferta buna?

dai 3-4 sute pe statie, constati ca nu e chiar ok dupa o perioada si ii faci vint cu 200.

asa ai pierdut 200 lei, bani cu care iti puteai lua una SH (si veche) de pe site-urile de profil ale pasionatilor.

tot asa cu antena, parca am mai povestit ca am vazut un mester cu G5 care a oprit de vreo doua ori sa isi puna antenuta pe masina, semn ca micul magnet nu a facut fata vintului/vitezei sau poate a vrabiei cu care s-a intersectat.

LE: colegul nu e multumit de dimensiuni:

http://vwforum.ro/topic/103445-vand-statie-cb-bytrex-pro-m4-de-7w-cu-garantie-inca-2-ani/

dupa ce isi ia alan, o sa il dea si pe acela :D

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti sfatui pt achizitionarea unui set de walkie-talkie ? Am statie CB pt masina dar vreau sa cumpar WT-urile pt vacante (sa evit cost roaming, sa discut intre masini pe drum,etc)

 

Nu vreau ceva foarte scump/foarte performant pt ca nu s-ar justifica. Ma intereseaza sa se auda ok, sa "bata" decent din masina in masina.

Autonomia sau posibilitatea de a folosi acumulatori/de a incarca de la 12V ar fi un avantaj.

 

Anul trecut am folosit modelul Cobra MT-975 si am fost multumit de ele. Exista ceva mai ieftin , la fel de bun? Spre ce sa ma orientez? Eventual si sugestii de unde sa cumpar...poate sunt magazine cu preturi bune si nu asa promovate.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cusca lui Faraday va lucra in ambele masini

ma mai distram cu alanul 42 si era prastie la utilizare cu antenuta lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca folosindu-le din 2 masini scade mult performanta dar...asa le voi folosi in mare parte a timpului.

Cobra se auzeau ok la 1--3 km cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parca ai CB

mai repede isi ia si companionul asa ceva si daca e ceva cit de cit privat treceti pe alt canal :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am un Maxon dar am inteles ca in Grecia nu am voie cu CB pe masina personala. Plus ca nu sunt portabile, in vacanta le mai folosesc si sa vb in hotel sau daca plecam pe undeva.



Deocamdata oscilez intre Cobra MT-975 si Midland G5 sau G6 (avantaj Midland ca am gasit si incarcator auto la 22 lei)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti sfatui pt achizitionarea unui set de walkie-talkie ? 

Eu am de vreo 3 ani asa ceva: http://www.price.ro/preturi_midland_m48_158274.htm

Este excelenta pentru comunicatii intre masini, pe plaja, in hotel, cand mai pleci cu prieteni. "Bate" bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!