Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Comunica doar cu perechea ei, sau cu altele de acelasi tip si pe acelasi canal (de obicei au 8 canale)

Statiile care se folosesc pt. info-trafic, sunt in alta frecventa - 27 Mhz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu ai cum sa prinzi frecvanta stabilita pe canalul 22, adica 27,225MHz. Nu este facuta ca sa lucreze pe aceasta frecventa. Pe canalele sunt niste frecvente prestabilite de producator. Nu inseamna ca orice statie care are mai multe canale sunt setate pe aceeasi frecventa cu altele. Doar daca statiile sunt din aceeasi clasa.

Pe langa asta, fara o antena exterioara nu vei avea succes in trafic, nici la receptie nici la emisie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Buna ziua! Vreau sa mi cumpar o Statie radio  si am gasit pe mai multe site uri aceasta statie CB President Truman ASC cu antena magnetica Wilson Little Wil 1000 mm la un pret de 570 lei.

Ce parere aveti?  da nu este ok ce imi recomandati in jurul pretului de 600 lei!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok, marca President e buna.

Tapatalk on S Advance

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Statia este f. ok.

 Antena Little Wil - nu am auzit s-o laude nimeni.

Antena President mi se pare cam scumpa. Incearca Sirio ML-145

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si ML 145(de la Midland) si Missouri..ml-ul este excelent iar missouri este un compromis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok! Tu zici ca Misouri e slabuta ca antena? Imi place ca e mica si e mai usor de strans! Ai idee ce acoperire are ?

Eu as merge pe urmatoare configuratie:

 

http://president-electronics.ro/statii-radio-cb/truman-asc/

 

http://president-electronics.ro/antene/antena-cb-president-ml-145-black/

Kitul e in jur de 620 lei!!

 

Ce imi place asta :

 

http://president-electronics.ro/statii-radio-cb/william-asc/

 

da e in jur de 300 euro!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

" Misouri e slabuta ca antena?" - Nu e slaba, dar e prea mica. 

Nu-ti lua mai mica de ML-145, ca nu merita si in final tot la ML ajungi.  ;)

E ok alegerea ta.

Daca mergi la http://president-electronics.ro/contact/ poti sa le si vezi, fizic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu am clona de Little Will, constructia este practic IDENTICA. Si sunt mai mult decat multumit. Nu merg cu tir-ul, imi sunt suficienti 15-20 km raza de actiune. Am Alan 52 fara amplificatoare, fara nebunii. Este combinatia ideala dpmdv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat! Cu Little Will si Alan 52 merg si eu. Vorbesc des peste 10km, ceea ce este arhisuficient

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un magazin cu statii la pret bun in bucuresti stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"clona" de little will am si eu - am luat-o de dimensiunea asta ca sa o pot pune transversal in portbagaj cand nu o folosesc

 

Cu o statie Bytrex M4 am vorbit undeva la 20km maxim - la campie. Media e undeva la 10km. Suficient, as zice...

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sorin_balan

Eu mi-am montat pana la urma o antena Sirio Triflex din sila de a pune si lua tot timpul ML-ul de pe plafon si din dorinta de a putea utiliza statia si prin oras.

Acum statia merge tot timpul si de vreo saptamana am tot facut probe.

Cea mai mare distanta de la care mi s-a raspuns si ne auzeam perfect a fost de la km 22 de pe autostrada A1 in conditiile in care eu eram la piata la Crangasi.

Deocamdata nu e calibrata. O sa revin cu ceva impresii dupa ce reusesc sa fac si asta.

Intentia mea era sa o folosesc pe-asta mica in oras si sa imi iau un splitter ca sa o pot pune Ml-ul 145 pe plafon la drumurile lungi.  Daca receptia si emisia se situeaza undeva la 10-15 km cu Triflex-ul dupa calibrare o scot pe cealalta din portbagaj. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 de km cu un Triflex ???  Asta e un fenomen  ;)

Poate in conditii de propagare maxima.

Din cate stiu, nu ai ce sa calibrezi.

Pe softpedia spunea cineva ca a montat pe o Fabia si dupa cateva zile de teste, a aruncat-o si a revenit la ML. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare imbecila - triflexul nu are amplificare in baza, nu? Deci practic ar trebui anulata alimentarea antenei stock...

 

radio FM cum prinde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat! Cu Little Will si Alan 52 merg si eu. Vorbesc des peste 10km, ceea ce este arhisuficient

 

Am avut Alan 52 si pot sa zic ca este ok atat timp cat nu ai loc de altceva si nu ai incercat altceva.

Acum(de vreo 3 ani) am jackson 2 modat si este din alta lume plus ca intra perfect in portiera de golf..nu m-as mai intoarce la alan .

 

Referitor la missouri..prima problema intampinata este ca nu am reusit sa scot swr mai jos de 1.3 in acelasi loc unde cu ml145 scot 1.1, a doua este ca emisia si receptia sunt mai slabe ca urmare a lungimii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postati si voi poze cu locul unde le aveti montate in masina, poate imi fac si eu o idee unde sa o montez

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G IV eu am montat-o sub cotiera. Sunt poze undeva mai in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai ranger-ul ts9?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am o antena little will a carei piulite de pe cablu s-a indoit. Piulita care strange cablu antenei de mufa statiei. Se poate schimba piulita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde sa scot si eu cablul de la antena, ca de fiecare cand las antena pe masina si ploua, se prelinge apa pe cablu si face baltă in masina(golf4), mai ales acum cu aceste ploi

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca e scoasa undeva pe sus, incearca sa o scoti prin partea de jos a usii si sa urci cu ea pe langa cheder (exterior). Cu siguranta nu iti va mai picura in masina.

 

@ Circoloco...este vorba despre asa ceva . Da se poate schimba fara probleme, iti trebuie doar un ciocan de lipit.

Modificat de Sookie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe unde sa scot si eu cablul de la antena, ca de fiecare cand las antena pe masina si ploua, se prelinge apa pe cablu si face baltă in masina(golf4), mai ales acum cu aceste ploi

Sent from my iPhone using Tapatalk

daca incerci pe la hayon nu ai problema asta

asta daca o amplasezi in fata antenei radio

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!