Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Da, e clar. Scria chiar acolo jos in link.

Das gerät ist kein CB-FUNK. Es ist ein Betriebsfunkgerät für Taxi / Feuerwehr / THW / Polizei ect. MFG

Deci la gunoi va ajunge pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o statie yaesu ftl-2011, stie cineva este buna de ceva,se poate programa sa functioneze pe canalul 22,atasez o poza cu specificatiile ei:

post-24088-0-74109900-1363200936_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce am gugalit, cred ca va fi mai de folos unui scamator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fi mai explicit te rog

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e mai utila unui radioamator cu tot cu programarea de care poate avea parte

toate discutiile gasite sint in acea arie de acoperire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FTL2011 nu coboara asa de jos in frecventa, ca sa poata fi folosita in CB...

Sunt 3 modele, cel mai apropiat coboara pana in 29Mhz, dar tot e departe de zona CB.

Celelalte 2 sunt VHF (145mhz), si UHF(430Mhz)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa vreo 2 ani de folosinta am observat scaderi semnificative de calitate rec-emisie pe antena SUNKER ELITE CB 109.

Puri si simplu comunic la mult mai putini km.

Poate fi vorba 99% de cablul coaxial care de la atatea indoiri nu mai duce bine semnal, dar e ciudat totusi...anul trecut am facut ceva teste iarasi si am aceiasi parametrii PWR si SWR ca la inceput !....cel mult 1,3 SWR.

E drept ca in sudul tarii vin la S4, S5 pe arii largi turci sau dreq stie ce sunt ca vorbesc intr-una pe 22.......posibil armonici de la radioamatori sau reflexii.......

Cei cu antene vechi, cum mai merge la voi ?

SSorin sau altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu n-am folosit statia in ultimul timp, deci nu pot sa-ti raspund.

Desfa antena si vezi contacte / lipituri oxidate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu am mai folosit statia dar e ok ca distanta chiar si cu sq pus pe automat.

 

chiar asa: ma bate gindul sa dau presidentul si nu stiu cit sa cer pe el, fiind de moda veche...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum mah baieti, pentru ce le-ati luat ?

Sorine nu cred ca e ceva oxidat in interiorul antenei...desi nu e imposibil.

Apa nu intra in ea, e capsulata, de desfacut doar pe dedesupt pe sub magnet.

Oricum daca era ceva pb cu antena imi sarea SWR-ul in sus.

Singurul lucru uzat e fiderul, dar o sa mai fac ceva teste in curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi traseul cablului de la antena

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la magnet, mai sus, la bobina am intalnit oxidari si lipituri desfacute.

Dar prima data verifica cablul.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cum mah baieti, pentru ce le-ati luat ?

Sorine nu cred ca e ceva oxidat in interiorul antenei...desi nu e imposibil.

sint luate pentru drum lung, nu pt oras

 

verifica si la interior lipiturile ca e posibil :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac cel putin 2 drumuri extraurban/luna...:)

Traseul cablului... e acasa, in dulap... si e in perfecta stare cel putin la exterior.

A "beneficiat" e drept de multe indoiri la coltul unde iese din habitaclu si nu prea e sanatos pentru coaxial.

O s-o caut la oo si revin cu detalii.... :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat cu repozitionare cablu de la 2,0 la 1,2  SWR :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va rog sa imi ziceti si mie care producatori de statii sunt mai ok sau ceva model anume dar la un pret acceptabil. As vrea sa imi cumpar una dar nu vreau sa dau mai mult de 250-300 ron pe ea motiv pentru care as merge pe una second. As vrea ca antena sa fie cam de 70-80cm.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nr. 1 - President !

Sh la preturi decente gasesti pe softpedia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea ca antena sa fie cam de 70-80cm.

 

Oricat ai vrea, nu poti bate legile fizicii! Sau vrei sa ai o statie care functioneaza bine si ai transmisie si receptie buna, sau vrei o antena scurta.

Ce facem, dam cu banul sau alegem?

Eu iti recomand macar ML45.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi. Problema e ca o sa car de multe ori statia dupa mine cu tot cu antena dar fara masina. Lucrez in delegatii unde stau mai multe zile, avem masini de la firma iar de acasa pana la firma de unde luam masinile merg cu o firma de transport privata si evident statia va sta in bagaj.Nu vreau sa car o antena de 1,5m in mana exact ca pe un bat de pescuit.

Inca o data va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc un littlewill si am vb frecvent la +10km. O distanta mai mult decat decenta dpmdv.

Ieri am venit de la TM si pe A2 de la B la CT am prins o furtuna cum nu am mai prins de mult cu fulgere, tunete si toate cele. La fiecare fulger imi bazaia statia. Mergeam in spatele unui "coleg" si mi-a spus ca a lui nu face. M-am gandit ca e normal ce se intampla dar mi-a fost frica de vreun scurt la instalatia electrica (nu ma pricep la electrica dar ceva mi-a spus ca e mai bine asa) si am bagat antena in portbagaj. Ghinionul a facut ca in urmatorii 40km sa dau de un radar care sper sa nu imi trimita ceva acasa :))

Am procedat corect ca am renuntat la statie? Exista risc de trasnet, scurt electric sau orice alt pericol de genul acesta? Eram in camp deschis si m-am gandit ca este destul de plauzibil sa se descarce un fulger pe micutul meu polozaur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as fi procedat la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti de president teddy, care se gaseste la un pret destul de ok.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua!

Avand in vedere ce domeniul asta cu statiile e foarte stufos sincer nu am stat sa citesc toate paginile si nu ma pricep prea bine... dar daca de exemplu imi iau o panarama de walkie talkie din aia mica la 180 lei din hipermarketuri... am cum sa prin canalul 22 unde se discuta informatiile din trafic? Se poate asa ceva, sau comunica numai cu perechea ei, intrab asta din principiul ca am vazut una in Sel***s asa fugitiv si mi s-a parut ca avea pe lateral un buton channel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!