Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

La bulgaritata se ia cineva de mine daca merg cu statie? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Free of license and charges for all users", asta am intr-un tabel gasit pe net.

Dar la fel spune si pt Grecia, unde cica e voie doar pe cei care lucreaza cu asa ceva (taxi, camioane).

Cel mai bine da mail la M.A.E si ai o parere (cat de cat) avizata

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai bine afli de la ANCOM cum sta treaba cu CB-ul in tari straine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt in Bulgaria acum si am antena de 2,1m pe masina si nu a zis nimeni nimic. cred ca 85% din masinile de Romania au antene la vedere dar nu am vazut nici una oprita de politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna! Sunt nou in acest domeniu al statiilor. Am o rugaminte la voi...cine ma poate ajuta sa ma hotarasc la una din cele 3 configuratii? : Stabo XM 3003E + Antena radio Sirio ML145 mag ori Statie Radio CB Midland Alan 100 plus B + Antena radio tot Sirio sau Midland ML145 sau statie Megawat Pro-1000 + antena Sirio ML 145. Ca pret ar fi cu aproximatie: Varianta 1 = 500-550 ron, varianta 2 = 450-500 ron, varianta 3 = 350- 400 ron Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mos Craciun a fost darnic in 2012. A venit cu o statie President William si cu o antena Sirio Performer 5000.

De revelion am facut primul drum mai lung ca sa pot testa noile achizitii. Vreau sa va spun ca am dat nista bani, dar se simte diferenta!

In primul rand, imi trebuia o statie care sa nu imi ocupe loc in masina. Am gasit-o, am instalat-o in portbagaj.

Ma saturasem de zgomot in masina sau/si de lucrat cu butonul de Squelch. Acum pot asculta si eu muzica (cand nu vorbeste Ioana!).

Calitatea receptiei si emisiei este net superioara vechii statii Alan 42. Confirmat de corespondenti.

Am sa revin cu niste poze dupa instalarea definitiva. Trebuie trase niste cabluri pe traseul fabricantului, dar pe frigurile astea nu pot lucra.

Nu vreau sa fac reclama, dar cei de la magazinul de unde am cumparat statia au fost profi. Am discutat cu ei si mi-au trimis statia gata programata pe banc la ei.

Drumuri bune in noul an, colegii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatos.

Asteptam cu interes poze, dar mai la primavara, acum nu poti umbla la plasticaraie sa tragi fire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La inceput si eu am zis la fel. Dar am tot discutat cu unul si cu altul si nu am ajuns la nici un rezultat privind instalarea statiei in masina in asa fel incat sa fie si la indemana dar sa nu deranjeje la pozitie si condus. Oricum ma hotarasem pe un President, dar noul model, William a fost solutia pe care o cautam. Calitatea o regasesti si la alte statii President. In schimb, ideea cu montarea statiei in portbagaj si comenzile pe microfon m-a cucerit definitiv. Cand va voi prezenta pozele veti vedea ce inseamna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ce inseamna, de asta cochetez si eu cu ideea inlocuirii statiei actuale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha! Am vazut statia, e frumusica :-D

Fara glume, e o solutie foarte buna. Nea Florin totusi eu as fi ales Megawatt 4000, am inteles ca se calibraza mult mai usor decat 5000, nu am avut nici un model de antena mai sus mentionnat deci vorbes si eu din povestile altor "colegi"

sent from s advance using tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, cand am pus antena pe masina am si pus reflectometrul. Nu am avut ce regla, totul a fost perfect!

Da, sunt de acord ca e ceva prea lunga... dar e buna! Calitatea emisiei si receptiei a crescut semnificativ.

Mi-am pus pe pavilion, in locul unde vine fixata talpa, o bulina de folie protectoare transparenta cu diametrul de 20 cm. Talpa are 16. cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri mi-a sosit antena - Sirio ML145 si talpa Performer de 175 mm luate de la mondoplast. Acum nu ma pot decide la statie. Alan 52 ori Stabo xm 3003e. M-ar incanta Alan-ul pentru portabilitate, dar si Stabo e o statie micuta cu latimea de doar 11.5 cm si o pot prinde frumos sub cotiera, iar alimentarea sa o fac din portbagaj. Foarte des nu voi folosi statia deoarece cam 70% circul prin oras. Ce imi puteti recomanda? Multumesc!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stabo xm 3003e. Din cate stiu la origine Stabo e un President Harry.

Modificat de cristy67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Combinatia Alan 52 + antena Little Will, merge perfect la mine. Chiar si asa, am emis-receptionat la/de la 8km fara probleme.

In oras nu ai nevoie de statie si sa-ti stea spanzurata de cotiera, cu ce folos?! Asa Alan-ul il tii in torpedo, portbagaj etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

Imi poate recomanda cineva o statie (de preferat portabila...am vazut Intek h-512 la un pret mai accesibil, pe la 250 lei)+antena (sa bata undeva la 15-20 km) pentru un buget de 350-400 lei? Sunt incepator si ar fi prima statie pentru mine, de aceea va si cer sfatul.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acelasi site ochisem si eu cel mai mic pret :D

Ce parere aveti despre acest Intek h-512? Vad ca adaptorul pt 12v nu este disponibil. M-am gandit sa-l cuplez cu o antena Little Wil. Ce spuneti? Sa aleg una mai mare sau e de ajuns? Daca aveti recomandari pentru o antena, sunt binevenite.

Multumesc! :)

Modificat de arboby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveti recomandari pentru o antena, sunt binevenite.

Multumesc! :)

Sirio ML-145

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Vin si eu cu o parere, inca o confirmare a celor spuse de Florin (forceturbo) in posturile lui.

Pentru inceput, am imprumutat de la un prieten un Midland 248XL marit pana spre 20W pentru a vedea daca ma acomodez cu statia... Va recunosc ca primele zile ajungeam acasa dupa drumurile lungi cu o vaga durere de cap, nefiind obisnuit si dorind sa aflu tot :))

Multumita ajutorului unui prieten posesor si sfaturilor lui SSorin (inca o data multumesc), am mers pe President Thomas cu antena tot President 145 (nu mai stiu numele exact). Performante net superioare Midlandului, liniste in masina, filtre bune, calitate f buna, toate la 4W si fara sa folosesc auto-squelch-ul vreodata.

Foarte multumit, recomand combinatia statie+antena, singurul dezavantaj fiind pretul de achizitie ceva mai piperat

Sent from my iPhone  using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Dupa cautari indelungate, astazi mi-a ajuns statia Alan 52 cu antena Wilson Little Wil :D La o prima impresie, pot spune ca sunt multumit, dar antena nefiind calibrata, nu ma pot pronunta in totalitate. Pot spune ca m-am auzit la o distanta de aproximativ 5 km. Maine o voi calibra si ii voi face botezul la un drum lung.

O seara faina! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce statie e aceasta? mi-a dat-o cineva care voia sa o arunce. Am alimentat-o se aprinde afisajul, luminile butoane dar nu pot comuta canalele si nici SQ nu cred ca are. Mufa antenei e mult mai mica ca la statiile CB.

Modelul este Grundig MOVItalk 128. Nu am gasit pe net nici o specificatie decat pt. modelul MOVItalk care e identic cu 128.

http://www.ebay.com/itm/GRUNDIG-MOVItalk-118-CB-Funkgerat-Basisstation-118-490-UTV-funktioniert-431-/261108107357

Diferenta dintre ele e ca 128-ul se poate alimenta si la 24V, adica asa deduc ffindca a fost montata pe un camion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este pt. CB.

Este pt. taxi/politie/ambulanta/etc

Nu ai la ce s-o folosesti. Nu vad pe nicaieri in ce frecventa este, dar clar nu este in 27.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!