Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

colegii, a montat cineva de pe forum Sirio Trunk - top 2 DV/PL pe usa de la portbagaj pe touran?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu intra usa sub nivelul plafonului? adica sa nu o poti monta din cauza ca se infige in plafon ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca sint cam off dar am o mare nelamurire. Am mai cumparat o antena Performer pe care am zis ca o montez la atelier. Am facut un suport frumos Superstarului, am facut un suport dintr-o platbanda pe care am fixat o mufa in care se insurubeaza antena. Supoprtul l-am fixat pe o grinda de la acoperis.

Cablul l-am taiat exact la lungimea data de ei, 4.68m nu mai retin exact. Totul facut ca la carte, fara cabluri innadite, fara bucle etc.

Problema: nu pot scade reflectata sub 2 nici mort. Am tras de la masa antenei si o pamantare, degeaba. Am mai incercat si cu fosta antena, un Sunker Elite. Aceeasi poveste, reflectata nu scade sub 2. Am mai incercat si cu o antena de pe un camion, useless.

Dupa aceea am schimbat statiile, am pus si Excalibur-ul si Miami. Nici un rezultat, reflectata nu coboara absolut deloc.

Ce am facut gresit? inclusiv si cablul l-am masurat, totul e ok dar nu functioneaza.

post-22869-0-91687100-1338804983_thumb.j

post-22869-0-16394900-1338804998_thumb.j

post-22869-0-43125100-1338805011_thumb.j

post-22869-0-34314600-1338805020_thumb.j

Modificat de Calin78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba pozitia antenei... eu as mai ridica-o un metru doi fata de streasina acoperisului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa o puna si la coama ca nu se intimpla nimic

cica pentru fix trebuie alt fel de antena, sau asta la care mai trebuie adaugati 4 radiali de 1m (nu ma intreba detalii ca nu am habar :)) )

desi e posibil sa fi vazut si le asociez: 4 sirme de 1m puse la baza, in cruce... dar mai bine verifici :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vorbit cu cineva despre asta, s-ar parea ca si acoperisul fiind din tabla influenteaza foarte mult. Am demontat antena de pe grinda si am pus-o putin mai departe de acoperis, in limita cablului. Am agatat-o de pom iar SWR-ul a a scazut la 1.6-1.7.

Cu statia pe emisie am incercat sa o pun inapoi pe grinda. Cum am inceput sa urc pe scara a urcat si SWR-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acoperisul e de tabla, pune-o direct pe acoperis. O sa actioneze ca un plan de masa. Daca nu, poti simula un plan de masa din 4 radiali de minim 1m, pusi in cruce, si legati la masa mufei antenei.

Sau, iti poti lua o antena de fix gen GPE 27. Cu mici exceptii, antenele de mobil, nu prea se preteaza la folosire ca antena de baza.

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat, am scrijelit vopseaua de pe o bucatica de acoperis si am tras un fir la masa antenei. Degeaba, rezultatul e la fel.

La mufa antenei sint acele 4 surubele care o fixeaza pe suport. De la acele surubele am legat niste fire de cupru masiv de 2 si lungime de 1m. Ca sa stea intinse capetii ffirelor le-am legat cu sfoara si le-am intins (ca niste ancore) de pom si fereastra.

Stau perfect in cruce la un unghi de 45 grade.

SWR a scazut dar departe de unde ar trebui sa fie, undeva la 1.7-1.8.

Am mai facut un test, am parcat masina cat mai aproape de cladire si am masurat SWR pe masina (antena performance si president taylor) e undeva la 1.2-1.3. Cum indepartez masina SWR scade la 1.1-1.2.

Clar e o problema cu cladirea in sine sau cu acoperisul acesteia. Efect de cusca Faraday, cine stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aveti idee daca in ungaria sunt permise statiitle?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sint

la sirbi stiu ca nu e voie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate dau de un romanas pe traseu. Am inteles ca ungurii stau la panda in haita :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, eu stiu ca e voie si in Serbia cu statie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uatevar, eu asa stiu ca era anul trecut, de la unii cu patalama de scamator (cu toate astea parca si ei au avut ceva dificultati cu antenele pe masina)

daca s-or fi schimbat lucrurile intre timp nu am habar :)

Circoloco, de la cine ai inteles ca stau la pinda hunii??

oricum o sa ai impresia ca statia e defecta :lol: ca nu e atita zgomot ca in Ro (exista disciplina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva in Bulgaria si in Turcia e voie cu statie? Are rost sa o iau dupa mine in concediu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cite masini cu nr de Romania am vazut cu statie cind am fost in Antalya cred ca se poate eu nu am ,, din pacate"

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit rar ungureste. Cu 2-3 romani ce am schimbat cateva vorbe.

Auzisem ca stau la panda pentru radare in special si ca e destula politie pe autostrazi. Drept dovada, un X6 care m-a depasit cu aprox 160km/h, l-am prins mai tarziu la negocieri pe banda de urgenta :) Fiind expus "controlului" ma gandeam sa nu se ia de statie si am vrut sa ma asigur oarecum ca este ok cu ea.

DragosR am revenit la Alan 52. De data aceasta cu o antena inferioara ML-ului 145 si tot este diferenta fata de precedenta. Semn ca problema nu era de la mine/masina asa cum s-a invocat. Surprinzator dar face treaba foarte buna Little Will-ul. Eu sunt multumit de antena. As da ML-ul 145 daca sunt doritori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare ! Ma gandesc sa-mi schimb actuala statie Team RoadCom FS12. Am gasit la promotie un President Truman cu antena President Super Florida sau o statie Storm Discovery 2. Care ar fi mai buna ? La President antena are doar 450mm lungime.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

degeaba sta ea la 230 km/h pentru ca e posibil sa dea cu spicul intr-o vrabie si e gata treaba; personal am vb cu un coleg ce nu ajunsese la viteza aia si ii zburase antena de pe masina ...si i-am recomandat si lui ce iti spun si tie: talpa cit mai mare in diametru si o antena ml145 (sau clona, desi e de preferat originalul...)

pt statie e bine sa cauti una veche cu renume in domeniu dar "virgina" pentru a beneficia de un sunet/o receptie mult mai bun/e calitativ/a

Cum se indica lucrul asta si pe un alt forum, oamenii nu pricep decit dupa ce experimenteaza achizitionarea unei chinezarii si se chinuie sa scape de promotiile pe care au pus mina abia dupa ce le vine mintea la cap :)

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ajuns la 200km/h (in desert) cu un Little Will si nu s-a clintit 1mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarat. Acum... cum iti e norocul :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am dat comanda pentru o antena Sirio Triflex ca sa scap de punera si scoaterea antenei de 1.5m din portbagaj de care ma sin incurc destul de des atunci cand nu o folosesc.

Antena este asta: http://www.sirioante...8171169&idp=128

Antena se va conecta la o statie Intek M150 (cu difuzor frontal) situata in consola centrala.

Nu stiu daca vine insotita de cablu pentru CB pentru ca am uitat sa intreb si chiar daca exista probabil acesta va fi prea scurt pentru a ajunge unde imi trebuie mie.

Ma poate ajuta cineva cu un calcul al lungimii cablului si un magazin in Bucuresti de unde l-as putea achizitiona impreuna cu mufele necesare?

Multumesc.

Modificat de sorin_balan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca magazin iti recomand Charma Conect - cand cobori dinspre Academia Militara catre metrou Eroilor este pe partea dreapta in garajul unei vile. Au tot felul de cabluri, mufe etc.

Din cate imi amintesc lungimea ideala a cablului este 5,5 metri (la un cablu de 50 Ohm) . Sper sa nu gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!