Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Rezultatul final conteaza ;)

Daca ai reflectata cat mai aproape de 1, e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mai nu prea am activat de mult pe aici, totusi am up-gradat si eu un pic cu statiuca mea, fosta Alan 100 fara modificari, actuala Northpoint 4 cu ceva modificari la etajul final al transmisiei :icon_bounce: . Ce pot spune e o diferenta ca de la cer la pamant si la emisie si la receptie. Statia a fost "primita mostenire" de la un coleg, adica este second si nu are manual de instructiuni/folosire. O am de vreo 6 luni stiu sa o folosesc dar sunt curios de un astfel de manual, am facut sapaturi pe net dar nimic din pacate, oare stiti voi de unde as procura un asemena manual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Florin Mandras

Cu scuzele mele daca s-a mai discutat (nu am reusit sa parcurc toate paginile) am si eu o intrebare... pe unde este indicat a introduce cablul de la antena in habitaclu la un passat b6 sedan?

Presupun ca pe la portbagaj ar fi cel mai ok dar evident o parere in plus avizata este bine venita. Nu as vrea sa am surprize cu apa intrata in masina etc datorita cablului pus aiurea.

Si ca tot se discuta aici am personal am sa optez pentru un ALAN 52 de la Midlan (cansiderente de spatiu un masina - si lipsa chef ca a da gauri prin masina pentru montare etc).

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Alan 42, la fel ca a ta. Avand in vedere ca nu tin antena pe masina decat la deplasarile in afara localitatii, antena o pun in centrul pavilionului iar cablul il cobor printre usa soferului si cea a pasagerului stanga spate, bagat dupa chederul usii spate, avand jos bucla anti picurare. Alimentarea statiei o iau de la priza de bricheta din spatele cotierei, asa ca statia cu ambele cabluri imi vine (ca sofer) din dreapta spate. Statia o tin pe picior pentru a imi fi la indemana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin - eu a trebuit sa schimb cablul de la antena, intrucat era mult prea scurt. Acum are cam 6 metri - exista niste formule de calcul pentru ca lungimea respectiva sa nu influenteze transmisia/receptia - calculele mi le-au facut cei de la magazinul de unde am achizitionat noul fir, in functie de dimensiunea pe care o doream eu.

Intra in masina pe la portbagaj, trece prin portbagaj, prin lateralul banchetei spate, pana in fata. Aici l-am trecut pe sub scaunul soferului si l-am scos langa consola centrala. Cand dau antena jos de pe masina roluiesc partea de cablu ce vine afara si-l asez in portbagaj. Cablul interior l-am asezat cvasi-definitiv in masina.

La portbagaj, ca sa nu intre apa, il cobori pe partea din stanga, pe "jgheabul" pe unde se scurge apa si intra efectiv prin partea de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Eu am Alan 42, la fel ca a ta. Avand in vedere ca nu tin antena pe masina decat la deplasarile in afara localitatii, antena o pun in centrul pavilionului iar cablul il cobor printre usa soferului si cea a pasagerului stanga spate, bagat dupa chederul usii spate, avand jos bucla anti picurare. Alimentarea statiei o iau de la priza de bricheta din spatele cotierei, asa ca statia cu ambele cabluri imi vine (ca sofer) din dreapta spate. Statia o tin pe picior pentru a imi fi la indemana.

Ok ... doar ca alan 42 are in plus in pachet inlclusa si antenuta fixa a statiei ... alan 52 nu are nicun fel de antena inclusa in pachet (este ceva mai ieftina) si deci eu am nevoie in permanentna de antena pe masina - nu este o problema atata timp cat nu am probleme cu cablul antenei - apa in masina etc.

Ca tot veni vorba esti multumimt de alan 42?

Merci

Florin - eu a trebuit sa schimb cablul de la antena, intrucat era mult prea scurt. Acum are cam 6 metri - exista niste formule de calcul pentru ca lungimea respectiva sa nu influenteze transmisia/receptia - calculele mi le-au facut cei de la magazinul de unde am achizitionat noul fir, in functie de dimensiunea pe care o doream eu.

Intra in masina pe la portbagaj, trece prin portbagaj, prin lateralul banchetei spate, pana in fata. Aici l-am trecut pe sub scaunul soferului si l-am scos langa consola centrala. Cand dau antena jos de pe masina roluiesc partea de cablu ce vine afara si-l asez in portbagaj. Cablul interior l-am asezat cvasi-definitiv in masina.

La portbagaj, ca sa nu intre apa, il cobori pe partea din stanga, pe "jgheabul" pe unde se scurge apa si intra efectiv prin partea de jos.

Multzam de veste ca vroiam sa iau o antena cu un cablul de vreo trei metri si acum imi dau seama ca daca il pun prin portbagaj (asa cum ai descris si tu si cum ma gandeam si eu) e cam scurt cel de trei metri.

L.E. ... am uitat sa te intrb tu unde ai positionat antena? pe portbagaj sau sus pe plafonul masinii

Multumesc inca o data

P.S. Promit sa revin cu info dupa ce montez statia pe masina si fac un drum mai lung (cred duminica).

Modificat de Florin Mandras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.E. ... am uitat sa te intrb tu unde ai positionat antena? pe portbagaj sau sus pe plafonul masinii

Cea mai eficienta pozitionare, la orice tip de masina, este in centrul plafonului (acolo unde o amplasez si eu). Pe portbagaj valorile masurate sunt mult mai slabe.

Si inca ceva, apropo de statiile portabile - eu am Intek 520 - daca vei incerca sa "vorbesti" cu ea cu antena ei (ca la walkie-talkie) din interiorul masinii vei avea surpriza ca nu te va auzi nimeni nici la 200 metri (cusca lui Faraday). Se demonteaza antena ei si are un adaptor (inclus in pachet la achizitionare) care se conecteaza la priza de la bricheta si la antena exterioara (de pe masina).

Modificat de V i c t o r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

deci ... ca o prima impresie ... am montat o antena de 1,60 metrii - nu e ceva foarte sofisticat - sincer nici nu am retinut marca ei la care am atasat alan 52.

pana inprezent - fara calibrare a antenei (nu este in zona nenica ce se ocupa de calibrari - o rezolv sapt viitoare) am fost auzit si am auzit (calitate excelenta) de la 20 km. Evident depinde si de zona in care te aflii dar tinand cont antena necalibrate pe masina eu zic ca este ok - sa vedem ce imbunatatiri obtinem dupa calibrare.

Despre alan 52 - mi se pare ok pana acum: simplu de montat / demontat; usurinta in manevrare; robusta.

Revin si cu alte pareri dupa un drum mai lung.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca am pus eu mai inainte niste poze cu un suport elegant ce se monteaza pe porcbagaj (fix)

idealul e pe centru, dar nu are nimic nici daca e pus in alta parte :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Poti sa imi spui ce numar are acel post ... sunt cam multe de cautat.

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

habar nu am

daca e greu sa faci surf pe citeva pagini din urma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

eu as pune un suport fix pe portbagaj:

post-1792-0-88518300-1303243607_thumb.jp

si cu un ml insurubat acolo ar fi de vis...

si iese, facind abstractie de masina biggrin.gif, asa:

post-1792-0-98372000-1303244120_thumb.jp

post-1792-0-71358500-1303244111_thumb.jp

post-1792-0-61566800-1303244129_thumb.jp

am gasit ...

de unde la achizitionat si la ce pret ... iar despre cablul anteneni ... este inclus cu suportul acesta sau nu?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mondoplast sau tme si multi altii care se ocupa cu statiile. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Revin asa cum am promis cu impresii despre alan 52 dupa calibrarea antenei pe masina - astazi am reusit si calibrarea antenei.

In general totul este ok ... imi place tare mult aceasta statie in primul rand pentru modul foarte simplu de instalare in masina (se conecteaza doua mufe si cam atat) cat si cel de operare. Ca si performante pana acum au reusit sa aud si sa fiu auzit de la o distanta de aprox 30 km in linie dreapta si undeva intre 10 - 15 km in oras (aici evident intervine si antena utilizata).

Daca cineva doreste detalii in plus le ofer cu drag pe PM.

Insa daca cineva ma poate ajuta ... nu stiu daca alan 52 are ca functie roger beep sau eventual cum se activeaza.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pura curiozitate: de ce ai avea nevoie de asa ceva?!? simti nevoia sa fii altfel in eter?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

nici pe departe ... in conditiile in care am la activ vreo 5 ani de eter (dj de radio cu acte in regula) nu prea este cazul. Intrebam asta pentru ca in mai multe randuri pe diverse site-uri am gasit info ca statia ar avea acest roger beep. Deci si la mine era o pura curiozitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si performante pana acum au reusit sa aud si sa fiu auzit de la o distanta de aprox 30 km in linie dreapta si undeva intre 10 - 15 km in oras (aici evident intervine si antena utilizata).

Emisia/receptia este influentata de foarte multi factori, independenti de statie si antena - relief, aglomeratia de pe "22", conditii meteorologice, activitatea solara.

Eu in Bucuresti "bat" cam 3-4 km (nu ca mi-ar trebui la ceva).

Alan 42 nu are Roger beep. Exista microfoane (dar nu pentru modelul tau, ci pentru statii mobile) cu aceasta functie (agreata mai ales de tiristii care-si monteaza si amplificatoare - ilegale - de sute de wati).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intrebare pentru cei cu experienta in ale "comunicarii", saptamana aceasta am avut ocazia sa stau de vorba (de la statia mea la statia lui) cu un radioamator din Zalau si cu unul din Cluj, amandoi mi-au spus ca statia mea e intre frecvente, ideea este ca nu am posibilitatea de a regla frecventa manual. Acum de la cine am primit statia zicea ca nu are cum sa fie asa (tind sa-l cred), ma intreb eu daca nu are cum sa fie de la cablul antenei, antena, montura?

Detalii: Statie- Northpoint NT4, montura fixa pe lateralul masinii (duba) chiar deasupra geamului soferului, cablu de 1-1,5m, antena Sirio turbo 3000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai decit sa faci teste cu alta antena si cablu

totusi eu as as crede scamatorii respectivi pentru ca au echipamente mai deosebite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragos, e un pic mai dificil, oricum la asta ma gandeam si eu. Defapt oare e posibil sa fie si de la cabluri si antena sau e strict din statie

Sent from my GT-I5500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorine, cablul sau antena NU POT modifica frecventa de emisie. Pot ajuta la transmiterea intregii puteri a statiei in eter sau pot atenua, pana la zero, emisia, dar nu pot modifica frecventa.

Frecventele pe canalele de lucru ale statiei vin preprogramate. Utilizatorul nu poate decat sa schimbe intre canalele (frecventele preprogramate) statiei, nu si intre acestea. Problema este din unul din oscilatoarele statiei.

L.E. Presupun ca statia a fost programata din fabrica bine si nu au fost modificate programarile la frecvente.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm....pai o sa duc statia la doctor sa o verifice. Exista unele statii la care se poate modifica frecventa dintr- un singur buton (ca si frecventa de la un aparat de radio). Cei care mi-au spus ca e sarita de pe frecventa si-au reglat statia dupa frecventa mea si cica sunt cu 0,5 mai sus decat ar fi normal.

Sent from my GT-I5500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar ca a umblat un "meserias" prin ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!