Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

De-a lungul timpului mai multi colegi au cumparat de la firma respectiva si au primit produse cu defectiuni, urme de utilizare, ambalaj deteriorat ori cu totul altceva decat ceea ce au comandat. S-au relevat unele aspecte in paginile acestui topic. Poate intre timp au devenit mai seriosi, poti incerca daca doresti neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveai rabdare sa citesti gaseai mai multe plangeri privind aceasta firma din Bacau.

Eu am primit statia defecta (la cumparare), nu emitea. Am trimis-o inapoi in garantie, iar dupa doua luni si discutii telefonice interminabile au binevoit sa o repare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.multumesc pentru sfat.

recomandari alte firme de unde stiti ca sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt argumente suficiente mai in spate.

Vezi ce tepe da artero-Bacau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De MIdland 52 ala de 5w portabil poate cineva sa dea un rewiev?Ma gandesc cu ce antena sa il combin.

ML145

nasu' meu are una si a fost multumit de ea pina cind a venit propagarea peste el :D

testat in paralel cu a mea care e din garda veche (fara SMD-uri) si rezultatele erau cam la fel ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandari alte firme de unde stiti ca sunt ok?

pt maxon, vb cu colegul meghitz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit oferta la firma PHP Bacau nu la Artero Bacau.Sant una si aceisi PHP SRL (statiiradoi.ro) cu Artero srl (de care am citit si eu ca nu sant seriosi).

De antenele PHP de 1m stie cineva ceva?Adica provenienta si cum merg.Sant exact ca Little Will ,zici ca sant clone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara o antena ML145 de la Sirio ori President. Cu cea de 1 metru poti comunica cu succes in parcare la Metro sau cel mult 1-2 km pe sosea... Pentru 30-40 lei in plus iei ceva de calitate, care sa raspunda scopului propus. Eu am un ML 145 si acum parca imi pare rau ca nu am luat una si mai lunga (sa ajunga :lol: ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cunosc citeva persoane ce au antene de 1m si au raza de acoperire buna; altcineva are un triflex (parca e - 2 versiuni, acceasi forma- seamana cu antena radio OEM) si vorbeste pe 3 4 km.

evident, calibrarea si modulatia au si ele rol in aceasta ecuatie ;)

Victor, raza de care vorbesti se aplica cu mare succes la antena alanului 42 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Norocul meu ca nu am Alan 42, ci Intek 520 care "bate" in combinatie cu Sirio ML145 cam 15-16 km testati (pe sosea in linie dreapta). Se poate sa mearga si mai mult dar ne plictisisem de atatea teste si opriri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era vorba de antena de 10cm a alanului; asa si a mea are bataie lunga cu clona de ml145 ;)

masurat pe goagle maps, am in jur de 12km unde e convorbirea clara.

ce e drept, testul meu s-a facut cu un punct fix iar eu am plecat spre casa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cumparat cineva de la PHP Bacau ?De Antero am vazut ca au multe reclamatii si sant tot din Bacau?Oare PHP Bacau (statiiradio.ro) sa fie un pui de-al lui Antero?

Apropos,oare la Bacau sa se fi rasturant carutza cu tzepari?

De antena PHP 100 (seamna leit cu Little Will) sitie cineva sa spuna ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fii linistit, cumpara din alta parte.

Din cate stiu sunt mai multe firme in Bacau ale lui artero.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi.Am renuntat sa cumpar de la firmele bidon din Bacau.Oricum am vazut ca sant neseriosi,raspund greu la mailuri iar daca le ceri copia de la factura nu iti mai raspund la mail.

Deocamdata am descoperit un magazin f bine aprovizionat in Brasov(cel putin pe site are oferta bogata).Poate cineva sa imi dea un review despre magazinul :magazin-statiiradio.ro din Brasov?A cumparat cineva de acolo?

Ma bate gandul sa cumpar un Storm de 10w portabil(gen alan 52) .De marca Storm a auzit cineva ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e o clona a midlandului

daca esti vorbaret se incinge statia cu cei 4w legali; la 10w (ma cam mir...) nu o vei putea tine in mina :lol:

un coleg de alt forum a scapat repede de stormuri sau storm care a mers la service de vreo 2-3 ori ( nu stiu daca pt reparatie sau inlocuire) :D

PS: vezi ca e un alan42 la vinzare aci pe forum :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bun

sau asa s-a nimerit al meu; l-am dat doar pentruca era sq peste volum (intek m100) si ma cam enerva

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

M-am hotarat sa vand Alan 52 Multi si sa caut altceva. Ceva recomandari?

Portabila nu am vazut de la restul producatorilor (foarte practica prin dimensiuni si pentru ca nu tre sa stea permanent in masina). Deci automat o sa fie una fixa. Buget disponibil 500RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de propagare nu vei scapa :D

daca ai sertar in bord, poti lua un intek ce are difuzor frontal si e pe marime 1 DIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e propagarea sau nu. Am fost la garantie, statia nu are nimic desi pe mine ma nemultumeste in trafic. E singura concluzie care am tras-o. Am probat acelasi model de statie pe masina si e alta treaba. Mergem mai departe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara !

In sfarsit am reusit si eu sa termin de citit acest topic.. lung mai e.. dar si foarte folositor.

Vin la voi cu rugamintea de a ma ajuta sa aleg o statie cb (antena va fi Midland ML145,clar.. :) ) dintre modele care vor urma.

Ceea ce doresc in principal de la o statie e sa:

- aiba afisaj albastru (insa nu e obligatoriu, de asta in lista mea sunt si fara afisaj albastru (paranteza la paranteza (se poate schimba afisajul statiilor?)));

- sa am o receptie cat mai buna;

- sa nu fie peste 320 lei statia.

Am lucrat ~ 1 luna pe un microbuz si eram foarte incantat de statie si ce poate oferi, insa acea statie nu prea receptiona bine.. nu intelegeam ce-mi spuneau colegii, de exemplu ca e radar in localitatea X, nu intelegeam numele fiindca nu le cunosteam si se auzea rau, insa colegul meu stia traseul si el se prindea despre ce localitate e vorba. Din acest motiv vreau una cu o receptie cat mai buna.

Vin cu urmatoarele modele si cateva specificatii care m-au atras pe mine , insa nu e musai sa tineti cont de ele, voi sa-mi spune-ti care e mai buna tehnic.

INTEK - M150 - pret ~ 260

- difuzor frontal (cred ca e un avantaj, se aude mai bine in mai multe pozitii)

- M120 - mie mi se pare la fel cu M150 doar ca are alta amplasare a difuzorului, atat sa fie?

- M100 - Sensibilitate la fel ca si celelalte 0.5uV la 20 DB SINAD,

- are afisaj albastru;

- este foarte mica, usoara si ieftina

DANITA :- 640 - pret ~ 300

- are 1.9 kg.. mi se pare exagerat de grea fata de celelalte

- este foarte mare in dimensiuni

- ce am zis despre ea sunt doar dezavantaje insa poate are in interior ceva care sa o faca mai buna la receptie si sa merite.. pana la urma asta caut.

- 440 - mai ieftina ca 640

- mai usoara si mai mica . Doar astea`s diferentele fata de fratele mai mare, 640? Daca e doar atat.. 640 sare din schema.

Midland 121 - afisaj albastru

- specificatii ca si le celelalte marea majoritate

- mi se pare ciudat ca am gasit-o pe un site cu 298 si pe altele de la 450 in sus.. e prea mare diferenta..de ce.. ? e acelasi lucru?

VR 32 ce mi se pare ciudat la aceasta statie e ca am gasit-o cu VR 32 PLUS de la Mega System si Vr 32 Performer. Care e diferenta fata de celelalte enumerate mai sus ? Am vazut ca pe unele forumuri e laudata.. insa nu inteleg de ce..nu vad sa aiba ceva in plus fata de celelalte..dar poate .. NU vad EU..

Storm Discovery - am gasit-o la mine in oras cu 320 la un magazin specializat de statii (e cea mai ieftina de acolo) i

- pe net am gasit mai ieftin..insa daca ar fi sa o cumpar pe aceasta de la mine din oras as lua fiindca ma pot duce la el pentru eventuale neplaceri.

- sensibilitate 1uV la 20 db SINAD, celelalte toate au 0.5 cred ca nu e de bine..nu ?

ALBRECHT 4200 - afisaj albastru

- Sensibilitate 0.3 uV la 20 DB SINAD

Facand putina abstractie de faptul ca am zis ca antena va fi Midland ML145

Ce parere aveti despre oferta Statie Intek m100 + antena Ml 145 , dar la care nu zice producatorul la pretul de 300 lei.. mie mi se pare super ca si oferta. Acum sa mai fi sie buna combinatia..

Va rog sa-mi spuneti pareri referitor la fiecare model si astfel ajutandu-ma sa aleg una.

Va multumesc si astept nerabdator parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, nu stiu ce de mie mi-a scapat acest model.. pare ok. Insa care e diferenta Intek M130 si M100..care e mai mica..altceva eu nu remarc..si ce parere ai despre celelalte.. ? De ex de VR32 ce zici ?

Cum e cu modulatia? Se poate regla, cum? AM receptie buna cu M130 ?

Vreau putine detalii, va rog.

Multumesc pt ca ai raspuns

Modificat de Rayden3001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferente ce dau avantaje intekului 130: volum si squelch pe butoane diferite si RF Gain ce te ajuta cind e propagare (e tot un soi de SQ dar functioneaza in sens invers)

eu unul din cauza pozitiei de montaj si a sq aflat calare peste volum am dat statia; modulatia era buna, unii chiar ma intrebau ce statie am si cind aflau ca e o biata conserva se lasa pauza :D

acum am una ca asta dar old school dupa ce am vazut ca portabila nu prea se aude la viteze maricele( nu se aude ca au unii statii reglate prost, samd) eu neavind o masina muuult prea antifonata :)

nu pot sa iti spun ce receptie ai, dar daca antena e bine calibrata...eu zic ca o sa ai receptie buna, evident daca statiunea e in mintile ei.

aia cu difuzor frontal e ok daca ai spatiu disponibil in bord

de VR 32 am auzit ca sint ok; au niste colegi de pe aici parca, asa ca nu ma pot exprima prea mult eu :)

modulatia se regleaza, dar poti solicita o atentie asupra ei, daca stii cu cine sa vorbesti; evident daca citesti un alt topic de pe un alt forum (SP)

tot de pe acolo poti sa te alegi si cu un discount ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la garantie, statia nu are nimic desi pe mine ma nemultumeste in trafic. E singura concluzie care am tras-o. Am probat acelasi model de statie pe masina si e alta treaba. Mergem mai departe...

concluzia finala ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!