Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Si eu aud pe A2 ucrainienii la fiecare drum si da, aia e propagare :P. .....

Adica ti-a mers normal, ca de obicei?

am inteles ca aia vin tare (100w) oricum...ceva dispecerate taxi... d-astea :)

da, in unele zile nu e mare propagarea :) si de o perioada nu o mai folosesc :D

culmea e ca in aceeasi zona geografica sa ii zicem, mie imi mergea bine statiunea, nasului nu (se gindea sa o trimita la garantie)

Singura mea problema va fi acum sa gasesc sa cumpar o mufa cu 4 pini ca la microfonul original TTi.

poate gasesti la mondoplast, pe calea aradului colt cu liege (piata verde)

La cel original schema e cu 4 fire. Voi modifica cablul original de la handset pentru ca are 4 fire intr-un singur cablu, si il voi puna la microfon.

nu cred ca adaptezi contactorul din mike-ul original cu ce ai in headset.

Iar pentru casca voi mai pune o mufa jack separata.

ai mufa in spatele statiei

Si o sa refac circuitul in interiorul handsetului ca sa fie ca la cel original folosind comutatorul PTT-VOX pe post de PTT.

comutatorul ala e on/off; cind e pe vox se foloseste la statii ce au detectie de voce si nu mai ai nevoie de PTT.

cum statia ta nu stie de VOX, nu inteleg ce vrei sa faci cu ala.

in continuare, consider ca faci o greseala stricand headsetul ala :)

si o poti indrepta prin vinzarea lui la pret bun la astia cu alan 42 :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E gata noul meu headset :D !

Am luat mufa de microfon cu 4 pini de la MondoPlast (cum zicea DragosR). Si am folosit cablul original cu 4 fire pentru microfon, am transformat conectorul original PTT-VOX in conector PTT (singura chestie e ca e cu retinere si nu fara retinere asa cum are un microfon standard de statie, dar nu ma deranjeaza pentru ca nu vorbesc eu prea mult).

Iar pentru casca am pus un fir suplimentar cu o mufa jack pentru iesirea din spate.

Si chestia e ca mai si functioneza toata smecheria ;) :Driver: ! M-am intors dupa 2 ore de drumuri prin oras in care am fost auzit, si m-au auzit colegii din trafic.

P.S. Si pentru ca tot am fost la MondoPlast mi-am luat si un mini-reflectometru si mi-am calibrat antena ( de la 3 am ajuns la 1 in canalul 22) !

Deci am avut o sambata perfecta ! :icon_thumright:

Multumesc de ajutor si va urez la fel si drumuri bune !

post-6851-0-14811600-1310840070_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am transformat conectorul original PTT-VOX in conector PTT (singura chestie e ca e cu retinere si nu fara retinere asa cum are un microfon standard de statie

si cind o sa vorbesti trebuie sa dai de butonul ala pina iti vine rau :)

dar nu ma deranjeaza pentru ca nu vorbesc eu prea mult).

nu ai minute destule pe statie ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in ce loc a masinii ai montat statia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine ca ti-a incaput, la mine chiar nu stiu unde sa o instalez, de aceea fac apel la cineva care are golf 5 sa imi spuna unde si-a instalat statia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Eu la leon nu am spatiul acela gol dar tot acolo am facut montajul statia fiind prinsa in bord cu suportul ei si 2 suruburi.

Acum depinde daca vrei sa dai gauri sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva cu o octavia 2 sa posteze cateva poze sau ceva idei de montare a unei statii?

Eu vrau sa o montez permanent, fix si sa nu fie la vedere (nici statia si nici cablurile) dar cu un acces foarte usor la comenzi. Astfel am o varianta cu 2 tipuri posibile de montaj; sub scaunul de la sofer, cu butoanele la 1-2 cm de buza scaunului(nu trebuie si nici nu e indicat sa stai cu ochii pe statie + un exercitiu al mintii si retii cate canale ai coborat/urcat).

1)ori prin metoda romaneasca, dau scaunul jos, un holsurub si prind piesa in forma de "U" a statiei direct de vreo piesa metaliza a sezutului

probleme montaj: nu vreau sa imi intre holsurubul in anumite parti posterioare cand ma asej mai tare + trebuie demontat scaunul

2)mut buzunarul din dreapa/ cumpar altul si pentru scaunul soferului si o fixez acolo. Aceasta idee ma incanta cel mai tare deoarece cand termini cu statia, scoti mufa, iei microfonul si le arunci in cutiuta. La inchiderea capacului statia dispare.

probleme montaj: demontez scaunele, statia nu are racire si un model cu difuzor in spate nu se va auzi aproape deloc.

A incercat cineva solutia asta? Poate chiar cu poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rind ce model de statie vrei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vad de ce ar conta modelul statiei, oricum vorbesc de un model pana in 3,5-4 mil. fara pretentii. Ma gandeam la Intek M100+, toata lumea a laudat-o si pentru inceput e de ajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai conteaza pt ca poti sa ii gasesti locul adecvat

intekul ala e mai ieftin, dar e bine sa iti iei statie cu buton de squelch separat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am probleme la partea de amplasare/prindere. Chiar nu imi fac acum probleme ce butoane are statia sau ce culoare vor fi ledurile. In cazul in care o voi fixa acolo voi face poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut statia pitita, dar cu toata numaratoarea canalelor tot mai ratam :)

asisderea cu squlechul, e mai bine sa il ai separat

statia o poti monta pe consola, cu arici, daca nu vrei sa dai gauri

post-1792-0-45768800-1312269264_thumb.jp

daca e loc si pe sub volan, ar merge... sau in stinga unde e capacul ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, s-ar putea sa ai dreptate la partea de numarat canale dar eu sunt in general mai putin vorbaret. daca nu sunt intrebat nu ma bag in treburile altora, imi ascult ce ma intereseaza. Din pacate d-asta vreau sa adopt o pozitie total ascunsa, am un fix ca in masina sa nu fie absolut nimic fara servetele pe bord sau la luneta, ursuleti la oglinda si catelusi in spate. Doar la oglinda accept un odorizant, asta ar fi motivul pentru care vreau ca statia sa fie montata permanent, sa o pot folosi imediat fara a ma apuca sa intind cablurile prin masina, decat arunc antena pe masina, bag bricheta si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt in general mai putin vorbaret. daca nu sunt intrebat nu ma bag in treburile altora, imi ascult ce ma intereseaza.

si daca toti ar avea atitudinea ta iontab nu prea ai mai avea ce sa asculti in afara de ... liniste. nu e ok nici sa tii conferinte dar nici sa taci si sa nu vorbesti decat daca te apeleaza cineva. mi se pare normal ca atunci cand vezi ceva ce trebuie anuntat sa o faci astfel incat si colegii de drum sa poata beneficia de informatie asa cum beneficiezi si tu la randul tau de informatiile pe care le dau ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

opa!

canalul se schimba cind vrei sa ai o discutie privata (desi pot accesa si altii canalul respectiv) sau sa va intelegeti cum trebuie.

la partea cu vorbaria, e bine sa dai si neintrebat informatii ;)

in cazul tau, e mai bun un alan 42/52 ca o poti ascunde in sertarul de sub scaun cind nu esti la volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mereu in extreme, niciodata ok.

Cand zic ca nu o sa vorbesc prea mult ma refer ca nu voi vorbi neintrebat dar iti dai seama ca in momentul trecerii pe langa un radar il voi anunta prin statie. Chiar fac si flash-uri celor care nu au statie. Nu o sa ma apuc sa vorbesc acum cat de buni sunt micii nu stiu unde sau sa ma injur cu toti terminatii care pun manele si vorbesc de fetite.

Partea cu scaiul de laterale nu ma ajuta.

Plimbatul pe canale sau jucaul la squelch nu o sa o practic.

Iar Alan 42/52 nu o sa dau atatia bani pe o statie doar daca ... mai face si altceva la drum lung.

Modificat de iontab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti, am si eu o nelamurire.Mi-am cumparat un set de statii portabile marca Rollet ( nu am afalt nimca desprea ea pe net) pe care scrie Fm transceiver 27 Mhz, oare pot comunica cu soferii de tir? Are si antena telescopica cam de 50 cm.

Modificat de merdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi in specificatiile statiei ce frecvente foloseste. Nu doar banda de lucru.

Apoi poti compara frecventele cu cele de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu am nici o specificatie a statiei, pe ea scrie ROLLET FM 130 TRANSCEIVER 27MHZ si pe spate RADIOCOM PRIVEE-FRANCE LOISIR, altceva nimica nu am aflat.

Modificat de merdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vad de ce ar conta modelul statiei, oricum vorbesc de un model pana in 3,5-4 mil. fara pretentii. Ma gandeam la Intek M100+, toata lumea a laudat-o si pentru inceput e de ajuns.

P-asta poti sa o pui chiar si in locasul scrumierei, daca esti nefumator ... cu un mic decupaj in adancime, problema este rezolvata; in plus, acolo nu este nici la vedere, si-ti este si la indemana. Daca nu ma insel, colegul Sorin Balan are (sau a avut) una d-asta, bagata exact in scrumiera ...

Si am vazut ca pretul este undeva in jurul a 2-2,5 mil.

Modificat de Shymano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare.

ma gandesc sa imi achizitionez o statie si eu, si ma gandeam Maxon CM10. link aici

ce parere aveti? e buna de ceva sau sa ma gandesc la alta mai scumpa? am gasit-o astazi si in carrefour, apoi tot acolo am gasit una cu aceleasi specificatii doar alta firma la 250lei, asta fiind 280lei. Conteaza atat de mult, sau merge sa iau oricare din ele?

apoi cu antena, as vrea o antena cam de 150cm... conteaza mult sa fie de firma...un prieten si-a luat din bazar, antena de 150cm+baza=110lei. Daca as achizitiona astea 2 din magazin m-ar ajunge mult mai mult...

dati-mi niste pareri si idei.multumesc

Modificat de claudiudragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De MIdland 52 ala de 5w portabil poate cineva sa dea un rewiev?Ma gandesc cu ce antena sa il combin.Ma gandesc sa cumpar de la colegul de forum ce are site-ul statiiieftine.ro sau de la www.statiiradio.ro

Poate cineva sa imi de-a un rewiev pentru cei 2 vanzatori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara de unde vrei, dar NU de la Bacau !

macar un argument?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!