Jump to content

Statie Emisie/receptie CB


Ex member
 Share

Postare recomandată

Am ales suportul magnetic pana la urma pentru ca e mai comod si o pot pune atat pe plafon cat si pe portbagaj in timp scurt. Este mai practic. Pe plafon evident da valori mai bune la calibrare dar diferenta este mica din ce mi-a spus si explicat meghitz, asa ca pot sa merg cu ea si pe portbagaj. Oricum la urmatorul drum cand o pun o sa incerc si varianta- pe plafon. Imi place mai mult asa, pe plafon prea e masina teleghidata. Revin cu poze si impresii ... OVER ! :))

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe plafon evident da valori mai bune la calibrare dar diferenta este mica din ce mi-a spus si explicat meghitz, asa ca pot sa merg cu ea si pe portbagaj.

Pe plafon ti-am facut SWR 1:1 ...deci un SWR perfect se poate spune!

Pe portbagaj a iesit un SWR de 1.2:1 ...si asta e f bun tinand cont de locul unde l-ai ales tu.. adica f aproape de "buza" din spate a capacului de la portbagaj.. in coada masinii cu alte cuvinte.

Atat pe plafon cat si pe portbagaj am reusit sa iti fac valori aproximativ egale ale SWR-ului atat in canalul 1 cat si in 40 ca sa poti muta antena unde vrei tu .. in cazul in care te plictisesti :)

Din punct de vedere al functionalitatii, bineinteles ca daca pui antena pe centrul geometric al masinii, statia va functiona mai bine.. ti-am explicat ce si cum.. ;)

Sa te bucuri de statie!! Bafta!

ps: daca mergi pe drumuri unde densitatea de masini mari este mult mai mare... ai sa vezi ca vei avea o calatorie mai "colorata" si mult mai putin plictisitoare :)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde pui talpa e de preferat sa pui un autocolant (transparent is good :D) ca sa nu ai probleme cu lacul, curatarea lui cind e vreme nasoala, samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plafonul este colantat tot iar portbagajul are deja o zgarietura in zona aceea si o sa-l revopsesc. Pana atunci nu am grija lui :P O folie sau un plastic sub magnet cred ca ajuta la plimbarea acestui pe tabla. Daca ai masina curata si putina grija la aplicare/indepartare nu cred sa apara probleme de nici un fel.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai talpa cu diametru corespunzator nu se intimpla nimic (cred ca e cam tot aia daca ai 3 4 straturi de vopsea sau un colant in zona talpii :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu nevoie de un sfat din partea voastra.

Ma intereseaza si pe mine o statie radio destul de buna, dar avand in vedere ca n-as vrea sa dau mai mult de 300ron, ce mi-ati recomanda?

Eu am un Intek H-520 + President ML 145, insa statia a fost pustin sifonata, apoi in service insa din cate se pare si-a cam dat duhul :)

Asa ca as vrea o statie care in combinatie cu antena President sa dea randament maxim :D

Vazusem aceasta statie DANITA insa as vrea sa stiu daca este ceva de ea, mai vazusem statiile MAXON, ca au un pret cat de cat decent, insa nu stiu cat sunt de performante.

Daca aveti sugestii, sunt binevenite.

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e cea din poza, sint sanse ca in timp sa ai probleme cu mufele mama/tata tip DIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Mă poate ajuta cineva cu calibrarea unei antene

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeste cu Ionut de la Palat. 0752404328 e numarul lui. Vroia vreo 15 lei parca de calibrat. Pe altcineva eu nu cunosc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LNT ai facut o alegere f buna. Chiar azi am facut un drum Cta-Sibiu cu aceeasi configuratie ca a ta. Statia a mers super, am evitat 2 radare din aprox 10 destul de tarziu cu ajutorul unui tir-ist care a mers super si ma informa cand se lucreaza, cand se ingusteaza drumu, cand e radar etc. Deci si-a scos banii doar la drumul asta:D.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbeste cu Ionut de la Palat. 0752404328 e numarul lui. Vroia vreo 15 lei parca de calibrat. Pe altcineva eu nu cunosc.

Am rezolvat, mulţumesc de indicaţie. S-a mutat la Era acum, lângă parcarea Praktiker. 30 lei calibratul şi 10 lei un sticker transparent pentru talpă.

Am făcut şi o probă până în Leţcani, superb! Drumuri bune! :icon_thumright:

Modificat de LNT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand am achizitionat si eu o statie si o antena pentru masina mea.statie este TTI TCB-1100 iar antena ML-100.problema e ca sunt receptionat bine dar eu nu-i aud dupa 2-3 km...imi poate spune cineva din ce cauza?mai are cineva statie ca a mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai calibrat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,mi-a calibrat-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca datorita dimensiunii ei de 1m. Cu cat ai antena mai lunga cu atat mai bine (treaba invatata si de mine tot de pe topicul asta). ML 140 este cea mai indicata. Iti pot confirma pentru ca o am de curand luata si am emis/receptionat la 15km fara probleme. Initial am vrut antena de max. 1m, sa nu fiu masina teleghidata dar am acceptat ideea de 1.40m ca sa nu dau banii de 2 ori. Asa ca o tin pe portbagaj si nu e chiar asa de rau :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci se poate sa fie antena de vina...si cablul de alimentare e mai bine sa fie direct la baterie sau e bine si la bricheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreyu, fa o proba cu statia. La ce distanta esti receptionat ? In mod normal, antena conteaza la emisie, mai putin la receptie. Poate e de la butonul de SQ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...antena conteaza la emisie, mai putin la receptie...

Total eronat! Cum ai vrea sa ai o receptie "cristal" fara o antena buna?

Poti sa ai orice statie, oricat de buna, dar fara o antena corespunzatoare te bate o stratie proasta cu o antena buna!

Andrei, verifica in primul rand setarile statiei. Squelch-ul sa nu fie pe AUTO, si sa nu fie la nivel maxim. Daca nici asa nu ai receptie, trebuie verificata fizic statia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci cand il vad pe cel care vine din fata mea vorbesc umpik cu el si apoi nu il mai receptionez.duapa 10 secunde.distanta ar fi 1-2 km

Modificat de andreyu_4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa test si cu alta antena pe alta masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte multi meseriasi in statii, nu numai CB mi-au spus ca 'de receptionat poti receptiona si cu o bucata de sirma' :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta e adevarat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ce ar trebui sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte multi meseriasi in statii, nu numai CB mi-au spus ca 'de receptionat poti receptiona si cu o bucata de sirma' :)

Ai dreptate, chiar si cu o furculita se poate! Dar statia trebuie sa aiba un SQ bun care sa stea dat la maxim, ceea ce inseamna ca tai si semnalul util si nu prea mai ai cum sa auzi ce se discuta.

andreyu_4u, primul lucru pe care ar trebui sa il faci (si singurul gratuit) este sa asculti sfatul lui Dragos. Imprumuta o antena de la un coleg si fa un test cu statia ta. Varianta cea mai "ieftina" pentru tine ar fi ca in acest caz sa ai receptie. Daca nu merge nici asa statia, trebuie dusa la un depanator. Si de aici incep cheltuielile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imprumuta o antena de la un coleg si fa un test cu statia ta.

nu nu! ca sa fim siguri 101% mergi cu statia la antena pt ca e calibrata pt masina respectiva (cel putin asa cred)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!