Jump to content

Oglinzi - coduri de piesa. detalii, etc.


Beshcu
 Share

Postare recomandată

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Beshcu

    11

  • Marius

    8

  • bamse

    7

  • marius1982.11

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

m-am uitat acum dimineata dar se pare ca imi lipseste surubul de la punctul 5 din poza...cred ca cineva a incercat sa o fure...am vazut ca mai sunt doua suruburi de o parte si de alta de punctul 5...e ok daca desfac de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai retin exact dar din ce imi amintesc celelalte doua suruburi nu sustin carcasa oglinzii, iar acum daca nu ai acel surubel in mod normal carcasa ta poate fi scoasa de pe bratul oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ai dreptate WNS,am desurubat cele 2 suruburi da nu m-a ajutat la nimic...Am si fortat sa scot carcasa dar nici asa...mai incerc daca nu o sa merg la un service...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am o problema la oglinzi, la cea din stanga cand vreau sa o misc (din comutator) se misca si cea din stanga, plus ca motorasele au inceput sa scoata un zgomot urat. Ce poate fi? Comutatorul sau oglinzile? :-(

ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori nu i-am dat prea multa atentie, dar mi se pare ca erau individuale. si il legatura cu zgomotul motoraselor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
m-am uitat acum dimineata dar se pare ca imi lipseste surubul de la punctul 5 din poza...cred ca cineva a incercat sa o fure...am vazut ca mai sunt doua suruburi de o parte si de alta de punctul 5...e ok daca desfac de acolo?

la fel si mie lipseste acel surub :) si nu am reusit sa scot carcasa. Mentionez ca este crapata si am vrut sa-l lipesc. Ai aflat cum se desface fara acel surub?? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...am reusit pana la urma.... nu am tras de surubelnita ca sa eliberez din clama respectiva. Multumesc pt ajutor. super forum...gasesti orce:) !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@last

Eu am 2 surubele sub oglinda. Am incercat sa le desfac, dar unul sa rupt. Surubul de la 5 ca in schita, se vede dupa ce dau jos acel plastic negru ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ca sa demontezi carcasa, primul lucru trebuie sa scoti oglinda. Dupa, se desface surubul de la pozitia 4 iar carcasa iese prin ridicare.

Nu ai nicio treaba cu suportul de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

*****

Acel "5" din poza nu e nici pe departe un "surub", e o insertie de cauciuc. Ea trebuie scoasa si aici vine marea scofala pe care eu efectiv nu am vazut la nimeni facand-o , numai texte de genul, am tras carcasa in "fata-sus". Pe mine asa ceva nu ma "satura", daca intelegeti ce vreau sa spun. Vreau raspunsuri la obiect. Recunosc ca nici in documentatie de specialitate nu este explicita procedura si de aici rezulta chestii de plastic rupte, oglinzi sparte,bani aruncati.

In pozele de mai jos am carcasa gata desfacut si modul de lucru.

-se scoate acel dop de guma ,eu l-am scos cu un cleste de taiat cabluri electrice, dar nu strans prea tare sa nu il tai

- cu o surubelnita sau, cazul meu, un imbus de 3 cu cap rotund care intra prin ambele gauri si numa bine capul :evil: rotunjit sta fara sa scape in clema care trebuie basculata in fata ,deblocand prin aceasta miscare carcasa oglinzii.

post-34985-1231853839_thumb.jpg post-34985-1231853882_thumb.jpg

In continuare atasez 2 poze care sunt foarte sugestive, indicad ce anume blocheaza ce si unde

post-34985-1231854011_thumb.jpg post-34985-1231854036_thumb.jpg.

Se trage in sus de carcasa si se regleaza in prealabil sa stea vertical oglinda sa nu agate.

De aici incolo se poate demonta oglinda foarte lejer fara crapaturi, urechiuse rupte etc. Se poate si masura rezistenta electrica,cat si tensiunea la papuci a oglinzii daca este cazul.

Varianta asta e mai lejera pentru ca la masinile mai vechi suruburile care tin capacul de dedesubt sunt oxidate.

***** :lol: . Multumesc

Modificat de last
Te rog renunta la astfel de aprecieri adresate altor membri ai forumului. Nu te obliga nimeni sa urmezi sfaturile gasite aici.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, Marius!

Multumesc de poze si explicatii! Chiar imi sunt de ajutor, ca si eu am o problema la oglinzi si vreau sa le desfac (nu imi merge incalzirea pe ele) si imi era frica sa nu le sparg. Ai dreptate: suruburile alea 2 de jos sunt intepenite rau; am incercat sa le desurubez, insa nu merge, ca-s ruginite. O sa incerc varianta ta; poate ne intalnim intr-o zi si ma ajuti, ca vad ca esti tot din Timi.

Toate cele bune!

Raul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Scuze pentru off topic dar am vazut ca vorbeati de oglinzi. Eu am reusit sa o sparg pe cea de dreapta. Am gasit sa cumpar doar sticla sau toata oglinda. Problema e ca nu imi trebuie toata oglinda ca am probat motorasul si merge vreau doar carcasa. Stie cineva de unde pot sa gasesc asa ceva .....sau are cineva o oglinda cu motorasul stricat sa o cumpar pt. carcasa si sticla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Asa cum v-am zis, o sa postez pozele cu oglinda noua stanga - PRET 115 RON din Zalau :beer:

Electrica, Incalzita si Heliomata.

2j0xhed.jpg

96b49x.jpg

jkwv0k.jpg

2cda0zk.jpg

Tin sa precizez ca aceasta este model nou 2008. Dupa ce am montat-o pe masina, atunci cand dau sa o reglez (L - Left), se rotesc ambele oglinzi. Adica si stanga si dreapta. Dupa aceea cand dau la oglinda din dreapta (R - Right) se regleaza numai ea.

Mi-a zis persoana de la Zalau ca asa vin acum. Daca reglam scaunul pe inaltime sau invers, automat cand reglam oglinda din stanga, se regleaza si cea din dreapta.

Multumesc celui ce a postat acele poze cu demontarea oglinzii. Odata m-am uitat peste ele si am retinut tot.

Se desface foarte simplu. Timp - demontare - montare = aprox. 30 min.

Acelasi pret are si oglinda dreapta.

Bafta :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
atunci cand dau sa o reglez (L - Left), se rotesc ambele oglinzi. Adica si stanga si dreapta. Dupa aceea cand dau la oglinda din dreapta (R - Right) se regleaza numai ea.

Nu e nimic nou ... modul acesta de functionare al reglajului oglinzii este descris si in manualul masinii.

Oglinda din fotografie nu este heliomata, are doar geamul colorat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la oglinda cea veche, noaptea cand veneau astia din spate se reflecta in ele de ma orbeau. Era si mai deschisa la culoare, aproape alba.

Cu asta numai am aceeasi problema. In plus se vede ca e mai inchisa la culoare. :beer:

Poate o fi colorata si nu heliomata. Nu te contrazic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa precizez ca aceasta este model nou 2008. Dupa ce am montat-o pe masina, atunci cand dau sa o reglez (L - Left), se rotesc ambele oglinzi. Adica si stanga si dreapta. Dupa aceea cand dau la oglinda din dreapta (R - Right) se regleaza numai ea.

Mi-a zis persoana de la Zalau ca asa vin acum. Daca reglam scaunul pe inaltime sau invers, automat cand reglam oglinda din stanga, se regleaza si cea din dreapta.

Reglarea oglinzilor in tandem este prezenta la toate vw-urile bora sau golf4 de dupa 2004.Eu am bora din nov 2003 si face acest lucru.

Intr-adevar inveti multe de pe acest forum si te ajuta sa economisesti nervi si bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Acum 2 nopti mi-au furat oglinzile de pe masina (doar sticla)(electrice,incalzite si heliomate) si am gasit unele la dezmembrari. Intrebarea mea este :

Cele de skoda se potrivesc? Am un amic din craaiova care mi-a gasit o pereche dar sunt de skoda (una mica si una mare) dar nu stiu daca sa le iau asa ... cu ochii inchisi. Au cumva astea de golf vreo prindere mai speciala ... pt ca nici nu prea pot sa merg pana acolo fara oglinzi si nici nu pot sa tin masina in fata blocului .... ca s-a pus praful pe ea de cand nu am mai miscat-o ... si mi-e ca mi-o fura astia cu totul.

VA rog ... raspundeti urgent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt de Octavia 1 se potrivesc, stiu ca golf 4 si octavia 1 sunt din aceeasi perioada (generatie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un raspuns clar in legatura cu oglinzile de Octavia ... pentru cei care vor avea nevoie pe viitor.

Deci ... oglinzile aproape se potrivesc. Ambele se potrivesc perfect la sistemul de prindere.

Cea din stanga este putin mai mare, mie mi se pare ca loveste putin jos si merge un pic mai greu motorasul (asta cred ca e de cand mi le-a fortat hotul) si partea problematica e ca mufele de la incalzire nu mai sunt in stanga jos ci in dreapta sus (langa geam) la asta am putut sa misc firele incat la le mufez.

Cea din dreapta este perfecta ca dimensiuni, motorasul merge perfect dar aceeasi problema ... mufele nu mai sunt in partea de jos dreapta ci sunt in stanga sus (tot langa geam) ... insa problema e ca firele sunt trecute pe sub motorasul electric si ca sa le mufez va trebui ori sa prelungesc firele pana la mufe ori sa demontez motorasul (foarte putin probabil).

Acum nu sunt sigur ca sunt de octavia amandoua (sau cel putin de pe aceeasi octavia) ... pt ca una are plasticul ala alb si una negru plus alte serii si bonuri... deci cred ca sunt si astea furate de pe vreo masina.

Singura parte buna ... cea din stanga are si unghi convex ... care acum am vazut si eu cat de folositor este.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

cine a schimbat de curand numai sticla ?

azi dimineata am gasit-o data peste cap, si oglinda (sticla) sarita la 5m, deci un idiot a trecut cu viteza prin fata blocului si mi-a agatat-o

din fericire, numai sticla e praf, suportul, carcasa, motorasul, firele sunt intacte...

ma intereseaza un pret, sa am o idee inainte sa cutreier magazinele de piese...

e heliomata, incalzita, oglinda left side,

P.S. eu cam de fiecare data pliez oglinzile, dar aseara am uitat, am zis sa nu pliez toata ziua, ca se slabeste acea balama... e posibil ?

mor de ciuda ca am uitat sa o pliez, ca poate nu o mai agata (masina nu are nicio zgarietura...)

P.S.2 acum am observat ca oglinda e defapt si incalzita... are firele trase, oglinda era conectata... dar eu din pacate nu am butonul de incalzire in stanga unde se regleaza electric...

de ce mai are nevoie in afara de acel buton ? daca imi cumpara si schimb butonul cu unul cu incalzire imi va merge ??

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Esti sigur ca e heliomata sau doar are geam de culoare albastra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

heliomata eu stiu ca inseamna chiar aceasta culoare albastruie care nu deranjeaza cand bat farurile in ea.

cea cu intunecare automata stiu ca are o solutie pe baza de argint care actioneaza la lumina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!