Jump to content

Oglinzi - coduri de piesa. detalii, etc.


Beshcu
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Pare a fi o rechemare in service pentru actiunea 90C5.

Vezi aici: Rechemari service

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Beshcu

    11

  • Marius

    8

  • bamse

    7

  • marius1982.11

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

stie cineva daca ambele oglinzi de pe un golf 4 sunt incalzite ...la mine se dezabureste numai cea din stanga ...cea din dreapta nu merge....oare este stricat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie amandoua incalzite. Cel mai probabil s-a stricat rezistenta, la oglinda care nu se incalzeste. Ca sa verifici acest lucru, dai jos sticla si masori daca iti vine tensiune pe firele de la incalzire (comutatorul oglinzilior sa fie pe incalzire).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie amandoua incalzite. Cel mai probabil s-a stricat rezistenta, la oglinda care nu se incalzeste. Ca sa verifici acest lucru, dai jos sticla si masori daca iti vine tensiune pe firele de la incalzire (comutatorul oglinzilior sa fie pe incalzire).

adica sa fie pe 0....oglinda se dezabureste cand butonul de dezaburire luneta este apasat...nu?

Modificat de gianys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da gianys. Dai jos oglinda si trebuie sa ai 12V acolo. Daca ai oglinzi originale se pot repara, probabil, dar daca ai oglinzi ieftine sa ai grija cum le scoti ca se rup clemele.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salutare...am si eu o intrebare..merge inlocuita oglinda dreapta,care este mica,cu una mare?cea de la masinile cu volan p dreapta,de anglia?...e treaba plug and play?...

multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate, dar nu cu una model Anglia caci are o constructie interna usor diferita, si astfel reglata pentru un sofer de pe partea stinga, oglinda va iesi din cadrul ramei. Exista pe aici pe undeva poze in acest sens.

Trebuie folosita o oglinda mare de la o masina VAG cu volan pe stinga, de exemplu Octavia 1.

Uite in link-ul de mai jos cum a rezolvat un neamt problema.

Si eu caut o asemenea oglinda ca cea din link, dar deocamdata nu am gasit.

http://www.motor-talk.de/blogs/tobis-blog/grosse-ohren-fuer-wenig-geld-t2791040.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci...am citit bine ?zice cumva ca se potrivesc si de oglinzile de la leon 1M sau toledo 2 pe langa cea de skoda?

de ce cauti atat..?nu e oglinda normala de octavia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit bine, asa este spune despre Seat Leon 1M si Toledo 2 (face trimitere la niste link-uri cu pozele celor 2 masini), ca modele de la care se potrivesc oglinzile.

Eu inteleg destul de bine germana tehnica, lucrez cumva in domeniu si am inteles perfect articolul. Si nemtul spune la inceput, despre preturile mari ale pieselor noi, indiferent de sursa si mai ales despre unghiul prost al oglinzilor tip Anglia. Apoi ideea de a se orienta catre alte masini ale grupului VAG i-a venit intr-o zi intr-o parcare cind a observat oglinda unei Fabii. Apoi a mai studiat si a ajuns la concluzia ca sunt modele cu ambele oglinzi mari, intre ele si Golf 4 diferind triunghiul (Dreieck) cu care oglinda se prinde de usa. De aceea trebuie mutata oglinda mare pe triunghiul de Golf 4.

@"de ce cauti atat..?nu e oglinda normala de octavia?"

Cred ca de fapt nu stiu sa caut, am dat doar un anunt in aria de cumparaturi, dar nu mi-a raspuns nimeni.

Nu stiu altfel unde ar fi niste dezmembrari in Bucuresti, mi-as dori sa fie civilizate, sa poti vedea ce cumperi iar pretul sa nu fie ca la o piesa noua.

Ai vreo idee in acest sens ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles..merci mult de info...

pai nu stiu cat de vizitata este aria cumparari,dar cel mai bine te uiti in aria dezmembrari...si cauti pe cineva care are de dezmembrat in bucuresti...si te duci si asa vezi si produsul

o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Radu Adrian

Salutare! Am si eu probleme cu oglinda dreapta, aia pitica! Nu mai functioneaza incalzirea... O fi din sigurante sau se intempla altceva? o idee un sfat...orice, ca ma streseaza...cand ploua nu vad nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista siguranta separata. CRed ca trebuie sa schimbi oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Voua vi s-a intamplat sa vi se exfolieze oglinda retrovizoare (centrala)?

Practic (de la caldura cred), a inceput sa se vada pe marginile acesteia cum se dezlipeste folia de argint de pe ea.

A mai patit cineva? Solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Se poate monta o oglinda de Vw Passat cu volanul pe dreapta pe suportul (triunghiul) de la golf? Am vazut multe Vw Passat pe la dezmembrari cu volan pe dreapta iar oglinda era identica cu cea de Golf numai ca acel suport sau triunghi este diferit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am si eu o problema. azi la intalnire am pus masina pe vag com si mi-a dat o eroare la incalzire oglinda dreapta.in iarna asta mi se parea mie ca se dezgeata cam greu sau chiar deloc.mai vedeam picaturi de apa.cum o desfac sa verific contacte.sau ce trebuie facut?e dusa rezistenta?(daca ar fi dusa nu ar inseamna ca nu mai merge deloc?sau se incalzeste mai greu?) cum desfac acea carcasa sa pot ajunge la fire?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand oglinda se incalzeste o simti chiar daca tii palma pe geamul oglinzii. Chiar arde... Rezistenta este in geam.

Nu ai decat sa schimbi geamul daca nu se incalzeste deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

11me42o.jpg

5ldis0.jpg

Dupa cum se vede in poza mi s-a rupt clema care tine plasticul pe care vine fixata sticla de la oglinda. Stie careva cum pot sa dau plasticul acela jos ? Vreau sa il duc la un mester care lipeste mase plastice sa vad daca se poate rezolva. Am vazut ca plasticul e tinut de cele 2 parghii care intra direct pe capul motoraselor. Multumesc anticipat

Modificat de DEvo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

oglinzile de pe passaturile 1,8 T stiu ca sunt egale (model USA).ambele sunt asferice?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am si eu o nelamurire..vreau sa-mi demontez carcasele de la oglinzi sa le duc la vopsit. Am bantuit cateva zile pe forumuri, inclusiv pe asta, sperand ca o sa gasesc ceva strict pentru o Fabie, dar n-am reusit.

 

 Am vazut pozele postate de Marius si am presupus ca am acelasi sistem de prindere al carcasei, dar m-am inselat. Nu am nici surubul respectiv de la pozitia 4, presupun ca asa e standardul, si nici clama respectiva pe care ar fi trebuit s-o trag in fata ca sa-mi elibereze carcasa..

 

Daca ma poate ajuta cineva, as fi recunoscator ! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare. Vreau si eu sa-mi cumpar 2 gemuri de oglinzi incalzite pentru ca am sticla normal si nu stiu codul . Oglinzile sunt un pic albastre cea de pe dreapta mai mica decat cea de pe stanga, iar cea de pe stanga este cu o dunga vertical.

Dupa cate am cautat cea de pe stanga tre sa fie asferica si cea de pe dreapta convexa?? Cod stanga 1J1857521C? Codul pentru oglinda din drepta nu l-am gasit. Ce firma imi recomandati? (care sunt cele mai bune). Ms

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa cauti unele aftermarket - costa in jurul la 50 lei bucata. Nu se compara cu cele originale, dar nici nu costa cat ele - cam 300 lei bucata - sticla doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e 300 bucata, e setul, oricum, pretul mare...dar nici nu se compara cu mizeriile AM.

Eu am luat una AM, in care se vedea aiurea si am decis sa dezlipesc incalzirea de pe ea...deci cost 40ron/oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alkar Spania este o alternativa buna ca variante AF.Merita fiecare ban investit in ele si au preturi modice 40-50 lei bucata cele cu tenta albastra si incalzire.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e 300 bucata, e setul, oricum, pretul mare...dar nici nu se compara cu mizeriile AM.

Eu am luat una AM, in care se vedea aiurea si am decis sa dezlipesc incalzirea de pe ea...deci cost 40ron/oglinda.

 

 

te-ai interesat tu, de zici asa ?

 

verifica in Etka - cea de stanga, asferica, incalzita (culoare albastru)- este cu tot cu TVA - 280 lei. In etka, cu 20%TVA (doar) este 266 lei.

 

cea de pe dreapta - cea mica - 226 lei, la care mai pui dif de 4% (ca sa fie TVA 24%)

 

acum, unele reprezentante aplica ceva reduceri, in functie de vechimea masinii, dar nu cred ca scad la 300 lei setul

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!