Jump to content

Heeelp Cutie Viteze


NT04USS
 Share

Postare recomandată

ajutor

am un golf 2 gti 16 v...in urma unui "incident" am rupt cutia de viteze cod 2Y tot caut de 1 luna o cutie din asta si nu am gasit

ieri am luat un motor cu tot cu cutie de la cineva...identic cu al meu....surpriza desi este identic are cod motor EV si codul de la cutie in nici un caz 2Y.....este 9A!!!!

am sa pun cutia asta....va mai avea vlaga ca inainte??????

va mai rupe asfaltul???

si apropo am scos capacul din capatul cutiei si a iesit si o toja cu un arc in cap pe care nu o mai pot baga la loc.......................trebuie sa desfac cutia????

SI DUPA CE SUPER MECANICII MI-AU FACUT O CUTIE DE 1,8 PRAF

DACA NICI DUPA O LUNA SI JUMATE NU O SCOT DIN SERVICE II DAU FOC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9A este aproape identica la rapoarte cu 2y, deci nu trebuie sa-ti faci probleme.

Pe tija aia care ai scos-o culiseaza furcile. Ca sa o bagi la loc intoarce cutia cu fundu in sus si zgaltaie de cutie si de tija in timp ce incerci sa o bagi.

Tija o sa intre treptat in toate cele 4 furci. Eu am reusit sa o bag la loc asa de 2 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9A este aproape identica la rapoarte cu 2y, deci nu trebuie sa-ti faci probleme.

Pe tija aia care ai scos-o culiseaza furcile. Ca sa o bagi la loc intoarce cutia cu fundu in sus si zgaltaie de cutie si de tija in timp ce incerci sa o bagi.

Tija o sa intre treptat in toate cele 4 furci. Eu am reusit sa o bag la loc asa de 2 ori.

doamne ajuta sa fie asa pt ca desteptii de mecanici au desfacut o cutie si au zis ca ramane blocata in treapta a 3-a si nu au ce face....daca merge asa raman super dator :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate-miu nu a reusit sa faca dupa metoda ta codres...si a trebuit sa desfaca cutia ..toate astea la un seat leon 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu merge cum am spus mai sus poti incerca sa umbli pe la selector. Nu e mare lucru de desfacut si oricum daca o sa trebuiasca desfacuta cutia trebuie dat jos si ala. Ai de desfacut un surub de 13 de la tija, unul de 17 de deasupra care fixeaza selectorul si unul mare hexagonal gen inbus de 27.

O poza cu furcile, practic cea de a 5-a e oricum intrata, deci raman celelalte 3.

post-698-1190566323_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca eu am avut noroc chior?

Poate conteaza si pozitia in care e cutia cand iese tija. La mine a fost cu fundu-n sus si am bagat-o imediat la loc fara sa o mai misc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa bag tija dupa ce am scuturat bine cutia....mecanicii nu mai zic au ramas paf pt ca au zis ca nu se poate decat sa desfaci cutia.....mai am o intrebare pe cutia asta 9A pot sa pastrez placa de presiune de pe 2y se potriveste ca sa nu am gaura si disc si placa de presiune de 2y.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bai am montat cutia....toate treptele merg super ok 1,2,3,4,5 dar nu am marsarier.....bag in marsarier debraiez si nu se intampla nimic.timoneria e buna nu stiu ce sa mai fac....va rog sa ma ajutati ca acum chiar innebunesc!!!!....ce o fi de vina??cutia sau mecanicii???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi de la timonerie sau din reglaje. Baga in marsarier direct de la selector de pe cutie si vezi ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi de la timonerie sau din reglaje. Baga in marsarier direct de la selector de pe cutie si vezi ce se intampla.

am bagat si nimic:(..oare sa fie din cutie?? am uitat oare sa mai pun ceva dupa ce am bagat tija aia si am pus capacul di capat??curios este ca treptele de mers inainte merg super ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kam3l3on_Jetta I

Am si eu mai multe intrebari,sunt nou in asa ceva,cine ma poate ajuta?

1)Merge pusa o cutie GTD pe un Jetta 1?

2)Daca merge de unde pot lua o cutie GTD cu tot cu volant?...Kit-ul de amreaj il gasesc

3)Ce probleme as avea daca mi-as pune jante de 16 in loc de 13?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am si eu mai multe intrebari,sunt nou in asa ceva,cine ma poate ajuta?

1)Merge pusa o cutie GTD pe un Jetta 1?

2)Daca merge de unde pot lua o cutie GTD cu tot cu volant?...Kit-ul de amreaj il gasesc

3)Ce probleme as avea daca mi-as pune jante de 16 in loc de 13?

cutia merge , sa vezi daca iti pusca si flansele la planetare ,

iar cu jante de 16 o sa pleci mai greu , consuma mai mult, la 16" trebuie motor ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti am si eu nevoie de putin ajutor....imi schimb motorul dupa golful meu 1.5 cod JB benzina....am doua varante ori sa iau un 1.3 cod MH (dar la care am nevoie de schimbari la sist de prindere pe caroserie) sau sa iau un motor de 1.6 cod YP benzina...dar acesta nu are cutie de viteze intrebarea este ce cutie as avea nevoie pentru asta de 1.6 (vreau cutie in 5 trepte)...se potriveste ambreiajul meu dupa asta de 1.5? merci mult

Jaxxx-evolution9000-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti am si eu nevoie de putin ajutor....imi schimb motorul dupa golful meu 1.5 cod JB benzina....am doua varante ori sa iau un 1.3 cod MH (dar la care am nevoie de schimbari la sist de prindere pe caroserie) sau sa iau un motor de 1.6 cod YP benzina...dar acesta nu are cutie de viteze intrebarea este ce cutie as avea nevoie pentru asta de 1.6 (vreau cutie in 5 trepte)...se potriveste ambreiajul meu dupa asta de 1.5? merci mult

Jaxxx-evolution9000-

cutie 5 trepte+ volant si placa, 3 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

VA ROG MULTE DE TOT SA MA AJUTATI

AM PUS CUTIA ASTA COD 9A PARCA SI BAG IN marsarier DEBRAEZ SI NU SE INTAMPLA NIMIC....NU AM marsarier...HEEELP

CE O FI ...LIPSESTE CEVA DIN EA

CHIAR NU STIU

DACA O DAU JOS LA CE SA MA UIT

CA NU STIU

VA ROG SA MA AJUTATI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VA ROG MULTE DE TOT SA MA AJUTATI

AM PUS CUTIA ASTA COD 9A PARCA SI BAG IN marsarier DEBRAEZ SI NU SE INTAMPLA NIMIC....NU AM marsarier...HEEELP

CE O FI ...LIPSESTE CEVA DIN EA

CHIAR NU STIU

DACA O DAU JOS LA CE SA MA UIT

CA NU STIU

VA ROG SA MA AJUTATI

daca spui ca ai incercat sa bagi direct de la selector si nu sa intamplat nimic atunci tre sa dai cutia jos si sa o desfaci si dupa vezi daca pinionu de marsarier mai are vreun dinte....bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul ce ai facut cu el ? e KR cumva ? :icon_thumright: e de vanzare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca ai selectat bine marsarierul de la selector? Trebuie sa tragi maxim spre tine de selector si sa invarti in sensul acelor de ceas cum stai in fata masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca ai selectat bine marsarierul de la selector? Trebuie sa tragi maxim spre tine de selector si sa invarti in sensul acelor de ceas cum stai in fata masinii.

da sigur pt ca a facut un mecanic lucrul asta si eram si eu acolo

trebuie sa dau neaparat cutia jos??

mecanicul a zis ca sa dea numai capacul ala din capat jos pt ca poate vedea si asa problema

e bine??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Am si eu o intrebare, am un golf 3 gti 2.0 8v, codul motorului este 2E si codul cutiei este CHE, in afara de acest cod se potriveste alta cutie la motor, m-am interesat si trebuie sa aiba axul cutiei 28 dinti si fiul de la discul de ambreiaj trebuie sa fie de 210 mm?


O cutie cu codul 2y se potriveste?


Sunt oarecum in ceata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge dar cumperi si disc de ambreiaj de golf mk2 gti. 2y are priza mai mare decat restu. Daca nu vrei sa schimbi discu cauta acd. Aceleasi rapoarte cu 2y dar are priza normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!