Jump to content

Parbriz


Auras
 Share

Postare recomandată

Nu e mai simplu sa cauti un atelier ce monteaza parbrize si sa intrebi? Preturile variaza mult de la firma la firma. Poti gasi la 300 de lei cu tot cu montaj dar pe producator si pana la 1000 de lei OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    13

  • Auras

    4

  • ucosmin

    4

  • clpos

    4

Are dreptate cosmin, am mai zis de fapt la noi e un service doar de parbrize. La un passat B5 - 420 lei montaj inclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat parbrizul la Vento inainte de sarbatori la Pilkington in Timisoara si m-a costat 300 de ron, inclusiv montajul ca era ceva oferta; firma mi-a lasat o impresie foarte buna (le-am dus masina dimineata, si-au notat nr de kilometri :icon_thumright: si inainte de a se urca angajatul in ea sa se apuce de treaba au pus huse pe scaunele din fata si pe volan si au mai pus si ceva pe mocheta de pe jos; cand m-am dus sa ridic masina la ora indicata de ei, am gasit masina cu parbrizul schimbat si pregatita de plecare) si pe viitor daca va mai fi cazul tot cu ei o sa mai colaborez.

PS: A nu se considera reclama...

Modificat de C o s m i n
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Vreau neaparat sa schimb parbrizul la masina din semnatura.

Parbrizul e cu senzor de ploaie, iar peste tot pe unde am gasit nou si cu senzor ma costa in jur de 600 lei cu tot cu montaj.

Am gasit la o firma care se ocupa cu asa ceva-martec- un parbriz destul de ieftin si care ma costa in jur de 360 lei cu tot cu montaj inclus, problema este daca il iau pe acesta cum o sa se comporte stergatoarele pe prima treapta(aia pe care merge senzorul)?

Ma intereseaza daca renunt la parbrizul cu senzor de ploaie ca si asa nu e cine stie ce aceasta optiune, daca stergatoarele o sa functioneze ca la o masina fara senzor si o sa mai am si prima treapta a stergatoarelor, cea cu temporizarea.

Astept raspunsuri deorece saptamana asta trebuie neaparat sa schimb parbrizul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Senzorul nu e afectat de noul parbriz. Daca are loc pentru senzor, e destul. Senzorul in sine se afla in piciorul oglinzii, deci ramane acelasi.

Ar fi pacat pentru o diferenta asa mica sa nu te folosesti de optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie!!

parbrizele no name se crapa muuult mai usor!!

mult mult!!n o luati ca pe o gluma,suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine.

cea mai mica pietricica si un parbriz de 200 roni s a DUS!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat.

Eu am parbriz de 300 de lei si l-a "atacat" doar o piatra de vreo 3cm luata in viteza langa stergator. A facut o floricica, dar n-a crapat mai departe.

OEM-ul ce l-am avut inaintea lui a avut aceeasi soarta. In rest era la fel de sablat de la drumurile noastre. Deci... nu sustin teoria, desi mi-as fi dorit sa fie asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebarea este daca vreau sa schimb parbrizul cu unul nou(turcesc) cu locas ptr senzor de ploaie(masina mea e prevazuta cu senzor de ploaie), dar la centrul de instalare si vanzare mi-au spus ca asta turcesc e nevulcanizat, ca nu are nust ce fel de cheder care vine intre termiantia plafonului si unde incepe parbrizul si ca incearca ei sa imi faca dintr-o guma asemanatoare ceva cam la fel. Ca si pret asta turcesc e 320 lei cu tot cu montaj si e prevazut cu senzor de ploaie, iar unul Saint Gobain cu senzor e 600 lei cu montaj si cu chederul ala in plus(vulcanizat fata de cel turcesc)

Intrebarea este acum daca merita sa montez parbrizul ala turcesc, daca pica ok pe masina, cica am si garantie la montaj si eventual daca or fi bune de ceva si daca datorita faptului ca nu e vulcanizat sa fie probleme prea mari de aspect vizual, sau de natura sa imi ploua in masina sau alte belele la care ma pot astepta.(cei de la service-ul de parbrize au zis ca nu sunt probleme decat de look)

Multumesc si astept raspuns cat mai repede ca maine am programare sa il schimb.

O zi buna si inca odata scuze de deranj.

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat parbrizul cu unul turcesc - Olimpia glass cred. Nu este la aceeasi calitate, dar nici chiar dezastruos nu este. Ca diferente am remarcat ca nu are chiar aceleasi dimensiuni (lufturile fata de caroserie sunt diferite cu 2-3 mm, dar nu din montaj), e parca mai subtire si in anumite unghiuri se poate vedea amprenta unei maini intre foile de geam (dar e in dreapta si foarte greu observabila). In ceea ce priveste senzorul de ploaie acesta functioneaza, dar parca nu chiar identic - inainte de schimbare era suficienta sensibilitatea minima, acum e cam la maxim. Nu am observat sa se zgarie usor (din punctul asta de vedere e ok) si nu mi-au aparut fisuri sau alte puncte pe el.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu turcesc am si nu am niciuna din problemele amintite de tine. Legat de acel cheder, nu retin daca al meu l-a avut sau nu (am insistat sa fiu prezent la montare) dar stiu ca acum il are.

Poate tine si de noroc. Decizia doar tu o poti lua. Dar de plouat sigur nu-ti ploua in masina decat daca n-au pus suficient silicon la imbinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o intrebare in legatura cu parbrizul. Dupa cum zicea un coleg e ste sablat bine si am auzit ca se poate lustrui sau asa ceva. Este adevarat sau vindea gogsi ala de mi-a zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu consider ca , merita din plin sa-ti pui un Pilkington si sa mai dai 100, 130 de lei in plus, fata de unul turcesc sau, intr-un mai rau caz, chinezesc!!

E criza bineinteles!Dar cine are un Passat mai rupe de la gura fara probleme 100-200 de lei! :))

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am parbrizul fisurat si am trimis un mail celor de la Activ Glass (distribuitor Pilkington in Piatra Neamt) si astept acum sa vad cat ma ajunge parbrizul + montat. Aveti idee, sunt si parbrize heliomate? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vindea gogosi. :icon_thumright:

Mersi deci nu pot decat sa-l tin pana ma enerveaza prea tare si pe urma altu'

Am intrebat la un magazin si ziceau ca din africa de sud vin la 5 mil??? Cum stim cu siguranta daca stampila de pe el cu made in.... e pe bune sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am originalul Securit Saint-Gobain cu sigla. Exista varianta fara sigla VW, mai ieftina pt echiparea ulterioara. M-am interesat deoarece vreau sa-l schimb, bolovanii de pe soselele romanesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu iti recomand sa dai comanda la Augsburg International..lucrez acolo si stiu ce marfa e.Pe toate geamurile,parbrize si alte optici scrie mare si clar "Made In Germany" si sunt f bine ambalate...

- daca aveti nevoie de preturi pt anumite piese pt orice masina imi puteti spune mie si ma interesez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut baieti , vreau sa-mi pun si eu un parbriz nou si din cate am citit pe forum marca Pilkington ar fi una buna . Drept urmare am sunat la reprezentanta Pilkington ( Ploiesti si Bucuresti ) si am intrebat cat costa un parbriz normal cu parasolar ( deci fara senzori si alte alea ) si mi-au raspuns ca este o promotie luna aceasta la 300 RON ( masina din semnatura ).

Este posibil sa fie atat de ieftin ? E vro alta smecherie la mijloc si nu-mi dau eu seama , adica sa fie fake-uri . Am mai vb cu cineva de pe forum si era la fel de rezervat in ceea ce priveste pretul prea mic .

In functie de ce anume iti dai seama daca un parbriz este mai bun sau mai prost ? trebuie sa urmaresc ceva anume ?

Orice sfat este bine venit din partea voastra .

Daca stie cineva niste marci nemtesti de parbrize mai bune as dori sa-mi zica si mie .

Mersi mult baieti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Eu zic sa nu-ti faci probleme.

Si aici in toamna Pilkington-ul era la 360 cu montaj inclus.

Pana la urma, tot sticla e. Daca iei o piatra, la fel crapa si cel de 300 ca si cel de 1000 de lei.

Sa urmaresti sa nu aiba zone unde iti distorsioneaza imaginea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot sticla aia e doar ca platesti firma .. una e 360 alta e 900 . ca la haine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, la Ager - anul trecut - era in jurul la 600 lei, la ei la reprezentanta - sau ce au ei - era 450 lei -.... 300 lei imi pare foarte putin. E rentabil, important e sa nu aibe defecte...

da, exista fake-uri chinezesti, etichetate Pilkington.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar ce am ramas socat cand am vazut ambalaj de Pilkington si pe parbriz scria Made in Taiwan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ce parbriz imi recomandati sa pun in locul celui original care deja s-a umplut de zgaraieturi? stiti pe undeva ceva oferte? am vazut de exemplu parbriz verde cu parasolar verde sau gri --ce sa aleg?

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!

Tocmai am schimbat si eu parbrizul la passat 3B5,cu doar 238lei la Ploiesti langa vis-a-vis de Dedeman.

Aveam Piklington, acesta este Nordglass si este identic cu ce-am avut.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!