Jump to content

Defecte de Fabricatie


LEONtin
 Share

Postare recomandată

domnilor cu parere de rau va anunt ca al meu autoturism achizitionat de la PBA-seat, adica un seat leon 2 are o mica problema , "nimic grav" conform celor de la garantii PBA...adica ii curge ulei din cutia de viteze...

am urcat saptamana trecuta masina pe rampa din curiozitate pt ca vroaim sa vad dc are scut...si ce sa vezi...numai la dacia lu tata am mai vazut asa ceva..uleiul picura linistit...

am cumparat masina in luna august si am 5500 de km cu ea...masina a fost tratata ca orice autoturism de bucuresti cu gropi si alte imbunatatiri de pe soselele capitalei noastre...VREAU SA PRECIZEZ CA NU AM LOVIT CUTIA DE VITEZE IN NICI UN FEL...nici macar zgariata

sunt revoltat...caci am fost la PBA...au facut poze cu scurgerea si mi au spus ca este un DEFECT DE FABRICATIE!!!!!!!!!...si ca sa mai pargurg inca 100 de km cu masina si apoi sa mai vedem ce putem face...ca trebuie sa trimit pozele la madrid si sa mi spuna ce sa fac ...ca eu nu stiu ce sa fac....NU STIE CE SA FACA!!!! ca este un DEFECT DE FABRICATIE!!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • LEONtin

    13

  • Cristian

    7

  • rin

    5

  • alteacupra

    4

Mi se pare f aiurea sa mergeti cu masina "stricata" atata vreme cat se stie cauza si atata vreme cat poate fi reparata. E inadmisibil sa plecati cu ea la fel cum ati intrat. Cred ca se asteapta sa o aduceti tractata sau ceva , ca altfel nu imi explic atitudinea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te intelegi cu cei de la PBA poti incerca la alt service Seat. De exemplu Metrotehnica sau Alto Syncro. Masina este in garantie si poti apela la oricare dintre ei.

Modificat de lucus80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca ceilalti dealeri vor sa preia garantia la o masina care are probleme atat de grave...

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza in ce service Seat o repari cheltuiala o suporta importatorul mare adica Porsche.

Service-ul respectiv iti va face reparatia in garantie si o sa astepte vreo jumatate de an plata de la Porsche :lol:.

Eu nu te sfatuiesc sa mergi asa cu ea!

Motivul real pentru raspunsul primit: pe ei ii costa prea mult ca sa iti repare masina pe garantie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe el l-a costat masina prea mult ca sa mearga asa cu ea si eventual sa plateasca din buzunar. cred ca e timpul ca cei de la porsche sa realizeze ca nu suntem chiar asa de fraieri, ca dam banii pe masina si gata. eu sincer m-am saturat de atitudinea asta, si nu e numai la porsche, o gasesc in fiecare zi in diferite ipostaze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as cuprinde toate posturile intr-unul singur , WELCOME TO ROMANIA !

ce sa mai zici , bataie de joc , auzi mai mergi asa cu ea , in principiu poti sa o folosesti asa ica 10 ani , trebuie doar sa ai grija sa completezi ulei , in rest "nimic" deosebit , e prea scump pentru ei ce pana mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa nu o mai misti nici un cm, daca mai mergi cu ea 100km or sa spuna ca de asta s-a stricat ca ai mers cu ea defecta

te sfatuiesc sa faci poze la locul cu pricina si sa le trimiti tu la seat impreuna cu impresiile/ sfaturile impartasite de dealerul tau :lol:

iti mai recomand sa o parchezi chiar in fata sediului dealerului, chiar in curte cat mai aprope de intrarea in showroom

cand vezi un client ca intra in showroom si se da pe langa un leon te duci frumos la ei si ii rogi sa te insoteasca pana afara sa le prezinti leonul tau :lol: ; domne e buna masina foarte aratoasa e super ... a numai ca pierde ulei pe la cutia de viteze da nu-i nimic ca asa face toate

sa vezi panica pe baieti de la vanzari, atunci poate discuta altfel cu tine

in romania metoda asta da roade mult mai bine decat caile legale

iti urez sa ai obrazul gros si sa nu cedezi deloc, trebuie sa fii putin mai "tampit" ca ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ichebau....bine zis frate..ca parca traim in tara lui peste.Poate chiar si o amenintare cu OPC-ul le-ar mai da de gandit "reprezentantelor" astora de la noi.Si eu am aceeasi parere sa nu mai circuli cu ea si sa te iei putin de ei..asa ceva nu se poate frate este in GARANTIE totusi.Astia pur si simplu isi bat joc de banii tai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) baieti si eu m-am saturat de romania in care traim ! zilnic aud tot felul de idiotenii!

nimeni nu face nimic nici o firma nu-si face treaba si ...nu stiu ce sa mai zic,poate decat....ultimu stinge lumina pe mine m-au convins ca nu mai e de trait aici!:P

si acum sa-mi spun parerea? zic sa incerci totusi si la alt service macar sa sti ca ai facut totul,sa trimiti poze la seat spania sa te duci frumos si la opc ca sigur o sa le pice greu frumosilor nostri importatori si sa fiu al naibii daca mai imi vine vre-un sfat ca si asa sunt nervos de ce cazuri sunt in tara asta!

si mai cred ca ar trebuii sa facem toti cate ceva daca vrem sa indreptam romania cumva!

in cazul de fatza propun un mars desi nu ma pricep, un mars sa vada lumea cum suntem tratati!poate se alatura si alte forumuri ....

alte idei?

Modificat de ryco78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca Ichebau are dreptate . trebuie sa ii iei tare, sa duci masina acolo si sa o parchezi exact in fata sa nu mai aiba pe unde intra !

cu alte cuvinte in aceste cazuri trebuie sa te dezbraci putin mai mult de caracter si sa URLI putin la ei si sigur vei fi auzit !

daca masina este pe pers.fizica dute si spunele de OPC !

propunele membrilor din bucuresti sa te ajute, sa stabiliti o intalnire membri din bucuresti si mergeti toti pe capul lor si intrebati ce se intampla cu masina omului !!!

asta ar fi un gest de solidaritate si cred ca si-ar pune si ei problema altfel cand ar vedea un numar mai mare de persoane care cunosc o problema a unui membru vwforum si pe care ei au fost incompetenti sa o rezolve si o trateaza la diverse ! eu sincer as fi primul venit acolo dar sunt din iasi. !

bafta multa !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

credeti ca e primul caz de genul asta? sunt sigur ca au mai fost destule reclamatii la opc, "din fericire" rezolvate pe cale amiabila, sunt sigur.

asta cu marsul, da, ar fi o idee, eu m-as baga. dar nu cred ca rezolvam nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu va recomand sa va relaxati, omul a postat ieri seara problema lui si deja sint nu stiu cate post-uri care sar la gatul Porsche si recomanda actiuni agresive impotriva lor.

Leontin, daca ti-au spus ca trebuie sa trimita poze la Madrid e foarte probabil ca exact asta sa fie procedura intr-un astfel de caz. Sint de acord cu faptul ca despre PoRo n-am auzit decat lucruri negative, dar nu cred ca e cazul sa sari la gatul lor de la prima vizita, mai ales ca IMHO nu ti-au dat cu flit. Mai fa 100km daca asa ti-au zis, te duci din nou la verificat, si vezi care e pasul urmator. O sa pierzi ceva timp din pacate, insa tine cont de faptul ca problema a aparut la cutia de viteze, care e un subansamblu suficient de complex al masinii astfel incat problema sa nu fie tratata superficial. E important insa sa-ti treaca in cartea de service faptul ca ai venit si ai reclamat pierderi de ulei din cutia de viteze, sau macar sa ai comanda de service in care sa se descrie clar problema - in cazul in care constati ca in final problema nu se rezolva si ajungi sa faci reclamatie la OPC. Pana acolo insa as zice ca e cale lunga, si - din punctul meu de vedere - ar fi mai important sa se descopere cauza exacta a problemei (fie chiar si defect de fabricatie, desi mi se pare putin probabil) astfel incat sa nu mai curga ulei din cutia de viteze a masinii tale, decat sa te tot plimbi la ei si sa faca experiente pe masina ta.

Ca varianta, daca vrei sa auzi o opinie de la un al doilea service - poti incerca o vizita la Metrotehnica. Lumea zice ca au un mecanic priceput la cutii de viteze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica? nu trebuia sa sarim la gatul lu PBN? adica daca se intampla ceva in DE cu chestia asta..ziceau neamtzu..."kein problem.... gehts weiter" :P ? :P hahahahah s-o crezi tu! pai ala isi pierde jobul instant pt asa ceva? ce procedura mai? poate te-ai gandit ca e mica gaura pe unde pierde si nu se vede... nu se pune porb asa ! e mica, e mare..e GAURA!!!! se uzeaza cutia ...sunt pierderi. masina are o prob. nu se poate repara. te sfatuieste sa nu mai pleci...fac tot posibilu sa iti dea masina. daca aveai un cheder desprins..da.. dar masina ta noua pierde ulei la cutie !

:P :P le-ar mai trebui cate un scandal din cand in cand ! sa se mai trezeasca !

IMHO...ai gresit ca ai plecat cu ea asa. pana nu luam o hartie scrisa ca PBN ma sfatuieste sa merg asa cu ea..nu plecam. de acolo sunam in Spania la Martorell !! sunt ei nesimtiti si isi permit asa ceva ca avem noi obrazul prea finut!

ex: eu am avut o prob la servo diorectie la un passat prin 97 in DE. stiam ce are..stiam cat pierde ulei..stiam cat pot sa merg cu ea. am fost la dealer sa comand piesa . cand au auzit aia de la dealer ca vreau sa plec cu masina de la ei asa... (am comandat piesa si am vrut sa plec, dar au vazut ce piesa vreau, si s-au uitat ei la masina.. ) au zis ca nu ajung nici la colt de strada! sa nu plec...blah blah...raspunderea mea... ei nu garanteaza ca mai merge. zici ca sarea sa explodeze masina. am ajuns in RO cu masina asa, si a mai mers juma de an pana am reparat-o !

ca sfat pt mom prezent ! nu ii mai lasa sa faca asa ceva! acum incearca la Metrotehnica. acolo am auzit numai lucruri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se duce omu la Metrotehnica va trebui sa faca si ei constatare sa vada ca e dusa si pe urma fac dosar la Porsche ca e pe garantie :(). Ca mecanicii de acolo stiu un pic mai mult asta e alta treaba.

Vezi ce raspuns dau cei din Aviatiei mai intai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi-e clar - trimit ei pozele la SEAT si asteapta raspunsul spaniolilor sau i s-a spus lui LEONtin sa faca lucrul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LEONtin Am si eu o curiozitate; pe unde se scurge uleiul? Exita vreo fisura in carcasa, pe la simeringuri...?

Modificat de xxleeus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca prin absurd se opreste totusi scurgerea (inainte de a se scurge tot uleiul bineinteles) cine va plati uleiul pierdut din cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand vreau sa va multumesc tuturor pt sfaturile voastre...

maine am sa merg din nou la ei...la prima ora...am facut cei 100 de km si am sa vad ce se intampla...cei de la PBA mi au spus ca pana la solutionarea problemei mai trebuie sa faca inca 2 drumuri...cel dupa ce am parcurs 100 de km si inca unul pt a ma programa pt reparatie...ca asa este procedura...ca nu se poate altfel!!!

oricum am vrb si cu alti posesori de vw si este foarte ciudat...nu a mai auzit nimeni sa curga cutiile la vw intr o perioada atat de scurta...si apoi multi imi spuneau sa fiu atat cum se va repara cutia , dc se va repara...adica sa o faca de mantuiala , de genul ii dam cu poxipol si il trimit acasa...mai vine inca o data si inca o data si uite asa iese masina din garantie si ne am spalat pe maine...

nu cred ca este nevoie de nici un fel de actiune fizica...cred ca cei mai mult iar durea dc fiecare dintre voi ar trimite o scrisoare de instiintare celor din spania sau germania(mai degraba) cum se trateaza astfel de probleme in romania de importatorul nr 1 al lor...cred ca asa ar avea mai mult efect si s ar schimba cate ceva pt cei care au de gand sa mai cumpere masini de la ei...

nu m a deranjat neaparat ca am avut ghinion, ci mai ales de modul in care am fost tratat, de modul in care te trateaza pana cumperi masina si de modul in care esti tratata cd ai o problema cu ea, dupa vzare...este diametral diferit...pacat de clienti...

eu ca si firma incepeam mai intai cu scuze si apoi incercam sa ii arat clientului ca imi pasa de problema lui ...dar din pacate nu a fost asa...au spus doar reveniti dupa 100 de km...

va multumesc inca o data pt sfaturi si vreau sa va anunt ca la multe dintre ele nu m am gandit si am sa le aplic...

scuze pt greselile de ortografie...dar de 2 zile fierb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica? nu trebuia sa sarim la gatul lu PBN? adica daca se intampla ceva in DE cu chestia asta..ziceau neamtzu..."kein problem.... gehts weiter" :D ? :D hahahahah s-o crezi tu! pai ala isi pierde jobul instant pt asa ceva? ce procedura mai? poate te-ai gandit ca e mica gaura pe unde pierde si nu se vede... nu se pune porb asa ! e mica, e mare..e GAURA!!!! se uzeaza cutia ...sunt pierderi. masina are o prob. nu se poate repara. te sfatuieste sa nu mai pleci...fac tot posibilu sa iti dea masina. daca aveai un cheder desprins..da.. dar masina ta noua pierde ulei la cutie !

:D :D le-ar mai trebui cate un scandal din cand in cand ! sa se mai trezeasca !

Inteleg ca locuiesti in Germania? Si ai lucrat in Germania? Sau ai fost sef de service si ai dat angajatii afara pentru ca au lasat clientii sa plece din service cu masini cu probleme? Inteleg ca Leontin e nefericit ca are probleme cu masina, asa cum ar fi oricare dintre noi. Totusi, de la a avea o problema cu masina IN GARANTIE pana la a sari la gatul service-ului pentru ca nu i s-a rezolvat problema pe loc e cale lunga. Ce-ai fi vrut, sa-i schimbe cutia pe loc? Dream on...

Atata timp cat in service i s-a scris in cartea de garantie faptul ca a reclamat o problema, responsabilitatea unei eventuale agravari a situatiei din cauza ca merge cu masina apartine PBA din moment ce la PBA i s-a spus ca mai poate merge 100km. In cazul in care nu are o astfel de mentiune in cartea de garantie, si nici macar comanda deschisa in service, greseala e a lui Leontin, ca nu s-a preocupat sa aiba si hartii (dovezi) pentru problema reclamata.

Da, sint de acord ca e neplacut sa ai probleme cu o masina noua, dar de aia exista garantia, ca sa se rezolve pe banii producatorului, nu pe banii clientului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu pot raspunde afirmativ la nici una dintre intrebari, desi iti pot spune ca sunt mai mult decat crezi obisnuit cu stilul lor de viata (inclusiv cel legat de auto). mai mult decat crezi.... nu dezvolt ca nu are rost !

si mai stiu cum e sa fi responsabil pt niste raspunsuri date de oamenii din subordine.

nu, nu m-as fi ateptat (desi DA, as fi vrut) sa ii repare cutia pe loc. si nu m-as fi asteptat nici la cine stie ce favor din partea lor. dar nici sa te lase sa pleci asa! bun, sa ziceam ca e defect minor. dar totusi el spune ca picura. nu ca a vazut urme de ulei. deci "picura linistit" !!

daca se agrava prob in cei 100 de km? si ramane fara cutie? o plati dealerul, dar siguranta ta?

ne permitem sa ne calce cam rau in picioare si asta nu poate fi normal.

totusi a cumparat o masina germana, de la niste profesioniti pregatiti in germania. asa se presupune. de ce trebuie tot timpul sa ne comparam cu altii cu standarde mai "jos" decat noi? vrem sa intram in UE, dar serviciile sa fie de Asia !

daca ti s epare ca am exagerat cu exemplu cu germania, te rog sa te informezi mai exact.

nu vreau sa ma obisnuiesc cu ideea ca suntem in RO si aici totul e posibil.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine ca esti obisnuit cu stilul german de viata, insa daca dai un search pe forum o sa vezi ca legendele despre calitatea germana raman legende, si realitatea e usor diferita.

Daca PBA i-a spus ca poate sa plece cu masina asa si sa faca 100km inseamna ca isi asuma responsabilitatea pentru eventualele pagube. Pierderea uleiului din cutia de viteze nu afecteaza in nici un fel siguranta ta, prin urmare eu unul nu vad motiv de ingrijorare. A, de acord, nu-i face bine cutiei de viteze, dar daca PBA isi asuma riscul e decizia lor.

Singurul aspect de care trebuie tinut cont e acea mentiune in cartea de garantie despre problema reclamata + recomandarea sa vina la service dupa inca 100km parcursi. Aia face diferenta intre responsabilitatea in curtea PBA si responsabilitatea in curtea clientului.

N-a zis nimeni sa se lase calcat in picioare insa ceea ce PBA i-a spus (ca trebuie trimise poze in Spania) pare o procedura normala de lucru intr-o astfel de situatie, si nu cred ca PBA are voie sa schimbe cutie de viteze la Seat fara ok din Spania (asa cum nu cred ca are voie sa schimbe nici motor de exemplu). E motivul pentru care am sustinut ca nu e cazul sa sara la gatul PBA, cel putin NU INCA. Si thread-ul a fost deschis de Leontin pentru a cere ajutor privind problema masinii lui, nu pentru a afla pareri legate de PBA.

Daca ai vazut si alte posturi ale mele poate o sa-ti dai seama ca nu sint genul de client care sa accepte abureala service-urilor. Atata timp cat dau bani din buzunarul meu trebuie sa fie un motiv concret pentru care-i dau, nu scolarizarea mecanicilor. In caz contrar - eu imi cunosc drepturile de client si stiu sa mi le apar.

Leontin a vrut sa afle si parerile altora, le-a primit, asteptam sa vedem cum evolueaza situatia si daca mai are nevoie de ajutorul nostru sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca o data multumesc pt tot...

am revenit astazi la pba am asteptat 40 de minute pt a mi se urca masina din nou pe rampa...odata urcata am gasit cutia curata asa cum am lasat o acum cateva zile...spre norocul meu(in stilul pur romanesc ) am avut ocazia sa dau de un maistru service, mai cumsecade...dupa ce l am tratat cu o mica atentie a inceput sa mearga treaba altfel, s a schimbat atitudinea...

mi au trecut o mentiunea in cartea de service cum ca s au gasit scurgeri la cutie , iar dupa parcurgerea celor 100 de km cutia nu mai prezinta scurgeri...

sfatul lor a fost sa mai vin din cand in cand pe la ei sa mai verificam masina pe rampa... ce sa mai zic...asta voi face...costul unei cutii noi 5+1 este 8000 ron, m am interesat...pt orice eventualitate...au facut din poze si asa s au incheiat lucrurile cu cei de la grantii , care trebuie sa spun ca au fost 4 in jurul masinii mele...

in alta ordine de idei am reusit sa l fur pe tipu cumsecade pt un test drive scurt in jurul sediului si ca aflu ca o banuiala de a mea s a adeverit...flansa amortizor fata stanga a cedat ...trebuie schimbata...more fun for me...si tot printre altele il intreb pe tip "domne dar cum de nu mai curge?!??!" ..raspunsul a venit sec ...data trecuta pana v am chemat langa masina am strans cateva suruburi ale cutie ... dar lucrurile astea nu se spun clientilor(politica seat)...

am facut o noua programare pe 6 dec ..pt o noua verifcare si pt schimbat flansa amortizor ...

in rest , vorba lu badea...traiesti in romania si asta iti ocupa tot timpul..

multumesc pt solidaritate...ma bucur ca sunt membru al vwforum!!!! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o mica intrebare, putin cam offtopic: flansa amortizor ti-o schimba pe garantie? se pare ca am si eu aceeasi problema la ibiza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca da...din cate stiu eu amortizoarele la seat sunt garantate 30.000 de km..oricum tipu mi a spus ca de obicei se uzeaza datorita mizeriei sau datorita drumurilor...una peste alta seat u in opinia lui stau prost pe bucse...se duc usor...

nu uruie si la placutele de frana cd pui frana?!?!? cac i la mine uruie si chiar scartie la o frana mai brusca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!