Jump to content

Fabia benzina cu sunet de diesel


flopem
 Share

Postare recomandată

Eu cred ca am inteles cam cum face... nu gurluie, nici nu harcaie, mai degraba sporcaie cumva mai subtire, harcanind ca un Diesel, da totusi fara sa faca precum un Diesel, tinde putin sa fluiere dar (inca) nu miauna.

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca gurluie cred ca nu e bine, mai repede trebuia sa horcaie; urgent mergi la ,,doctor"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 imi cer scuze tuturor ca am mai deschis un topik,,cum spuneam sunt nou si inca nu prea le am,n-am vrut!

2 eu ma retrag de pe topik acum daca credeti ca am facut vreun misto

3 stiu ca am explikat cam aiurea sunetul motorului dar incercam sa explik cat mai babeste deoarece am vazut ca mai toti isi exprima defectiunile cat mai concret...oricum am impresia ca voi m-ati luat la misto...in fine nu conteaza!

4 va multumesc orikum pt sfaturi tuturor

5 ALEXRRO ...mersi ca nu ai facut si tu misto de mine si mersi de sfat!

6 va salut pe toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce am venit de la un un service mai de pretentii, si mi-au zis aia de acolo ca motorul meu scapa aiersau gaze (oricum nu am inteles prea bine ) dar a zis ca asta poate influenta mai degraba puterea motorului(parerea mea). voi ce ziceti in afara de puterea motorului poate provoca si acest zgomot de tractoras??

cat de curand o sa va aduc si o inregistrare audio k sa vedeti despre ce vorbesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flopem nu te supara, dar prezentarea a fost atat de haioasa incat (personal) nu m-am putut abtine. Eu sincer cred ca iti faci griji degeaba. Daca motorul nu tacane metalic in zona distributiei (ceea ce ar indica poate probleme in distributie), atunci ia-o asa cum e si da-i bice... iar daca suna a esapament de BMW cu atat mai bine, enjoy it :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:hainoroc: flopemm, nu trebuie sa te superi, foarte important pentru tine (si pentru noi) ar fi daca ai trage unele concluzii din mustrarea primita. Anume ca vrem si incercam sa fim un forum civilizat in care au loc discutii civilizate (de orice fel, la urma urmei, nu musai tehnice) si cursive (cat mai mult cu putinta la subiectul initial), fara limbaj de mirc (cu k-uri si prescurtari aiurea) si lista ar putea continua. Daca tu ai fi respectat minimul asta de decenta intr-o discutie, s-ar fi evitat unele rautati. Nu zice nimeni (Doamne fereste) ca trebuie sa explici tehnic etc etc (pentru ca majoritatea sunt utilizatori de VAG, nu depanatori), dar cu putina grija in exprimare ai fi rezolvat mai multe. Gata, hai sa inchei sa nu plictisesc....

Ontopic: remuss si flopem, sunt foarte interesat sa aud ceva inregistrari audio. Nu ezitati sa postati.

Cheers.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,deci am Fabia si am mare nevoie de acest forum cat si de sfaturi si opinii asa ca hai sa incercam sa comunicat cat mai eficient si mai civilizat!

Va multumesc mult tuturor si sa ne-auzim cu cat mai putine probleme !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Haideti mai, nu mai fiti asa rai. E evident ca omul fie a fost prea naiv si n-a inteles misto-ul

Mai flopem, tu faci misto de noi? De ce dracu a trebuit sa mai deschizi un nou topic mai tata, cand celalalt pe care l-ai deschis tot tu are deja 2 pagini de presupuneri fara nici un rezultat?

fie a apasat pe NewTopic in loc de AddReplay, ca sunt butoanele alaturate. Ce naiba, nimeni nu-si denumeste topicul : "Sa Va Explik Mai Simplu Si Clar Si Totodata Mai Detaliat Sunetul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi motor am si eu si aceeasi chestie ,intradevar are sunet ca de diesel dar.....nu ma deranjeaza merge bine si este ok.Asa am sa il las!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa confirm si eu sunetul la 1.4 16V ca fiind mai ciudat decat la un benzinar obisnuit, dar nu suna chiar a Diesel. Mai degraba cum se mai zicea pe topic suna mai plin, infundat, (ca un "gurluit" :lol: ... no offense flopem, chiar ai zis-o bine).

Probabil s-a inteles gresit sintagma sunet de Diesel si s-a asociat zgomotul cu specificul tzacanit al dieselarelor mai vechi.

Si mie imi suna foarte apropiat de Diesel, daca este sa compar cu 1.5 dCi-ul Renault, care pentru urechea, mea scoate un sunet extrem de apropiat... parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi motor am si eu si aceeasi chestie ,intradevar are sunet ca de diesel dar.....nu ma deranjeaza merge bine si este ok.Asa am sa il las!

Daca ai 1.4 16V de ce in semnatura ta e trecut altceva? E alta masina sau o confuzie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia-i fratilor,,,,,ati vazut ca m-ati inteles:))

exact asta voiam sa zic,,,,apropo spre linistea tuturor celor cu 1,4 16 v am fost la un service destul de scump sa zic (cam al 3-lea la rand) si un mecanic super profi mi-a zis ca suna absolut normal chiar bine pentru 16v

deci intr-adevar asa suna 16 v(mai plin) sa nu incep iar cu descrierile aiurea:)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se aude un trancanit de diesel la rece cam vreo 10 sec si apoi dispare instantaneu.Dar problema e ca a inceput sa faca asa de vreo 2 sapt.Pana acum nu facea asa.Si skoda mea e din 2005 si are un motor super silentios,aproape ca nici nu-l auzi(cateodata am mai dat de cheie in intersectie am crezut ca mi-a murit motorul :)

Are 80000 km de la ultimul schimb de ulei,acum 3 luni am facut vreo 2000km.

Care sa fie problema?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de acord cu rvacaru... uleiul prost... pai sa te tina numai 80000km?... pai se poate... eu cred ca n-am schimbat uleiul de cel putin 120000km :))

Acum vorbind serios: flopem a auzit batand inima de diesel in motorul lui, si de 2 saptamani incoace toata lumea (cu diferite tipuri de motoare) aude curgand motorina prin conductele motorului pe benzina... Hai mai fratilor ca e normal ca un motor sa mai horcaie, sa mai gurluie, sa mai scoata unele tec tac-uri din cand in cand ca doar sunt piese mecanice in miscare... piese care au o uzura, si care ajung sa provoace un sunet "deosebit" in anumite cazuri. Asta nu inseamna sa devenim toti paranoici si sa stam cu stetoscopul in torpedo ca poate iar face motorul ca un diesel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 80000 km de la ultimul schimb de ulei,acum 3 luni am facut vreo 2000km.

mihai... citeste propozitia cu alta intonatie..si iti iese asa: Masina are 80mii km la bord iar de la ultimul schimb de ulei (facut acum 3 luni) am facut cu ea 2mii km (deci schimbul s-a facut pe la 78mii km). Eu asa cred ca suna propozitia. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai... citeste propozitia cu alta intonatie..si iti iese asa: Masina are 80mii km la bord iar de la ultimul schimb de ulei (facut acum 3 luni) am facut cu ea 2mii km (deci schimbul s-a facut pe la 78mii km). Eu asa cred ca suna propozitia. :D

Da, imi cer scuze pentru pentru virgula pusa incorect,si exprimarea putin cam ambigua.

Masia are acum 8000km.Schimbul de ulei l-am facut pe la 78000km.

Sa revenim .Deci credeti ca uleiul sa fie cauza...asta e bine daca-i numa atit:)

Mersi,pentru raspunsuri ,am si vandut-o intre timp.

:D Vreau sa-mi iau un Golf 4 Motorina Break,ce zice-ti e mai bun ca Skoda 16V Combi Benzina,din toate punctele de vedere.

Thks!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e mai buna. E o conceptie mai veche (cu 1 an :), motorul sigur are mult mai multi km, modelul nu mai e actual (Fabia Combi mai are vreo 2 luni de trait) :)

Si uite asa am dat foc la alt versus :)

PS: Am glumit, nu trageti in pianist!

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai rvacaru... eu citesc cu toate intonatiile posibile... dar ce sa inteleg, cand in urmatorul post "masina are acum 8000km. schimbul de ulei l-am facut pe la 78.000km" :)

colegi forumisti, toti trecem prin momente mai obositoare la servici/facultate/scoala/casnicie si ce o mai fi. dar cititi va rog mesajul inca odata inainte sa dati click pe "add reply", ca altfel lumea de pe aici nu prea intelege ce vreti sa spuneti (decat cu intonatiile de rigoare).

cu atat mai mult se recomanda recitirea mesajului cu voce tare cand se refera la sunetele scoase de motor/toba/bucsa/hayon etc. (sunete de gen: glo glo glo, tac tac tac, horc sau gurl gurl gurl). Recitind mesajul cu voce tare aveti sansa de a verifica daca motorul/toba, etc. suna intr-adevar asa cum descrieti voi aici.

Pt. moderatori: stiu ca merit un warning pt inca un off-topic, si il accept cu bratele deschise, insa vad ca in ultimul timp lumea de pe forum se asteapta la raspunsuri detailate si tehnice, insa nici macar nu are rabdare/bunavointa sa-si descrie problema cum trebuie. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flopem, no problem si io am un polo 1,4 la lucru si la fel am senzatia, ca suna a diesel. E din ciclul "asha face toate"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa mai pun si eu un lemn pe foc: la Fabia mea, cand am cumparat-o, am remarcat, chiar cu satisfactie, cum "rontaie" motorul ca un diesel mic, desi e pe benzina. Adica imi dadea sentimentul de putere, dar la o intensitate mai mica decat un diesel adevarat. Si e asa de doi ani de zile. Deci, e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

An aceeasi problema. suna ca un diesel nici nu mai stiu pe cine sa intreb toti zic ca e norml dar am ascultat si alte motoare acelasi model si pe unele nici nu le auzi au un sunet ca un fasait usor nu ca un diesel. La scanare totul e ok...... dar sub capota am un diesel de 1,4 16 v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa suna si a mea 1.4 16v...e un sunet specific 16v...e bataia motorului mai accentuata de la cele doua axe cu came

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Votez si eu ptr acel "rontazait" al motorului precum unul diesel...

Sunetul este proeminent cand motorul este rece....asta cand ai uleiul bun :) daca nu, este constant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!