Jump to content

Skoda Fabia 1.2 HTP (70 CP) Elegance - sfaturi si informatii


jumpman
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...
  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    11

  • jumpman

    9

  • Romanul

    8

  • stefan_ieu

    5

am facut si eu o configurare la o Fabia II pe site la Skoda cu un motor de 1.2 70 cp pe varianta elegance.am ajuns cu ea la 14500 DDP , dar in banii astia am pus climatronic, faruri adaptative, trapa electrica, esp+asr, geamuri electrice spate, pilot automat, senzor presiune pneuri, functie daylight, spalator faruri, maxi-dot, pachet SunSet, duze stropitoare incalzite, vopsea metalizata.parerea mea, ca cine se axeaza mai mult pe confort , pe un consum chiar decent pot sa zic si performante acceptabile(ca nu e cea mai inceata masina, spun din experienta), fabia II are o calitate/pret peste medie.varianta elegance vine cu jante de aliaj, geamuri electrice, cd+mp3 , ABS, oglinzi electrice, inchidere pe telecomanda, computer de bord, proiectoare de ceata, faruri cu halogen , ASR, scaune reglabile pe inaltime, volan reglabil si multe alte mici "chestii" care la prima vedere nu par interesante , precum niste sertare, dar care pe parcurs ajuta destul de bine la confort.

@jumpman am vazut ca te limitezi undeva la 13500 euro DDP.e foarte bine asa mai ales daca achiti masina integral nu leasing cum fac eu.

dupa ce faci comanda si achiti avansul ai de asteptat pentru o varianta elegance fara optionale multe(adica doar un climatronic si un ESP si ceva mai principal)o luna de zile, in functie si de culoare.la mine dureaza 2 luni.nu e chiar rau la cererea care e acum pe piata.

la 13500 te incadrezi la motorul de 1.4.singura diferenta majora care este intre cele 2 modele este ca odata cu motorul de 1.4 vine cu discuri de frana si pe spate. 1.2 e ceva mai bun la consum dar 1.4 e putin mai rapid.se simte diferenta dar nu foarte mult.eu iti recomand 1.2 HTP 70 CP

sorry.nu am vazut ca deja ai cumparat ceva.oricum asta e parerea mea

Modificat de highlife_xl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

Sa-mi dau si eu cu parerea de noua fabie:

Cred ca cehii puteau face un pas inainte cu noul model, insa au facut unul alaturi. Am tot incercat sa fac comparatie cu fabia 1 si n-am gasit nimic ce sa insemne un plus.

Ce nu-mi place: bordul, e mai plin de plastic dur, mai ridicat, e facut din mai multe bucati si da senzatia ca masina e mai ingusta.

Nici designul nu impresioneaza, au trecut de la niste forme elegante, serioase la ceva ce vrea sa semene cu o jucarie pe roti.

Sa speram ca la calitate nu este un pas inapoi, dar asta ramane de vazut.

Fratilor ce faceti cu atatea optionale la o masina? Personal in afara de ABS, airbag-uri, AC si un CD ca lumea nu vad de ce-as da mii de euro pe chestii ce nu-mi vor folosi niciodata sau sa zicem f. rar. Iar la valoarea de revanzare nu va ganditi? Sau la rata casco ce creste cu pretul masinii?

Si nu mai folositi termenul de masina "cheala", cred ca mai important e ce gasim sub chelie decat ce "podoabe" inutile avem in dotare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

Fratilor ce faceti cu atatea optionale la o masina? Personal in afara de ABS, airbag-uri, AC si un CD ca lumea nu vad de ce-as da mii de euro pe chestii ce nu-mi vor folosi niciodata sau sa zicem f. rar. Iar la valoarea de revanzare nu va ganditi? Sau la rata casco ce creste cu pretul masinii?

Si nu mai folositi termenul de masina "cheala", cred ca mai important e ce gasim sub chelie decat ce "podoabe" inutile avem in dotare.

Sunt de acord cu tine in tot ce ai spus...probabil suntem noi mai conservatori.

Si temenul de "automobil chel" e oarecum nascut din limbajul de cartier dar e impropriu spus...corect e "versiune standard" caci si aici e foarte diferita interpretarea in functie de model si de anul de vinzare.

De ex: am cumparat skodita fab 1 combi anul trecut la versiunea standard cu urmatoarele dotari de fabrica: Motor 1,2 htp 64 CP,AC Climatic, airbag sofer,inchidere centralizata,servodirectie,computer de bord si nu cred ca poate fi asociat termenul "chel" la acestea...pret 10300 euro cu tva.

In schimb versiunea standard la skodita fab 2 nu contine cel putin 3 dotari oferite standard de vechea versiune si care sunt oferite acum ca...optionale...!

Deci este o facatura de marketing numai ca sa dea impresia ca noua versiune e aprox la fel ca si cost de achizitie, dar de fapt daca doresti sa ai aceleasi dotari de care beneficia versiunea 1 standard, pretul va fi cu cel putin 20% mai mare adica peste 12000 de euro cu tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca voi ati avut asteptari prea mari de la noua skoda iar acum dezamagirile voastre rabufnesc la adresa design-ului, care apropo este o optiune a fiecarui om in parte, la adresa materialelor folosite, care dupa toate revistele de specialitate sunt mai bune decat la precedentul model(pe care l-am condus si eu vreo 100000 de km) si la adresa pretului care dupa parerea mea e normal sa fie cat e acum avand in vedere ca modelul nu are nici macar un an de la lansare.

Asa ca nu mai fiti atat de agresivi cu noul model ca poate in timp nu o sa mai aveti parerea asta si chiar poate veti fi proprietari ai noului model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

Sa-mi dau si eu cu parerea de noua fabie:

Cred ca cehii puteau face un pas inainte cu noul model, insa au facut unul alaturi. Am tot incercat sa fac comparatie cu fabia 1 si n-am gasit nimic ce sa insemne un plus.

Ce nu-mi place: bordul, e mai plin de plastic dur, mai ridicat, e facut din mai multe bucati si da senzatia ca masina e mai ingusta.

Nici designul nu impresioneaza, au trecut de la niste forme elegante, serioase la ceva ce vrea sa semene cu o jucarie pe roti.

Sa speram ca la calitate nu este un pas inapoi, dar asta ramane de vazut.

Fratilor ce faceti cu atatea optionale la o masina? Personal in afara de ABS, airbag-uri, AC si un CD ca lumea nu vad de ce-as da mii de euro pe chestii ce nu-mi vor folosi niciodata sau sa zicem f. rar. Iar la valoarea de revanzare nu va ganditi? Sau la rata casco ce creste cu pretul masinii?

Si nu mai folositi termenul de masina "cheala", cred ca mai important e ce gasim sub chelie decat ce "podoabe" inutile avem in dotare.

eu am fabia 1 si nu am cine stie ce optionale pe masina.exact cum ai zis si tu:ABS, airbag, AC .sa sti ca nici pe mine nu m-a interesat altceva.am plecat sa imi cumpar masina cu gandul sa le aiba pe alea.dupa un an de zile imi dau cu pumnii in cap ca nu am mai pus si altceva si acum schimb masina.eu prefer confortul pentru ca merg destul de mult cu ea si am nevoie si de un consum decent la drum intins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confortul in masina conteaza foarte mult atunci cand petreci mult timp in ea sau ai de facut drumuri lungi sau foarte lungi.

Eu pe masina am pus mai de toate adica ESP,cotiera si alte chestii tocmai pentru ca vreau sa fac drumuri lungi de peste 2000 km, daca as fi vrut o masina numai pentru oras cu siguranta ar fi avut mai putie optionale.

Modificat de krysty82
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fabia 1 nu 2.am zis ca am sa o iau.mi-am dat si eu cu parerea.sa imi zici daca am facut ceva gresit in afirmarea mea si mai ales ca era vorba de mine si de ce as alege eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu la mine era "just comment" fara vreo intentie de a jigni pe cineva.

Vad aici tot felul de comentarii despre noua fabia, masina pe care eu inca o astept dar cu care am mers in drive test, si ma gandesc ca poate nu am apreciat eu bine calitatile masinii.

Sfatul meu este ca daca vrei sa iti iei fabia II faci o alegere buna cat despre optionale tu stii cel mai bine ce iti trebuie pe masina.

Modificat de DRAPAR
Nu mai dati QUOTE cand raspundeti unui post imediat anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pantera roz spunea de design ca este "ca o jucarie pe roti" uite strategia de Marketing a cehilor cu privire la noua fabia,

Argument # 1 : http://www.youtube.com/watch?v=WDMxmUYUQ34...feature=related

Argument # 2 :

Acum nu sunt expert in marketing, dar se pare ca noul lor target sunt doamnele si domnisoarele, spre deosebide de vechea fabia cu care au targetat agentii de vanzari ...

Deci pot spune cu mandrie ca eu conduc o masina de "femeie"

ps: inca astept sa ma intalnesc la stop cu o domnisoara conducaroate de Fabia II sa incerc sa o agat :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut mai multi barbati in fabia II pana acum. Inseamna ca au ratat target-ul ar fi pacat pt tine si pt mine,cand vine masina. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha! Deci scaunul e facut pentru femei, acum vad de ce nu isi gaseste si ditamai spatele meu o pozitie comoda! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e unisex design-ul atrage ambele sexe eu am stat destul de bine oricum mai bine decat in corsa dar sa vedem dupa ce vine masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salutare... am intrat de cateva luni in posesia unei Skode Fabia 2 1.2 70 cp break cu pachet de drumuri grele....vroiam sa intreb daca cineva a montat vreun kit de arcuri ptr coborarea garzii la sol si marirea comfortului interior...vreau sa spun ca in momentul de fata ma innebuneste faptul ca la hopuri ma da cu capu de geam...sincer...

cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!