Jump to content

Noul Audi A5 !


shadow
 Share

Postare recomandată

Audi A5 nu difera cu mult de fotografiile spion publicate in decursul acestui an. Dimensiunile sale sunt mai mari decat ale actualului A4 sedan, desi se asteapta sa fie un rival pentru Seria 3 de la BMW. A5 este primul model Audi care este construit pe o platforma noua, modulara, asteptata sa fie folosita si pentru noile generatii de A4 si A6 sedan, precum si de A8 in varianta cu ampatament marit.

Dimensiunile foarte mari fac din A5 o masina spatioasa. La interior avem de a face cu scaune sportive, volan si schimbator imbracate in piele si finisaje din aluminiu. Imaginile au dezvaluit ca modelul va fi disponibil cu un motor V6 TDI de 3.0 litri, unul V8 FSI si unul V6 FSI de 3.2 litri. Aceste variante de motorizare vor fi urmate de altele si mai puternice pentru modele de performanta ca S5 si RS5.

Toate modelele, cu exceptia versiunii de baza echipata cu transmisie fata, vor adopta sistem de tractiune integrala quattro. Transmisia va include o cutie manuala conventionala cu 6 trepte, un multitronic Audi CVT sau un S-tronic cu doua comutatoare.

post-5601-1171982185_thumb.jpg

post-5601-1171982211_thumb.jpg

post-5601-1171982245_thumb.jpg

post-5601-1171982255_thumb.jpg

post-5601-1171982266_thumb.jpg

post-5601-1171982273_thumb.jpg

post-5601-1171982286_thumb.jpg

post-5601-1171982295_thumb.jpg

post-5601-1171982307_thumb.jpg

post-5601-1171982318_thumb.jpg

post-5601-1171982329_thumb.jpg

post-5601-1171982338_thumb.jpg

post-5601-1171982350_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 114
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • nyk_19

    12

  • DOOM

    9

  • Rapier

    7

  • coexist

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

arata f bine sper si cred ca in realitate o sa arate si mai bine!eu cred ca o sa fie concurent cu seria 6 de la bmw dar o sa vedem!ce-mi place f mult e spatele si interiorul!interiorul ala e de vis!

Modificat de ryco78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pret v-a avea ?

Si in ce segment se v-a incadra (concurenta) -- seria 6 de la BMW ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile sale sunt mai mari decat ale actualului A4 sedan, desi se asteapta sa fie un rival pentru Seria 3 de la BMW

Aici cred ca se referea cu siguranta la seria 6. Pai daca va fi un concurent sigur va avea un pret ce va depasi 40,000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era si timpul pentru o asemenea masina , deja seria 6 de la BMW este un succes, audi de ce sa nu aibe si el un model asa .

Tare de tot jantele si interiorul . Imi place . Stie careva cand o sa fie lansata ? dar cred ca intai o vad pe la Unirii si apoi la lansare :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare rau masina. Sa speram ca nu vor exagera cu preturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer, cel mai frumos audi fabricat vreodata! exceptionala masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile sunt putin mai mari decat actalul a4.

Nu cred ca va fi un concurent pentru seria 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca va concura cu seria 3 coupe. Este derivat din platforma noului A4, care se va lansa la sf anului sau inceputul lui 2008. Din cate preconizez eu, pretul pentru un A5 3.0 TDI quattro va incepe la 42-43.000 euro fara taxe. Oricum, arata superb si incanta in habitaclu prin modificarile minore, dar definitorii. Super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca va concura cu seria 3 coupe. Este derivat din platforma noului A4, care se va lansa la sf anului sau inceputul lui 2008. Din cate preconizez eu, pretul pentru un A5 3.0 TDI quattro va incepe la 42-43.000 euro fara taxe. Oricum, arata superb si incanta in habitaclu prin modificarile minore, dar definitorii. Super.

Ca posesor de A6 vad ca in linia exterioara s-a luat mult de la A6.

Nu stiu daca va fi un succes atat de mare, masina nu e urata.Vine cam tarziu, poate.

In rest, volanul e simpatic cu comenzile alea de la A6 pe volan, scaunele nu arata rau, MMI-ul e la locul obisnuit , dublu climatronic, toate butoanele de control al MMI sunt puse vertical in loc de orizontal ca la A6.

Daca si asta are bateria in portbagaj ca la A6, CE SA MAI ZIC...inovatii peste inovatii.

Frana de mana nu o vad, sper sa nu aibe tot clapeta aia idioata de la A6, care ma enerveaza la culme. SE PARE CA O ARE!

Nu pare super sportiva, mai mult de lux...Oricum, CLS-ul e mai smeker .

Modificat de sanddy1964
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e tare!!!

@sanddy1964: vezi ca faza cu bateria in portbagaj a aparut prima oara la BMW seria 5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Walter da Silva a declarat recent intr-un interviu ca este cel mai frumos Audi desenat de el de cand a devenit designer-ul marcii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare !

Iata ultimele bijuterii de la Audi! Motorizarile vor fi atat FSI cat si TDI cu puteri intre 125 KW si 195 KW. Toate acestea vor fi valabile din 6 Martie 2007 !

Spor la cumparaturi !

Moderator: Exista deja 2 topic-uri pe tema asta. O sa le unesc.

post-7564-1172575465_thumb.jpg

post-7564-1172575492_thumb.jpg

post-7564-1172575539_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru corectie ! Omul din greseli invata ! O zi buna domnilor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am citit ca au facut o platforma total noua nicidecum ca ar fi pe platforma de a4...si aceasta noua platforma o sa fie folosita pt a4 a6 a8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este platforma noului A4, model ce se va lansa la sfarsitul anului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cronologic si ... logic nu topicul "Audi A5" era dublura ci topicul de fata ...

Dar oricum nu asta este important, ci faptul ca folosirea functiei search e destul de ... incomoda ... :rolleyes:

Vlad MHL: Stiam acest lucru. :blink: Insa am vazut mai multa info aici si am zis sa il fac pe acesta principal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A5 @ Geneva :

audia5genfersalon2007jx1.jpg

audia5genfersalon20072zj4.jpg

Trebuie sa apara si pozele cu S5 de la Geneva. Se pare ca noul M3 va avea un adversar pe masura :lol:

Modificat de DemenTZial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E frumos cu draci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!