Jump to content

Faruri Hella Celis


danubius
 Share

Postare recomandată

cat de bine se impaca xenonul cu farurile HELLA Celis? am tot cautat si pe forum si pe site-ul Hella si nu am ajuns la o concluzie!

cine are si ma poate lamuri nu daca a pus ci daca exista vreo interdictie de la Hella in acest sens, pt ca farurile FK nu prea au o lumina prea buna cu toate ca am xenon aftermarket pe masina...vreau sa spun ca cu farurile originale ale masinii aveam o lumina de invidiat si acum cu tot cu lupa la FK nu e nimik in plus...

ca de angel eyes nu poate fi vb ca nu pt asta le-am luat ci pentru lupa....mare teapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hremus

    17

  • cristip

    11

  • danubius

    10

  • Golf IV TDI

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca nu exista nimic specificat in documentatia cu care a venit farul, nu cred ca exista mari probleme.

pe de alta parte sunt foarte interesat de fiabilitatea acestor faruri. stiu deja 3 cazuri in care s-au ars angel-eyesurile pe farul dreapta la scurt timp dupa montarea lor pe masina. daca se poate sa ne tii la curent cu acest aspect ti-as fi recunoscator.

eu am renuntat la a pune aceste faruri din considerentul de mai sus si mi-am comandat bara spate ca aia nu se arde.

Modificat de mmneg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am inca farurile tocmai de asta intrebam...pe cei ce le au si au si documentatia...

cat despre ars nu vad ce s-ar arde...ca zice ca sunt cu leduri...banuiesc ca nu se ard ca si becurile de pozitie cu filament...

astept un raspuns de la cei ce au farurile Hella celis pe masina, daca scrie ceva in documentatie despre xenon....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lui zgb i s-au ars si lui codatzel si nu stiu daca au reusit sa le repare intre timp. in cate stiu, zgb inca asteapta altele pe garantie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos dar din pacate nu stiu germana si nici nu se vede prea bine...scrie ceva despre xenon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu stiu germana. nu am vazut nicaieri cuvantul xenon. am si scan la rezolutie mai buna (daca vrei)

daca apesi acolo unde scrie reduced se face poza mai mare si se poate citi cat de cat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Celis. Sunt si prin cei la care angel eyes de la farul dreapta s-a ars si l-am schimbat pe garantie. Noroc ca nu am platit eu transportul ;)

Ideea e ca nu se ard ledurile, are o chestie verde inauntru farului care se arde, am verificat eu, intra curent in ea, dar nu mai iesea nimic. Ce e ciudat ca nah, la toti se arde pe dreapta, asta e chiar nonsens.

Eu am si xenon pe ele de la HID cu balasturi de la Hella, merge super ok, eu sunt foarte multumit.

Danubius, o sa vezi maine daca vii la intalnire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu am Hella CELIS de vreo 7 luni si merg ok. Nu s-au ars. Sper sa nu am ghinion. Si pe mine ma batea gandul sa bag xenon pe ele. Am citit pe vwvortex mai multi de acolo si-au pus xenon si spuneau ca nu e nici o problema, dar tinand cont ca acum vreau sa vand masina, nu ma mai intereseaza sa pun xenon pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca HELLA nu mai reprezinta calitate! :wub:

Am si eu Celis si sunt si printre cei la care angel eyes de la farul dreapta s-a ars. Eu nu l-am schimbat pe garantie.

Intentionez sa comand de la Hella chestia verde care se afla inauntru farului deoarece am constatat ca este arsa.

Este clar defect de fabricatie HELLA pentru ca la toti se arde pe dreapta...

Si mai costa si o gramada de bani...

Am 3 xenoane after market ( proiectoare, faza scurta si faza lunga ) si se impaca foarte bine cu farurile Hella Celis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offtopic : unde ai gasit dude loc la motor pentru toate balasturile? :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jos la claxon pe stanga si a dat rezervorul de lichid de parbriz pe dreapta :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Help!

Nu stiu cum sa rezolv problema cu angel eyes-ul de la farul din dreapta.

Am scos piesa verde care este arsa si le-am zis celor de la Racing Nick de unde am cumparat farurile sa ceara celor de la Hella acea piesa.

Raspunsul celor de la Hella dupa spusele lui Nick a fost ca ei nu livreaza componente...sau cam asa ceva.

Deci ramane doar varianta cu garantia. Problema este ca pentru a beneficia de schimbarea farului pe garantie..trebuie sa il scot si sa il trimit in Germania la Hella. Ei bine daca il scot..nu am ce sa pun in loc ( le-am vandut pe cele originale ale masinii ). Si in plus Nick zice ca farul a iesit din garantie pentru ca l-am desfacut si am scos piesa aceea verde.. :D

Vreau sa am angel eyes si pe dreapta!! Ce e de facut??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cam cum arata chestia aia verde?? Poti pune o poza ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cum arata chestia aia verde ( am taiat-o sa vad ce e in ea ):

post-7472-1174127893_thumb.jpg

post-7472-1174128393_thumb.jpg

post-7472-1174128489_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm ... Sa inteleg ca firele rosu/maro merg la angel, iar maro/negru sa fie alimentarea. Daka e vreo rezistenta/dioda ceva cred c-ar merge reparata.

Chestia verde ar trebui sa fie un ridicator de tens pt neon.

Sunt curios pt ca intentionez sa-mi pun si eu faruri Hella cu Angel (pe asigurare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inelele sunt pe led nu pe neon la Celis.

Am intrebat un electrician auto si mi-a zis ca nu poate repara piesa si ca ar trebui inlocuita cu alta piesa care sa faca acelasi luscru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu prea mai ai ce sa faci. garantia ai pierdut-o.

singura varianta este ca cineva care chiar se pricepe sa iti improvizeze niste leduri acolo, fara sa foloseasca piese electronice de genul aleia arse; cu destul de putine sanse sa iasa la fel ca pe stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca fiecare inel are un singur LED. Cred ca se poate face un stabilizator. Eu unul am mai facut pt un MP3 portabil in masina care avea nevoie de 4,5 V. Nu e mare scofala si m-a costat vre 50 mii lei vechi. Pb e ca diferenta de tensiune de la 12-14V (bateria masinii) la 3V sau cat are LED-ul (pot fi mai multe LED-uri legate in 1 singur) e destul de mare si se incalzea destul de tare. De aceea e nevoie si de un radiator de aluminiu.

In cazul de fata ar trebui un stabilizator de curent. Daca s-ar stii valorile (tensiune alimentare LED, respectiv curent absorbit) s-ar putea realiza asa ceva cu piese dedicate si destul de ieftine.

Intrebarea pe care mi-o pun, avand in vedere ca ambele faruri au acelasi stabilizator, de ce se arde numai pe partea dreapta????

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai acolo L6902D - UP TO 1A SWITCHING REGULATOR WITH ADJUSTABLE CURRENT LIMIT

In imaginile atasate am incercuit piesa care este defecta, mai exact o bobina. Circuitul lucreaza in comutatie, fapt pentru care nu necesita radiator, dar acest aspect implica automat prezenta unei bobine construite pe miez de ferita. Din cauza vibratilor si/sau alte cauze cum ar fi supra incalzirea, aceasta componenta s-a defectat, in cazul de fata cum se vede, pur si simplu a explodat.

post-8424-1174305640_thumb.jpg

post-8424-1174305646_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata nu am avut probleme cu ele si am pus si xenonul pe ele si se vede super ok...FK suchs !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai acolo L6902D - UP TO 1A SWITCHING REGULATOR WITH ADJUSTABLE CURRENT LIMIT

In imaginile atasate am incercuit piesa care este defecta, mai exact o bobina. Circuitul lucreaza in comutatie, fapt pentru care nu necesita radiator, dar acest aspect implica automat prezenta unei bobine construite pe miez de ferita. Din cauza vibratilor si/sau alte cauze cum ar fi supra incalzirea, aceasta componenta s-a defectat, in cazul de fata cum se vede, pur si simplu a explodat.

Pai daca e asa de ce nu faci o bobina si o pui in loc? Nu cred ca are prea multe spire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand vreau sa-mi cer scuze pt off-topicul creat, dar nu cred ca un topic de genul "Cum reparam Angel Eyes de la HELLA" nu si-ar avea rostul atata timp cat sunt un nr mic de posesori de asa ceva .... parerea mea

@cniky din cate vad eu in schema regulatorul da la iesire 3,3V, cat despre curentul de sarcina... nu se stie. daca LED-ul de la Angel e doar un LED si nimic altceava atunci nu ar fi mai simplu sa inseriezi o rezistenta cu el ??? Oricum un regulator de 3,3V se poate face destul de simplu cu doua regulatoare consacrate. Ma gandeam sa fac o scadere de tensiune in 2 pasi odata de la 12-14V la 8-9V si apoi la 3,3V. Cu 2 radiatoare de marimea unui capac de bere n-ar fi probleme.

Inca ceva.. Pe http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2672733 piesa aceea pare sa fie mai degraba sursa de curent constant (0,35A) :)

Astept pareri ...

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca acest topic nu e citit de nici un electronist, sau poate nu vrea nimeni sa-si repare Angel Eyes.... :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!