Jump to content

Faruri Hella Celis


danubius
 Share

Postare recomandată

Si la mine cercul nu mai e alb. E oarecum galben in partea de sus. Eu am crezut ca pana acuma ca s-au dus inelele, zici tu ca e sursa (chestia aia verde din far) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hremus

    17

  • cristip

    11

  • danubius

    10

  • Golf IV TDI

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da e posibil sa fie din sursa.

Tu iti poti da seama cel mai bine daca lumineaza mai slab decat atunci cand erau noi (comparativ).

Si la mine angel-ul de pe stanga si-a diminuat intensitatea si in partea de sus era mai galben intrucat nu mai avea tensiunea necesara pentru alimentarea ledului. Am inlocuit sursa si s-a rezolvat acum si stanga are aceeas intensitate luminoasa cu cel din dreapta. Cand am desfacut sursa din far era zemuita ca sa zic asa si mirosea a ars destul de puternic. Inca mai era functionala dar asa cum am spus. Ledurile marg sau nu merg astea ies din discutie.

Ia legatura cu "danubius" si vezi ce zice si el.

Modificat de adicaddy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok. de unde ai luat tu sursele alea ? si la ce pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Eu am gasit sursele cineva care vinde leduri, xenoane, etc.

Am platit 80 RON pe bucata. Am ales varianta asta numai ca sa nu mai astept pana mi le schimba in garantie ca dureaza 1 luna si nu mai zic de munca mantare demontare spoiler s.a.m.d.

Sunt foarte multumit de cum functioneaza dar timpul va decide daca sunt ok sau nu. Accept sa se strice o data pe an pot sa inteleg dar sa functioneze 5 minute si sa astept 1 luna si iar sa se arda e prea de tot.

I-am trimis 2 surse lui danubius si banuiesc ca o sa poti sa le vezi la el.

Daca vrei iti pot trimite si tie. Incerc sa pun o schita cu conectarea intrare si iesire tensiune.

Eu le-am lipit cu poxilop pe o bucata de aluminiu si prinse cu autofiletante pe gaurile unde erau niturile.

Le-am lasat in tensiune cam 10 minute si erau tot reci. Am rigidizat firele lipite tot cu poxipol.

Toate cele bune.

post-695-1259828458_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm... cam scumpa treaba. am sa vorbesc cu danubius. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap. Stiu ca-s cam scumpe dar am preferat asa decat sa stau 1 luna sa mi le schimbe in garantie plus munca de a da jos spoilerul. Eu sunt multumit de cum functioneaza, au stat aprinse aproximativ 10 ore si nu s-a intamplat nimic.

Sunt convins ca un electronist priceput poate face sursele la un pret mai mic dar nu cu mare diferenta, piesele plus munca mai ales la cablaj cat sa fie mai ieftine ?

Dar asa cum am mai spus timpul va decide daca sunt ok.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Mai jos o sa va descriu procesul de reparare a angel-eyes-urilor farurilor Hella Celis care de obicei se ard pe dreapta dupa montarea de HID Xenon, s-a tot vorbit despre asta nu s-a concretizat, de asemenea va recomand reglarea lor dupa montaj.

Nu imi asum responsabilitatea daca reusiti sa ardeti "ceva" in timpul reparatiei.

Repararea se face simplu:

- comandati 2 surse de curent constant 350 mA http://www.zexstar.c...re-6-35VDC.html care le vor inlocui pe cele existente(am prevenit si la stanga)

- desfaceti capacul farului si observati piesa verde prinsa cu nituri sub faza scurta;

- taiati firele care ies din ea si cositoriti-le la cea noua;

- firele maron si rosu cu papuci pe care circula 12V de la pozitie trebuie cositorite la semnele ~ ~ , si firele negru maron la terminalele + - (maron la - si negru la +) dupa care izolati placa (izolir band) asigurandu-va ca nu are ce scurt circuit sa se faca, izolati si papucii cu ocazia asta si ascundeti-o undeva departe de radiatoarele ledurilor si faza scurta (in cazul meu deasupra fazei lungi) .

In opinia mea, motivul ne-arderii de pe stanga ar fi fluxul de aer sporit de pe acea parte din cauza admisiei din laterala farului (la diesel).

Materiale necesare:

- set surubelnite torx;

- cositor/pasta decapanta;

- ciocan de lipit;

- sfic;

- izolir band;

Dupa ce am montat farurile am constat ca bateau la 1 metru si pentru a le regla am folosit procedura colegului @Aerofan http://vwforum.vwfor...la-golf-singur/ la care as adauga urmatoarele sintetizate din pdf-ul atasat acolo:

- sa aveti rezervorul 1/2;

- sa aveti un sofer la volan cu kg asemanatoare persoanei care conduce mai des masina pe parcursul reglarii;

- sa setati reglajul interior al farurilor in pozitia "2";

- pentru a urca raza farurilor trebuie desurubat surubul alb dinspre aripa masinii cu inbus sau surubelnita cruce;

Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca tot e vorba de reparat farurile de la Hella Celis pun o intrebare celor care au desfacut complet un astfel de far. In urma cu ceva timp (cred ca vreo 2 ani) am lovit farul dr. Din lovitura s-a rupt mecanismul(tija) de reglare a farului pe orizontala(stg-dr). Oare se potrivesc tijele de la un far hella normal la aceste faruri??? Am incercat cu unul de la Valeo si nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna sunt mai nou pe acest forum am si eu un VW golf IV 19 tdi si daca ar putea cineva sa ma ajute cu niste sfaturi miar prinde bine.... am achizionat si eu niste faruri hella celis cam de o saptamana iar de cateva zile nu imi mai merge angel eyesu de la farau din stanga sa ars droserul (angel eyes sunt ok )un sfat cum as putea rezolva problema multumesc

post-82521-0-16172800-1311665858_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Mai jos o sa va descriu procesul de reparare a angel-eyes-urilor farurilor Hella Celis care de obicei se ard pe dreapta dupa montarea de HID Xenon, s-a tot vorbit despre asta nu s-a concretizat, de asemenea va recomand reglarea lor dupa montaj.

Nu imi asum responsabilitatea daca reusiti sa ardeti "ceva" in timpul reparatiei.

Repararea se face simplu:

- comandati 2 surse de curent constant 350 mA http://www.zexstar.c...re-6-35VDC.html care le vor inlocui pe cele existente(am prevenit si la stanga)

- desfaceti capacul farului si observati piesa verde prinsa cu nituri sub faza scurta;

- taiati firele care ies din ea si cositoriti-le la cea noua;

- firele maron si rosu cu papuci pe care circula 12V de la pozitie trebuie cositorite la semnele ~ ~ , si firele negru maron la terminalele + - (maron la - si negru la +) dupa care izolati placa (izolir band) asigurandu-va ca nu are ce scurt circuit sa se faca, izolati si papucii cu ocazia asta si ascundeti-o undeva departe de radiatoarele ledurilor si faza scurta (in cazul meu deasupra fazei lungi) .

In opinia mea, motivul ne-arderii de pe stanga ar fi fluxul de aer sporit de pe acea parte din cauza admisiei din laterala farului (la diesel).

Materiale necesare:

- set surubelnite torx;

- cositor/pasta decapanta;

- ciocan de lipit;

- sfic;

- izolir band;

Dupa ce am montat farurile am constat ca bateau la 1 metru si pentru a le regla am folosit procedura colegului @Aerofan http://vwforum.vwfor...la-golf-singur/ la care as adauga urmatoarele sintetizate din pdf-ul atasat acolo:

- sa aveti rezervorul 1/2;

- sa aveti un sofer la volan cu kg asemanatoare persoanei care conduce mai des masina pe parcursul reglarii;

- sa setati reglajul interior al farurilor in pozitia "2";

- pentru a urca raza farurilor trebuie desurubat surubul alb dinspre aripa masinii cu inbus sau surubelnita cruce;

Spor la treaba!

Eu am folosit descrierea de mai sus in speranta ca o sa mearga bine angel eyes dupa, din pacate si cu noile drosere, tot galbui sunt :( stie careva ce sa le fac sa fie din nou albe ?

Spre exemplificare ...

post-19-0-52768300-1315218323_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai ce sa le faci .Asa sunt si ale mele. Se ingalbeneste sticla din care e facut inelul. Singura varianta e sa schimi aceste inele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam aiurea, dai o gramada de bani pe ele, calitate germana si arata ca ceapa dupa 4 ani. ....

A incercat cineva sa le schimbe cu inele tot cu led ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da. Eu am un prieten care le-a schimbat. Daca te intereseaza, il intreb ce a bagat in locul celor originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
bbogdanmircea

Am gasit pe ebay.de asa ceva (se pare ca sint Depo).

depobl3.th.jpgthpix.gif

As merge totusi pe "original", dar pentru un upgrade la xenon...m-am cam oprit la Hella Celis, desi nu sint fan al angel-eyes.

 

A cumparat cineva din astea? Ma intereseaza modelul fara angel-eyes, cu proiectoare de ceata insa.

Nu ma intereseaza sa pun xenon dar sa lumineze mai bine decat cele standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!