Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Mie mi-au spus la reprezentanta, ca nu-mi monteaza anvelope cu 91T, doar XL, care la 205/55/16 sunt 94T iar la 215/55/16 sunt 93T.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 215/55R16, varianta XL este 97. Din cate stiu eu, B6-le vine cu 215/55R16, doar pe rotile de iarna se recomanda 205/55R16. Poti sa folosesti si 91/93 fara niciun fel de problema, dar pentru o rezistenta mai mare, mergi pe variantele XL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicii de incarcare si viteza reprezinta greutatea maxima suportata de anvelopa atunci cand ea ruleaza cu viteza maxima constructiva trecuta pe ea.

Cu alte cuvinte, daca ai o anvelopa 91V, constructorul iti garanteaza ca tu poti sa o incarci cu 615 kg per roata si sa rulezi cu 240 km/h.... bineinteles asta daca iti rezista si masina!! De asta indicele de incarcare si viteza sunt in strasa caraborare si sunt trecuti obigatoriu unul langa altul.. spre ex "91V".

Deci nu trebuie sa va cramponati atat de mult ca trebuie sa alegeti neaparat nu stiu ce indici de incarcare sau marcaje XL. Oricum, un VW Passat spre ex nu va putea sa care niciodata 615x4=2460kg!! Dar sa mai si ruleze in acelasi timp cu 240 km/h ... nici gand!

Eu am pus pe variantul meu odata vreo 500 kg (are tampoane la arcurile spate si nu ii permite sa se lase f mult) si dupa ce am plecat de pe loc imi era frica sa merg cu mai mult de 80 km/h!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, pareri despre Goodyear EfficientGrip Performance 205/55 R16 91V fabricate in Polonia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, trebuie sa cumpar 2 anvelope noi si as vrea sa iau 215/55/16 pentru spate si pe fata am deja 205/55/16. Intrebarea mea e daca o sa am probleme cu functionarea ESP-ului s-au ABS-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,la masina din semnatura as putea monta michelin alpin 225/60/16 ?merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ti-as sugera sa mergi pe aceleasi marimi fata spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,la masina din semnatura as putea monta michelin alpin 225/60/16 ?merci mult

225/60R16 este dimensiune de autoutilitara sau de SUV/4x4, nu cred ca iti incap fizic sub aripa si chiar si in cazul in care ai reusi sa le introduci, iti va arata masina ca un papuc modificat pentru cărat pepeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut baieti! am si eu urmatoare problema: am pus si eu rotile de vara ca tot omu iar pe spate se aude un huruit puternic de ma scoate din masina cu cat creste viteza cu atat se aude mai tare si are anumite viteze in care se diminueaza putin gen la 100 la ora. am schimbat cauciucurile am crezut ca ele sunt de vina ca erau cam tocite,,,la fel...niciun rezultat. mentionez ca rotile sunt 215/55 r 16 iar cele de iarna 205/55 r 16 si la cele de iarna se auzea un zgomot pot sa zic normal ca oricum cele de iarna sunt mai zgomotase. poate fi de la unghiul de cadere?precizez ca inainte sa le pun pe cele de iarna nu se auzea asa zgomotul...se auzea era suportabil si credeam ca este de la uzura pneurilor si le-am si schimbat...de asemeni se aude preponderent pe dreapta mai rau dar si stanga.Geometria e facuta anul trecut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil un rulment , suna in linie dreapta si in viraje ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, in linie dreapta continuu...in viraje am vazut ca scade...la unele viraje de exemplu spre dreapta la 80 la ora pt o fractiune de secunda nu se mai aude si apoi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica la un service rulmentii spate , cu masina ridicata daca au joc rotile sau zgomot specific la rotirea in gol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îmi uzează cauciucurile de pe față, pe interior, ambele uniform. Am reglat unghiul de fugă de mai multe ori, dar problema persistă. Care este cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un reglaj la reprezentanta pe un aparat capabil si care stie setarile specific in functie de suspensia ta verifica convergenta sa fie ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ei am făcut ultimul reglaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o poza la fisa primita de la reglaj si posteaza aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la un service azi...din pacate erau toate elavatoarele ocupate si mi-au zis sa revin maine ca sa o urce sa i verifice rotile, in schimb mi au dat un mecanic si am dat o tura cu el sa si faca o idee despre zgomot si tinde a fi de parere ca e rulmentul pe dreapta spate. de la 30 in sus scoate un huruit infernal care se accentueaza cu cresterea vitezei, de asemenea huruitul dispare pt o fractiune de secunda cand virez mai strans spre dreapta iar apoi cand masina revine in linie dreapta huruitul revine, cand virez spre stanga huruitul ramane acelasi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut un huruit cand am schimbat anvelopele intre ele( am pus pe cele din spate in fata)....nu am verificat presiunea prea des si cred ca s-au uzat neuniform.La mine facea urat intre 25-35 km/h dupa viteza asta nu aveam nici o problema. Am pus cauciucurile cum erau inainte si nu se mai aude nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Ce parere aveti despre cauciucurile GoodYear EfficientGrip?

Vreau sa imi cumpar 4 x 205/55/R16 91V

Mai bune decat acestea ar fi Dunlop Sport BlueResponse pe aceleasi dimensiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

despre Dunlop Sport BlueResponse pot sa spun ca sunt foarte bune... adica pe eticheta spun ei ca sunt din categoria A si B... eu le am pe masina... doar ca sunt 215/55/r16... si sunt multumit de ele....

 

:RO flag: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam' pentru confirmare. Faza e ca de la 205 la 215 difera pretul cu vreo 50€ pe unitate. Tu ai 94W sau 97W ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e 97... doar ca in curbe sta mut mai bine decat pe 205... sai cel putin asa am afut eu senzatia... am stat cu 205 doar o luna... ca nu mi-au placut... am ales la momentul respectiv tot considerentul financiar... nu am pierdut mult... am revenit tot la 215.... anul acesta vreau sa le upgradez la R17...  :icon_thumright:

:RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca se tine mult mai bine in curbe cu cat e mai lat, dar ma gandesc si la consum, avand in vedere ca vine vara, temperaturi ale asfaltului foarte mari, ploaie ioc, da peste cap consumul, mai ales cel urban. Acum am Dunlop pe fata, dar un model de acum 2 ani, nu retin.... si sunt 215/55. Pe spate am tot 215/55, dar Michelin din 2011.

Ma deranjeaza in mod special zgomotul produs de cauciucuri la viteze de peste 80 km/h. Oare se diminueaza daca pun 205? Eu asa cred...

Iar 91V e mai mult decat ok, nu fac curse cu ea, desi merg destul de-->foarte sportiv in oras.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul e dat de "dizainul" suprafetei de rulare... iar daca ai cauciucurile luate sh atunci e riscul acesta... pana anul trecut am fost pe dunlop sport bla bla super in orice conditie meteo la capitolul stabilitate ... franare.... ... dar zgomotoase... cu bluerespond nu mai e zgomotul de rulare... e liniste... doar cel de la oglinzi... 

 

:RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!