Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

cjmike: vezi ca ai trecute mai multe dimensiuni in carte la rubrica "modificari ce nu afecteaza performantele bla bla", in partea de jos a CIV. Le vezi chiar in poza pusa de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate tlc.... Am observat si eu asta...cei drept un pic mai tarziu decat postul initial...

Eram un pic grabit in achizitionarea unor anvelope de vara intrucat cele de iarna arata prea bine si nu vreau sa le fac talpici de sanie.

Nu stiam ce cauciucuri sa cumpar, la ce sa fiu atent si mai ales sa fie legale. Pana la urma m-am procopsit cu niste Michelin de 205 / 55 R 16 la sh. Maine ma duc sa le montez sa vad ce afacere am facut...++

Aveam mai multe variante inclusiv cu jante pe R17 dar din motive rational financire am ales varianta mai low cost...ziceam eu doar vara asta dar la cat de bine arata cred ca o sa le port si la anul cu siguranta.

 

Multumesc pentru sfaturi tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

Imi puteti spune cateva pareri despre Dunlop BlueResponse 215/55/R16 97H?

Trebuie sa schimb anvelopele de vara si din cate am inteles am nevoie de indice sarcina peste 94 (obligatoriu latime 215).

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lățimea poate fi și 205 dacă vrei. În cazul în care contează, prețul este semnificativ mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca la 205 pretul este mai mic, insa la 205 indicele de sarcina este 91.

Cei de la PBN mi-au recomandat 215 cu indice de sarcina 94 sau 97.

De obicei circul singur si fara bagaje, 80% in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am la masina din semnatura 205/55/16 indice 91V atat la setul de iarna cat si la cel de vara (ambele jante sunt de 7J) si nu am avut niciodata probleme. Indicele de 91 reprezinta greutatea in kg suportata de o anvelopa si este de 615. Cele de 94 pentru 670kg si cele de 97 pentru 730kg. Acum tu alegi! Cand am cumparat anvelopele diferenta de la 205 la 215 la acelasi model era de 250ron, destul de mare dupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar se simte diferenta intre 215 si 205 pe franare si la stabilitatea.pretul e insa mult mai mare la 215. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Masina mea a venit incaltata cu 4 anvelope Michelin Primacy HP 215/55/16/93H, iar rezerva, din considerente care imi scapa este tot Michelin Primacy, acelasi profil, tot 215/55/16, insa este 97W XL. Intrebarea este.. are ceva daca o imperechez pe aceeasi punte cu unul 93H? Este noua si ma gandesc sa-i cumpar si perechea, Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa fie diferența de greutate într ele. Cea care suporta o greutate mai mare ar trebui sa fie mai grea. Eventual cântărite. Sa lași un reply dacă o sa faci asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jordi, cred ca dealerul a manarit cauciucurile ca alea cu 93h sunt mai ieftine, ori rezerva a venit echipata asa din cauza stocului celor de la fabrica.nu-ti bate capul atata timp cat cele de pe masina sustin cu brio greutatea maxima admisa a masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre ele difera doar indicii de sarcina si viteza..toate 4 sunt 93H, iar rezerva este 97W. Oricum eu ma gandesc sa-i cumpar  pereche si sa o am pentru cand cele pe fata incep sa oboseasca. Nu inteleg de ce au ales asa cand le-au pus, dar ma rog, e posibil sa fie o smecherie la mijloc sau ceva ce imi scapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A folosit cineva cauciucuri marca Toyo proxes cf2 234/45/17? Oare cum sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si-a luat un prieten de-al meu, in urma cu aprox 2 saptamani 4 Toyo, 205/55/16 si le-a pus pe un Seat Leon. Tipul are si un BMW seria 3, 2003 si e tot asa impatimit, deci mai are habar cu alegerile. A fost si este supermultumit de ele... nu fac zgomot, i-a scazut consumul, iar cauciucul este ok. Le-am vazut cand le-a adus curierul si au si adancime si cauciuc ok. Adica nu plastic...

 

Ale lui sunt Toyo Nano Energy 2

Modificat de jordi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat si eu Toyo Proxes CF2 si le-am primit defecte.

La dimensiunea 215/55R16 nu au protectie la janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Dupa ce am citit forumurile vero cateva luni, si pentru a nu ma intoarce la anvelopele grele 235/45/17, am ales 205/50/17 montate pe jantele actuale originale 7.5j, Macau.

 

ca si plusuri:

- directia merge usor (la 235 se ingreuna imediat)

- stabilitate foarte buna (asta poate si datorita anvelopelor Michelin HP ranforsate)

- franare f buna (chiar daca sunt 205 latime)

- consumul a urcat insesizabil fata de 205/55/16 - nu merg cu masina asta decat la drum intins, f.rar prin oras pentru a putea face o comparatie

 

minusuri:

- pe latime 7.5j protectia de janta nu e chiar cea mai ok datorita latimii mici

- un aspect un pic strech (latime janta  = latime anvelopa), dar neobservabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Salutare tuturor

 

  Am o nelamurire referitor la anvelopele Bridgestone Turanza 215/55/R16. Masina am venit din fabrica cu Turanza ZR16 ER300 Eco.Ulterior dupa ceva timp am considerat ca este mai eficient sa cumpar inca 3 pentru a incalta toata masina decat 4 de alt model. Nelamurirea mea este ca Turanza ER300 , cea de pe roata de rezerva are indicativul ZR16 in loc de R16 fata de pe cel noi. Pe cele 3 noi le-am cumparat de la PBV1 si le-am sesizat diferenta insa acestia sustin ca etichetele sunt pur strategi de marcheting. Sincer nu stiu ce sa cred.

Britgestone Turanza ER300 215/55/ZR sau R16 97W.

Voi ce stiti, aceia care au Bridgestone Turanza ER300?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am renuntat la setul aproape nou de Nokian-uri de vara 215/55 R16 in favoarea unor Yokohama Advan V105 235/40 R18. Diferenta este sesizabila, atat la confort (minus), dar si la comportament rutier (plus). 

 

Daca vrea cineva cauciucuri de vara absolut impecabile (eventual cu jante de aliaj noi) , sa-mi dea un PM. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erai mai pe aproape, poate le luam eu pentru tata. Din pacate, raman pe 195/65 r15, marime foarte ok pentru masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai ploiesti

Tot 235/40/18 am si eu si nu am sesizat nici un disconfort. Din contra! Care este minusul la confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai- te-ai obisnuit cu ele :) pune 16" si vei simti.

Lucian- curierul e din partea casei. Continuam pe privat daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

keGPR, mai ai setul de Nokian ?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, e inca disponibil, da (nici nu e dat jos de pe jante :) ) .

 

Continuam pe privat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kegpr mai ai rotile de mai sus jante sau cauciucuri ? am incercat pm dar nu pot sunt nou pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru iarna ma gandesc cum este mai bine sa fie mai inalta masina nu stiu ce cauciucuri sa aleg, are suspensie sport si este cam joasa .

Cu ce anvelope va fi mai inalta 215 55 16 sau 205 50 17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!