Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

A avut cineva pe masina Semperit Speed Grip 2. Cum se comporta. Eu am 215/55/16 de vara si am gasit unele de iarna tot asa. Am vazut recenziile si par ok, dar dooream o parere in cunostinta de cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-   Amandoua sunt la fel la clasa de performanta C - C - 72db

-   Ca indice de greutate m-am gandit ca pot alege "91" ... cred ca este suficient pentru un B6 sedan.

-   Ca indice de viteza... sincer m-am gandit sa optez pentru anvelopele de vara un indice mai mare spre exemplu H,V ...dar pe timp de iarna, merg linistit si nu cred ca am sa ating macar indicele de viteza T care daca nu ma insel are semnificatia vitezei de 190km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de  Speed Grip 2, sunt niste cauciucuri decente la banii dati. Eu folosesc 205/55/16 si sunt multumit de 2 ani de cand le am. Nu m-au lasat nicaieri, in limitele decentei, bineinteles, uzura este minima in aproape 15k km rulati cu ele (doar iarna noiembrie-martie), un pic de zgomot parca peste astea de vara, dar in rest, cand s-or consuma, tot cu asa ceva le-as inlocui. As mai recomanda, ca pret tot pe acolo, Fulda Kristall Montero, are un prieten pe Golf IV, aceeasi dimensiune si cumparate cam in aceeasi perioada cu mine, arata la fel si se comporta cam la fel. Toata bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

folosesc Nokian pt iarna la masina mea personala de vreo 2 ierni si am fost multumit de ele pe dimensiunea 185/60/15 si nu sint WR A3.

am ales 94V datorita compozitiei si rezistentei anvelopei si cu siguranta nu voi merge cu maximul indicat pe anvelopa; le-am luat cu 448ron (205/55/16 94V).


Adrian, chiar ma uitam azi la Nokian wr A3 / D3 ... este prima data cand folosesti nokian? merita investitia comparativ cu continental contiwinter ts850? 

 

- am gasit continental contiwinter ts850 91T - 450ron/bucata

- am gasit nokian wr A3/D3 91H - 400ron/bucata

 

ambele ca domensiuni 205/55/R16

 

O parere (de preferat, de un cunoscator) cu privire la cele doua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa aleg între bridgestone adrenalin re 002 215 55 16 93w , bridgestone post-114028-13828104016776_thumb.jpg post-114028-1382810414742_thumb.jpg post-114028-13828104218004_thumb.jpg t001 215 55 16 93v sau dunlop Sport BluResponse 215 55 16 93v???? Parcurg aproximativ 15.000km pe an

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Revin cu o intrebare. 

Avand in vedere ca nu mai gasesc nicaieri TS850-urile pe care le doresc, am de ales intre Nokian WR A3 94 V XL sau Michelin Alpin A4 94 H XL.

Ce imi recomandati dintre cele 2 marci? Cum se comporta cauciucurile asimetrice in tandem cu DSG-ul? E vreo diferenta sau nu? 

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se comporta cauciucurile asimetrice in tandem cu DSG-ul? E vreo diferenta sau nu? 

 

Multumesc.

 

Am avut numai anvelope asimetrice (vara, iarna) pe masina (cu dsg) de cand am luat-o, nu e nici o problema.

Sper ca te referi la anvelopele cu design asimetric, nu la a imperechea marci diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Aveti idee daca este vreo problema daca montez pe masina cauciucuri Continental 215/55/16 cu indice 97H. La dimensiuni se potriveste, la indicele de viteza la fel, singura problema  este ca astea au indice de sarcina superior, adica pana la 730kg, ele avand si inscriptia EXTRA LOAD. Ma gandesc sa nu fie prea grele si sa afecteze ceva in directie. Inca ceva, aveti idee daca la aceleasi dimensiuni, insa indici de sarcina diferiti cam cat este diferenta de greutate a cauciucului, avand in vedere ca astea de iarna oricum sunt mai grele? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i diferenta asa mare la greutatea lor cat sa afecteze ceva pe la directie, dar la consum o sa le simti...insa la ce folosesti XL? Transporti des lucruri f grele? Colegii de forum merg si cu 91 si nu s-a plans careva ca ar fi avut probleme. Oricum, pretul ar trebui sa fie mai mare fata de un 94...sa nu mai vb de 91

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca nu mai gasesc nicaieri TS850-urile pe care le doresc, am de ales intre Nokian WR A3 94 V XL sau Michelin Alpin A4 94 H XL.

 

 

Eu o sa imi iau saptamana viitoare doua Nokian WR A3 94 V XL pentru iarna. Cand am facut ITP-ul am vazut in In cartea de identitate a masinii e trecuta specificatia 94 (XL). Am mai luat in primavara doua Nokian Line 91V si sunt multumit de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum mi-am luat numai anvelope XL (ranforsate) si cred ca sunt adaptate gropilor din Romania.

A nu se confunda cu Run Flat, care sunt f. grele si rigide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la consum cum au fost? Probleme la directie ai avut? Pe site-ul Michelin am vazut ca ptr B6-le meu sunt recomandate 215/55/16 97H sau 97 V, ambele XL, adica ce am eu. Ma gandeam ca unele cu 93H ar fi fost mai potrivite, dar acum o sa le las pe astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XL sunt excelente pentru iarna, tocmai fiindca dai in gropi etc

Au flancurile mai tari decat cele neranforsate, dar nu e diferenta de greutate semnificativa. Nu ai nici o problema de consum.

de obicei sunt putin mai scumpe, dar cu putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe alta masina am avut Michelin de iarna, 93 h, neranforsate care s-au comportat ok si ma gandeam sa iau tot de astea, dar au picat Continenatalurile astea asa ca.. Mi-a placut mxim profilul si am vazut ca au recenzii f bune. Saptamana viitore le pun, sa se mai raceasca un pic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o intrebare. Mi-am schimbat masina. Inainte aveam un b6 3c5 din 2006, 105cp la care erau necesare (cf. cartii tehnice) anvelope cu indicele de incarcare 94V. Acum mi-am cumparat un b6 3c5 din 2009,170cp si pe carte scrie ca imi trebuie anvelope cu indice de 91V. E ceva ce imi scapa?

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indicele de incarcare este 91/94, V-ul este indicele de viteza. Pai inseamna ca au usurat masina... La mine 140 cp are tot 91.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In carte nu scrie ca ar fi mai usoara! Sa se fi exagerat la primele B6 cu indicii de incarcare si au revizuit chestiunea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si in urma cercetarilor de pe acest forum, mi-am achizitionat Nokian WR A3.  (de aici: http://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-nokian/wr-a3/205-55-r16-12701/ ) la un pret foarte bun avand in vedere ce perfomante au dat in teste.

 

pe site in uk de teste anvelope http://www.tirestest.com/ sunt pe locul  4 !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut o alegere foarte buna.

Eu le am de iarna trecuta si nu m-au dezamagit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e diferenta intre Nokian WR A3 si Nokian WR D3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce am aflat eu este doar ca A3 sunt mai bine cotate in topuri cu toate ca D3 sunt usor mai scumpe. Diferenta tehnica nu o stiu :(

Pe mine toate cercetarile" m-au dus tot spre A3 :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e diferenta intre Nokian WR A3 si Nokian WR D3?

 

http://www.nokiantyres.com/product-group?group=1.01

 

A este mai mult pentru sosea si viteza, D mai dedicat pentru zapada. Se vede si din profilele diferite: alea in V sunt mai mult pt zapada dar usor nesigure pe sosea - in comparatie cu profilul celalalt longitudinal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!