Jump to content

debitmetru de aer defect


Adrian Z.
 Share

Postare recomandată

Buna! Ma bucur ca v-am gasit. Poate ma ajutati intr-o problema pe care o am cu un vento 2.0 l. Am avut un complex de probleme - sonda lambda, bobina, fisa centrala, capac delcou, catalizator. Se oprea masina in mers, scotea fum negru etc. Printre multitudinea de mecanici la care am dus-o am gasit unul care mi-a desfacut debitmetrul de aer.Dupa ce am schimbat toate piesele mentionate mai sus si nu numai, au ramas doua probleme - dupa 30 sec de stat in relanti incepea sa galopeze avand fluctuatii de aprox 800-1000 rpm si se oprea motorul la viteze de peste 120 km/h cand luam piciorul de pe acc.(+ o decelerare puternica - pana in 3-400 rpm). E destul de neplacut. Am desfacut debitmetrul si am mai umblat la rotita respectiva. Am reusit sa scap de problemele din relanti si de decelerarile puternice dar tot se opreste la viteze mari. Am gasit la un moment dat clapeta de aer blocata in pozitia deschis. Am incercat sa o curat cu un spray dar degeaba. Poate stiti unde gasesc un debitmetru second sa-l schimb sau pe cineva care sa stie sa-l regleze. Am fost la Bosch si i-am schimbat toata partea de aprindere si i-am verificat alimentarea pentru a elimina alte posibilitati. Daca stiti cumva si de o macara pt geamul de la sofer si o trapa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!