Jump to content

Nelamuriri Privind Ceasurile De Bord


robert28
 Share

Postare recomandată

De curand am fost plecat la un drum mai lung mai precis in jur de 200 de km.Mentionez ca masina este achizitionata de curand si nu am avut ocazia de a face drumuri lungi.Ce mi sa parut ciudat ca sa spun asa si sper sa nu ma insel este ca la 140km/h aveam 3000 de ture cu a cincea.Mie mi se pare ciudat ca kilometrajul nu indica bine si in plus de asta aveam si o senzatie ca si cum as merge mai incet fata de cat arata kilometrajul.Este normal?Masina este cea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele nu mai sunt cele standard.Pe fata sunt 195/50 iar pe spate 205/50.Sa fie asta problema?Si daca da cam care ar fi diferenta ?Mentionez ca la aceasta drum am avut un consum mediu 6,5L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai 195/50/R15 sunt cauciucurile ei , sunt trecute si in talon , nu ar trebui sa iti deregleze ceasurile - cel putin la mine sunt in talon .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci inseamna ca este normal ce imi indica ceasurile. Cred ca o sa ma duc cu un prieten sa verific si pe drum lucrul asta in tandem.Dar este normal ca la 140 km/h sa am 3000-3100 de ture cu a cincea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 100 / 110 Km/h la 3000 RPM in 5-a , cel putin asa e la mine . Ai cutia originala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina din profil, in treapta a 5-a 105Km/h la 3000RPM cu 205/50/R15

Modificat de SandMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate vad am vazut ca multi dintre voi aveti acelasi tip de motor ca al meu. Inca nu am avut timp sa verific ce am scris mai sus dar sper sa o fac at mai repede.Dupa ce am citit ce ati scris inclin sa cred ca este ceva in neregula.Cum se pot regla ceasurile ? Presupun cu un tester ceva?Nu m-ar deranja daca as circula numai in Bucuresti dar problema este ca ies in afara lui mai mult si as vrea sa stiu cu cat circul prin localitati ca sunt o gramada de politisti plini de zel.da cutia este originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorizarile de 1.6 -1.8- 2.0 au aceiasi cutie de viteze ( nus sigur de 2.0 ) deci e o problema pe undeva .Prima data ai putea arunca un oki la senzorul de kilometraj de pe cutie , cum deschizi capota pe langa baterie sant 2 senzori , cel cu 3 fire e sonda de kilometraj cel cu 2 becurile de mers cu spatele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost astazi la un centru de dezmembrari si am gasit un senzor de kilometraj.Intrebarea mea: se potriveste pe masina mea avand in vedere ca acel golf era de 1.4? In caz ca nu cam cat m-ar costa unul nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

a mea este 1 GOLF III GTI 2.0l si la 120-125 imi arata aproximativ 3000-3300 rot/ min.Asa o fi normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost intr-un test cum spuneam mai sus pe Autostrada Soarelui cu un prieten si intr-adevar imi indica gresit.Problema ca sa spun asa ca pana la 100 km/h este totul ok si de aici in sus apare diferenta.Ex. mie in bord imi arata 140 iar prietenul meu avea in acelasi timp 125 km/h.O sa schimb in curand senzorul de kilometraj cu unul nou ca sa pot sta linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai la toate masinile ceasurile de bord indica mai putin... tocmai din motivul spus de tine: politia si radarele... Intr-adevar, peste 100 Km/h se simte diferenta... Ca exemplu iti dau o gramada de posesori de Logan care se dau mari ca au mers cu 200 Km/h cu cel de 1.6 - lucru imposibil. La Logan, e lucru cert: la 200 Km/h afisati, viteza reala e cu 25 Km/h mai mica... Probabil ca la VW diferenta e mai mica, dar tot exista...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Mai la toate masinile ceasurile de bord indica mai putin... tocmai din motivul spus de tine: politia si radarele... Intr-adevar, peste 100 Km/h se simte diferenta... Ca exemplu iti dau o gramada de posesori de Logan care se dau mari ca au mers cu 200 Km/h cu cel de 1.6 - lucru imposibil. La Logan, e lucru cert: la 200 Km/h afisati, viteza reala e cu 25 Km/h mai mica... Probabil ca la VW diferenta e mai mica, dar tot exista...

:icon_cool: sal all eu am un 1.9 td 1995 la tester la vitan mi-au zis ca imi indica cu 4 0/0 mai putin la 3000/3200 ture 130/135 km/h motel variant cu 180000km facuti doar in romania :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura, la ~70km/h afisati - viteza reala(gps) 67km/h, la ~140km/h - viteza reala 136km/h, cu cauciucurile standard 195/50/r15. Si la 3000 rpp imi afiseaza undeva aproape de 110km/h

A.Cosmin

Modificat de delfinasul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

golf 3 1.9tdi,90 de cai.la 100km/h in treapta 5 cu 2200 ture.205/50/r16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mea l: 140 - 3200 ture. Golf 3 1.9 TDI. Poate sa fie cumva vorba si de ceasul de turometru?k de exemplu eu am doar 6000 ture afisaj

Modificat de vood0o
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact din ce cauza e problema asta dar stiu sigur k la majoritatea golfurilor 3 exista .. eu unu am ajuns la viteze exorbitante cu a mea ... 100% la viteze mai mari vitezometrul imi da o eroare de cel putin 20 - 25 km/h ..

Acum pe fata am anvelope 195/45/15, practic ar fi trebuit sa-mi arate mai mica viteza si sa se tureze mai tare din cauza anvelopelor mai mici decat din fabrica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

deci.......anvelope 185/60/r 14.......trecute in talon-pana la urma care este dimensiunea standard la golfuri? ......la 90 km imi arata 2500 , la 120 am 3500 ......problema este ca mie mi se pare ca merg mult mai repede , deja la 140 cat imi arata el se duc marcajele de pe drum prea repede........motor de 1,4 abd....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Robert si eu am tot acelasi motor ca si tine si la 100-110 tot 3000 de rotatii am pe ace....

tu zici ca ar putea fii o eroare de indicarfe a vitezei reale?

eu nu prea cred, recent am venit cu el din germania si diferenta intre vitezometru si gps era de 5-6 km/h.

Parerea mea e ca asa sunt configurate aceste motoare sa mearga turate, nu stiu de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si a mea l: 140 - 3200 ture. Golf 3 1.9 TDI. Poate sa fie cumva vorba si de ceasul de turometru?k de exemplu eu am doar 6000 ture afisaj

motoarele diesel au alta cutie de viteze si orice masina diesel merge mai tare la acelasi nr de turatii decat un benzinar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat si cu gps-ul astazi si eroarea este de maxim 5 km ................deci imi indica bine , 2400 la 90 km , 3000 la 120 .........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!