Jump to content

Modul Confort Blinker


Bestie
 Share

Postare recomandată

Mi-am montat pe masina acest modul si pot spune ca este o super achizitie. Semnalizarea clipeste de 4 ori, o data de la maneta si inca de 3 ori de la el. Kitul l-am luat de la volksman, iar montajul l-am facut singur si exact cum se spunea mai sus nu necesita interventie cu vag-ul. Sunt dispus sa dau detalii si chiar o mana de ajutor. Codul kitului este 000998229A.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul pe care l-ai achizitionat e original ? Cat a costat ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este de la mama lui, l-am luat de la volksman cu 210 RON acum cca o saptamana.

P.S. Poza nu este facuta de mine, dar prezinta exact ce-am avut eu.

post-14500-1204442380_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok :icon_thumright: multumesc.

O sa te deranjez cu cateva PM-uri, pt detalii privind montajul cand il voi achizitiona.

Sper cat mai curand. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ WNS - OK, nicio problema.

Pt cei care achizitioneaza asa ceva, si vor sa-l monteze pe Golf 4, aveti grija ca este o greseala in manual, adica firul care se scoate din camera 7 e negru/alb, iar la introducere este negru/verde. La mine la masina firul este negru/verde, dar firele se introduc in noua mufa exact in pozitia din care au fost extrase.

Inafara de cele mentionate in manual, eu am mai scos si butonul de dezaburire pt a putea trage de cablul de la avarie, pe care l-am scos in compartimentul casetofonului, iar pentru a scoate papucii din mufa incercati cu o penseta sau ceva asemanator (eu mi-am confectionat dintr-o sarma).

Mult succes,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confort>adaptation> grupul8 si 9 in locul valorii 0 se pune 1 succes!

De acolo se activeaza daca sa semnalizeze la inchiderea (08) si deschiderea (09)masinii din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Da, este foarte ok.

 

Asa trebuie sa lucreze - se gasesc module OEM, after market sau chiar home made, la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de apreciere, Florin, modulul este facut dupa schema pe care ai postat-o tu pe un alt forum, doar am scris alt soft in asembly si am pus alt micronontroller.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

A cumparat si a montat cineva modulul de Komfort Blinker produs de Hela si disponibil pe epiesa.ro? Vine cu tot cu cablurile de conectare? Este plug&play sau trebuie sa ma duc la un electrician?

 

http://www.epiesa.ro/modul-semnalizare-hella-4lz003750-401-piesa-1130508.htm

 

L-am gasit cautand dupa codul original VW 000953227A

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm sunt si eu curios cum sta treaba cu modulul prezentat de colegul @HRTS !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este plug and play - trebuie cumparat si soclul aferent si facute legaturile cu instalatia masinii. 

sigur nu vine cu nimic altceva, decat ce ai in poza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,

Late edit: am gasit codul cablurilor de conectare - sunt vizibile aici: 000971123A

000998229AIMG_1978.jpg

Am vazut intr-o poza pe un forum de tuning ca exista aceste cabluri gata confectionate asa ca am dat search pe google dupa poze similare celei de mai jos si am gasit codul: 8017_x800.jpg

 

Sper sa gasesc si cablurile pe undeva...

 

Late edit2: se pare ca sunt de vanzare si cablurile cu codul 000971123Ahttp://www.stoauto.ro/piese-auto-originale/cablaj-000971123a/941904 

 

 

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca il montezi, sa revii cu pareri te rog.

eu am avut unul "home made" de un coleg de pe forum, l-am schimbat de 3 ori (la interval de 1 an) ca facea figuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot cautat cablajul cu cod OEM 000971123A pentru releul VW 000953227A (sau releul produs de Hella care are codul 4LZ 003 750-40 http://www.epiesa.ro/modul-semnalizare-hella-4lz003750-401-piesa-1130508.htm) dar nu il gasesc pe stoc - se aduce numai la comanda speciala.

Cei de la epiesa mi-au confirmat ca releul Hella vine fara cablaj, iar pt cablaj este nevoie de comanda speciala. 

Mai incerc si la alte magazine - poate am noroc sa il gasesc pe stoc, inainte de a pune comanda speciala la epiesa.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de original stiam pe ahw. parca si-a luat cineva si de pe forum.

si este plug'n'play, nu mai trebuie modificat nimic.

spre deosebire de cel cumparat de mine, asta nu se poate programa (are 3x blink)

diferenta de pret nu ar fi mare (daca mai adaugi si cablajul pe cel de la hella.

 

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kit-ul - se scot pinii din mufa masinii, se baga in adaptor, se baga pinii in mufa masinii - nu trebuie modificat in soft nimic - daca la asta va referiti, cand ziceti plug and play.

modulul de mai sus, unde era postat numai modulul, trebuia si cablaj - asa cum am scris mai sus - acum, daca se cumpara tot kit-ul, e mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma refeream la soft. modificari la cabluri (mufat, taiat, lipit)

cel de pe ahw pare ca poate fi montat si de mama, doar ca trebuie scos butonul din bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scoate butonul, se scot pinii din mufa, se baga pinii din cablajul butonului in mufa de la cablajul nou - se face un bypass in circuitul original - nu este complicat, dar nici nu se baga mufa-n mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce vad eu, cablul de conectare exista in 2 versiuni: o versiune care necesita strap/lipituri, si o versiune care vine cu toate mufele si toate cablurile si necesita doar conectarea lor (asa cum spune si Florin mai sus - este necesar sa fie scosi niste pini din mufa comutatorului de avarie si introdusi in modulul 000971123 A).

 

Modulul de cabluri 000 971 123 (fara A la sfarsit!) necesita taieri cabluri+ lipituri. Arata asa: 000971123_tn.jpg

Modulul de cabluri 000 971 123A vine (se pare!) cu tot ce trebuie. Arata asa: 000971123A_tn.jpg

 

Sursa: http://www.passatplus.de/umbauten/blinker/

Manualul original cu modul de conectare a cablului la instalatia electrica a masinii are codul 000012175A - inca il caut in format pdf ...

000012175A_tn.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri a venit kitul de cablaj 000 971 123A, dar intre timp s-a golit stocul de relee Hela :banghead: (verificat la epiesa, plus ca am sunat la cateva magazine online, nimeni nu le mai are pe stoc).

Daca are cineva un releu in plus...sunt interesat ^_^. Pretul pe epiesa era 138 RON...Ofer 6 beri reci bonus peste acest pret  :beer:

 

:offtopic: Tot cautand releul (blinkerul) am dat peste maneta temponat la 80RON si am comandat-o (vine din China). :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au sosit Releu Hella 4LZ 003 750-401si cablaj 000 971 123A - ma apuc de montaj

 

Releu Hella 4LZ 003 750-401, cablaj 000 971 123A-min.jpg

 

Montajul a decurs fara probleme utilizand tutorialul de la adresa http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4066523-DIY-Comfort-turn-signal-module-(3-flashes

Recomandari: 

1. Conectorul de la butonul de avarie are in spate o mica piesa roz-mov. Va recomand sa o scoateti - va usura scoaterea pinilor din conector.

2. Trageti cablul 000 971 123A in pozitia finana inainte de a va apuca de conectarea pinilor. Pozitionati cablul in asa fel incat releu Hella 4LZ 003 750-401dar si mufele cablului 000 971 123A sa aiba loc in compartiment si sa nu impiedice montarea casetofonului, a tavitei sau a suportului de pahare

3. Cand montati cablul 000 971 123A va recomand sa protejati pinii liberi cu izolier pt a nu-i agata in plasticele de sub grila de ventilatie. Inainte de insera in el pinii scosi din conectorul butonului de avarie aveti grija sa demontati mufa venita cu  000 971 123A. Mai exact, mufa in care nu este nici un pin se demonteaza pt a permite introducerea pinilor. 1/2 din mufa, partea dinspre cabluri, se elibereaza pentru a permite trecerea pinilor pana la locasul lor. Daca nu demontati aceasta parte a mufei, nu veti putea introduce pinii in ea.

4. Eu am folosit o penseta de la tehnica dentara cu varfuri f subtiri si f lungi pt a scoate pinii din mufa. Este scula perfecta.

5. Eu am media player care este 1/2 ca adancime fata de un radio normal - asa ca mi-am permis sa las releul Hella 4LZ 003 750-401 in spatele playerului.

 

Poze:

 

 

 

 

20160628_144423-min.jpg

20160628_144502-min.jpg

20160628_145140-min.jpg

Modificat de HRTS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face te rog o lista exacta cu ce trebuie si de unde le-ai cumparat? :wub:  

M-am pierdut cu atatea xxx.xxx.xxxA fara A etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!