Jump to content

Modul Confort Blinker


Bestie
 Share

Postare recomandată

Cum se poate verifica daca am asa ceva? Sau ...exista la toate modelele de Golf, doar ca la unele trebuie activat? Stiu ca cineva reusise sa-si activeze, de aici de pe forum, dar nu mai stiu cine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este suficienta numai activarea, trebuie montat si un astfel de modul. Golf IV/ Bora nu au fost echipate cu asa ceva, pe modelele mai noi le gasesti. Nu mai retin dar cred ca aryes13 a pus pe golful lui.

Sper sa nu ma insel ?

Bafta.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios daca eu am acel modul sau doar un hibrid: daca doar ating maneta de semnalizare, fara s-o apas/ridic cum se face in mod normal cand se doreste indicarea schimbarii directiei de mers, semnalul clipoceste de 4 ori dupa care se opreste. Repet, nu apas/ridic maneta ci doar o ating putin. Ce ma face sa cred ca e un hibrid (sau pur si simplu asa e la Audi), este faptul ca se aprinde martorul luminos corespunzator partii care semnalizeaza <= sau =>, stanga/dreapta si nu acela care indica ambele directii, genul <= => cum am vazut ca au altii :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@blueyed Clipeste de 3 ori, nu de 4 :P

P.S. Unele masini au semnal luminos in bord pt fiecare parte, alte masini au generic "semnalizare". Nu cred sa fie vreo legatura cu confort blinker. Asta daca am inteles bine ce-ai vrut sa zici :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu unul am inteles ca omul vrea sa activeze clipirea semnalizarii in momentul inchiderii sau deschiderii masinii :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu Cipos. E vb de ce ziceau si colegii mai sus. atunci cand atingi maneta de semnalizare in mers, o apesi spre stanga sau dreapta (dar fara ca aceasta sa efectueze cursa completa), semnalizarea sa "clipeasca" de 3 ori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:vaidecapulmeu: Aceasta este aria GIV si Bora dar unii vorbesc aici de AUDI :P

Nu mi se pare normal!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@enrico: sa nu exageram! doar incercam sa identific daca aceea e functia mentionata de colegul Bestie si daca da sa inteleaga si altii (Kitaro) ce face functia aia care mi se pare f utila

@Ice_2K: mi s-au parut 4, o sa mai numar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asa semnalizez..doar misc un pic de maneta..insa nu imi clipeste de 3 ori..ci doar pana o eliberez...imi e lene sa o duc pana la capat :lol: ..si totusi as fi curios daca merge cum ziceti voi ..sa o misti putin si sa clipeasca de 3 ori..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sinucigasu Se poate sigur, numai ca nu stiu daca trebuie sa ai ceva montat pe masina, un anumit modul, sau pur si simplu e nevoie doar de activare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 4, Bora, Passat B5, B5,5 este nevoie de un releu splimentar.

VW pune la dispozitie doua kituri de montare a respectivului releu, unul universal ce presupune taiere/lipire fire, si unul special pentru aceste masini care este plug-and-play.

  • 000 998 229 - kit universal
  • 000 998 229 A - kit special

Ambele kituri contin releul, suportul releului, fire si instructiuni detaliate, costul fiind de 35 Euro.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

piesele descrise de tine se ataseaza la releul din spatele butonului de avarie?

trebuie activat ceva cu vag com-ul?

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se leaga la releul de la semnalizare. Nu trebuie activat nimic din VAG-COM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati aici doua linkuri mai mult informativ. Preturile am vazut ca sunt un pic mai mari .

http://www.worldimpex.com/item_detail.html?sku=278839 - cel universal

http://www.worldimpex.com/item_detail.html?sku=278829 - cel OEM

Mie mi-a placut descrierea alternativa : Also known as the \"Flash to Pass\" feature

Modificat de Garcea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne spuneti si noua, la astia mai noobi, ce face acel modul?

Acel modul permite ca in momentul in care ai miscat foarte putin maneta de semnalizare, fara a face toata cursa acesteia, semnalizatorul sa clipeasca de trei ori.

Este foarte util la schimbarea benzilor de circulatie. Pe modelele mai noi se gaseste standard.

Nu stiu daca am fost destul de explicit.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi :)

Inseamna ca io n-am acel modul, ca nu se intampla nimic daca misc putin de maneta semnalizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva care aduce si monteaza asa ceva? Preturi stiti? Puteti sa-mi recomandati pe cineva? Sau, se poate sa-mi faca cineva o verificare? Ca poate am si nu activat! Asa am patit si cu modul de semnalizare al usilor deschise (clipesc avariile) care il aveam dar nu era activ. Noroc cu Cipos care mi l-a activat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cod il poti comanda cred la orice magazin de piese auto de import. Montajul nu cred ca pune probleme daca ti-l cumperi pe cel OEM. E plug&play cum ar veni :P

Ai codurile mai sus.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ca sa lamurim problema : pe Golf 4 nu exista montat din fabrica modulul confort blinker ! Pe niciunul ! Asta ca sa nu mai cautati sa activati ceva ce nu exista pe masina .

Modulul confort blinker este montat din fabrica DOAR pe Golf 5 si Passat B6 .

Kitul confort blinker OEM cumparat de la magazin este plug&play , nu necesita alte modificari sau piese in plus fata de el .

Nu trebuie activat nimic cu VagCom .

Kitul contine : un releu , un suport pentru releu si un manunchi de fire cu mufe la ambele capete . Unele din firele respective sunt "in aer" si trebuie introduse in mufa ( existenta deja pe masina ) de la releul de semnalizare .

Kitul OEM are codul : 000 998 229 A si il puteti comanda la orice magazin de piese .

Pretul unui kit OEM este de 35 euro in DE .

Dupa montarea modulului la o simpla atingere a manetei de semnalizare , releul va semnaliza de trei ori . Functia e utila la depasiri , atat in oras cat si pe autostrada . :P

Asa arata kitul :

post-7729-1189921435_thumb.jpg

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!