Jump to content

Octi 2 1.8 Tfsi


Tero

Postare recomandată

S-ar putea sa ne vedem sau macar masina, pentru ca exact pe 12 la pranz sunt si eu programat tot la Brady pentru revizia de 20.000 Km si ITP pentru Fabia. Sper sa nu o mai vad acolo cand oi veni sa o iau pe aia noua. Bafta.

Link către comentariu
  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tero

    34

  • cmghostbuster

    17

  • Daniel 57

    12

  • CsakEn

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

salut tero azi am fost si eu la brady ...vreau sa stiu de unde ti-ai luat tu masina pentru ca mie mi-au spus ca pentru elegance cum ai tu exista doar doua nuante de textila un fel de negru sin un bej...dar nici gand varianta ta.....mi-au mai spus ca imi vor face un discount de 150 euro si covorase ....:-s ....o sa ma duc si la avia motors...dar crd ca o sa fie aceeasi chestie

Link către comentariu
salut tero azi am fost si eu la brady ...vreau sa stiu de unde ti-ai luat tu masina pentru ca mie mi-au spus ca pentru elegance cum ai tu exista doar doua nuante de textila un fel de negru sin un bej...dar nici gand varianta ta.....mi-au mai spus ca imi vor face un discount de 150 euro si covorase ....:-s ....o sa ma duc si la avia motors...dar crd ca o sa fie aceeasi chestie

Nenea, cand te duci, zi-le ca-s babalai. Intreaba-i de pachetul dynamic. Era in variantele 1 si 2. Dynamic 1 su dynamic 2.

Primul era 300 si ceva de euro si include scaunele astea sport, volan piele, schimbator si maneta frana in piele si inca ceva iar dynamic 2 are in plus fata de 1 jante pe 17 si suspensii sport.

Link către comentariu
Nenea, cand te duci, zi-le ca-s babalai. Intreaba-i de pachetul dynamic. Era in variantele 1 si 2. Dynamic 1 su dynamic 2.Primul era 300 si ceva de euro si include scaunele astea sport, volan piele, schimbator si maneta frana in piele si inca ceva iar dynamic 2 are in plus fata de 1 jante pe 17 si suspensii sport.
am intrebat de pachetu dynamic 1 si 2..din nush ce motive pachetu dinamic 2 nu-l mai aveau..:| oricum in pachetu dinamic 1 nu se schimba cu nimic culoarea tapiteriei :|ca sa nu mai zic ca m-a plimbat prin toata parcarea aia sa-mi arate o octavia cu alta nunta de textila in interior si nu au gasit...nush ce sa zic :-? caut ceva nici deschis dar nici inchis ....pachetul dinamic 2 cica l-au scos nu stiu de ce si daca e chiar asa deci trebuie sa imi iau separat jante si altele..cat despre discount sa nu mai zic :| :( :(
Link către comentariu

@Daniel 57:Eu am programare la ora 09:00 si chiar vreau sa ajung acolo si sa o las de la prima ora de dimineata.Si eu sper la fel :) Bafta si tie!

@cmghostbuster: Eu am luat masina tot de la Brady,mi-a aratat dl Cristian Radu o varianta Elegance si un RS si mi-a explicat ca ar fi o combinatie intre prima ca si culoare si a 2-a ca si model.Nu avea pe stoc varianta cu Dynamic 1,deci mi-am lasat imaginatia sa "zburde" pana am ridicat masina si sunt f multumit de alegere.De asemenea,mi-am ales si pachetul cu jante 17' Pegasus + sasiu sport,care sunt ok,nu ma deranjeaza prea tare zdranganitul produs de gropi,denivelari,etc.Referitor la consum e cam asa: daca merg constant cu viteza a 4-a la max 60 km/h,e pe la 6%.Daca ii trag cate o talpa si ma mai dau la ea,sare pe la 12%-13% in medie.Spre norocul meu,am in timpul zilei masina de serviciu,iar seara si in week-end ma folosesc de "Pionier".

Link către comentariu

cum ma nene 13-14 mEDIE?:D) PAI CAT consuma 20 urban :| pai mergi numaai cu a 1-aia la 4 3000 de turatii :):P :D poate 13-14-15 urban cat de cat acolo....nu mediu total :| specifica te rog ca ma sperii acum pana sa imi au tfsi.:))cred ca nu am inteles eu si ai vrut sa spui 13 medie(majoritatea timpului)...de obiceic onsumul

Link către comentariu

@cmghostbuster: dar tu cat ai vrea sa consume ca doar e turbo benzina si are si vreo 160CP :lol: putere si consum mic e un basm.. 13 in oras ajunge si a mea care e 1.6 si of course fara turbo :icon_thumright:

Cu TFSI cred ca e greu sa te "abtii" deci consumul up :sbine: ... si se pare ca se scumpeste iarasi benzina

Modificat de ovidius
Link către comentariu

Dupa cum spuneam,este in functie de stilul de mers.Daca mergi normal cu max 60 km/h si constant,atunci e cam 6%,dar in oras nu prea ai cum merge prea mult normal,deci si media va creste cam pe la 12-13%,iar in functie de cum te dai la ea.Eu nu pot spune ca ma dau la ea,incerc pe cat posibil sa merg cu un consum acceptabil...dar,dupa zicea si ovidius,e cam greu sa te abtii cand stii ce ai sub capota :lol:

Link către comentariu

Tero, ma incanta ce citesc la tine despre ea. Chiar ma gandesc cum o sa ma abtin primii 1500 Km fara sa o calc un pic pe coada ca sa vad cum face!

Link către comentariu

Eu in Severin in orele de varf unde traficul a ajuns extrem de aglomerat , scot in jur de 12-13% mers normal, fara sa ma "dau" la ea! Cred ca in Bucuresti in orele de varf se trece lejer de 15 ... Cand prind trafic "lejer", desi cam rar se mai intampla intrucat nr de masini a crescut foarte mult, scot in jur de 9...

Link către comentariu

Si pe mine ma incanta de fiecare data cand o vad,cand ma urc in ea,cand o simt cu trage si cum aud motoru dupa 4000 rot/min cum se "avanta" si ce sunet scoate vroooooooommmm :blink: Intr-adevar,cam nasol in primii 1500 km,dar si dupa aia...... :lol: O sa ne povestim parerile pe forum si la intalniri dupa ce ti-o vei ridica de la Brady.

Ma gandesc ca un motor de 1,6 e cam micut pt Octavia,de-asta am si ales varianta asta pe 1,8T.Inainte am avut 1,9 TD pe Golf si a fost ok.Nu influenteaza consumul un motor mai mic la o caroserie mai mare? :)

Link către comentariu

Eu zic ca 1.6 sau altfel zis in jur de 100CP sunt suficienti pentru o Octavia sa se miste bine...

1.9 TD are 105 si eu zic ca e ok. Intr-adevar nu poti merge prea sportiv, dar asta depinde si de sofer cat de "sportiv" stie sa mearga :D

Cand am luat eu nu era 1.8 iar 2.0 mi s-a parut mult ca pret .... Faza nasoala e ca nu prea ai pe unde sa folosesti calutii la noi in tara tinand cont ca avem decat 2 autostrazi iar urmatoarele mai dureaza ceva ani pana "apar". La urmatoarea masina o "sa merg" pe mai multi caluti ca sa ma mai "joc" si eu putin cu viteza :P , dar asta va fi cand vom avea si sosele probabil...

1.4 este un motor mic pentru octavia dar de la 1.6 in sus eu cred ca OK

Link către comentariu

Tero, am vazut-o ieri "pe viu", in curte la Brady. Aripa mi s-a parut cel mai laborios lucru de reparat, tinand cont si de chituire si vopsire. De aia cred ca dureaza atat. Dar sunt convins ca va iesi bine.

De motorul 1.6 FSI, de 115 CP si eu cred ca misca bine Octavia, ca doar il alesesem si eu initial. Pentru dusmanii Skodei, insa, avem o surpriza: sub masca de limuzina cuminte, de familie, motaie un tigru de 160 de CP!

Modificat de Daniel 57
Link către comentariu

Si eu sper sa iasa bine!Ma durea sufletul cand am lasat-o acolo ieri,abia ma obisnuisem si eu cu ea...si.....ghinion,acum trebuie sa o mai astept vreo 2 saptamani.Vedem ce va iesi cand ma duc sa o ridic.

Inca o data multumiri lui Doru,Florin si sper sa ii multumesc la fel de placut si dlui Aurel - tinichigiu si vopsitorului(inca nu stiu cine o va vopsi).

Merci Daniel pt urari si gandurile bune si asteptare usoara in continuare.

PS:Si eu am gandit la fel cand am cerut prima optiune :"fara inscriptionare a motorizarii". :offtopic:

Link către comentariu

Salut

Intre timp a venit si 1.8 TFSI al meu de citeva saptamani.

Consum mediu prin oras in jur de 10%, la o viteza medie in jur de 40km/h (naspa traficul)

In afara Targu Mures- Bucin (peste deal)-Targu Mures 7.7% , viteza medie undeva pe la 75-80km/h.

Consum plin-plin, 2 drumuri in afara (Targu Mures - Bucin - Targu Mures, Targu Mures - Sovata - Targu Mures), restul in oras a iesit 9.8%, nu stiu cit era viteza medie ca nu m-am uitat.

Oricum, saltareata masina :D

J.

Link către comentariu

Hai ca esti simpatic :D. 40 km/h mi se pare fabuloasa viteza. Eu am in Bucuresti 17 km/h, si consum 13.5 %.

Link către comentariu

E vorba de Targu Mures.

Pe linga Bucuresti e sat :D

Oricum circul doar dimineata si seara, cind nu prea se merge bara la bara. ci e mai rasfirat traficul, si evit centru.

J

Modificat de CsakEn
Link către comentariu
Oricum circul doar dimineata si seara, cind nu prea se merge bara la bara. ci e mai rasfirat traficul, si evit centru.

Asa da ... ca deja vroiam sa o vand pe a mea sa imi iau "economicul" TFSI :(

Link către comentariu
Si eu sper sa iasa bine!Ma durea sufletul cand am lasat-o acolo ieri,abia ma obisnuisem si eu cu ea...si.....ghinion,acum trebuie sa o mai astept vreo 2 saptamani.Vedem ce va iesi cand ma duc sa o ridic.
Mi-a parut rau cand am auzit despre incident. Sunt curios cum o repari, pe RCA-ul aluia sau pe CASCO...Detaliaza putin aspectele reparatiei...Si eu iti urez sa iasa ca noua...
SalutIntre timp a venit si 1.8 TFSI al meu de citeva saptamani.Consum mediu prin oras in jur de 10%, la o viteza medie in jur de 40km/h (naspa traficul)In afara Targu Mures- Bucin (peste deal)-Targu Mures 7.7% , viteza medie undeva pe la 75-80km/h.
Pai cred ca ai combinat doua trasee daca ti-a iesit o viteza medie de 40km/h in oras (e f mare) si mai spui ca era naspa traficul. Sau ai facut media pe 5km si atunci nu e relevant...
Link către comentariu

Azi am trecut pe la service si e chiar ok: era sudata aripa deja,mai era un pic de finisat pe ici pe colo si de luni intra la vopsitorie si pe vineri e posibil sa o iau.Parea f bine reparata,fara distante intre piesele de la caroserie,sudura arata chiar ok,acum astept sa vad cum va iesi si de la vopsit.Mi s-au inlocuit toate:aripa,bara,suportul de la stop,stopul+alte maruntisuri.Au mai fost cateva piese care au aparut la reconstatare ca trebuiau schimbate:aparatoarea de noroi,folia protectoare de pe toba finala(care era doar un pic sifonata),chederul de la usa spate stanga,iar acestea luni se dau in comanda si vor fi schimbate.(merci Florin!!!)

Deci,pana acum multumit,sper si la livrare!

@Diesel: O repar pe Casco al meu de la Generali,dar le-am dat copie dupa RCA-ul celui care m-a lovit si se descurca intre ei,asiguratorii.Le-am lasat si copie dupa PV de la Politie unde se putea deduce ca nu eram eu vinovatul.Merci pt urari! :scratch:

Link către comentariu

Ce tehnologie folosesc la sudare? tot autogen :blink: ca nu prea "suna bine" chestia cu sudura in general...

Ai grija, Bafta!

Modificat de ovidius
Link către comentariu

Eu sincer,nu stiam sa iti dau un raspuns exact,decat ca arata bine sudura cand am fost acolo si am vazut lucrarea,dar l-am intrebat pe dl Florin si mi-a dat raspunsul magic:"sudura in arc electric".Nu stiu ce inseamna si ce presupune,dar cred ca e ok....mie asa imi parea.

Merci,asemenea! :(

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!