Jump to content

Filtru Polen


LoneWolf
 Share

Postare recomandată

Din cate stiu toate modelele au,numai ca la unele difera ca forma,e putin oval parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    10

  • cristi III

    8

  • LoneWolf

    7

  • GenuVW

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu n-am deloc :D filtru de polen din cate am aflat si eu mai nou la dotarea cl nu s-a pus urmeaza sa-mi filtru cu carbon activ home made dintr-un filtru mai mare de hota ca am vazut ca merge si e mult mai ieftin :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa va anunt ca am schimbat si eu filtrul de polen :icon_thumright:

Cel vechi era original de vw (nu stiu din ce an ca nu era specificat), l-am schimbat cu unul compatibil cu carbon activ (38lei - ceva italienesc)

Aerul e mai curat , parca baga caldura mai repede.

Recomand tuturor schimbarea filtrului cat mai repede. Merita! Si e si ieftin ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma a fost cineva aici care sa nu aiba are filtru de polen pe masina ? (era o discutie mai veche legata de dotarea golfurilor 3 cu filtru de polen standard din fabrica pe orice model) ?

Iti pot raspunde eu la intrebarea asta, cei de la piese auto m-au intrebat daca sigur am filtru de polen, au fost dotate cu filtru de polen doar din septembrie 1993, conform spuselor lui. A mea e din august 1993 si am avut filtru de polen, i-am zis sa faca comanda ca e bun, sa faca comanda cum e primul model (ala care a aparut in septembrie) si s-a potrivit la fix ;) azi plec putin cu masina si sper sa merg putin in spatele unei rabe sa vad c face filtrul cu fumul (ala mult :) ). Numai bine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil chiar la primele modele sa nu fi pus filtru de polen, dar sigur in `93 exista filtru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea cred ca e printre primele din '92 sau chiar '91 decembrie ca aproape peste tot pe piese scrie '91 si nu am filtru de polen e doar locasul gol eu stiam ca la cl-uri nu au pus deloc

Modificat de niku_nd4spd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e adevarat ca s-au pus doar din 93.Eu am avut inainte un golf pe benzina(1.8)care avea filtru de polen din fabrica,nu avea nicio modificare in acest sens.M-am dus la magazin,am cerut, mi-au dat si s-a potrivit la fix. Cand am dat masina l-am schimbat cu cel de la tdi(ca de,era nou ala),deci nu e nicio diferenta intre alea de benzina si diesel.

eu stiam ca la cl-uri nu au pus deloc

Era chiar CL ala pe care l-am avut! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde poate o fi pus proprietarul anterior sau o fi fost optional pus nu stiu la mine stiu ca nu a avut asa ceva pentru ca masina e de noua in familie

Modificat de niku_nd4spd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, revin cu informatii despre filtru, am obs ca se incalzeste mai rapid in masina, ca nu se mai aburesc asa tare geamurile si in final fumul rabelor nu se mai simte asa tare, f putin sesizezi in interior fumul d afara. Per total sunt multumit 80 %. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana ce urmeza...am sa ma ocup daca am timp si eu de filtru...schimbat curatat carcasa etc.

ceva sfaturi pentru filtru?nu vreau carbon activ sau ceva...vreau stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stock poate fi si cu carbon activ. in principiu cauta ceva mai ieftin. nu este asa de vital acest filtru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

Eu am golf 3 din '92 (echiparea GL) si nu am filtru de polen. Am cumparat unul nou dar cand sa il schimb surpriza nu am unde sa il pun. La masina mea in locul filtrului de polen eu o sita de plastic (foarte rara intra si frunze pe acolo). M-am gandit sa ma duc la dezmembrari sa caut si locul ala in care se pune filtru. Aveti idee daca se potriveste?(si un pret orientativ) Sita asta e micuta, cam cat e si gaura prin care intra aer, filtru e mai mare(cam de 2 ori mai mare) si nu stiu daca chestia aia in care se pune filtru o sa intre in locurile unde am eu suruburi(fix pe marginea gaurii).

Astept parerile voastre pt ca vreau sa rezolv cat mai repede problema.

P.S. In cutia de la filtru am gasit si un pliant in care scrie clar ca golf 3 are filtru de polen dupa 04.1993 cele fabricate pana atunci nu au din fabrica (de echipare - CL, GL .. nu zicea nimic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face adaptarea si anume inlocuirea acelei site cu un suport pentru filtrul de habitaclu.Cauti la dezmembrari acel suport + rama filtru si il schimbi.Inainte te sfatuiesc sa desfaci acea sita si sa faci o comparatie intre cele doua sisteme,poate ai un prieten cu un MK3 de fabricatie mai recenta care te poate ajuta.Bafta!

Modificat de robert28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos sita dar pare foarte mica in comparatie cu filtru. Si nu cred ca o sa se potriveasca suruburile de la sita la suportul filtrului. Vroiam sa stiu daca a mai facut cineva aceasta modificare.

Si inca ceva: cum as putea sa curat instalatia? avand in vedere ca masina nu a avut filtru pana acum imi imaginez ca are numai praf in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu acum vreo 2 saptamani filtrul de polen, masina fiind relativ recent achizitionata. Diferenta intre cum functioneaza ventilatia acum ....e incredibil de mare fata de ce era inainte. Cea mai buna treaba e ca se incalzeste mult mai repede habitaclul (cand e cazul) si de dezaburire nu mai vorbesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am facut ceva drumuri de cand am schimbat filtrul de polen, doar ca se incalzeste mai repede, se dezaburesc geamurile mai repede si nu intra chiar asa tare mirosul de afara ... dar tot intra, credeam ca e deosebire mare dar faza cu mirosurile si fumul de afara lasa de dorit. Am trecut pe langa o fabrica din oras si pe strada aia se simtea un miros nebun de gaz, cum era afara asa era si in masina, aiurea cu carbon activ si toti dracii, sfatul meu e sa nu aruncati o gramada de bani pe chestii inutile, eu nu l-am luat nici pe cel mai ieftin nici pe cel mai scump, l-am luat pe cel de mijloc, e bun dar nu cu mult (in privinta mirosurilor), ca avantajele dezaburirii si caldurii compenseaza. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si parca ti-am zis pe la postul 65 sa iei un Mann fara carbon activ,dar tu nu...Batman...Batman :) Bafta in continuare si scuze de offtopic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da mai ... :rolleyes: nu te-am ascultat, chiar ca batman, batman

Scuzati off topic-ul.

Cat mai simplu, cat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tomoiaga Marius

deci ce sa inteleg ca nu prea merita sa iei filtru de polen cu carbon activ ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa faca o poza la suportul in care intra filtru de polen? Ma intereseaza cum e prins de caroserie. Vreau sa stiu daca il pot monta usor.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se monteaza fff usor. Eu sunt destul de antitalent la faze din astea si l-am schimbat in 10 minute.... Grija la suruburile deflectorului de apa care -datorita varstei- se pot deteriora destul de usor.Cum scrie mai sus, se pot gasi de cumparat, noi, la dealerii de piese vw. In rest, scoti filtrul cu tot cu suport, inlocuiesti, cureti cu atentie locul de praf si alte mizerii gen frunze, pui noul filtru si la loc. Nu sunt prinderi complicate sau alte capcane si suportul intra intr-o singura pozitie.. Cel putin, asa am procedat eu la masina din semnatura. Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se inlocuieste fara probleme acea sita cu suportul pentru filtru de polen. Eu am facut acest lucru si nu a fost nevoie de nici o adaptare in privinda gaurilor piulitelor, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am lasat sita aia din plastic si am pus si un filtru de hota in ea (am auzit ca e tot aia pana la urma). Am vazut la un prieten si intr-adevar sistemul de prindere la suport e acelasi doar ca nu am gasit prin orasul asta mititel nici un golf 3 dezmembrat. Acum am alta problema: cum as putea sa curat cat de cat instalatia prin care trece aerul? Masina neavand filtru de atatia ani are mult praf pe circuit. Am scos gratiile alea din bord si am curat pe acolo ,dar in rest este vreo sansa? Si inca ceva gratiile de la dezaburire (de langa parbriz) stie cineva cum se scot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am citit pana acuma cel mai bun filtru de polen ar fi Mann normal nu de carbon nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, asa se pare, carbonul activ da un miros filtrului si uneori iti baga aer cu miros de spital :P asa mai patesc eu uneori.

Stiti cum e vorba: "Rau cu rau, dar mai rau e fara rau".

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!