Jump to content

Filtru Polen


LoneWolf
 Share

Postare recomandată

Din cate tin eu minte nu este alta metoda,trebuie sa dai jos tot bordul.

Citeste aici pentru mai multe informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DEY_tm

    10

  • cristi III

    8

  • LoneWolf

    7

  • GenuVW

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

cojocariu.marian

am schimbat si eu azi filtrul de polen. am desfacut doar primul clips din stanga cum deschizi vapota (toata operatiunea nu a durat mai mult de 3-4 minute - desfacut si montat la fel). si al meu arata ,,simpatic,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cojocariu.marian

bagati asta pe youtube: VW TDI cabin air & fuel filter replacement

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt cei care nu au lacas pt filtru polen a folosit cineva un fel de material cum arata in instructiunele de la postul anterior,daca da ,ce fel de material??...in asa fel incat sa nu traga din greu ventilatorul

Modificat de alecsus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in locul filtrului de polen folosesc de ceva timp filtru de hota fara probleme. Il tai la dimensiune si gata.

De schimbat il schimb atunci cand sesizez ca aeroterma baga mai putin aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca miroase a hoit e posibil sa ai caloriferul spart si miroase din cauza antigelului...

Intreb si eu - daca are spart caloriferul nu ar trebui sa ii scada apa din borcan?Sau sa aiba scurgeri in masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu in locul filtrului de polen folosesc de ceva timp filtru de hota fara probleme. Il tai la dimensiune si gata.

De schimbat il schimb atunci cand sesizez ca aeroterma baga mai putin aer.

interesant,eu la asta nu m-am gandit,unde pot gasi asa ceva?si cam cat te costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este o solutie ingenioasa dar spre deosebire de filtrele cu carbon activ, astea care zici tu permit gazelor de esapament de la masinile din fatza sa intre inauntru masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti si filtre de hota cu carbon, gasesti si simple.

Un filtru de polen cu carbon e ~100ron, pe cand unul normal e 30ron.

Si filtrele de hota difera la pret. Un filtru normal e 8-10ron (faci din el cam 3 filtre) si unul cu carbon ~15ron (si faci din el tot 3 filtre).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tomoiaga Marius

Apropo am si eu o intrebare...merita sa iei un filtru de polen cu carbon in loc de unul simplu? ma refer la diferenta de pret si altele.

Cam care sunt avantaje unui filtru cu carbon ?

Modificat de Tomoiaga Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita, eu nu am avut filtru de polen si la inceput dupa ce mi-am pus suportul pentru filtru am folosit filtru normal diferenta fata de momentul in care nu aveam fiind doar absenta prafului care imi intra in ochi cand dadeam drumul la ventilatie. De vreo 3 ani folosesc fitru cu carbon activ si e mult mai bine mai ales cand merg pe langa o raba sau un autobuz mai vechi. Nu pot spune ca inlatura mirosul de gaze nearse, complet, se mai simte un pic dar foarte putin in comparatie cu modul in care se simtea cu filtrul initial. Problema pe care o am acum e ca s-a udat filtrul, nu stiu cum, si aseara a trebuit sa-l extrag pentru ca nu mai intra aer aproape deloc iar geamurile se aburisera total. L-am uscat si azi o sa-l pun la loc . NU stiu daca o sa mai fie bun dar sper pentru ca nu are mai mult de 2 luni si nu as vrea sa dau iar un mil pe alt filtru. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu o sa mai fie bun filtru ala vechi al tau cauta la mai multe magazine ca eu am gasit filtru cu carbon activ bosch la 55 lei. e diferenta mare de pret fatza de cat ai dat tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a uscat, l-am montat si pare sa fie ok la trecerea aerului prin el nu stiu acum cat de bine mai filtreaza gazele de esapament. Am gasit si motivul pentru care se udase. Cand am schimbat parbrizul baietii de la service au fost foarte grijulii si au spart partea de jos a deflectorului de aer si astfel toata apa care se scurgea ajungea direct in filtrul meu de polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, multumita acestui topic am aflat si eu ca am flitru de polen pe masina :) faze e ca trebuie sa-l schimb, e clar ca e varza, m-am uitat si chiar e spatiu suficient sa-l schimb fara sa dai jos plasticul ala. Totusi cei de la magazinul de unde mai cumpar eu una alta mi-au zis ca nu am filtru de polen, le-am explicat ca ma omoara fumul de la rabe, autobuze ... si ziceau ca NU, ca nu am... Merci baieti :P

A... revin cu o intrebare, care e cel mai bun filtru raport pret calitate? Adica ce sa-mi iau ( nu foarte scump ... clar :( )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut DEY_tm.iti recomand mann,este in jur de 30 d lei(fara carbon) si este bun calitativ,cel putin eu nu am avut nicio problema cu el! bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru inca 25 lei iti cumperi 1 cu carbon activ ( 55lei BOSCH) si este diferenta majora fatza de filtrul normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de promptitudine baieti, cred ca o sa iau un bosch, nu stiu care e faza cu carbon sau fara, vad ca e mai laudat decat cele normale dar nu mai vreau sa ma usture ochii de la fumul rabelor :wacko:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtru cu carbon activ filtreaza si mirosurile sau cel putin le reduce puterea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact ! si cum spuneau si colegii e diferenta clara dpdv calitativ fata de unul normal ...

tocmai mi l-am schimbat si eu zilele astea pe al meu si sunt mai mult decat multumit de cum se prezinta ... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti, pana la urma mi-am luat un filtru de polen, ceva import italia (45 ron), bosch-ul la mine in oras era peste 80 ron ... Si asta care l-am comandat are de asemenea carbon activ, comanda imi vine maine :o In weekend ma pun si il schimb in garaj. M-am gandit si la ipoteza ca e aceeasi tehnologie si o folosesc toti, platim si brand-ul, e la fel ca la cd-uri, toate tin la fel, ori e sony, ori e melody (am dat doar un exemplu). Numai bine, o sa revin cu pareri despre acest filtru dupa ce il instalez si il folosesc la drum, sper sa fie bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca acest filtru cu carbon ar diminua noxele astfel daca in fata ta se afla o masina care scoate fum mai mult nu prea-l simti in masina.E adevarat?As vrea si eu sa incerc..sincer am auzit dar nu am testat inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ZIPP, my friend, asa zic baietii, ca e o diferenta notabila, iti zic eu saptamana viitoare daca la asta care l-am luat eu cu 45 ron oberv o diferenta, cel putin il schimb (cel vechi e intr-un hal fara de hal :icon_thumright: ). Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca acest filtru cu carbon ar diminua noxele astfel daca in fata ta se afla o masina care scoate fum mai mult nu prea-l simti in masina.E adevarat?As vrea si eu sa incerc..sincer am auzit dar nu am testat inca.

sa sti ca se simte diferenta. Cel activ retine mare parte din "aromele" exterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am revenit cu 2 poze, ce a fost si ce este. Sunt curios in trafic cum se descurca.

:icon_cool:

post-58504-1262974883_thumb.jpg

post-58504-1262974965_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma a fost cineva aici care sa nu aiba are filtru de polen pe masina ? (era o discutie mai veche legata de dotarea golfurilor 3 cu filtru de polen standard din fabrica pe orice model) ?

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!