Jump to content

Buf!


FANOS
 Share

Postare recomandată

Salut forumisti! Am facut-o de-o...oaie! Duminica am mers pe un drum de tara, mai bolovanos, si din nefericire am auzit...BUF! Lovisem baia de un bolovan. Am inceput sa cobor un intreg sobor de sfinti cand am vazut pata de ulei de sub masina. Am schimbat baia si... surpriza! A cazut o bucatica din BLOCUL motor! Mai exact urechea din stanga-jos, privind de la distributie. Adoua zi m-am pus pe el, l-am sudat, mi se parea ok, dar dupa vreo juma'de ora prelingea ulei. Probabil ca a ramas cel putin un por. Aveti vreo solutie de astupat ...pori! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Groaznic. Cel mai bine ar fi sa incerci tot sa il sudezi...Din ce e blocul motor? Aluminiu? Sau aliaj de aluminiu? Daca e aluminiu se poate si cositori (impropriu spus ca nu se foloseste cositor de fapt) si suda. Sunt tot felul de lipiciuri care rezolva problema temporar, insa permanent e foarte greu sa gasesti ceva care sa tina. Cat e de mare gauricea? Fa o poza sa vedem si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porul nu-l vad nici eu exact unde e. Probabil a ramas zgura in urma sudurii, si p-acolo "plange" saracu'. Voiam un lipici ceva, gen poxipol..lina. Am auzit de ceva anume "Metal lichid" sau aproximativ. Ca sa-l sudez perfect, trebuie dezmontat complet, s-apoi nu prea am timp pentru ca masina mi-e indinspesabila(fac naveta). :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Porul nu-l vad nici eu exact unde e. Probabil a ramas zgura in urma sudurii, si p-acolo "plange" saracu'. Voiam un lipici ceva, gen poxipol..lina. Am auzit de ceva anume "Metal lichid" sau aproximativ. Ca sa-l sudez perfect, trebuie dezmontat complet, s-apoi nu prea am timp pentru ca masina mi-e indinspesabila(fac naveta). :lol:

incearca cu cianacrilat.e un lipici de la wurth.am auzit ca este f bun folofesc unii tinichigii la ce nu se poate suda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa cauti la Loctite ei au multe chestii de gen.De ce ai tu nevoie acolo e un bicomponent si se rezolva.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se prea poate ca blocul motor sa fie facut din fonta..de ce nu incerci cu o solutie ieftina care s-ar putea sa tina destul de bine..silicon sanitar...insa nu stiu in ce conditii rezista la temperatura si intemperii( apa, mizerie ..etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista loctite 3450 metal lichid ambalat ca o seringa

eu cunosc multi tipi de la service-uri care folosesc cu succes solutia asta

trebuie degresat foarte bine de preferat cu acetona de unghi si apoi lasat la intarit min. 6 ore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu cianacrilat.e un lipici de la wurth.am auzit ca este f bun folofesc unii tinichigii la ce nu se poate suda

asta e componentul de baza la tot ce se numeste superglue. Problema e ca la rece/cald nu se comporta prea bine. Din moment ce ai sudat blocul motor, din ce e? Ce electrozi au fost folositi? Nu cred ca e din fonta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, blocul e din fonta, si sudorul sustine ca a folosit electrozi... din fonta??? Nu ma pricep, deci nu pot proba. :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

blocul este din fonta 100% si electrozii folositi evident tot din fonta..I_AM_STEALTH e vorba de carterul inferior daca nu ma insel...si acela este din fonta ..la motoarele de generatie noua poate ajunge din ceramica si alte materiale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat e de evident, electrozi de nichel ( peste 95%) se folosesc la fonta. De aia sunt asa de scumpi, ca nichelul e scump...Acum or fi mai multe tipuri de fonta, poate chiar care contine nichel.. :lol: Daca sudorul sustine ca a folosit electrozi din fonta.. asa o fi, dar nu stiu eu despre asa ceva...

Mda.. deja s-a ajuns la galerie de admisie din PLASTIC la Audi...:question: Urmeaza evacuarea din ceva gen teflon...:P

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia din plastic se lipeste usor :) iar cat de curand cred ca intervine si TEFFAL pe piata cu o galerie ceva din teflon daca si asa zici ca suntem pe drumul asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, blocul e din fonta, si sudorul sustine ca a folosit electrozi... din fonta??? Nu ma pricep, deci nu pot proba. :)

De curand am patit si eu ceva asemanator, o ureche de fixare a motorului s-a rupt. Nu curgea insa nimic din motor. Mecanicii au incercat sa o sudeze cu electrozi de fonta, dar aparatul lor in combinatia asta nu a reusit sa faca treaba. Asa incat au sudat cu altceva, cu argon. si asa tine, am sudura de 2 luni si de 3000 km, arata si se comporta bine. Deocamdata.

Sfatul meu...nu o sa iti tina decat un produs special pasta de metal. Sudura insa trebuie sa o faci cu electrozi de fonta sau cu argon. apoi sa astupi porii.

Daca vrei sa citesti mai multe despre asta, intra aici

Bafta multa.

Modificat de SIT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!