Jump to content

Recensamant B5/b5.5 Benzina


@llex
 Share

Postare recomandată

Buna seara.

Am sa ridic numarul din recensamint cu 1. :)

Abia achizitionata, cu muuulti KM la bord. Singura chestiune care mi-a scos "peri albi" si de care nu sunt sigur e sigla MTM de pe spate: posibil pusa sa impresioneaze doar, sau e pe bune.

Cind am batut palma, n-am stiut cu se maninca. Am aflat ulterior.

In plus se adauga dotarea masinii din pdvd al comunicatiilor: car-kit telefon + car-kit statie statie radioemisie.

Sunt un pic in ceata la aceasta ora si as avea nevoie de info suplimentar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor,ma alatur si eu benzinarilor cu un 1.6 AHL 1997 101 CP 120000 km,adus din Germania,masca tuning Kamei,foarte frumusel,merge impecabil :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt posesor al unui passat b5.5 2001 , 102 cp , sunt multumit de el . doar consumul mi se pare cam mare dar in rest e ok .

post-25834-1271885716_thumb.jpg

post-25834-1271885725_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, sunt din Timisoara, am si eu un Passat din 2001- benzina, sunt multumit de el dar cum au mai spus multi consuma cam mult.Cu ocazia aceasta as intreba cunoscatorii daca stiu cumva lichidul hidraulic se schimba(completeaza?) periodic ca si uleiul de motor sau numai cand este necesar(eu am masina de 4 ani si nu am umblat la acest lichid, nu stiu cat se completeaza daca este necesar .Vreau sa precizez ca la service nestiind eu nu am pomenit nimic, nu stiu daca ei se uita din propria initiativa).Sper ca mam facut inteles.

Merci anticipat si salutari la toti. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna!

La ultimul mesaj postat de mine m-am laudat cu consumul pe care l-a scos masina din dotare, echipata totusi cu GPL si fara nici un tuning (plin GPL - 41 L, km parcursi 520 ). Nu pot sa fac decat o simpla estimare referitor la viteza medie, cam 80 in localitate si 120 in rest, de aceea am spus 100 km in medie. Poate am gresit, dar oare nu fiecare dintre noi se mandreste cu masina lui? In fond, despre asta discutam aici, nu? Sau discutiile implica si o oarecare dezamagire referitoare la consumul cam maricel de combustibil... Despre asta vreau sa va vorbesc: consider ca solutia ideala pentru noi toti, benzinarii de VW, poate fi (urmeaza sa aflu in curand) combinatia dintre un mic chiptuning si o mica modificare la filtrul de aer. Intentionez sa postez aici rezultatele testelor la care voi supune masina. Saptamina asta sper sa rezolv treaba cu filtrul de aer, iar cu chiptuningul cam intr-o luna. Ambele imi garanteaza un consum redus cu 20%. DA, este adevarat. Se poate, nu este imposobil si o sa va demonstrez. Nu cu foarte multi bani, dar va merita din plin, cred. Voi ce spuneti! Eu unul sunt putin ofticat, suparat, ca astfel de informatii nu le gasesti asa usor, iar daca le ceri sub forma de sfaturi, sigur nu ajung in forma bruta, ci distorsionate si putin ireale.

Ma opresc aici, si va promit sa revin cu informatii detaliate despre ce si cum am procedat!

Pe curand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce tip de injectie are motorul 1.6 ALZ, monopunct sau multipunct?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Proaspat proprietar de Passat B5, 1,6 benzina, 101cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

badboy_buzau

Passat B5, an 1998, 1.6i, 101 cp, 167k km. Merge impecabil. Consum ~ 6 - 6.5 extraurban ( 100-140km/h) , ~ 7.5 - 8.0 mixt, ~ 9.0 - 10.5 urban ( 90% 2000 RPM, 10 % 6500 RPM ). Numai bine !

Modificat de badboy_buzau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva ce tip de injectie are motorul 1.6 ALZ, monopunct sau multipunct?

Multipunct. Monopunct e cand are un singur injector care alimenteaza toti cilindrii. La ALZ sunt 4 injectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi, ma gandeam dar am vrut o confirmare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ionutz_acop

Volkswagen Passat 2003, 1.6 l benzina, 75kw, ma inteleg foarte bine cu masina, 244.000 km reali... Consum : cel mai mic scos "in afara" = 5.9 l/ 100 km (record), normal cam 7.0l/100km daca merg pana intr-o 110 km/h, 7.4 daca merg peste 110km/h. In oras poate ajunge chiar la 12l/100km iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bag si eu in lista Passatul meu 1.6 AZL, 102CP, an 2004, manual 5+1. 126.100km.

Consum mediu dupa BC 7.7%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ma alatur si eu cu un Passat din 99 posedat aici in Chicago, achizitionat azi, cu moto 1.8t, cu 202.ooo mile!!!! multi km... ma ajuta cineva cu ceva info de la masina? Vinul este wvwna63b4xe012619 . Curios ce motor are... ca e ft puturos.... poate e lenes turbo.... desi ca punand mana pe furtun de la intercooler, simti ca trage.... Daca are cineva idei... sa ma ajute... am tot cautat pe forum sa vad la probleme la modelul asta... de motor dar nu prea am gasit prea multe. Si sunt curios daca ar fi euro3 oare?

Modificat de Kafer_CJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare...sunt posesor de passat 1.8 T 150 cp din 2002....dupa o experienta de 1 an si ceva in care am condus o dizelara....acum n-as renunta la benzina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut , am un 1.8 20V , 125Hp ,140000km, cod motor ADR, 1998,il am de 3 ani l-am luat la 90000km ,fara probleme deosebite,consuma ca o Dacie 7 afara 10 in oras daca nu mergi sportiv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut

Am si eu un benzinar si sunt incantat de benzina :blah:.2.0 4motion,85kw(115,6cp:P)si vro 110000km

Va salut pe toti cu respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw passat 1.8T din '99 110 kw 145 mii km, foarte multumit de masina merge foarte bine " cu mici exceptii " dar merge..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzinar 97' 1.6 74 kw AHL,128k, consum mediu undeva la 10%

Modificat de x_tziby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passat syncro 2001, 2.0L, benzina, 224k km, aprox.180 cp, consum 12-14% urban, 6-7 extra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cum ai scos tu dintrun passat cu motor aspirat de 2,0 cu 115 CP.... 180 CP. Ce i-ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.Am si eu unul din 97,1.6i,150k km la bord,dar am o problema,am variatii mari pe turometru si cateodata mi se opreste din mers cand o las pe liber.Care poate fi buba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea. Sunt de ceva timp membru aici dar nu prea am avut motiv de a posta. Am Opel :P

Acum 2 zile mi s-a propus un schimb cu masina asta . Voi ce parere aveti ?

Intamplator cunosteti masina ?

Nr de km nu este afisat. Am tot citit pe forum si parerile sunt impartite. La ce sa ma astept ?

Asta e masina:

http://www.okazii.ro/catalog/44888810/volkswagen-passat-2002.html#galerie si

asta e masina mea

http://www.okazii.ro/catalog/45091076/opel-vectra-b-opc-line-y22dtr.html

Merita sa fac schimbul ?

Va multumesc anticipat pt pareri si sfaturi

Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un 1,8 Turbo. Sa te astepti la un consum de 13-14% in oras si cam 8% inafara. Masina daca a fost intretinuta corespunzator e ok, nu scrie cati km are. Daca are pana in 200.000 e ok pt un benzinar, peste nu m-as risca. Verifica kilometri sa fie reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

1.6 AHL, cutie DCN, din 97 si cam 190000km. O masina cu toane si consum mare, altfel, multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Eto multumesc pt parere. Tu daca ai fi in locul meu ai face schimbul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!