Jump to content

Golf 3 1.8i Pareri


djone
 Share

Postare recomandată

Raspunsul este clar. Topicul va cere parerea depre aceasta masina. Daca continuam asa vom transforma acest topic intr-o discutie legata de viteza maxima. Din experienta stiu ca aceste topic-uri sunt generatoare de flame-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal all!!! ce sa zic masinutza mea merge bine,am luat-o acum 4 luni pana acum nu prea am avut probleme cu ea cu toate ca am luat-o si ieftin si nici tocmai tot in regula la ea dar sa-u rezolvat asa ca ma pot bucura de g3 meu , sunt multumit de ea,exceptia ar fi consumul imi ia cam mult 11-12% in oras dar e automatica si poate asta explica tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor. Am si eu un Golf III, scurt cu 4 usi, 1.8 benz 90 CP, automat (pentru sotie). Merge super, trage bine, nu consuma gram de ulei, cutia este beton (imi place si mie). Nu poti face pe nebunul cu el, dar se duce 170 (are doar 4 trepte). Chestia este ca am luat-o cu 1800 eur, taxa e 300 (am fost ieri la RAR) si zic eu ca la vreo 2300 (cat iesi cu tot) este un pret super. Masina e din 93, are full el, servo, central, mp3+6 boxe+tub bass, jante 15, are 155.000 km (pe bord, nu ma intereseaza realitatea) si arata super. Parerea voastra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu are nici rugina pe ea atunci chiar a meritat 1800 ... a mea tot automata e si tot pt sotie ...o intrebare pt. tine cat iti consuma???..a mea in oras cam 10-11% in afara cam 8-9 (eu am dat 900 pe ea ...jante alu 250 cu cauciucuri ... i-am mai pus si un cuplu de remorca(am o remorcutza cu care mai aduce ea cate ceva cand venim acasa) a costat si ala 180,i-am schimbat ulei,filtre,lichiduri,si toate alea...probleme are cu inchiderea si nu e full ...total am ajuns la 1500 si io zic ca ai luat-o la pret super bun....masina pt femei e exceptionala si foarte rapida in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exceptional. Sa le stapaniti sanatosi. Vreau si eu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci ..daca vrei si tu hai in austria te cazezi la mine si iti iei masina ..chiar acum am fost intr-un park auto era un g3 syncro 4x4 negru metalizat benzina 90 cai superb interior atat cat si exterior.1800 euro si poate mai lasa din pret...:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu are nici rugina pe ea atunci chiar a meritat 1800 ... a mea tot automata e si tot pt sotie ...o intrebare pt. tine cat iti consuma???..a mea in oras cam 10-11% in afara cam 8-9 (eu am dat 900 pe ea ...jante alu 250 cu cauciucuri ... i-am mai pus si un cuplu de remorca(am o remorcutza cu care mai aduce ea cate ceva cand venim acasa) a costat si ala 180,i-am schimbat ulei,filtre,lichiduri,si toate alea...probleme are cu inchiderea si nu e full ...total am ajuns la 1500 si io zic ca ai luat-o la pret super bun....masina pt femei e exceptionala si foarte rapida in oras.

Si eu cred ca am luat-o binisor, tinand cont ca eu nici macar nu m-am deranjat sa merg dincolo dupa ea ;) ci am luat-o de aici si cred ca se mai putea negocia ceva, dar mi-a placut prea mult. Consumul este cam 10 oras si afara cam 8, depinde si cum ii dai. Am mers o data 450 km cu 25 litri si nu mi-a venit sa cred (mers constant 90-100, drum intins). Daca mergi intins la 80 (cam 2200 ture) ia vreo 7 la suta. Am si eu carlig... :icon_thumright: Sa avem toti parte de ele, ca-s masini super bune. Nu e prima Vw care o am. Au mai fost: Passat 3 1.9D, Passat 3 1.8MPI, Golf 1 1.6TD, Golf 3 1.9D, Golf 4 1.9SDI, Golf 4 1.9TDI, Bora 1.9TDI si (cap de lista Passat 3 2.8 VR6. La nici una nu am avut probleme. Parerea mea e ca Vw sunt cel mai bun raport calitate-pret pentru tara noastra.

Modificat de 82_K_M_S
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie careva daca 1,8 75cp poate fi adus la 90cp? Si cum?

Schimbat injectie+ECU? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci...am cautat si nu am gasit decat ca diferenta dintre 1,8 75cp si 90cp ar fi doar raportul de comprimare, dar banuiesc ca ar fi si softul calculatorului...

Pana la urma ce trebuie facut sa aduci un motor 1,8 de 75cp la 90, schimbarea injectorului? re-segmentare? modificare parametri calculator? :)

post-31623-1224117497_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
vi se pare mult 3500e , masina arata bine ,jante aliaj , are un defect la trapa dar cred ca o inchid cu silicon definitiv si stiu o treaba . si totusi un consum aprozimativ , 7,6 sau mai mult de 8-9? va multumesc

consum inregistrat de mine in oras: 9%, afara la 90 km /h- 6-6,2%, masina merge super, cam puturoasa la plecarea de pe loc ...dar la drum se comporta binisor pentru calutii pe care ii are, eu demarez relativ repede de la 60 la 100 in treapata a patra, si de la 100 la 130 in treapta a cincea. Viteza maxima 167 km/h, nu am apucat sa ii dau maxim dar 155 i-am dat....in localitate inca :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ultimul drum prin tara am scos consum 6 la suta.in carte,de noua,masina consuma ,dupa ei ,5,4. dar motorul fiind mai uzat,....cand am cumparat-o,la un drum de bucuresti,dupa modelul plin,kilometri,plin,calcul, am avut 5,8 la suta.inauntru in oras cam dupa cum zice colegul de mai sus.

inca ceva:io am mers cu maxim 90 la ora.viteza recomandata pt consum optim.si in a 5-a,bineinteles.chiar si pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf 3 1.6 aee din 96 75 cai, treapta a 5-a, 90 - 2000 ture, 120 - 3000 ture, 160 - 4000 ture

v-am auzit pe unii ca nu merge mai mult de 150 sau 160, cum frate sa nu mearga mai mult, viteza maxima constructiva de 168 este calculata in treapta a 4-a ( din cate stiu eu )

i-am dat cu a 2-a 85 -> 120 cu a 3-a si dat 160 cu a 4-a, faceti si voi proba sa vedeti ca merge, si cu a 5-a ii dati pana la 190-200 :icon_thumright:)

legat de consum, 10 in oras ( bucuresti mers normal ) - mers blana doar 1-2-3 5000 ture cam 15 ... sunt multumit

daca merg sub 100 cu a 5-a imi ia sub 6, la ~120 imi ia 7 ... sunt multumit

*** Aceste viteze au fost prinse in zone special amenajate si nu pe drumurile publice ***

Modificat de Picinell
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....asa...si ce legatura are cu Golf 3 1.8i Pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 75 cai ... 1.6 75 cai ... cam tot aia e ... consum putin mai mare la 1.8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai uitat sa spui ca 1.8 de 75 are cuplu mai mare decat 1.6 de 75.

Motoarele de 1.6 au 126,128 respectiv 135 de n/m pe cand 1.8 are 140 n/m.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu ... 1.8 75 cp are puterea maxima la 4000 si ceva de ture iau 1.6 75 cp are la 5200 ture ...

deci un 1.8 vs 1.6 75 cp ar fi primu la o [cenzurat] nu ? :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si AAM si ANN are puterea maxima la 5000. AEE de ex are puterea maxima la 4800.

la 0-100km/h si 1.8 si 1.6 face 14sec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.8 75 cai ... 1.6 75 cai ... cam tot aia e ... consum putin mai mare la 1.8

hm...asa sa fie?tre sa ma uit in carte :blah:

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

. Consumul este cam 10 oras si afara cam 8, depinde si cum ii dai. Am mers o data 450 km cu 25 litri si nu mi-a venit sa cred (mers constant 90-100, drum intins). Daca mergi intins la 80 (cam 2200 ture) ia vreo 7 la suta.

Din cate stiu eu 1.8i monopunct de 90cai sunt printre cele mai fiabile motoare de pe g3.Eu am scos consum de 5,5 litrii la suta in afara orasului(3 persoane adulte + bagaje),cu o eroare de max 0,5 litrii,prin metoda plin-plin.La 133 de km mi-a consumat 7,3 litrii.(cam acelasi consum cum zice colegu`).Si asta iarna am facut un consum mixt de 8,5.Oricum,consumul depinde cel mai mult de sofer,la orice masina.

Modificat de _seby_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul de care zici (1.8/66kw), si nu numai, poate sa dea un interval destul de larg la consum, in functie de stilul de condus, viteza medie totala, incarcatura si presiunea in roti ! (veti vedea ce diferente vizibile se observa de la 2 bar la 3 bar...adica peste limita de 2-2.2 recomandata de producatorul masinii , detalii la "tire pressure and gas mileage": http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg2.html).

Concret :

-recordul meu extraurban e de 4.9% (conditii : doar sofer, ~25C, mers in coloana cu 60-70km/h, treptele 4/5, distanta 120 km, driver only, viteza medie pe computer in jur de 55kmph, anvelope 3bar....am umblat asa fara sa stiu, era abia cumparata). Acum o tin la 2.5-2.7bar.

-condus sportiv "blana" - 7.8% (conditii: doar sofer, ~34C , depasit tot ce se putea depasi cu pedala blana si schimbat in 4500rpm....iar pe portiuni libere pana la 160-170kmph ...distanta totala de aprox 40km, viteza medie pe computer 93kmph)

- normal : 5.5- 6.2% (extraurban 90 - 120 kmph, in localitati 60kmph, 1-3 persoane in masina, viteza medie pe mfa ~65-70kmph (multe localitati))

- iarna - 6.9% ( conditii: ~ -10C, incarcatura totala aprox 320kg sau mai mult (4pers+bagaje), viteza extraurban - 100-140kmph, in localitati cu 60-80kmph, distanta totala 450km, viteza medie pe computer aprox 70kmph)

- urban , in functie de viteza medie de pe computer, condus normal/economic, viteza medie (pe MFA): 18kmph - 11% , 25kmph - 9% , 35kmph - 8% (sunt aproximari facute pe baza observatiilor personale). In stilul de mers "bizonic" (daca vreti "sportiv de oras"), la aceeasi viteza medie , urca inca vreo 2%.

Cifrele au fost obtinute pe baza observatiilor personale ,la masina personala si sunt oarecum aproximative, pentru ca nu pot fi "batute in cuie" (pot varia in functie de mult mai multi factori, acestea constituind o medie a cifrelor "intamplate", exceptand primele 2 exemple, care sunt unice). :)

edit: am facut candva 3 masuratori, pe distante mai lungi, utilizand in paralel metoda plinului si MFA. MFA imi afisa cu 0.05% mai mult....si l-am luat de bun, renuntand sa mai folosesc cealalta metoda.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu 1.8i monopunct de 90cai sunt printre cele mai fiabile motoare de pe g3.Eu am scos consum de 5,5 litrii la suta in afara orasului(3 persoane adulte + bagaje),cu o eroare de max 0,5 litrii,prin metoda plin-plin.La 133 de km mi-a consumat 7,3 litrii.(cam acelasi consum cum zice colegu`).Si asta iarna am facut un consum mixt de 8,5.Oricum,consumul depinde cel mai mult de sofer,la orice masina.

cred ca e cam exagerat si faza cu cel mai fiabil ,da si aia cu consumul ...5,5 litri nu consuma masina nici de noua(caii aia trebuie sa pape).pun atasat tabele din manualul original al masinii,pe categorii de motoare.va rog sa luati in consideratie ca masinile nostre au o varsta,deci o oarecare uzura a motorului.deci lucram cu o diferenta de consum.nu mare da o avem.io am scos cel mai bine5,8 la suta(fabricantu da 5,4).singur in masina.apoi pe acelasi drum (tg mures - bucuresti) am facut un consum de 6 la suta,cu sotia si copilul de 4 ani.in ambele cazuri e vorba de cata benzina am bagat.deciun fel de medie a drumului.am circulat si in bucuresti,si voi stiti cum e... :icon_thumright:

mai adaug doar ca am avut o viteza maxima de 90-95 la ora,cum scrie in manual.insa de la 1,8 de 75 cai si 1,8 de 90 de cai ,e o mica diferenta....nu? nu cred ca are cum sa consume la fel,sau chiar mai putin motorul mai puternic!!parerea mea.

si a celor ce au fabricat golful.hai sa fim mai realisti.

{cenzurat} , daca te uiti atent,vei vedea ca,consumul nu tine de marimea motorului,ci de puterea lui.

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAR depinde de felul cum stii sa folosesti puterea lui....cum stii sau cum ai chef s-o conduci. Bineinteles ca in aceleasi conditii de condus, un motor mai puternic consuma mai mult.

Cosmin, consumul dat de producator e un consum la o viteza medie de 90km/h, drum perfect orizontal, probabil fara vant, etc......dar daca eu ma duc cu a 5-a cu 75km/h in conditii similare, nu as avea de ce sa ma mir ca masina consuma tot atata sau chiar mai putin (sa zicem 5.2%). Si o masina veche poate sa nu consume cu mult mai mult decat una noua. Ca exemplu, am avut un mk2 gti cu ff multi km, avea 23 de ani cand am dat-o ...si scotea consum 6.3% la un drum mai lung (1.8 injectie mecanica multipunct fata de inj. electronica monopunct la g3 (mai putin performanta dpdv al consumului), 112cp fata de 90cp ....as zice 100 reali, greutate cu 30kg mai putin). Deci nu poti face regula din asta.... conteaza foarte mult cum te duci cu ea (vorbim de un motor in stare buna, nu unul praf care bea benzina cu galeata).

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

si eu am tot motor de 1.8 pe golful meu, dar mai am si cutie automata, si consumul nu difera mult fata de ceea ce au zis colegii mai sus.

mie imi ia in jur de 9-9.5 in oras si cam 7 in afara la mers constant de 90-100 km/h. Tipul motorului este ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers constant cu masina din semnatura, la 100km/h pe o distanta de aprox.30 km, consum afisat pe MFA 5,4. Dupa metoda plinului, din calcule imi ies 6,8l/100, in conditii de rulaj in diferite regimuri de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vreti 1 consum constant la masina alimentati doar cu 1 tip d benzina de la 1 singura marca d peco. -STERGE_TI daca FAC RECLAMA- eu alimentez numai cu efix95 si am consum mediu d 7-8 la masina din semnatura. e putin mai scump litrul dar ai avantaje la alte capitole si anume cei d la ROMPETROL detin o tehnologie care nu permite ca astia din statiile d benzina sa amestece conbustibilul cu alte substante ca sa le iasa lor bani si sa scada calitatea. :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!