Jump to content

Probleme compresor clima


snaemih
 Share

Postare recomandată

Dar cum?Si cum se curata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Asa cum am promis revin cu rezolvarea....  electrovalva defecta. Am cumparat electrovalva 300 lei, si a schimbat-o frigotehnistul. Imediat s-a facut frig in masina , pe Low nu poti sa stai in masina.Electrovalva s-a schimbat cu compresorul dat jos de pe masina... a zis ca nu vrea sa riste sa o monteze gresit. Acum vreau sa intreb daca stiti pe unde curge condensul de la clima ?

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Condensul se scurge sub masina . Scurgerea este pe partea dr , undeva cam unde sta pasagerul cu piciorul Stg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ,asa este ! Intrebam pt ca m-am uitat la compresor si condenseaza la una din conductele care intra in compresor ,ma gandesc ca este condens ca daca era freon il pierdeam pana acum .... Clima merge fara probleme , am intrebat si frigotehnistul si a zis ca e normal ....La voi tot asa este ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Nou fiind pe aici, m-am apucat sa tot citesc.

Nu e bine, nu prea inteleg nimic. Asa ca intrebarea mea este: unde gasesc in Timisoara un service unde sa-mi faca o diagnoza pentru clima?

Problema e simpla: nu baga aer rece decat cand vrea ea si nici atunci cum trebuie.

Anul trecut am reumplut instalatia cu freon, si am observat o oarecare imbunatatire, dar era deja toamna.

In sezonul asta am aer cat de cat rece doar daca stau pe loc, sau daca motorul merge la turatie constanta.

Am fost la reprezentanta si ei zic ca ar trebui sa-mi schimbe radiatorul de clima, filtre, bla, iar daca nu am noroc, si compresorul, dar asta a fost fara sa fi desfacut ceva. Si eu stiu ca nu sunt un norocos...

Inainte sa ma apuc sa strang vreo 5000lei, as fi curios de cineva care sa verifice daca nu e electrovalva sau ceva mai simplu... si mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

pai ai facut diagnoza la clima cu vcds ca sa ne dam seama cum sta instalatia ta , mai mult ca sigur supapa de pe compresor .

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai asta caut - pe cineva care sa-mi faca o diagnoza vcds... dar nu cunosc pe nimeni in Timisoara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Fac diagnoza si reparatii pe baza diagnozei, :icon_thumleft:

serviciile sunt valabile in Timisoara intre 08:00 - 22:00 chiar si la ore mai tarzii pt. cei aflati in REALA DIFICULTATE SAU IN TRANZIT.(va rog sa nu sunati dupa 22:00 decat in conditiile de mai sus)"

Pt. informatii tel. 0726 364 681

http://vwforum.ro/topic/15296-servicii-diagnozaalte-servicii-auto/

Modificat de Nicu CNN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cautand ceva prin ETKA, gasesc urmatoarea insemnare....  sa fie oare ce cred eu? 

 

post-17228-0-01141600-1403464853_thumb.j

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are pozitie, nu are pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are pozitie ca nu e reper de sine statator, e pt reparatie. la fel este si la actuatorul turbo si ala se livreaza.

am trimis codul la repr , maine aflu exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are pozitie, nu are pret.

Are si pret, 336 lei si se livreaza de pe o zi pe alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e pe stoc in depozitul din Ungaria :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și totuși eu n-am găsit piesa. Hm... Poate trec mâine pe la reprezentanță. N-am avut timp de asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde anume nu ai gasit-o? 

 

In program a aparut de curand, eu am observat-o dupa ultimele update-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba greu electrovalva?

Care sunt pasii pentru inlocuire, dupa ce se goleste freonul?

Multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se curata zona , se scoate siguranta si apoi electrovalva. La remontare se procedeaza invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie facuta si curatarea instalatiei dupa schimbarea electrovalvei, sau doar procesul normal de golire, vidare si umplere cu freon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se observa urme de depuneri sau impuritati in instalatie, da, trebuie spalata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spalarea se face cu acelasi aparat cu care se incarca freonul sau este alt aparat? Aveti idee cat costa spalarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu este un alt aparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!