Jump to content

Codificari serie sasiu Golf III


vios70
 Share

Postare recomandată

nu stiam unde este fabricata masina, asa ca am cautat pana am gasit urmatoarele :

model serie sasiu

WVW ZZZ 1H Z N W 000000

WVW - simbolul VW AG

ZZZ - varianta de echipare

1H - denumire oficiala in cazul de fata VW Golf

Z - varianta de echipare

N - anul de fabricatie N=1992, O=1993, P=1994 s.a.m.d.

W - unitati de productie :

H=Hannover

W=Wolfsburg

E=Emden

A=Ingolstadt

N=Neckarsum

K=Osnabruck

B= Bruxelles

000000 - numarul curent, in fiecare an incepe cu 000001

daca mai are cineva si alte date ??

asta am gasit eu si am crezut ca este interesant de stiut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Malecs

Merci, ai cumva si pentru alte marci ?!(Opel, Hyundai)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am pentru Mercedes, Ford, Hyundai, Fiat, dar sunt destul de mari si nu pot sa le atasez pe forum. Da-mi o adresa de mail si ti le trimit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Malecs

Trimite pentru hyundai la razvan@mazars.ro. E un coleg de la birou si e curios sa vada si el. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar despre seria de pe blocul motor stie cineva are ceva asemanator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

in primul rand, ca nou posesor de golf, ma bucur sa va gasesc

in al doilea rand, cum pot identifica ce tip de motor si cutie (automata) are golful meu, tinand cont ca link-urile accesate mi-au transmis "vin invalid", vin-ul fiind: wvwzzz1hzww028196

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Codul motor este grupul de trei litere din fata seriei de motor.

Pentru cutia de viteze automata codul e scris pe cutie sau la Porsche, dupa seria de sasiu si motor se poate identifica codul de cutie.

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, :beerchug:

Am gasit niste informatii interesante pe site-ul RAR si le-am adaugat aici, poate mai sunt utile cuiva. Sunt cu caracter general si se aplica tuturor marcilor.

DETERMINAREA ANULUI DE FABRICATIE

--------------------------------------------------------------------------------

Anul de fabricatie al unui vehicul se determina pe baza numarului de identificare al acestuia. Numarul de identificare este unic pentru fiecare vehicul si reprezinta o succesiune de caractere (litere si cifre), prin care constructorul ofera informatii codificate despre vehicul (producatorul, tipul caroseriei, motorizarea, seria de fabricatie si, în majoritatea cazurilor, anul de fabricatie).

Numarul de identificare este poansonat de catre constructor pe elementul principal de rezistenta al fiecarui vehicul (caroserie sau sasiu). Se recomanda folosirea numarului de identificare standardizat, format din 17 caractere. Dintre constructorii de vehicule care au adoptat numarul de identificare standardizat, cei mai multi folosesc un caracter al acestuia (de regula, al 10-lea) pentru codificarea anului de fabricatie. Mai exact, din ratiuni comerciale, ei codifica "anul model" al vehiculului, atribuit vehiculelor produse în ultima jumatate a fiecarui an calendaristic si celor produse în prima jumatate a anului urmator. Corespondenta dintre acest caracter si anul model este prezentata în tabelul de mai jos:

An Cod An Cod An Cod An Cod

1971 1 1981 B 1991 M 2001 1

1972 2 1982 C 1992 N 2002 2

1973 3 1983 D 1993 P 2003 3

1974 4 1984 E 1994 R 2004 4

1975 5 1985 F 1995 S 2005 5

1976 6 1986 G 1996 T 2006 6

1977 7 1987 H 1997 V 2007 7

1978 8 1988 J 1998 W 2008 8

1979 9 1989 K 1999 X 2009 9

1980 A 1990 L 2000 Y 2010 A

Pentru marcile la care anul modelului nu este codificat în numarul de identificare, Registrul Auto Român determina anul de fabricatie pe baza unor criterii bine stabilite, utilizând istorice de fabricatie transmise de catre producatorii de vehicule.

In conformitate cu Ordonanta Guvernului nr.78/2000, vechimea de fabricatie nu mai conditioneaza acordarea omologarii individuale în vederea primei sale inmatriculari în România.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

salutari!

sunt nou pe aci, tocmai am vazut un golf pe care vreau sa-l cumpar, problema e ca din cauza caracterului 9 al VIN-ului, orice decoder imi spune ca seria este inexistenta. VIN-ul este WVWZZZ1HZRWxxxxxx. restul informatiilor primite de la diverse decodere VIN corespund cu realitatea, mai putin ca acel Z nu stie nici un decoder ce inseamna. va rog sa ma ajutati,masina imi place tare mult si sunt hotarat sa o cumpar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Unde este poansonata seria pe motor la vw3?

Ma tot uit la un motor si nu gasesc seria.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!