Jump to content

Vw T4 - jante si cauciucuri


Undo
 Share

Postare recomandată

Salutare stimati colegi de bresla ! Activez de putin timp in club si asta ma obligat moral sa citesc topicul (-urile) de la inceputul lor.... Cel cu jante imi este interesant deoarece, doresc si eu o schimbare la T-ul meu , si sunt nespus de dornic de parerile voastre, din care , intr-un final am sa selectez ce imi e necesar. Am un Multivan syncro, de 2,5 benzina , care are in dotare acele jante de aliaj originale, destul de pline ca forma,cu cauciucuri de 205x65x15. Nu le am C-uri , caci nu car cu ea , si mi sau parut greoaie. Am cautat ceva de aliaj, gen multe spite, model Passat, A 6 , de fabricatie contemporana. Imi cer scuze pt proasta exprimare ,dar sper sa fiu inteles. Am incercat sa corelez pretul pe set noi , si sh, in final orpindu-ma la unele noi Racing LIne R 252, ce se achizitioneaza la 280 euro. Intrebarea mea e urmatoarea :  CALITATE-PRET-REZISTENTA-FIABILITATE, ..... Isi merita banii,  sunt bune, caut altceva, ma indrumati catre altceva, sau sunt ok ?!! Cu  vanul meu , nu car, e doar de vacanta, si plimbari si as tinde sa pun ceva pe 16 cu un ET negativ, de 35.  Astept pareri , sfaturi, sau chiar oferte de jante sh... ! 

   MUltumesc anticipat si va doresc numai bine ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa le vinzi, as fi interesat eu de jantele tale.Problema ar fi ca ma intereseaza mai spre primavara. :icon_confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare stimati colegi ! Sigur, nu ar fi nici o problema vinzarea lor , a celor de pe masina, caci nu sunt dispus sa fac stiva de jante in garaj... mai ales ca spatiu e limitat. Oricum ar fi , nu e graba, caci eu sunt plecat in rep Dominicana, si vin la sfirsitul lui ianuarie, iar multivanul sta la odihna. Astept in continuare pareri si sfaturi despre marca de jante RACING LINE !  sunt ok , sau nu  !!! 

 Multumesc anticipat  !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele aftermaket in special astea eftine sunt mult mai fragile decat cele originale cu care vin echipate masinile. Inclusiv cei care repara jante de aliaj nu garanteaza ca acestea scapa fara fisuri in momentul indreptarii.   Ti-as recomanda sa cauti jante de Mercedes( aproape toate au 5x112 prindere)  sau de vw/audi originale pe 15 sau 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte corect ceea ce spune noobsound. Din ce am observat eu jantele originale pe langa faptul ca sunt mult mai rezistente sunt si mult mai usoare fata de cele aftermarket. Sunt multe modele de Mercedes originale, foarte reusite, dar trebuie neaparat sa le montezi cu inele de centrare de la 66.6 la 57.1, pentru ca altfel nu se centreaza rotile, la viteza mare bat si in timp se distrug rulmentii. Trebuie sa ai grija si la ET sa nu fie mai mare de 55-56 pentru ca in momentul in care montezi discuri si placute noi, poti sa ai surpriza ca spitele jantelor ating ertierii. Bafta!

Modificat de Doicinciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tare mult pentru sfaturile de pina acum ! Ideia am prins-o, ce nu ma satisface, e acel ET-u de care tot vb mai toti . Eu spre exemplu, optez pentru un ET-u negativ, de 35 , pentru ca doresc ca roata sa fie mai in afara un pic, da bine la ochii si nu numai .Cele de pe masina, originale, au ET-ul de 35, desii nu se vad iesite deloc in exterior, poate doar daca pun cauciucuri mai late, dar si asa, nu iese janta ci doar cauciucul....  ! Astept in continuare sfaturi si de ce nu , oferte de-ale colegilor care sau plictisit de jantele lor ,si vor sa le dea..... :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am gasit acest tip de janta pe ebay, seamana foarte mult cu cele originale de Multivan dar am inteles ca nu s-ar potrivi, ca sunt pt Sharan.Este cu urmatoarele dimensiuni 7J x 16  H2, ET 59, cauciuc 215/60/16


">http:// ">http://http://postimg.org/image/7uijr4mln/'>Janta_Multivan_16.jpg


close_popup.png

Modificat de bullet123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai pe masina discuri si placute noi de frana, se vor freca spitele de etriere. Un milimetru daca erau mai "iesite in afara" nu erau probleme. Solutia e sa montezi un set de flanse/distantiere, dar la banii de pe jante si setul de distantiere+prezoane mai lungi, iti cumperi jantele originale T4 ET49.post-127057-0-31883400-1423222914_thumb.

Modificat de Doicinciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta cam asa este, nu stiam care este diferenta intre ele, cu toate ca seamana extrem de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  La cele originale pe 16" de caravele/multivan prezoanele cu care vin au o saiba rotunjita mult mai mare decat ce se foloseste pe alte jante.  NU stiu daca un prezon obisnuit v-a culca bine pe acea janta.

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc prezoanele cu care au fost montate cele de tabla, au cam 12mm de filet ramas , cam putin, incarcata cu jante pe 17  nu au fost probleme, nici conul nu calca in mod ideal, dar intentionez sa schimb prezoanele ,sa pun mai lungi, sa ma stiu in regula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prezon pt jantele pe 16 " la reprezentanta costa in jur de 20 lei.5 bucati per roata x 4 roti ajung undeva la 400 lei :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am citit topicul cap coada si am inteles ca prezoanele de la jantele mele de tabla difera de cele pentru jantele de aluminiu? Adica in momentul cand imi iau jante de aluminiu imi trebuie si prezoane.

Pentru transporterul meu din 98 1.9td ce jante pe 15 se potrivesc? Recomandati-mi ceva. Inteleg ca trebuie sa fie 5x112 cu 57

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa pun jantele pe ea, parca e alta masina :)

post-16528-0-26054300-1426161057_thumb.j

Modificat de Alejhandro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine.  Mi se pare mie sau masina ta este foarte inaltata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu am :) Asa am cumparat-o. Si mie mi se pare ca e un pic inaltata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna se potriveste roti de pe t5 205/65/16 pe caravel t4...multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU !   T5 are distanta intre prezoane 5x130   iat T4 are 5x112.  Cauta jante cu distanta intre prezoane 5x112. O sa gasesti in gama VW-Audi   dai si Mercedes.  Dimensiunea cauciucurilor 205/65r16 e corecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La T5 prinderea e 5x120 si CB 65.1 fata de T4 5x112 si CB 57.1

Dimensiunile corecte(date de VW) la anvelope pe 16" pentru t4 sunt: 205/60 r16, 215/60 r16 si 225/60 r16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti pe janta r17 ce cauciucuri ar merge pt t4 caravelle..multumesc tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cu 225/55 r17 ai avea aprox  acelasi diametru exterior precum o roata stoc de caravelle/multivan 225/60r16   depinde si ce latime J ai la janta poti pune si mai late si mai inguste.  Nu ti-as recomanda un cauciuc cu talon mai mic de 55. T4 e greu pe fata si o sa le indoi jantele destul de repede  mai ales daca sunt slabutze.

Modificat de noobsound
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Vreau sa imi cumpar o roata de rezerva si are urmatoarele caracteristici 6 1/2Jx16H2 ET 42, cea originala de pe masina 7jX16eh2 et45 . Poate sa imi spuna ciineva daca e ok ? 

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si roata de rezerva e ok. Janta e mai ingusta cu ~13mm si are offset neglijabil mai mic. Merge fara probleme. Sa ai grija sa aiba gaura centrala cu diametrul corect pt masina ta si distanta intre gaurile de prindere sa fie ok. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara tuturor ce spuneti jante 5x112 cu cauciucuri 235/65/17 merge pe vw t4 multumesc tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

categoric NU! sunt prea mari si vor freca 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!