Jump to content

Vw T4 - jante si cauciucuri


Undo
 Share

Postare recomandată

T5 pe 17, daca da, cu ce cauciucuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe T5 sunt anvelope 215/60 R17 sau 235/55 R17. Jantele sunt cu prindere 5x120, CB 65.1, ET 51 deci nu merg pe T4. Jante pe 17 ProjektZwo s-au montat pe T4 TDI 111KW sau benzina VR6 din cate stiu cu anvelope 205/55 R17 si s-au montat si pe 18 cu anvelope 225/45 R18.

Modificat de Doicinciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe T4 225 55 R17. Daca vrei pot pune o poza sa vezi cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la mine 205/45/17 si merge fara probleme , sau poti sa incerci cu dimensiune mai mare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebam de cauciucuri, ca jantele de t5 stiu ca au prinderea diferita

sigur ca sunt binevenite pozele, sa ne facem o idee


s-au montat pe t4 de fabrica pe 18? sau si-a pus lumea.. ca pe siteuri din UK multi au jante de 18

da 235 55 17 cred ca ar arata f bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu ProjektZwo s-au montat si pe 18" legal in Germania.post-127057-0-54909100-1398110806_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu 235/55/17 arata foarte urat , mai mult de 225/45/17 eu unu nu as pune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoase cele pe 17 , dar mie unul imi plac cele originale de Multivan pe 16" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-99325-13982465807224_thumb.jpg. asa arata cu 225 55 R17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu-i rau, dar, poate usor mai lasata masina 

ce dimensiune sa-mi pun pe jante ET35 pe 17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_c123

205/55/17 asta ca sa nu ai probleme la gropi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam inguste 205 pentru jante de 17, nu? Cred ca arata bine de la 225 in sus...Oricum e riscant sa pui anvelope pe care nu le ai trecute in talon, pentru ca in caz de accident nu te mai despagubesc cei de la asigurari si daca te opreste RARul risti sa te amendeze(depinde peste cine dai). Baga niste poze cu jantele ca sa le vedem si noi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astea sunt

post-106503-0-30534500-1399752631_thumb.

Modificat de corvin_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei_c123

nu conteaza pe cat sunt ci J-ul jantei , pentru 7j cat au jantele originale de passat(in cazul meu) 205 este mai mult decat foarte bun , masina trage bine , sta foarte bine pe curbe

cu 225 risca sa fure volanul pe drum prost cu sleauri , etc

 

riscuri sunt la tot pasul , asa ca fiecare dupa cum le intelege asa si le asuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ corvin_tdi  - Foarte faine jantele. Sa ai noroc de ele si sper sa reusesti sa finalizezi cat mai curand proiectul.

@ andrei_c123 - Stiu ca pe jante de 7 (J este litera caracteristica pentru forma bordurii jantei) sunt ok anvelope 205, ma refeream la aspect. Majoritatea rotilor pe 17" pe care le-am vazut, aveau montate anvelope mai late de 205, dar poate arata bine si cu anvelope 205 daca inaltimea flancului anvelopei este mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si cauciucuri pentru jante, pe fata 215 cu 60  mi s-a parut suficient,(vreau sa tin cont si de confort, nu-mi place talonul mic pe o duba nici estetic vorbind)

 pe spate am pus 235 55 ET-ul fiind 35 va trebui sa gasesc o solutie la aripi, oricum trebuie sa le curat, a inceput rugina (sper  sa nu trebuiasca sa inlocuiesc aripa spate)

Cauciucurile le pot inlocui, ma cunosc cu cel de la care le-am luat, imi poate schimba pe orice alta marime, in functie de cum rezolv la aripi

Modificat de corvin_tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Corvin_tdi spune-mi si mie te rog cum mergi cu 235/55 pe spate?

Eu am 225/55/17 si tot ET35 si imi atinge aripa. Si fata si spate. Fata am rezolvat-o destul de usor  dar spatele....nu.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult de 700-800 kg nu pot pune pe ea, ca se lasa si imi freaca la hopuri.

Cred ca diferenta vine de la telescoape, pur si simplu nu da voie sa faca balans, iar la curbe foarte stranse goala nu-mi freaca decat pe fata

Eu voi evaza foarte putin aripile, 1 cm este suficient, si nu va mai fi problema.

Imi plac mult jantele astea, dar fiind pe 17 pleaca destul de greu de pe loc cu masina incarcata si remorca,( ma refer la cutia de golf in 6 trepte, nu prea are rapoarte potrivite pentru o masina de 2-4 tone, dar cu motorul asta odata plecat de pe loc, nu mai simt niciun dezavantaj)

Cred ca s-ar preta mai bine la cutiile standard de t4, la care orice imbunatatire (fie si prin o circunferinta mai mare a rotii) a rapoartelor e bine venita

Nu stiu ce sa zic, daca nu ai de gand sa schimbi si telescoape, iti va freca destul de des in aripa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nefericire le-am schimbat pe toate 4 inainte sa pun jantele.

Singura explicatie ar fi ca am pus din alea proaste ca au fost foarte ieftine...pentru ca cel putin pe fata face balans foarte tare.

Oare ce variante de amortizoare mai tari am?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
savugheorghe1938

Cum influienteaza ET-ul unei janta..?...de exmplu aceeasi anvelopa care se va instala de o janta cu ET 35...sau ET 38..sau ET40...sau ET 43

cum va arata?....mai inalta..mai joasa?...cu balonul mai mic..sau mai mare...?

 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Roata va fi mai inauntru sau mai in afara masinii. Deci cauciucurile din fata de exemplu vor fi mai apropiate sau mai departate unul de altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Et-ul are treaba doar in felul urmator: et mai moc, roata va merge mai inspre exteriorul masinii. Et mai mare, roata va merge mai inspre interiorul masinii.

Cauciucurile stau diferit doar daca iei jante mai late (6J...6.5J ...8J...9J etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

savugheorghe1938

Va multumesc pt raspunsuri...am priceput...am un prieten care are deja anvelope 195/60/15..dar acestea nu sunt indicate la autoturismul lui, adica un polo 6R..dar totusi vrea sa le puna pe masina...am inteles ca sunt indicate alte marimi ca:

175/70/14 cu janta 5J x 14 ET35

185/60/15 cu janta  5 1/2 Jx15 ET38...sau 6Jx15 ET38..ET40

195/55/15 cu janta 6J x15 ET40

215/40/17

215/45/16

 

Intrebarea este: ce jante se recomanda pt a se apropia de dimensiunile acceptate....ar putea sa faca un artificiu cu J...si ET ????

 

 

Multumesc

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe janta de 6Jx15 Et40 poate pune pneurile de 195/60/R15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

savugheorghe1938

Multumesc pt raspuns ..a gasit si cu ET 43...sa fie mai buna?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!