Jump to content

Vw T4 - jante si cauciucuri


Undo
 Share

Postare recomandată

trebuie prezoane cu sfera exact cum are T4 de original doar ca mai lungi , si un burghiu de 14 sa maresti gaurile de la prezoane din jante(la mercedes sunt de 12 si nu intra prezoanele)

 

 

inelele de centrare sunt vreo 10lei bucata se gasesc foarte usor

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am facut o proba la vulcanizare cu janta,pusa asa sa vad daca se potriveste la prezoane si a bagatt prezoanele care le aveam eu;si astea mai lungi de care sunt?adica de care intreb,model?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca am postat cu cateva pagini in urma , sunt si poze si explicatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut poza cu prezoanele,sa scot unu de la mine si sa fac comparatie;inele am facut comanda la strung din otel,50 ron;cam cat ar fi bine sa iasa prezonu din janta in afara ca sa prinda bine in butuc?ca idee asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu maine fac proba sa vad cum vine cu prezonu original;dar ai spus ca astea originale se potrivesc,in ce sens,la lungime sau la floreta/con?

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da intr-adevar la conicitate sunt la fel prezoanele originale cu cele din poza ta;cam 2 cm ai putin ies in afara pt filet,daca lrinde 1 cm filetu tine prezonu?

Inelele la strung intra bine pe janta,pe butuc inca nu le-am pus

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

post-23432-13831425470385_thumb.jpg

Modificat de cabina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

23 mm filet liber,9 mm liber de filet,14 mm filet efectiv

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2

post-23432-13850545796536_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@ noobsound

 

Am vazut ca ai jante de aliaj originale de T4 modelul 2.

Din ce am vazut se preteaza foarte bine la motorizare ta cu 150 de cai.

Ce parere ai sau ce parere au  alti colegi daca as pune acest gen de jante pe un T4 Multivan din 97 cu motor 2.5 102 CP.?

Se modifica cu ceva parametrii in care va lucra/ trage masina?

 

Imi plac foarte mult acest gen de jante.

Multumesc.

Acel model de jante s-au montat de fabrica si pe multivan/ caravelle de 102 cai. Cu siguranta nu e nici o problema. in cartea tehnica pentru aele jante este trecut ca dimensiuni pt cauciucuri 205/60 r16c   sau  225/60r16  215/60r16  astea din urma nu sunt C   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, de unde putem face rost de hartia aceea oficiala de la reprezentanta catre RAR cu dimensinile de jante montate din fabrica, asta in cazul in care suntem opriti in trafic.....

Trimis de pe al meu LG-E460 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cele de 215/60r/16 se comporta la fel de bine ca si C urile?, si aici ma refer la rezistenta, la cat de repede se uzeaza comparativ cu cauciucurile normale.

Trimis de pe al meu LG-E460 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la rezistenta,in cazul in care exploatezi masina in conditii grele si pe drumuri proaste,iti recomand sa ai pe ea numai C-uri.

Am avut ambele variante si cat timp am tras platforma numai cu C-urile nu am avut niciun fel de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din acest considerent am si intrebat, pt ca cum sunt drumurile la noi e cel mai indicat sa ai pe masina C uri, am remarcat comparativ cu mazina mica ca mult mai des fac pana la cauciuc normal decat la C.La C uri aproape nu ai probleme.

Trimis de pe al meu LG-E460 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de 3 ani am pe masina cauciucuri normale , nu am avut absolut nici o problema cu ea , nici pana , nici explozie , absolut nimic , mers incarcat si cu platforma legata dupa masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut! jante vw.pe 15" 5x112, 7j et 47 au si un h2 pe acolo, de pasat, merg montate pe t4?fara ajustari bineinteles!mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mers merg cu siguranta, dar sa fie si suficient de rezistente pentru T4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai resistenta e la ochi sau are scris ceva pe acolo? sint din alea cu 7 spite.et-ul daca e mai mic nu daranjeaza la butuc?mersi inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat e mai mic ET-ul cu atat ies mai in afara rotile, deci se departeaza de etrieri si de alte piese de care exista posibilitatea sa se frece jantele. Rezistenta jantelor o poti afla daca dai un mail la producator sau am vazut ca pe unele scrie pe spate "greutatea" pe care o suporta dar aceasta info apare de obicei la jante pentru autovehicule de transport marfa. Vezi cu goagalu ca poate a scris cineva pe afara cat suporta modelul tau de jante. Stiu ca la englezi si pe la nemti se discuta problema aceasta pentru ca au vrut sa monteze jante de Sharan si nu se incadrau si nu au rezolvat cu rar-ul lor. La noi nu e cazul, deocamdata. Eu de Sharan am pus. Bafta!

P.S. Sa pui niste poze sa vedem cum arata pe masina. :D

Modificat de Doicinciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg fara probleme , acuma depinde cat incarci masina si cat de multe gropi iei cu ea

 

ca fapt divers cele pe 16 au rezistat la o gura de canal fara se sparga

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper si eu sa reziste cele de Sharan pentru ca e diferenta de o suta de kg in minus fata de cele originale de T4. Am vazut jante de T4 de tabla carpate la cei care fac tractari prin tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.subito.it/accessori-auto/cerchi-da-15-cuneo-88928862.htmmersi de raspunsuri! cum sa zic,nu ca tin neaparat sa-mi pun de aliaj,dar le-am gasit aici (torino)la 100E.trebuie sa ma hotarasc daca le iau ca dupa aia trebuie sa iau si cauciucuri si prezoane si nu stiu daca merita.  sint bune si astea de tabla ca am m+s si sint bune inca.  incerc sa pun linkul, sa vad daca reusesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca o paranteza , am avut o vara jante de mercedes C-klasse montate pe t4 , am sarit toate gropile si bordurile posibile atat cu masina incarcata , cu platforma dupa ea si in afara sa stramb doua din ele au patit nimic , nici fisura nici sa se sparga nici nimic

 

la remorca depinde cat pui si mai ales cum incarci , cu toata greutatea pe masina , sau lasi mai pe spate sa ramana masina aproape dreapta

 

 

jantele nu sunt urate si pretul e destul de corect

Modificat de andrei_c123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

treaba asta cu jantele poate sa mai astepte pina o sa se toceasca cauciucurile astea,poate o sa pun ceva pe 16" par mai boieresti un pic :D sa vad cum le trec in acte, daca o se poata. am o alta belea care inca n-am reusit sa o rezolv ,dar trebuie sa postez in alta parte cred. undeva pe la probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

apropo de jante si cauciucuri, pe t5, s-au montat de fabrica pe 17?

intreb pentru ca intentionez sa cumpar niste jante pe 17, si sunt curios daca exista cauciucuri pe 17 potrivite pe o astfel de masina, ca nu-mi place cum arata cu talon de 40 sau 45 pe o duba, plus ca ar dauna si la comfort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T5 sau T4?

Trimis de pe al meu LG-E460 folosind Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!